Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.10.2016, 14:54:13
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Tot vorbiți de ecumenism...

Păi ecumenismul... adică '' Fă Doamne te rog ca toți creștinii să fie una''... că-s catolici, că-s ortodocși, că-s sectanți, că-s luterani, calviniști, mormoni, anglicani, sau ce derivate din iudaismul vechi și creștinism or mai fi... așa cum s-a și rugat Mîntuitorul ca să fie o singură viță, un singur popor și un singur păstor... deci ar fi o treabă foarte bună... doar că nu există DIRECȚIE... și sensul corect pe direcție.

Unul se dă mereu mai mare ca altul și apar atîtea conflicte din interes încît finalitatea este dezintegrarea ca la o bombă atomică de nu mai rămîne decît praf și pulbere... se dezbină unii de alții și de Hristos ca nisipul în vînt încît ajung toți pe fundul mării roșii pînă la urmă.

Dacă ar avea ecumenismul o direcție cinstită, Adevărată, Curată, Sfîntă, atunci ar fi bun, în sensul să fie toți creștinii UNA și să aibă o direcție pe Calea cea Bună, pe Calea cea Strîmtă... ar fi bună treaba, dar ascultă ei de direcția cea bună?

Păi asta e direcția cea bună cu sensul:

De la Sectarism-Neoprotestanți-Iudaismul actual-Anglicani-Reformați-Catolicism spre Ortodoxism pînă la Noul Ierusalim (Cetatea Cuvîntului lui Dumnezeu de la Pucioasa) inclusiv toate cele 7 Trîmbițe Apocaliptice! Cine nu crede îi doresc să fie sănătos... de aia că știu că nu va fi... sau de va fi sănătos va fi așa cum e sănătatea pleavei și neghinelor și buruienilor otrăvitoare.

Și atunci DA! Dacă ai direcție mîntuitoare și Cale sfîntă și îngustă și cărare dreaptă spre munte atunci poți să te unești cu toți creștinii.

Altfel unirea îți este spre PIERZARE! Căci în loc să te mîntuiești te amesteci tot mai mult cu păcatul și cu căile eretice și păgîne încît sigur vei fi mai rău ca păgînii!

Deci sunt pentru un ecumenism total numai de felul ăsta.
Altfel sunt contra ecumenismului!

Și cum nu sunt naiv știu că orice unitate fățarnică duce la amestecool cu toată gLumea... totuși nu vreau să nu cred în unitatea creștină dar fiindcă știu că interesele serv-viciilor acoperite înving și se emană și se erijează la putere atunci las în seama fiecăruia nevoia de unitate cu Dumnezeu.

Direcția și Calea și sensul e Adevăratul Domn Iisus Hristos și Cuvîntul lui Dumnezeu.

Vreți ecumenism? Urmați cu toții Domnului și nu gLumii! Credeți și nu mai păcătuiți și gata! Amin!

Last edited by vsovi; 21.10.2016 at 16:55:40.
Reply With Quote