Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 22.09.2015, 08:20:26
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Sophia, metoda "mea" (ca nu e a mea) nu contrazice regulile si limitele. Doar ca sunt lucruri pe care copilul le poate face cand se simte el pregatit (cum e cu invatatul la olita); de ce sa il fortez de la cateva luni, pentru a face economie la bani?!
Problema e ca generatiile noastre am avut reguli si limite fara sens, iar educatia de facea cu violenta, fie ea psihica sau fizica. Eu nu sunt de acord cu asa ceva. Copilul se poate educa si fara sa imi stie de frica. Eu nu vreau ca, copilul, sa imi stie de frica; nu-s calaul lui; sunt parintele lui. frica si respectul nu-s sinonime, desi asa se credea si inca in multe locuri parintele se crede respectat daca copilului ii e frica de el;
Si da, unele lucruri lasa traume; eu nu am fost batuta, in schimb mi s-au spus lucruri nu tocmai frumoase (e drept erau spuse in momente mai putin lucide ale tatalui meu); dar m-au marcat pe viata si unele cuvinte n-o sa le uit cate zile voi avea, desi el nu-si aminteste sa-mi fi zis asa ceva. Nu am putut avea o relatie cat de cat sanatoasa cu ai mei pana nu am plecat din casa lor. Nu vreau sa repet istoria cand vine vorba de copilul/copiii mei.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 22.09.2015, 12:35:03
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Modern dar și cool e să dai copilul obligatoriu la grădi, altfel îți sare lumea-n cap că nu socializează destul. Din cei 7 ani numai vreo 2-3 sînt de-acasă, restul e și-n sistem.
Nu e nici cool nici modern sa dai copilul la gradi, din pacate nu ai incotro, cine-si permite sa stea acasa in ziua de azi?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #33  
Vechi 22.09.2015, 12:35:47
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Cu restul sunt de acord. Cu asta, nu.
Nici eu. Sunt pro vaccinare. In rest sunt de acord cu cele din acea postare. Cu toate.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #34  
Vechi 22.09.2015, 12:36:20
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
O carte exceptionala, scris de un doctor exceptional ( doctor Emil Capraru impreuna cu sotia dansului, doamna Herta Capraru) cred ca iti poate fi de un real folos in viitor. Cartea se numeste ,,Mama si copilul". Dumnezeu sa-ti ajute in toate si sa fii o mama minunata.
foarte invechita, informatii depasite.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #35  
Vechi 22.09.2015, 12:42:53
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Si e preferabil la gradi decat cu buniii, tocmai pentru mediul social-educational.
Daca-ti permiti o gradinita privata da. Daca insa nu ai bani, decat sa-l dai la o gradi de stat mai bine cu buni. Eu caut o gradinita ok de ceva timp si sunt efectiv socata de tot ce aud/citesc mi se povesteste despre cum se poarta educatoarele/ingrijoarele in sistemul de stat cu ei. Din pacate nu am alta optiune insa deja am cosmaruri noaptea.
Nu-i duce nimeni la baie se duc singuri, nu verifica nimeni daca s-au spalat pe maini dupa sau nu, daca nu termina de mancat in 20 min strang masa chiar daca copilului ii mai e foame, tipa la ei, ii bat, ii injura, le dispar cercelusii fetitelor din urechi, si astea ar fi doar cateva exemple de care am auzit doar in ultima luna
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #36  
Vechi 22.09.2015, 12:51:16
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

