Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 10.06.2010, 23:47:32
ivo_faith
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Mi-ati cerut ca atunci cand vorbesc cu dumneavoastra sa nu ma mai adresez cu "frate".

In schimb nu ezitati sa ma numiti:


si


E posibil sa fiti de varsta copiilor mei, poate nu v-ar sta rau sa fiti putin mai politicos.
Am impresia ca totusi dumneavostra va referiti la varsta biologica, pe cand eu ma refeream la cea spirituala. Si crede-ma ca din punctul asta de vedere ti-as putea fi nas, adica parinte spiritual ca pot sa te invat foarte multe, insa mi-e teama la vrasta ta sa nu iti dau hrana prea tare duhovniceasca pentru ca sa nu iti rupi dintii.
  #522  
Vechi 10.06.2010, 23:55:19
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ivo_faith Vezi mesajul
Am impresia ca totusi dumneavostra va referiti la varsta biologica, pe cand eu ma refeream la cea spirituala. Si crede-ma ca din punctul asta de vedere ti-as putea fi nas, adica parinte spiritual ca pot sa te invat foarte multe, insa mi-e teama la vrasta ta sa nu iti dau hrana prea tare duhovniceasca pentru ca sa nu iti rupi dintii.
varsta duhovniceasca denota intelepciune,cumpatare.
nu dreptate cu pumnul.
cu duhul blandetii si al dragostei rezolvi mai multe decat cu toporul...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
  #523  
Vechi 11.06.2010, 00:01:53
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Multumesc Lore86,

Voiam sa ma mai "cert" cu tine pe topicul celalalt dar...instantaneu... m-am razgandit :))
  #524  
Vechi 11.06.2010, 00:03:15
ivo_faith
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
varsta duhovniceasca denota intelepciune,cumpatare.
nu dreptate cu pumnul.
cu duhul blandetii si al dragostei rezolvi mai multe decat cu toporul...
Te rog sa ma ierti dar asta nu se cheama dreptate cu pumnul. Dealtfel, am mai spus ca adevarul este receptat ca o lovitura, ca o agresiune tocmai de cei care nu stau in adevar, adica stau in neadevar.

Si din cate stiu sfantul Nicolae i-a cam ars cateva perechi de palme ereticului Arie la un sinod ecumenic. Pe de alta parte si Iisus a intrat cu biciul in templu intre cei care confundau rostul casei Domnului. Deci atunci cand vezi atatea atacuri ale ereticilor la adresa Ortodoxiei, si asta de ani buni incoace, nu prea iti mai vine sa mai stai sa ii iei cu duhul blandetii si al iubirii, pentru ca astia nu se lasa.
  #525  
Vechi 11.06.2010, 00:10:33
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ivo_faith Vezi mesajul
Si crede-ma ca din punctul asta de vedere ti-as putea fi nas, adica parinte spiritual ca pot sa te invat foarte multe, insa mi-e teama la vrasta ta sa nu iti dau hrana prea tare duhovniceasca pentru ca sa nu iti rupi dintii.
Cred ca as putea invata multe de la dumneavoastra dar sunteti prea mandru pentru a fi invatator sau parinte spiritual.

Parinti Spirituali sunt oameni smeriti, care inspira prin trairea lor si atrag, prin dragoste, credinciosii.

Dumneavoastra vreti doar sa ne demonstrati ce multe stiti si ne convingeti de superioritatea dumneavoastra spirituala.
  #526  
Vechi 11.06.2010, 00:12:40
ivo_faith
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Cred ca as putea invata multe de la dumneavoastra dar sunteti prea mandru pentru a fi invatator sau parinte spiritual.

Parinti Spirituali sunt oameni smeriti, care inspira prin trairea lor si atrag, prin dragoste, credinciosii.

Dumneavoastra vreti doar sa ne demonstrati ce multe stiti si ne convingeti de superioritatea dumneavoastra spirituala.
Cred ca aici este vorba despre altceva, si anume superioritatea si autoritatea spirituala a Sfintei Biserici Ortoodxe inaintea sectelor "crestine".
  #527  
Vechi 11.06.2010, 00:19:27
ivo_faith
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Cred ca as putea invata multe de la dumneavoastra dar sunteti prea mandru pentru a fi invatator sau parinte spiritual.

