Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 19.06.2012, 18:00:06
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Si eu gandesc asa. Dar rezultatul? zero. Pentru ca mereu caut si nu gasesc pe cei care au cu adevarat nevoie. Si atunci cand gasesc pe cineva sa mi-l ceara ,eventual printr-o organizatie ,ma gandesc ca daca ajutorul se duce intr-o directie nepotrivita .
Nu ezitati ! Orice ocazie intalnita in viata ,in care ti se cere direct ajutorul,si care nu e bruiata de vreo organizatie de cerut mila lumeasca,vine direct de la Dumnezeu.Aceste okazii sunt rare,nu le ratati ! De ajuns ca in rest trebuie sa folosim mereu ratiunea ,daca e bine sa avem sau nu mila...
riscam sa nu mai scap de el.
m-am gandit ca ajutorul meu ii va da curaj in certurile cu tatal sau, stiind ca are unde sa se duca.
si sincer, nu mi-a placut situatia.
ma suna pe la 23-24 si imi spune: eu mai stau aici sa mai beau si pe la doua plec spre tine ...
Reply With Quote
  #62  
Vechi 19.06.2012, 18:03:05
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Dilema in sine, este raspunsul...
si raspunsul acestei dileme care este?
Reply With Quote
  #63  
Vechi 19.06.2012, 18:14:31
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Esti inca in intretinerea parintilor, nu-i asa?
asa este. de aci i se trage si numultumirea.
tatal lui nu ii da bani dupa necesitatile lui.
nu stiu care ii sunt cheltuielile, dar stiu ca atunci cand are bani, pierde cam 3-4 nopti in cluburi. doar la seri folk.
dar tot cheltuie cateva zeci de lei, plus taxiul ...
Reply With Quote
  #64  
Vechi 19.06.2012, 19:20:21
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
asa este. de aci i se trage si numultumirea.
tatal lui nu ii da bani dupa necesitatile lui.
nu stiu care ii sunt cheltuielile, dar stiu ca atunci cand are bani, pierde cam 3-4 nopti in cluburi. doar la seri folk.
dar tot cheltuie cateva zeci de lei, plus taxiul ...
Se refera la mine intrebarea lui Alin :)
Desi nu am vazut nici o legatura de ce ma intreaba daca stau cu parintii..

Cei cu manifestari de nebunie au impulsul acesta de a sta mult intre oameni,in parcuri ,cu o cola ,o bere, orice,sa fuga de ei insisi probabil .Eu vorbesc pentru ca am cunoscut o persoana identica cu cea pe care o descrii tu,si in perioadele de nebunie asta facea .
Dar mai lungi erau perioadele lui normale ,in care era un om saritor ,vesel,care inspira optimism.
Si pe mine m-a sunat intr-o noapte din club,de fapt mi-a dat mesaj ,si nu m-am dus.
Am gandit la fel ca tine si ca restul,deci nu sunt nici eu mai putin rational ca ceilalti.
Doar ca omul ala nu era complet nebun,era doar intr-o astfel de perioada de exaltare , si acum imi pare rau ca nu m-am dus in aceea noapte .
Nu numai pentru el,ca poate el nici nu isi mai amintea apoi ca am fost pe la el . Dar si pentru mine aveam ce invata ,pentru ca as fi vazut 'omul' ,si in perioada de marire si in perioada de cadere , si mi-as fi adus aminte cat de fragili suntem .As fi invatat sa pretuiesc omul si cand e jos , nu numai cand e normal si simpatic,si incalzeste cu spiritul sau atmosfera.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 19.06.2012, 19:33:04
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Uite, ti-o zic franc: discuta asta cu un terapeut! Pentru mine e evident...
Daca esti prost, vei lua mesajele mele din ultimele ore catre tine, drept ofensa. daca esti, insa, asa cum presupun, doar un om bolnav, insa inteligent, te vei folosi de franchetea mea.
oricum ar fi, eu sunt dator, in virtutea dragostei la care nu ma pricep, sa te rog sa ma ierti.
Foloseste-te, omule, de unul ca mine. Cat mai sunt pe-aici. Te rog!
Urmeaza-mi indemnul! Pentru Domnul Hristos, o spun cu tot curajul meu nebunesc.
Ti am scris deja ca vorbele tale mi-au intrat in suflet.
Nu ca m-am schimbat de a 2 a zi,dar s-a trezit mai mult in mine persoana aceea care spui ca exista si in tine,si tinzi catre ea.
Dar totusi,postarea de acum nu ti-o inteleg. Am lasat eu poezia si ai luat-o tu?
Fii mai clar si chiar mai franc,ca nu ma supar. Ma consideri prost sau bolnav sufleteste sau nebun (caci consideri ca am nevoie de un teraput)? Ca nu se intelege prea bine din postarea ta. Si daca da,de ce? Ca doar am zis ca acela ar fi bine sa fie vizitat la spital...Poate nu am inteles eu ce ai vrut sa zici de fapt.
Oricum eu n-am avut curajul sa mai discutam despre aspecte personale,aici,ca nu stiu cat de interesati sunt ceilalti de asta.
Poate ne mai ciocnim in opinii , sau poate vorbim pe privat ,si atunci se va vedea si mai bine cum suntem fiecare.
Cert e ca sunt deschis la dialog,si pretuiesc toate persoanele care sunt dispuse la asta
Reply With Quote
  #66  
Vechi 19.06.2012, 21:09:27
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Demetrius73 Vezi mesajul
Nu ai greșit deloc că ai respins (în ultimul moment) o ”căpușă”, dar greșești că intri în bar; dacă de obicei n-ai intra în bar, n-ai avea dileme.
barul e ca orice loc. depinde cum il folosesti.
nu am mai fost in club pentru distractie de cativa ani.
nu vad ce poate fi rau intr-o seara de folk live.
Te ascunzi cam naiv după cuvinte; după cuvintele tale barul e ca biserica, depinde cum o folosești, nu? Să fim serioși! Barul nu e ca orice loc pentru că nu întâmplător ajungi acolo, ci ca urmare a unei/unor frustrări.

