Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 02.03.2014, 23:15:53
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Pentru că acolo e BIBLIA ! Și nu o poți scoate afară. IACOV 2, nu poate fi dat afară din BIBLIE ! Nici Filipeni 2 !
Dar TU de ce scoti afara versetele astea? Efeseni 2:8, 2 Corinteni 5:17, Tit 3:5, Romani 3:28-30, Romani 4:5, Romani 5:1, Romani 9:30, Romani 10:4, Romani 11:6, Galateni 2:16, Galateni 2:21, Galateni 3:5-6, Galateni 3:24, Filipeni 3:9

DE CE LE IGNORI?

Ti-am mai explicat mai demult ce zice Iacov 2, uite aici:

"The scriptures clearly teach that we are saved (justified) by faith in Christ and what He has done on the cross. This faith alone saves us. However, we cannot stop here without addressing what James says in James 2:24, "You see that a man is justified by works, and not by faith alone."

There is no contradiction. All you need to do is look at the context. James chapter 2 has 26 verses: Verses 1-7 instruct us not to show favoritism. Verses 8-13 are comments on the Law. Verses 14-26 are about the relationship between faith and works.

James begins this section by using the example of someone who says he has faith but has no works, "What use is it, my brethren, if a man says he has faith, but he has no works? Can that faith save him?" (James 2:14). In other words, James is addressing the issue of a dead faith, a faith that is nothing more than a verbal pronouncement, a public confession of the mind, and is not heart-felt. It is empty of life and action. He begins with the negative and demonstrates what an empty faith is (verses 15-17, words without actions). Then he shows that type of faith isn't any different from the faith of demons (verse 19). Finally, he gives examples of living faith that has words followed by actions. Works follow true faith and demonstrate that faith to our fellow man, but not to God. James writes of Abraham and Rahab as examples of people who demonstrated their faith by their deeds.

In brief, James is examining two kinds of faith: one that leads to godly works and one that does not. One is true, and the other is false. One is dead, the other alive; hence, "Faith without works is dead," (James 2:20). But, he is not contradicting the verses above that say salvation/justification is by faith alone.

Also, notice that James actually quotes the same verse that Paul quotes in Rom. 4:3 amongst a host of verses dealing with justification by faith. James 2:23 says, "and the Scripture was fulfilled which says, and Abraham believed God, and it was reckoned to him as righteousness.'" If James was trying to teach a contradictory doctrine of faith and works than the other New Testament writers, then he would not have used Abraham as an example. Therefore, we can see that justification is by faith alone and that James was talking about false faith, not real faith when he said we are not justified by faith alone."

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Deci Efeseni 2, 8, Tit 3, 5 Ioan 3, 16, NU CONTRAZIC Iacov 2 și Filipeni 2 ! Doar compleatză, întregesc ! Arată Adevărul și sfărîmă ereziile. Arată, că harul lui Hristos, prin care am fost izbăviți, VINE să ne MÎNTUIASCĂ, numai și DOAR DACĂ, avem dreapta credință creștină, fără erezie, și dacă am lucrat faptele bune ale credinței.
Esti un mincinos! Efeseni 2:8, Tit 3:5, si 2 Corinteni 5:17 spun ca mantuirea e DOAR prin credinta, si pe deasupra acele versete spun ca mantuirea nu e prin fapte, citeste-le macar odata. Asta apare foarte clar in ele. Deci tu cu doctrina ta ai o problema foarte mare: ori Biblia contine o contradictie intre versetele astea si Iacov 2, ori interpretarea ta a capitolului 2 din Iacov este eronata. Care dintre ele e?

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Da, vei fi mîntuit ! În Biblia Creștină (nu eretică), spune te vei mîntui. Deci nu spune că ești gata mîntuit ! Trebuie să ai și fapte, altfel credința fără fapte este moartă.
Deci in mintea ta "crede in Isus si te vei mantui" inseamna "crede in Isus si te vei mantui, dar numai daca ai si fapte" ??? NU asta scrie in pasajul asta! Esti un mincinos! Pasajul ala nu vorbeste despre fapte absolut deloc. Poti sa te opresti din mintit?

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Da. Pavel spune de mîntuirea prin credință, iar Iacov spune de mîntuirea prin fapte.
Ai probleme de vedere? Pavel spune de mantuirea prin credinta, fara fapte, si Pavel accentueaza pe "FARA FAPTE". Nu mai mintii!

