Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.06.2012, 02:27:27
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Astăzi este Odovania Praznicului Inălțării Domnului.

Iar mâine sunt "Moșii de vară" - ultima sâmbătă de pomenire a morților din anul liturgic,
an care se încheie cu Duminica Pogorârii Sfântului Duh (dacă n-am zis bine, corectați-mă).

Ce pregătiți pentru mâine ?
In primul rand coliva, apoi trebuie sa imparti ce ai mai bun. Nu m-am putut ocupa de aceasta, dar am dat o mana de ajutor asa cum am putut (am ales arpacasul). Cred ca este bine sa ne obisnuim sa dam in aceasta sambata in care se face pomenirea mortilor, sa nu trecem peste aceasta zi. Daca nu putem sa pregatim mancare in casa, macar sa cumparam ceva si sa impartim pentru sufletele celor dragi.

Pe langa milostenie, sa le inchinam si o rugaciune:
Rugaciune pentru cei adormiti
Pomeneste, Doamne, pe cei ce intru nadejdea invierii si a vietii celei ce va sa fie au adormit, parinti si frati ai nostri si pe toti cei care intru dreapta credinta s-au savarsit, si iarta-le lor toate gresalele pe care cu cuvantul sau cu lucrul sau cu gandul le-au savarsit si-i asaza pe ei, Doamne, in locuri luminoase, in locuri cu verdeata, in locuri de odihna, de unde a fugit toata durerea, intristarea si suspinarea si unde cercetarea fetei Tale veseleste pe toti sfintii Tai cei din veac.

Daruieste-le lor si noua imparatia Ta si impartasirea bunatatilor Tale celor negraite si vesnice si desfatarea vietii Tale celei nesfarsite si fericite. Ca Tu esti invierea si odihna adormitilor robilor Tai (N), Hristoase, Dumnezeul nostru, si Tie slava inaltam, impreuna si Celui fara de inceput al Tau Parinte si Preasfantului si Bunului si de viata facatorului Tau Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin. Cu sfintii odihneste, Hristoase, sufletele adormitilor robilor Tai, unde nu este durere, nici intristare, nici suspin, ci viata fara de sfarsit.

Aici si un acatist audio
http://www.crestinortodox.ro/cantari...miti-3636.html
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.06.2012, 05:33:48
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
In primul rand coliva, apoi trebuie sa imparti ce ai mai bun. Nu m-am putut ocupa de aceasta, dar am dat o mana de ajutor asa cum am putut (am ales arpacasul). Cred ca este bine sa ne obisnuim sa dam in aceasta sambata in care se face pomenirea mortilor, sa nu trecem peste aceasta zi. Daca nu putem sa pregatim mancare in casa, macar sa cumparam ceva si sa impartim pentru sufletele celor dragi.

[...]

"Cu sfintii odihneste, Hristoase, sufletele adormitilor robilor Tai, unde nu este durere, nici intristare, nici suspin, ci viata fara de sfarsit."
Da, întotdeauna să dăm ce avem mai bun, atât pentru pomenirea celor adormiți, cât și pentru sănătatea și buna viețuire a celor vii.

Îmi plac foarte mult stihurile de la panihida, le cânt și eu de multe ori împreună cu părintele și cei care iau parte la această slujbă.

Să ne dea Domnul inimă bună și aducere aminte, să ne pomenim cum se cuvine moșii și strămoșii, acum și întotdeauna. Amin !

Last edited by mirela.t; 02.06.2012 at 06:15:26.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.06.2012, 09:57:49
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Sper sa iasa cam asa :)
Attached Images
File Type: jpg 5820908218_e5e830680e.jpg (42,0 KB, 13 views)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 02.06.2012 at 09:59:53.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.06.2012, 15:36:12
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Sper sa iasa cam asa :)
yummy! ce bunătăți :) să fie primite !

și eu tocmai am terminat de pregătit, mă grăbesc cu împachetatul, să nu întârzii la slujbă ...


Last edited by mirela.t; 08.07.2013 at 03:24:07. Motiv: updated pic
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.06.2014, 07:05:40
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Sâmbăta asta - pe 7 iunie - sunt din nou Moșii de vară (pomenirea morților).

Idei de pregătiri. pentru doamnele harnice :) -

Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.05.2015, 23:01:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Moșii de vară preced sărbătoarea populară a Rusaliilor, care are loc la cincizeci de zile de la Paști, atunci când Biserica sărbătorește Pogorârea Sfântului Duh. La Moșii de vară se dă de pomană pentru sufletele celor morți, iar pomana era dată îndeosebi în vase de lut speciale, folosite numai cu această ocazie, numite și moșoaice. Sărbătorile Moșilor exprimă un anume tip de întrepătrundere între lumea celor vii, „lumea cu dor“, și lumea de dincolo, „lumea fără dor“, granița dintre cele două lumi fiind, în concepția înaintașilor noștri, extrem de permeabilă, conform celor precizate de etnograful Marcel Lutic. La Rusalii, la 50 de zile după Paști, se încheie ciclul sărbătorilor pascale.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Haine de vara + altele Laura19 Generalitati 359 03.07.2015 11:11:31
Mosii de vara 11.06.2011 mara2008 Slujba inmormantarii 1 09.06.2011 23:15:14
Vine vara ... ClaudiuT Tinuta in Biserica 18 08.05.2009 19:01:00
Vara lui Mihai - Legenda silverstar Generalitati 6 10.10.2008 09:51:31
Tabara de vara romarol Stiri, actualitati, anunturi 0 24.05.2006 18:25:02