Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1341  
Vechi 13.10.2012, 16:34:44
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Discutiile duhovnicesti le-am gasit in alta parte, nu aici. Aici oricum cu voi nu se poate discuta duhovniceste: crede-ma, am incercat la inceputurile mele pe acest forum si nu am reusit.
Aici e un camp de batalie "intru cuvant".
Eu asa il consider.

Daca tu te consideri "destul de matura" am speranta ca iti vei da seama de ce te-am ales de exemplu negativ, doar ai pe Duhul "Sfant", nu-i asa?
Si eu am convingerea ca utilizatorii acestui forum sunt maturi pentru a cantari si lucrurile pe care le postez eu. Ca si ceeace postezi tu, dealtfel.

Dar de ce sari ca arsa cand esti acuzata? Iti place imaginea ta pe acest forum, nu-i asa, si tii la ea?
Crede-ma, eu nu tin deloc la imaginea mea aici, pe acest forum tocmai pentru ca ii consider pe utilizatorii sai ca sunt destul de maturi pentru a cantari ceea ce spun indiferent sub ce forma.
Nimic concret. Deci vrei doar sa te certi. Daca te simti bine asa, da-i inainte. Dar eu ma voi retrage. Pentru unii mai exista si viata in afara forumului. Numai bine!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #1342  
Vechi 13.10.2012, 16:34:45
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
eu nu-i numesc asa deoarece nu va impartasesc crezul, ca toate confesiunile sunt crestine daca-L recunosc pe Hristos ca Mantuitor personal al lor.
Ei, aici chiar ar fi multe de discutat (Hristos ca Unic Mântuitor și Mijlocitor) căci nici eu nu împărtășesc crezul celor ce neagă această unicitate. Chiar dacă creștini sunt și ei...

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
ps: cu privire la vizitarea unei manastiri ortodoxe, ati mai reflectat? m-as bucura sa aud ca da.
N-am avut ce reflecta, am vizitat mănăstiri ortodoxe. Doar am mai spus că sunt deplin lămurit în această privință. Nu-mi cereți amănunte că nu discut acest aspect.
Reply With Quote
  #1343  
Vechi 13.10.2012, 18:43:17
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
O întrebare cu retorică prea grea pentru dvs.

Foarte simplu: când i se urcă la cap creștinismul, se așează în templul lui Dumnezeu și începe să se dea drept Dumnezeu. Valabil nu doar pentru papă, ci pentru toți "papii" mai mici de prin biserici.
... si pastorii de prin cotetele de rugaciune ale sectarilor sambetisti si nu numai.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #1344  
Vechi 13.10.2012, 18:57:48
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
N-am avut ce reflecta, am vizitat mănăstiri ortodoxe. Doar am mai spus că sunt deplin lămurit în această privință. Nu-mi cereți amănunte că nu discut acest aspect.
Dumnezeule ! tocmai ati spus ca toti sunt crestini, inclusiv noi ortodocsii, suntem crestini.

daca eu va fac invitatia sa veniti la o manastire, de ce ma refuzati? puteti sta trei zile, o sa primiti cazare gratuita, masa gratuita.

veti primi rugaciunile calugarilor mult folositoare...

chiar daca ati mai fost, totusi ganditi-va ca la adventisti va duceti aproape zilnic! ati spus ca-i preferati pe penticostali sau pe baptisti, totusi aveti acum invitatia de a vizita o manastire ortodoxa, nu inteleg refuzul !

daca ati spus cu toata convingerea ca acolo, la manastire, gasiti crestini, de ce nu vreti sa veniti? sau nu cumva va temeti ca modul de vietuire al calugarilor va va impresiona incat poate va veti decide sa va lasati de cele lumesti, imbratisand viata monahala? "ti-ar fi greu sa arunci inapoi cu piciorul intr-un tepus." ??
Reply With Quote
  #1345  
Vechi 13.10.2012, 20:49:41
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Din pacate este foarte adevarat titlul topicului.Nu pot fi ajutati. Doar Bunul Dumnezeu ii poate salva, ca si pe noi toti, dealtfel.
Reply With Quote
  #1346  
Vechi 13.10.2012, 21:12:26
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Dumnezeule ! tocmai ati spus ca toti sunt crestini, inclusiv noi ortodocsii, suntem crestini.