Parinti Spirituali sunt oameni smeriti, care inspira prin trairea lor si atrag, prin dragoste, credinciosii.

Dumneavoastra vreti doar sa ne demonstrati ce multe stiti si ne convingeti de superioritatea dumneavoastra spirituala.
Iar pe de alta parte, Ortodoxia nu doar ca detine un patrimoniu, o traditie dumnezeiasca, dar chiar si in vremurile recente am avut si avem parinti duhovnicesti buni si teologi foarte buni, printre care Arsenie Papacioc, Arsenie Boca, Dumitru Staniloae, Ilie Cleopa, Ioanichie Balan, Constantin Galeriu, Rafail Noica, si altii mai putin cunoscuti. Daca nu ma credeti pe mine si nu va inspir ceea ce credeti, de ce nu ati apelat si nu apelati la dansii, care reprezinta repere in tara noastra?
  #528  
Vechi 11.06.2010, 00:22:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Ati tras-o de par pana au iesit toate strambe.
Daca ati fi contestat un singur punct sau cateva si le-ati fi si argumentat serios v-as fi raspuns, dar asa am impresia ca doriti doar sa va dati in spectacol.
Va să zică, dv înșirați 10 puncte. Când vi se răspunde punctual, înseamnă că interlocutorul vrea să "se dea în spectacol". Poate că argumentele mele nu sunt serioase, dar sunt, totuși, argumente, atâta cât m-am priceput. În loc de argumente, dv folosiți atac la persoană. Trist fel de creștinism mai practicați !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #529  
Vechi 11.06.2010, 00:47:26
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Va să zică, dv înșirați 10 puncte. Când vi se răspunde punctual, înseamnă că interlocutorul vrea să "se dea în spectacol". Poate că argumentele mele nu sunt serioase, dar sunt, totuși, argumente, atâta cât m-am priceput. În loc de argumente, dv folosiți atac la persoană. Trist fel de creștinism mai practicați !
Pai haideti sa va raspund atunci la primul si la ultimul domnule Mihnea. Nu am de gand sa fac o postare de un kilometru.
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din câte știu, există cel puțin o sectă care nu crede în Trinitate sau care are un fel foarte special de a propovădui Trinitatea: sunt "Martorii lui Iehova" și pot fi văzuți în orice parc bucureștean. Abia așteaptă să fie și ascultați.
Pai desigur ca sunt secte cu miile care nu cred in Trinitate. Secta Aum bunaoara.

Aici era vorba de ortodocsi catolici si (neo) protestanti.
Dumneavoastra imi vorbiti de mormoni si de iehovisti?

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dacă cere asta, atunci de ce pastorii dv se "căsătoresc" homosexual ?
De ce preotul dumneavoastra e pedofil?
Pai asa se pune problema? Asta-i argument? Pastorii mei sunt homosexuali...

Intrebarea era "ce avem in comun". Noi cei de pe forum. Eu, unul asa am luat intrebarea.
Ma indoiesc ca vreun crestin din Romania ar sustine "căsătoriile" homosexuale.
  #530  
Vechi 11.06.2010, 00:59:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Pai desigur ca sunt secte cu miile care nu cred in Trinitate. Secta Aum bunaoara.
Poate că nu sunteți la curent, dar mormonii și iehoviștii își spun creștini, așa cum și penticostalii își spun creștini. Nu văd de ce unii ar fi mai creștini ca alții. Nu aceasta este situația sectei Aum, care nu se consideră creștină.

Citat:
De ce preotul dumneavoastra e pedofil?
Cine, preotul meu, pedofil ? Faceți o afirmație care arată adevărata față abjectă a sufletului dv. Ca să vă răspund, totuși, cu promisiunea că este ultima dată când răspund unei persoane de teapa dv: e vorba nu despre păcate ascunse pe care le-ar avea preotul meu, ci de oficierea de căsătorii homosexuale practicate de bisericile protestante. Spre exemplu, iată ce citim în pagina oficială a Bisericii Luterane a Suediei, majoritară în această țară: http://www.svenskakyrkan.se/default....243&did=342499 precum și un comunicat oficial: http://www.svenskakyrkan.se/default....243&did=296188
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 11.06.2010 at 01:08:53.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 21:07:28
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42