recomand aceasta carte viitorilor si actualilor parinti.
Attached Images
File Type: jpg carte.jpg (32,7 KB, 11 views)
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #37  
Vechi 22.09.2015, 13:07:51
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Daca-ti permiti o gradinita privata da. Daca insa nu ai bani, decat sa-l dai la o gradi de stat mai bine cu buni. Eu caut o gradinita ok de ceva timp si sunt efectiv socata de tot ce aud/citesc mi se povesteste despre cum se poarta educatoarele/ingrijoarele in sistemul de stat cu ei. Din pacate nu am alta optiune insa deja am cosmaruri noaptea.
Nu-i duce nimeni la baie se duc singuri, nu verifica nimeni daca s-au spalat pe maini dupa sau nu, daca nu termina de mancat in 20 min strang masa chiar daca copilului ii mai e foame, tipa la ei, ii bat, ii injura, le dispar cercelusii fetitelor din urechi, si astea ar fi doar cateva exemple de care am auzit doar in ultima luna
Copiii mei au mers la grădinițe de stat, în București, în sectorul 3. Nu am avut probleme de genul celor descrise de dumneavoastră. Noi i-am dat la grădiniță după ce au împlinit 3 ani și se descurcau singuri, cu succes, cu mersul la baie și cu spălatul pe mâini. Mâncau dimineața și la prânz la grădiniță (mâncare gustoasă-după cum spuneau ei, variată și sănătoasă-după cum constatam noi) iar la ora 13 îi lua cineva, nu rămâneau la dormit. Aveau (contra cost) ore de dans, de engleză, pian. Din ce am văzut, e mai aglomerat la grădinițele de stat față de cele particulare, asta ar fi un inconvenient, în rest, pe mine grădinițele particulare nu m-au convins.
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 22.09.2015, 13:33:53
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Nu-i duce nimeni la baie se duc singuri, nu verifica nimeni daca s-au spalat pe maini dupa sau nu, daca nu termina de mancat in 20 min strang masa chiar daca copilului ii mai e foame, tipa la ei, ii bat, ii injura, le dispar cercelusii fetitelor din urechi, si astea ar fi doar cateva exemple de care am auzit doar in ultima luna
Vad ca nu s-a schimbat nimic comparativ cu acum 18-19 ani. Putem adauga faptul ca de la unele gradinite de stat copiii pot pleca din institutie fara sa ii opreasca nimeni, eventual se observa lipsa peste 2-3 h.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 22.09.2015, 14:25:11
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monnis Vezi mesajul
Copiii mei au mers la grădinițe de stat, în București, în sectorul 3. Nu am avut probleme de genul celor descrise de dumneavoastră. Noi i-am dat la grădiniță după ce au împlinit 3 ani și se descurcau singuri, cu succes, cu mersul la baie și cu spălatul pe mâini. Mâncau dimineața și la prânz la grădiniță (mâncare gustoasă-după cum spuneau ei, variată și sănătoasă-după cum constatam noi) iar la ora 13 îi lua cineva, nu rămâneau la dormit. Aveau (contra cost) ore de dans, de engleză, pian. Din ce am văzut, e mai aglomerat la grădinițele de stat față de cele particulare, asta ar fi un inconvenient, în rest, pe mine grădinițele particulare nu m-au convins.
Majoritatea oamenilor lucreaza pana la ora 18 si gradinitele de stat cer sa iei copilul la ora 17. Nu toti avem cum sa luam copilul la 13 de la gradi.
Va invit pe grupul crese, gradinite, scoli, bone de pe facebook sa cititi ce povestesc mamicile despre gradinite.
Va arat un exemplu luat cu copy-paste (nu-mi apartine, fiul meu inca nu e la gradinita):

"Dragi mamici,
Astazi am avut parte de cea mai stupefianta intamplare, la care nici nu am stiut cum sa reactionez. Am copilul la cresa Neghinita, din drumul taberei. La 12:30 cand m-am dus sa il iau, am avut "onoarea" de a ajunge exact in mijlocul unei discutii dintre sefa grupei 8 (Felicia nu mai stiu cum) si un baietel de aproximativ 3 ani, pe care din pacate nu l-am retinut, socul a fost foarte mare. Doamna Felicia era aplecata la copil si ii zicea pe un ton rastit sa se culce si pana la 17:30 sa nu deschida niciun ochi. Ai inteles? Ca daca nu intelegi, il sun pe bunicu si nu te mai ia o saptamana acasa. Ai grija ce faci, ca scot cutitul si iti tai pula (scuze de expresie, dar fix asa s-a adresat micutului). Acum hai da-mi un pupic, iar copilul chiar i-a dat unul (bineinteles, pe gura....). Copilul nu parea traumatizat, dupa ce i-a dat acel pupic chiar a plecat vesel spre patut. Cand s-a intors doamna felicia spre mine si m-a vazut a facut o grimasa si apoi, aducandu-mi copilul a zis: haideti doamna ca m-ati prins si vorbind urat,si radea. Eu eram socata la propriu.. mi-am luat copilul in brate si ea tot vorbea (o auzeam ca prin vis) cum ca a mancat tot copilul meu, ca nu a plans, etc. Am apucat doar sa ii zic ca nu mi s-au parut ok amenintarile pt baietel si mi-a zis razand: eh,asa mai ne permitem noi cu ei sa ii facem sa doarma, stati linistita.
Ideea e ca nu stiu ce sa fac mai departe.. imi e teama sa spun prea multe pt a nu ii face si copilului meu la fel, el fiind mic nici nu ar stii sa imi spuna daca s-ar intampla ceva.
Scuze pt postul lung, dar voi ce ati face in locul meu?"
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #40  
Vechi 22.09.2015, 14:31:24
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

O alta poveste din gradinitele noastre de stat (tot de pe facebook luata)