daca eu va fac invitatia sa veniti la o manastire, de ce ma refuzati? puteti sta trei zile, o sa primiti cazare gratuita, masa gratuita.

veti primi rugaciunile calugarilor mult folositoare...

chiar daca ati mai fost, totusi ganditi-va ca la adventisti va duceti aproape zilnic! ati spus ca-i preferati pe penticostali sau pe baptisti, totusi aveti acum invitatia de a vizita o manastire ortodoxa, nu inteleg refuzul !

daca ati spus cu toata convingerea ca acolo, la manastire, gasiti crestini, de ce nu vreti sa veniti? sau nu cumva va temeti ca modul de vietuire al calugarilor va va impresiona incat poate va veti decide sa va lasati de cele lumesti, imbratisand viata monahala? "ti-ar fi greu sa arunci inapoi cu piciorul intr-un tepus." ??
Domnule Urs, cum am mai spus sunt lămurit, am avut ocazia să fiu într-o mănăstire ortodoxă nu doar în calitate de vizitator-turist ci și într-o ipostază cu totul inedită. Dar vă rog, nu mă provocați că s-ar putea să sară în aer forumul... prefer să țin pentru mine ceea ce am constatat.
Reply With Quote
  #1347  
Vechi 13.10.2012, 21:33:26
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Foarte simplu: când i se urcă la cap creștinismul, se așează în templul lui Dumnezeu și începe să se dea drept Dumnezeu. Valabil nu doar pentru papă, ci pentru toți "papii" mai mici de prin biserici.
V-ati facut un scurt autoportret? De cand sunt pe forum am constatat ca le stiti pe toate, nu gresiti niciodata, pentru toate aveti raspunsuri, primite in particular de la Duhul Sfant. Sunteti intruchiparea descrierii de mai sus.
Reply With Quote
  #1348  
Vechi 13.10.2012, 21:46:42
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
V-ati facut un scurt autoportret? De cand sunt pe forum am constatat ca le stiti pe toate, nu gresiti niciodata, pentru toate aveti raspunsuri, primite in particular de la Duhul Sfant. Sunteti intruchiparea descrierii de mai sus.
Domnule nutucutu, acest osutafaraunu este un om fara scrupule, pus pe galceava si fara pic de coloana vertebrala: chiar cand este pus in fata unor dovezi clare nu le recunoaste. Cu un astfel de om este imposibil de discutat.
Ca urmare, raman 2 alternative: fie ii raspund in aceeasi maniera, fie parasesc aceasta sectiune a forumului, cum dealtfel au facut-o din cauza lui si altii. Am ales prima varianta, deocamdata, pentru ca unui asemenea om dezaxat TREBUIE sa i se raspunda.
Sau nu?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #1349  
Vechi 13.10.2012, 21:48:39
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Domnule Urs, cum am mai spus sunt lămurit, am avut ocazia să fiu într-o mănăstire ortodoxă nu doar în calitate de vizitator-turist ci și într-o ipostază cu totul inedită...
... de posedat de demoni.
A reusit exorcizarea? Hmmm, nu prea cred!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #1350  
Vechi 14.10.2012, 06:12:28
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
V-ati facut un scurt autoportret? De cand sunt pe forum am constatat ca le stiti pe toate, nu gresiti niciodata, pentru toate aveti raspunsuri, primite in particular de la Duhul Sfant. Sunteti intruchiparea descrierii de mai sus.
Sunteți foarte spirituală. Încă puțin și-l ajungeți din urmă pe Illuminatu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32