Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.02.2010, 00:00:11
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan-Victor Vezi mesajul
Dupa ce am citit scrisorile pot sa spun ca sunt de acord cu Stefan Maier...
Dar pentru ca cineva are o parere diferita nu cred ca ar trebui criticat in halul asta, si cu atat mai putin tot colectivul...
De ce criticati atat de vehement ortodocsii?
N-o fi auzit de Valeriu Gafencu, sau de Ianolide, sau de atatia alti ORTODOCSI la a caror masura nici sa privim nu putem. Sau de Hristos...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.02.2010, 00:48:26
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit a emigra sau nu

Si totusi, dincolo de acest articol ar fi interesanta o discutie despre emigrare.

Voi ati emigra daca ati avea conditii mai bune dincolo?

Sa luam un caz ipotetic dar concret
Daca ati lucra la o corporatie in Romania unde ati fi platiti cu 1500 Euro net / luna
Iar corporatia la care lucrati de 5 ani sa zicem ar fi de acord sa va transfere in Canada, loc de munca sigur, cu contract pe perioada nedeterminata plati cu 6500 dolari Net / luna.
Si tot ea ar fi dispusa sa va transfere si in Elvetia, Franta, UK sau Germania cu ~4000 Euro net /luna. Sa zicem ca ati cunoaste oameni din toate colectivele pt ca lucrati numai in proiecte internationale. Si ca sotia /sotul ar putea sa mai intregeasca venitul familiei cu inca 50% din oferta voastra in timp.

In tara ati avea parinti, socri, frati.

Ati pleca sau n-ati pleca?
Daca da, de ce? Daca nu, de ce?
Si daca da, considerati ca ati pleca sa salvati pe nefericitii ramasi?

Astept mesaje...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.02.2010, 01:00:39
Andra300 Andra300 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 2
Implicit

Este trist... dar si adevarat. Cred insa ca putini am avut ocazia de a alege cu adevarat daca sa ramanem sau sa plecam in afara.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.02.2010, 09:13:08
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petruclej Vezi mesajul
Ipocrizia asta a ortodoxiștilor mă face să vomit. Sunteți mieroși în exprimare și cum vă contrează cineva, vă arătați colții. Faceți paradă de religie, dar nu pricepeți de fapt nimic. Sunteți plini de ură pentru toți cei care nu vă împărtășesc opiniile.
Nu crezi ca generalizezi?
Unde ai vazut tu in mesajul meu de aici, la care vad ca scrii asta ca raspuns, pe de o parte exprimare mieroasa si pe de alta ura?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.02.2010, 09:29:01
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petruclej Vezi mesajul
"Cate prejudecati in acest articolas.
Omul, acolo unde este, are ceva de indeplinit. Un roman plecat in alta tara isi face si acolo rostul si are si acolo lucruri de indeplinit, indatoriri, nu numai fata de tara din care a plecat."

Trebuie să fii ori de rea credință, ori sărman cu duhul să scrii așa ceva.
Cred ca cei care sunt plecati au si ei un cuvant de spus, mai ales daca nu intra in categoria celor care raspund in acel articol.
De aceea am scris ce am scris. Eu asa vad lucrurile, pentru mine.
Am plecat inainte de 89.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 02.02.2010 at 09:32:56.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.02.2010, 10:37:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Si totusi, dincolo de acest articol ar fi interesanta o discutie despre emigrare.

Voi ati emigra daca ati avea conditii mai bune dincolo?

Sa luam un caz ipotetic dar concret
Daca ati lucra la o corporatie in Romania unde ati fi platiti cu 1500 Euro net / luna
Iar corporatia la care lucrati de 5 ani sa zicem ar fi de acord sa va transfere in Canada, loc de munca sigur, cu contract pe perioada nedeterminata plati cu 6500 dolari Net / luna.
Si tot ea ar fi dispusa sa va transfere si in Elvetia, Franta, UK sau Germania cu ~4000 Euro net /luna. Sa zicem ca ati cunoaste oameni din toate colectivele pt ca lucrati numai in proiecte internationale. Si ca sotia /sotul ar putea sa mai intregeasca venitul familiei cu inca 50% din oferta voastra in timp.

