Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.08.2010, 22:30:53
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Iata ca am ajuns clipa in care sa va cer ajutorul si pentru cineva drag din familie, este vorba de sora mea CORNELIA, 54 ani, care saptamana trecuta a depistat existenta unui ganglion la san. Dupa analizele de rutina, ieri seara am primit diagnosticul de tumora maligna. Luni , 23 aug.2010 va intra in operatie. Va rog din tot sufletul pomeniti-o in rugaciunile voastre!
Prietena mea din copilarie face azi a doua sedinta de citostatice, e operata tot la san,se simte rau, va rog pomeniti-o si pe ea : STELUTA.
Le admir pe amandoua ca sunt puternice, cu mari sperante ca se vor face bine, nu-si pierd nadejdea ca bunul Dumnezeu le va ajuta, doar ca eu sunt tare, tare deprimata, trista, fara vlaga. Simt ca nu mai rezist sa aud in fiecare clipa ca cineva este bolnav . Iertati-ma!
Citeste acatistul Sf.Nectarie,si voi lasa si eu un acatist la moastele sfantului aflate la biserica din care fac parte.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.08.2010, 00:17:25
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Sa fiti binecuvantati!

Cu mare emotie am citit toate mesajale voastre, sunteti minunati, ma simt asa de bine ca va am alaturi, acum cand ceva in sufletul meu se clatina, ceva ce ma face sa imi amintesc ca de obicei in Postul Adormirii Maicii Domnului, trec prin cele mai grele incercari, dar care au sfarsit pana la urma cu bine.
Da, am mare nadejde in bunul Dumnezeu si Maica Domnului, si asa cum v-am rugat pe voi sa faceti o rugaciune pentru sora si prietena mea, asa am trimis pomelnice la manastirile unde am cate o maicuta draga sa le pomeneasca la Sfantul Maslu si am platit cate 40 de sfinte liturghii. Am dat fuga la man.Calugara langa Oravita , vineri la "Schimbarea la fata" si am stat 3 zile rugandu-ma si implorand-o pe Maica Domnului sa aibe mila de ele si de familia noastra. Am fost indrumata sa citim cati mai multi din familie, Acatistul Sfintei Treimi, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Sfantului Nectarie, Acatistul Sfantului Ioan Rusul si Acatistul Sfantului Pantelimon.
Am sa va tin la curent cu starea surioarei mele dragi si a prietenei mele din copilarie. Cu lacrimi in ochi va multumesc si promit sa ma intaresc. Voia domnului sa se implineasca! Doamne ajuta-ne! cu drag va imbratisez pe toti, icamilin
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.08.2010, 04:04:17
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit Doamne ajuta

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Cu mare emotie am citit toate mesajale voastre, sunteti minunati, ma simt asa de bine ca va am alaturi, acum cand ceva in sufletul meu se clatina, ceva ce ma face sa imi amintesc ca de obicei in Postul Adormirii Maicii Domnului, trec prin cele mai grele incercari, dar care au sfarsit pana la urma cu bine.
Da, am mare nadejde in bunul Dumnezeu si Maica Domnului, si asa cum v-am rugat pe voi sa faceti o rugaciune pentru sora si prietena mea, asa am trimis pomelnice la manastirile unde am cate o maicuta draga sa le pomeneasca la Sfantul Maslu si am platit cate 40 de sfinte liturghii. Am dat fuga la man.Calugara langa Oravita , vineri la "Schimbarea la fata" si am stat 3 zile rugandu-ma si implorand-o pe Maica Domnului sa aibe mila de ele si de familia noastra. Am fost indrumata sa citim cati mai multi din familie, Acatistul Sfintei Treimi, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Sfantului Nectarie, Acatistul Sfantului Ioan Rusul si Acatistul Sfantului Pantelimon.
Am sa va tin la curent cu starea surioarei mele dragi si a prietenei mele din copilarie. Cu lacrimi in ochi va multumesc si promit sa ma intaresc. Voia domnului sa se implineasca! Doamne ajuta-ne! cu drag va imbratisez pe toti, icamilin
Draga noastra Ica am inteles necazul tau al surorei si prietenei tale si m-am intristat, caci pe unde merg si pe unde ma duc numai necazuri si mai mari si mai mici. Dar sa nu deznadajduim sa primim ceece ne da Domnul. Maica Domnului si toti sfintii sa ajute pe sora ta in necazul ei si pe prietena ta sa scape cu bine, au mai fost cazuri cu aceleasi probleme si inca sint in viata.
Harul Domnului sa fie cu sora noastra Conelia si Steluta.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.08.2010, 08:07:45
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Preaputernice și slăvite Doamne Iisuse Hristoase! Tu, Care ai venit în lume să tămăduiești neputințele oamenilor, Care nu ai venit să chemi la pocăință pe cei drepți, ci pe cei păcătoși, și ai primit moarte pe cruce pentru mântuirea noastră! Din adâncul inimii Te rog să primești smerita mea nevoință și această mică rugăciune a mea pentru cel încercat de boală!
Mântuiește-l, Doamne, precum știi, ca un bun și iubitor de oameni, și rânduiește Tu toate spre folosul său. Că noi neputincioși suntem și nu îl putem ajuta dacă nu ne vei lumina cu harul Tău.
De e voia Ta, îl poți pedepsi precum se cade pentru păcatele sale, tămăduindu-l cu ierburile amare ale durerii, ca un doctor priceput, precum vei vrea.
Dar căzând înaintea Ta Te rog, îndură-te de robul Tău, potolește-i fierbințeala, alină-i suferința, ridică-l din patul durerii.
Să îi fie această încercare prin care trece spre îndreptarea vieții, spre început bun mântuirii și spre iertarea păcatelor.
Și dacă îi e de folos să ducă mai departe crucea bolii, fie, Doamne, după voia Ta, nu după voia noastră. Dăruiește-i lui răbdare și liniște, alungând de la el toată frica și toată deznădejdea, ca să nu fie îngenuncheat de durere și să cârtească sau să cadă în patima mâniei.
Ajută-l, Iubitorule de oameni, ca văzând el mila Ta să cadă la picioarele Tale cu lacrimi de pocăință și de mulțumire, ca să se învrednicească să audă glasul Tău cel sfânt: „Iertate îți sunt păcatele!” Amin.

