Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 27.06.2011, 14:42:27
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Revin cu indemnul de a citi Psaltirea si de a se ruga la capataiul mortului, nu de a petrece, barfi, manca sau bea! Nu este doar un indemn personal, ci este si al parintelui parohiei unde este ingropata bunica, care mi-a spus chiar astazi ca mai bine ar lasa mortul singur decat sa il chinuiasca prin asemenea practici, caci el are nevoie in acele clipe de rugaciune, de mijlocire pentru usurarea pacatelor, caci se duce la judecata, nu sa se ingreuneze cu si mai multe!

Eu sunt impacata ca v-am spus sfatul unui preot si sper sa va fie de folos.
Dar cine ar putea manca, bea sau petrece la capatul celui adormit ?! :|
Personal nu pot manca nimic nici la praznicul care se face dupa inmormantare, imi sta un nod in gat si nu pot inghiti nimic, oricat de foame imi este ...
Mie nu prea imi plac nici praznicele, nu le inteleg rostul. Mai degraba s-ar imparti toata mancarea saracilor (imediat dupa inmormantare). Pentru ei chiar e o binecuvantare o masa primita gratis ... Si chiar este "primita", asta este pomana adevarata!
Dar mesele intinse de la praznicul de dupa inmormantare la care lumea sta si mananca, glumeste, rade ... mi se par asa de nepotrivite ...
Pentru ce atata cheltuiala cu mancarea, sala de mese/restaurant ? Eventual se mai fac si poze (am vazut si asta, nu glumesc) .....

Asa este: cel mai mult il ajuta pe cel adormit rugaciunea. Cei dragi ar trebui sa stea la capatul lui (prin rotatie: cand oboseste unul sa vina altul) si sa citeasca rugaciuni pentru sufletul celui adormit.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 27.06.2011, 14:52:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

De obicei la praznice si pomeni sunt invitate rude, cunostinte, prieteni, oameni care au ce manca acasa.
Saraci, mai rar sau nu prea, pentru ei se "rezerva" de obicei un pahar de coliva si unul de vin.

Asta pentru ca s-a pierdut intelesul pomenilor care se fac pentru cei adormiti.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Slujba de inmormantare cu "mort" viu Marius22 Generalitati 20 12.03.2010 18:17:45