"Luni, 14.09.2015 a fost prima zi de gradinita a fiicei noastre Delia – in grupa mica, step-by-step, a dnei educatoare Vezeteu Liliana de la Gradinita de stat Zana Florilor, nr 197, din sectorul 6. Cand ne-am dus cu ea aproape alerga de nerabdare sa mearga la copii. Ii plac foarte mult copiii, am dus-o mult timp la locuri de joaca, am invatat-o independenta atat cat s-a putut, astfel incat sa nu sufere ca o vom lasa la gradinita si nu va fi langa cineva cunoscut. La fecare treapta a scarii pe care o urca scotea cate un chiuit de bucurie. Doamna educatoare, Vezeteu Liliana, era pe hol chiar in acel moment, a venit foarte curioasa sa vada cine ar putea sa chiuie de bucurie pe scari si a spus mirata “E bine ca unii mai si chiuie, ca nu plang cu totii!”. Vorbisem cu Delia mult legat de inceperea gradinitei, ii spusesem ca noi vom pleca acasa, ea ramane acolo la copii cu Doamna, ca va fi frumos, ca se va juca acolo cu alti copii si orice lucru are nevoie sa ii ceara Doamnei, de ex. pipi la baie, apa sa bea, etc... Am ajuns, am schimbat-o pe hol la bancute, am intrat in sala cu ea, era foarte vesela, entuziasmata a inceput sa se joace, am intrebat-o daca putem pleca, ne-a zis ca da, ne-a spus “Pa mami, pa tati, ne vedem mai tarziu!” I-am spus “Bine, atunci plecam, venim mai tarziu sa te luam.”
Dupa ce am lasat-o pe ea in sala, ca niste parinti grijulii, ne-am ocupat de treburi organizatorice. Am venit cu colacel reductor pt toaletele de adulti instalate in baia copiilor(de ce?! Nu se stie...si de ce are voie gradinita sa functioneze in felul acesta?!), pt ca din ce am inteles, fiecare trebuie sa aduca colacelul lui de acasa, altfel este pus direct pe colacul mare de toaleta si sta si el acolo cum poate sau cum nu poate... Ne-am dus si i-am spus ingrijitoarei, dnei Vali, ca am adus colacel si am intrebat-o daca il lasam in baie. Prima reactie a fost ca “Nu, nu trebuie nimic! Pt ce?! Ii tin eu!!! Merg eu cu ei la baie!” Zic “da, mergeti cu ei, fireste, ca oricum sunt foarte inalte toaletele si n-ar putea sa se urce singuri, dar cum stau acolo? Acesta este colacel din acela reductor care se pune peste colacul de adulti.” Zice “A, da, e bun, lasati-l acolo in baie!”. L-am pus pe primul wc din incapere, din cele 6, altul nu mai era adus.
Pe la ora 11 ma suna un angajat al gradinitei, Bogdan Vasilescu (care e pe partea de tehnic cred, ceva de genul, nu stiu exact cu ce se ocupa, oricum nici intr-un caz cadru didactic), sa imi spuna ca a trecut pe hol pe langa sala si a auzit plansete, a intrat si a vazut ca plangea Delia, de spaima plansetelor unui baietel care plangea foarte tare si ca nu a reusit sa o linisteasca prea curand, ca a si vomat si apoi s-a mai linistit, abia dupa ce a reusit el sa il convinga pe baietel sa nu mai planga, intrebandu-l “Ce esti tu? Baiat sau fata? “ Mi-a mai spus ca doamna Liliana Vezeteu i-a spus lui: “Aaa, pai daca esti tu aici, atunci eu pot sa ma duc sa beau o cafea!” iar cand acesta a vrut sa plece din sala, Delia nu il lasa sa plece, se tinea cat putea de el.
E drept ca pe Bogdan Vasilescu il mai vazuse de 2 ori inainte de inceputul gradinitei, o data pentru 10-15 minute (la inmormantarea surorii lui, dna Mela, Dumnezeu sa o odihneasca!, fosta doamna director a gradinitei, in memoria careia am si hotarat sa o dam pe Delia la gradinita Zana florilor, crezand in naivitatea noastra ca si restul personalului ar putea fi la fel de minunat pe cat era dumneaei) si inca o data pentru 5 min (cand venisem cu o saptamana inainte sa vedem ce acte trebuie sa aducem la dosarul medical)....in orice caz, asta nu il facea pe Bogdan o persoana apropiata Deliei, ci tot un strain era practic!
Intrebarea mea este: Cine avea acesti copii in grija? Adica un om angajat pe alta functie, care are alte sarcini de indeplinit a putut sa-si faca mila de acesti copii ca plangeau si educatoarea nu?! Ba mai mult se bucura la gandul ca ar fi putut pleca eventual la o cafea?!
Cand am luat-o de la gradinita la ora 13 educatoarea si ingrijitoarea mi-au spus asa: ”A mancat FOARTE putin, a plans si a vomat de 3 ori si apoi a adormit cu capul pe masa in sala!” – raport sec. Concluzia pe care a tras-o dna educatoare Vezeteu Liliana a fost ca “Este FOARTE mica, de-asta!”. Fiica mea implinind in noiembrie 3 ani, iar in regulament fiind mentionat la criteriile de admitere la gradinita ca trebuie sa aiba 3 ani impliniti pana la 31 dec 2015, de altfel daca ar fi fost PREA mica nici n-ar fi fost primita la gradinita si nici noi nu am fi vrut sa o dam la gradinita daca am fi simtit ca nu e pregatita pentru intrarea in colectivitate.


Restul il puteti citi aici ....
https://www.facebook.com/gina.stamat...c_location=ufi
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare