Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 23.11.2009, 15:34:38
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Crezul ortodox, care reprezintă simbolul de credință ortodoxă face parte din lucrurile FUNDAMENTALE ale acestei credințe. Până acum am văzut trei puncte din crez la care și noi adventiștii putem subscrie, credința în Același Iisus Hristos făcând parte din acestea.
fals

Nu avem acelasi hristos.Hristosul vostru e Mihail,dupa cum chiar tu ai zis.
  #42  
Vechi 23.11.2009, 16:16:36
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus
Până acum am văzut trei puncte din crez la care și noi adventiștii putem subscrie, credința în Același Iisus Hristos făcând parte din acestea.
Nu este adevărat. Voi nu credeți în același Hristos în care credem noi. James White, soțul Ellenei White și unul dintre fondatorii sectei era antitrinitar. Reminiscențe ale antitrinitarianismului mai pot fi întâlnite în doctrina sectei adventiste de azi, deși mult mai voalate și mai ascunse decât în trecut.
Sa le analizăm. Biblia ne spune:

I Petru 3, 18-19 "Omorat fiind cu trupul, dar viu facut cu duhul, cu care S-a coborat si a propovaduit si duhurilor tinute in inchisoare"

și în același timp în care Hristos a fost mort cu trupul, Mântuitorul îi spune tâlharului:

Luca 23.43 "Și Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ție, astăzi vei fi cu Mine în rai."


În credința ortodoxă se mărturisește în timpul slujbei: "In mormant cu trupul si in iad cu sufletul, ca un Dumnezeu, in rai cu talharul si pe scaun ai fost, Hristoase, cu Tatal si cu Duhul Sfânt, toate umplandu-le Cela ce esti necuprins".

Ei bine, în cazul sectei adventiste duhul lui Hristos-Dumnezeu a fost mort în timpul celor trei zile în care a stat în mormânt, pentru că secta adventistă nu crede în existența sufletului dincolo de moartea trupului. În opinia lor, Hristos care era mort cu duhul, a fost înviat a treia zi de Dumnezeu-Tatăl, contrazicând ce spune Scriptura:Omorat fiind cu trupul, dar viu facut cu duhul, cu care S-a coborat... (I Petru 3, 18).
Asta înseamnă în viziunea lor că Dumnezeu-Tatăl nu este Același cu Dumnezeu Fiul, iar Dumnezeu Fiul nu putea fi în toate locurile în același timp.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)

Last edited by ovidiu-s; 23.11.2009 at 16:22:13.
  #43  
Vechi 23.11.2009, 19:09:32
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
[...]
Exista un punct unde totusi parerile diverg:

Întru-una Sfântă Sobornicească și apostolească Biserică,

Noi credem ca singura care indeplineste conditiile: sfanta, soborniceasca si apostoleasca este biserica ortodoxa. Voi nu credeti asa ceva. Si nici catolicii, care spun asa:

"Cred într-una sfântă, catolică și apostolică Biserică."


Nu ma pot abtine sa nu-ti marturisesc o diferenta fundamentala dintre religiile noastre, subliniata de Iisus aici:

Ioan 6:
48. Eu sunt pâinea vieții.
49. Părinții voștri au mâncat mană în pustie și au murit.
50. Pâinea care se coboară din cer este aceea din care, dacă mănâncă cineva, nu moare.
51. Eu sunt pâinea cea vie, care s-a pogorât din cer. Cine mănâncă din pâinea aceasta viu va fi în veci. Iar pâinea pe care Eu o voi da pentru viața lumii este trupul Meu.
52. Deci iudeii se certau între ei, zicând: Cum poate Acesta să ne dea trupul Lui să-l mâncăm?
53. Și le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veți mânca trupul Fiului Omului și nu veți bea sângele Lui, nu veți avea viață în voi.
54. Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viață veșnică, și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.
55. Trupul este adevărată mâncare și sângele Meu, adevărată băutură.
56. Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu rămâne întru Mine și Eu întru el.
57. Precum M-a trimis pe Mine Tatăl cel viu și Eu viez pentru Tatăl, și cel ce Mă mănâncă pe Mine va trăi prin Mine.
58. Aceasta este pâinea care s-a pogorât din cer, nu precum au mâncat părinții voștri mana și au murit. Cel ce mănâncă această pâine va trăi în veac.
59. Acestea le-a zis pe când învăța în sinagoga din Capernaum.
60. Deci mulți din ucenicii Lui, auzind, au zis: Greu este cuvântul acesta! Cine poate să-l asculte?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #44  
Vechi 23.11.2009, 19:30:13
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RuhKara Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere nu e important ce avem in comun ci ceea ce ne diferentiaza...pt ca ceea ce ne diferentiaza ne tine separati in credinta...ceea ce ne diferentiaza creeaza dispute care uneori chiar sar calul...
Foarte adevarat.....
  #45  
Vechi 23.11.2009, 21:33:29
Maranatha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

53. Și le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veți mânca trupul Fiului Omului și nu veți bea sângele Lui, nu veți avea viață în voi.