In tara ati avea parinti, socri, frati.

Ati pleca sau n-ati pleca?
Daca da, de ce? Daca nu, de ce?
Si daca da, considerati ca ati pleca sa salvati pe nefericitii ramasi?

Astept mesaje...
Stiu pe cineva, vorba Apostolului, care castiga inainte, cu sacrificiile de rigoare, peste 4kE/luna prin Europa si acum munceste in tara pentru o suma derizorie.

Banii n-aduc fericirea. Mai bine o viata relativ normala in Romania decat fuga dupa euroi pe afara.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.02.2010, 10:55:16
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Da din pacate, nu prea mai avem elite aici....sa speram ca se va schimba situati.....si sa scapam de pupincurism...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.02.2010, 12:36:48
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Si totusi, dincolo de acest articol ar fi interesanta o discutie despre emigrare.

Voi ati emigra daca ati avea conditii mai bune dincolo?

Sa luam un caz ipotetic dar concret
Daca ati lucra la o corporatie in Romania unde ati fi platiti cu 1500 Euro net / luna
Iar corporatia la care lucrati de 5 ani sa zicem ar fi de acord sa va transfere in Canada, loc de munca sigur, cu contract pe perioada nedeterminata plati cu 6500 dolari Net / luna.
Si tot ea ar fi dispusa sa va transfere si in Elvetia, Franta, UK sau Germania cu ~4000 Euro net /luna. Sa zicem ca ati cunoaste oameni din toate colectivele pt ca lucrati numai in proiecte internationale. Si ca sotia /sotul ar putea sa mai intregeasca venitul familiei cu inca 50% din oferta voastra in timp.

In tara ati avea parinti, socri, frati.

Ati pleca sau n-ati pleca?
Daca da, de ce? Daca nu, de ce?
Si daca da, considerati ca ati pleca sa salvati pe nefericitii ramasi?

Astept mesaje...
Noi chiar am plecat asa pentru experienta, pentru inedit...pentru schimbare, sotului nu ii venea sa creada cand suna telefonul pentru a fi intervievat....deci asa a fost sa fie, nu am avut timp sa ne gandim la prea multe...era pur si simplu entuziasmul.

Am plecat...si avem bunici, parinti, socri ( ca tot omu' de altfel)...insa nu mi s-ar fi parut normal ca ei sa ne ajute sa platim rate, sa ne facem casa, sau sa plecam in concedii... si nici ca noi sa muncim ca niste robi, pentru bani putini, peste program, fara mariri si tot asa...

Imi este foarte dor de cei dragi, si pentru asta si mergem destul de des in tara....

Si acum, woooooooooooooooow daca as fi in locul tau as pleca, chiar si ca o experienta pe perioada determinata ( de tine, de voi)...pentru ca inseamna mult sa vezi si altceva....Elvetia, UK, Germania!!!!!!!!! Suuuper faine tari, nu am cuvinte!Una e sa pleci pe post de capsunar, si alta in conditiile enumerate de tine mai sus!!!

Last edited by AndruscaCIM; 02.02.2010 at 13:03:48.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rămas bun! Sa ne vedem la Poarta Raiului! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 32 13.01.2013 18:59:29
„Ziua Porților Deschise” la Institutul Saint Serge din Paris cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 1 02.06.2012 00:19:32
La Multi Ani..Tara mea de lacrimi,tara mea de dor Scotland The Brave Generalitati 15 25.01.2012 05:24:16
Rugaciune la moartea unuia din soti mihele_m Intrebari utilizatori 4 26.05.2010 22:49:33
Mama a murit, dar in locul ei a ramas Biblia BotosRemusEmilian Generalitati 0 20.04.2008 15:09:35