Cu tot sufletul, rostesc aceasta rugaciune pentru toti cei ce au nevoie de insanatosire grabnica.
Pomeniti-o va rog la rugaciune si pe prietena mea, Merle.
Multumesc, Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.08.2010, 08:47:00
Masenka Masenka is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2010
Mesaje: 1
Implicit Curaj

Mare este puterea lui Dumnezeu si a Maicii Domnului,dar si a credintei si rugaciunilor noastre.
Va fi bine...ai sa vezi!
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu miluieste-ne pe noi!
PreaSfanta Nascatoare de Dumnezeu miluieste-ne pe noi!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.08.2010, 08:47:03
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Pomeniti-o va rog la rugaciune si pe prietena mea, Merle.
Multumesc, Doamne ajuta!
Maria are nevoie de rugaciune. Va rog sa o pomeniti si pe ea!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.08.2010, 09:21:58
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Dna. Ica nu deznadajduiti. Dumnezeu este bun si milostiv. Aveti credinta ca sigur le va face bine. Este doar o incercare a credintei.Fie ca Maica Domnului si Sf. Nectarie sa le aiba in grija, sa le ocroteasca si sa inalte rugaciuni impreuna cu dvs. catre bunul Dumnezeu pt. a le darui sanatate trupeasca si sufleteasca.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.08.2010, 10:27:18
istina istina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.08.2010
Locație: departe de cei dragi
Religia: Ortodox
Mesaje: 71
Implicit Dumnezeu sa le fie de ajutor

Dumnezeu si Maica Domnului sai ajute si sa le linisteasca durerea prin care trece sanatate sa le dea Dumnezeu si putere iar dumneavoastra si tuturor celor care sufera alaturi de dumneavoastra intarire sufleteasca si multa rugaciune ,Dumnezeu sa va dea sanatate si va linisteasca .amin.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.08.2010, 20:33:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Cornelia , Steluta , Merle si Maria - miluieste , apara , ocroteste si tamaduieste Doamne sufletele si trupurile lor , intru slava Ta , a Tatalui si a Fiului si a Sfantului Duh , acum si pururea si-n vecii vecilor ! Amin +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.08.2010, 21:43:06
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Cu lacrimi in ochi va multumesc si promit sa ma intaresc. Voia domnului sa se implineasca!
Stapana sa va fie alaturi, mama Ica! Sa va acopere cu Sfantul Ei Acoperamant.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doar o curiozitate Rusu Tessian Teologie si Stiinta 10 11.02.2011 23:52:24
Doar o intrebare, va rog! Maximovici Generalitati 0 05.06.2008 11:21:08
viata-doar un vis? oni91 Teologie si Stiinta 7 12.02.2008 12:50:00
Doar curioasa Glamorous_witch Generalitati 9 04.12.2007 20:43:01
doar cununie? Z.Lidia Nunta 11 12.10.2007 17:37:34