Nu vezi nimic rău de a intra în bar pentru că nu ști ce e bun. Când ai intrat ultima oară într-o bibliotecă?
Dacă folku' s-ar cânta la universitate sau ziua-n amiaza mare la bibliotecă te-ai mai duce ”live”?
Reply With Quote
  #67  
Vechi 19.06.2012, 21:16:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Se refera la mine intrebarea lui Alin :)
Desi nu am vazut nici o legatura de ce ma intreaba daca stau cu parintii..
Pentru ca indemnurile tale nu au nici o baza reala care deriva din contactul omului cu realitatea, ceea ce inseamna ca esti inca dus pe bratze..

Ori fi idealiste, nimic de zis, dar idealism nu inseamna neaparat virtute crestina.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 19.06.2012, 23:02:52
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
si raspunsul acestei dileme care este?
rapunsul este : am gresit
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #69  
Vechi 20.06.2012, 00:26:08
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Ti am scris deja ca vorbele tale mi-au intrat in suflet.
Nu ca m-am schimbat de a 2 a zi,dar s-a trezit mai mult in mine persoana aceea care spui ca exista si in tine,si tinzi catre ea.
Dar totusi,postarea de acum nu ti-o inteleg. Am lasat eu poezia si ai luat-o tu?
Fii mai clar si chiar mai franc,ca nu ma supar. Ma consideri prost sau bolnav sufleteste sau nebun (caci consideri ca am nevoie de un teraput)? Ca nu se intelege prea bine din postarea ta. Si daca da,de ce? Ca doar am zis ca acela ar fi bine sa fie vizitat la spital...Poate nu am inteles eu ce ai vrut sa zici de fapt.
Oricum eu n-am avut curajul sa mai discutam despre aspecte personale,aici,ca nu stiu cat de interesati sunt ceilalti de asta.
Poate ne mai ciocnim in opinii , sau poate vorbim pe privat ,si atunci se va vedea si mai bine cum suntem fiecare.
Cert e ca sunt deschis la dialog,si pretuiesc toate persoanele care sunt dispuse la asta
Asa cum ti-am scris deja, te consider bolnav cam in aceeasi zona in care sunt eu insumi bolnav. De aceea, pentru ca am sesizat clar similitudinile, ti-am si recomandat ceea ce m-a ajutat pe mine (facusem o lista intreaga).
Boala de care suferim toti este spirituala. N-ar erost sa mai lungesc aici vorba, ca doar despre asta vorbim mai mereu.
Problema e ca ne lasam dusi de ea si dam semne clare catre cei care au lucrat ceva mai mult decat noi cu propriile afectiuni sufletesti. Mai mult, riscam mereu sa ne intoxicam intre noi, ca niste bolnavi de gripa, de pilda, care stranuta neglijent unii in nasul celorlalti, scuipa pe jos etc. De aceea am avut o oarecare asprime,poate nelalocul ei, cand ti-am scris.
Nu te consider prost, am spus deja aceasta, nici nebun in sensul clinic. Si nici nu spuneam acestea chiar daca, vai, te credeam asa. Nu ar fi fost deloc un lucru cuviincios si folositor. Eu sunt impulsiv si adeseori mitocan, dar nu fac apologia mitocaniei. Dimpotriva, imi detest latura asta, care tine de nevrotismul meu ridicat si caut sa ma vindec. Dar uneori scap haturile si gresesc. Imi cer iertare!
Reply With Quote
  #70  
Vechi 20.06.2012, 18:36:55
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Dacă folku' s-ar cânta la universitate sau ziua-n amiaza mare la bibliotecă te-ai mai duce ”live”?
da! mai ales daca vin si pieteni de-ai mei.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
corect sau gresit? Andreea2012 Pelerinaje la locuri Sfinte 3 14.11.2012 10:12:11
Iubirea gresit inteleasa Traditie1 Pocainta 54 21.11.2010 21:36:55
Oare unde am gresit? Simpet Intrebari utilizatori 2 03.04.2010 22:44:28
biblia tradusa gresit? pisi Generalitati 10 14.10.2009 17:03:42
Post gresit inteles 06dec Despre Biserica Ortodoxa in general 37 23.10.2007 20:46:33