Adica vrei sa spui ca trebuie neaparat inteles in mod literal acest verset. !!
Sper ca si poti acest lucru.

Ceea ce face ca acest lucru sa fie pe inteles este credinta in lucrarea pe care Dumnezeu o face in fiecare ,si nu faptul ca ar fi chiar o realitate obiectiva.

Faptul ca tu intelegi si realizezi , ca tu prin pacatul tau ai frint trupul Domnului si ca singele Lui a curs ca sa plateasca pt tine ,si a murit si pt tine produce in tine acea parere de rau care te convinge sa-ti ceri iertare ,sa te pocaiesti. Si in acest sens devine ca si o mincare sau bautura.
Eu nu vad nimic mistic aici si nici vreo transformare alchimista.

Din experienta personala ,am observat ca multi fac coada la anafura , fara sa realizeze ce fac,intarind mai mult pacatul lor.
  #46  
Vechi 23.11.2009, 21:35:39
Maranatha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
fals

Nu avem acelasi hristos.Hristosul vostru e Mihail,dupa cum chiar tu ai zis.
Si al tau care e?

Mai oameni buni ,mai terminati cu ignoranta asta. Parca sinteti pe stadion.
Hai ala ,hua ala.
  #47  
Vechi 23.11.2009, 21:46:05
Maranatha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Comenteaza pe puncte crezul ortodox si vezi daca sunt diferente fata de crezul vostru:
]
Si acum sa precizez ceva fundamental pt orice biserica de pe acest pamint ,indiferent care ar fi ea.

Cunoasterea lui DUmnezeu nu se termina niciodata. Scriptura ne descopera azi ,doar prin credinta,acest Dumnezeu minunat ,cunoscind acest ADEVAR VESNIC.

Problema care vreau sa o subliniez din perspectiva acestui Adevar Vesnic, este faptul ca in momentul in care o biserica isi stabileste un crez ,ajunge sa dogmatizeze Adevarul .
Iar acest adevar nu isi continua lucrarea in constiinta acelui om .Cunoasterea lui Dumnezeu se va opri la un punct pt acel om ,in functie de doctrina si de dogmele stabilite.
Acest lucru este nepermis.

Aviz celor care vor sa inteleaga Evanghelia vesnica.
  #48  
Vechi 23.11.2009, 21:50:24
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maranatha Vezi mesajul
Si al tau care e?

Mai oameni buni ,mai terminati cu ignoranta asta. Parca sinteti pe stadion.
Hai ala ,hua ala.
Despre ce ignoranta vorbesti?

Ce legatura are Hristos cu Veliar?
  #49  
Vechi 23.11.2009, 22:11:00
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Despre ce ignoranta vorbesti?

Ce legatura are Hristos cu Veliar?
Nu o vezi tu, dar pentru unii exista si aceasta legatura..iar cei care nici macar nu o concep sunt "ignoranti"
  #50  
Vechi 23.11.2009, 22:14:44
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maranatha Vezi mesajul
53. Și le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veți mânca trupul Fiului Omului și nu veți bea sângele Lui, nu veți avea viață în voi.


Adica vrei sa spui ca trebuie neaparat inteles in mod literal acest verset. !!
Sper ca si poti acest lucru.

Ceea ce face ca acest lucru sa fie pe inteles este credinta in lucrarea pe care Dumnezeu o face in fiecare ,si nu faptul ca ar fi chiar o realitate obiectiva.

Faptul ca tu intelegi si realizezi , ca tu prin pacatul tau ai frint trupul Domnului si ca singele Lui a curs ca sa plateasca pt tine ,si a murit si pt tine produce in tine acea parere de rau care te convinge sa-ti ceri iertare ,sa te pocaiesti. Si in acest sens devine ca si o mincare sau bautura.
Eu nu vad nimic mistic aici si nici vreo transformare alchimista.

Din experienta personala ,am observat ca multi fac coada la anafura , fara sa realizeze ce fac,intarind mai mult pacatul lor.
Eu cred ca e inteles exact asa cum trebuie de catre Ortodocsi ...

http://www.sfaturiortodoxe.ro/invata...partasanii.htm
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 21:07:28
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42