Efeseni 2:8-9 "Căci prin har ați fost mântuiți, prin credință. Și aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni."

VEZI MINCINOSULE? VEZI? Pavel subliniaza ca mantuirea nu se obtine prin fapte! Trebuie sa fi foarte indoctrinat ca sa citesti versetul ala si sa iti apara cuvantul "fapte" in minte.
Reply With Quote
  #232  
Vechi 02.03.2014, 23:16:33
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Întrebare retorică. Dar răspund. Hristos a murit pe Sfînta Cruce (sfințită de sîngele Lui), și a înviat a 3-a zi după Scripturi, Duminica, (iar creștinii cinstesc ziua învierii, nu sămbăta, sabatul iudaic), ca să se împlinească profețiile, Scripturile, de a oferi posibilitatea mîntuirii omenirii căzute ! Și creștinii, cred în EL și fac fapte bune, silindu-se și străduindu-se, conform Scripturii, să poată fi mîntuiți. Amin.
Nu ai dat un raspuns complet. Deci Isus a murit pentru toti in general, si daca cineva crede, are fapte si har, atunci acel cineva primeste iertareapentru toate pacatele prin jerta lui Isus?

Daca e asa, si Isus a murit pentru toti oamenii din lume, si murind pe cruce a platit pentru toate pacatele lumii, atunci de ce mai merg oamenii in iad, daca pacatele lor au fost ispasite de Isus pe cruce? Stii de ce? Pentru ca Isus a murit doar pentru anumit oameni, nu pentru toti, conform Efeseni 1:4 "În El, Dumnezeu ne-a ales înainte de întemeierea lumii, ca să fim sfinți și fără prihană înaintea Lui, după ce, în dragostea Lui"

Daca planul lui Dumnezeu era ca toti oamenii sa ajunga in cer, atunci el a esuat. Ce zici de asta?

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Da, prin credința în Iisus, (nu Isus) da, te transformă întro făptură nouă, viață nouă, schimbată. DAR FĂRĂ FAPTE, acea credință e MOARTĂ !
Eu am impresia ca tu nu imi citesti posturile, oare am dreptate?
Mai, omule, ce sa fac ca sa iti intre in cap ca o faptura noua va avea automat fapte noi, pentru ca Duhul lui Dumnezeu se afla in interiorul crestinului. Nu se spune ca trupul nostru este Templul Duhului Sfant. Daca chiar suntem in Hristos, atunci vom deveni fapturi noi, si Duhul Sfant ne va ajuta sa facem fapte bune, si sa ne transformam treptat tot mai mult si tot mai mult inspre chipul lui Hristos. Asta spune Biblia pe care tu nu o crezi.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Neprihănit nu înseamnă mîntuit, și chiar de-ar însemna...
Tot nu recunosti? Nici la punctul asta? Ok, asta e ultima picatura care imi arata ca tu nu vei recunoaste NICIODATA cand gresesti, asa ca vizita mea pe forumul asta se apropie de sfarsit.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Da, americanii ortodocși care scriu Jesus se vor mîntui, iar americanii eretici care scriu la fel Jesus, nu se vor mîntui. Ai răspunsul.
Nu vreau sa te jignesc, sau mai stiu eu ce, dar cu respect iti spun ca tu chiar nu esti sanatos la cap. NU AI ZIS TU MAI DEVREME CA CEI CARE SPUN "Jesus" VOR MERGE IN IAD. Nu ai spus tu ca "Iisus" este modul in care trebuie pronuntat numele Mantuitorului???? Te contrazici atat de tare. Nu mai are rost sa imi pierd timpul incercand sa-i explic cuiva ca 2 + 2 = 4, daca acest chiar nu vrea sa nu e in stare sa inteleaga.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Deși e traducere greșită, lucruri mari, ți-am dovedit, e great things, nu big things, deci lucruri minunate, mărire, adică, slăvire, nu lucruri mari, dar în fine, lucruri mari
Ai amnezie? Du-te repede si fa-ti un consult ca nu te vad prea bine dpdv mintal.
EU AM ZIS, OMULE, CA LUCRURI MARI INSEAMNA GREAT THINGS, SI TU AI ZIS CA LUCRURI MARI INSEAMNA BIG THINGS!!!! Acuma le inversezi?? Gata, nu imi mai pun mintea o persoana care minte in continuu, care nu recunoaste ca greseste nici chiar atunci cand acest lucru e extrem de evident, care nu intelege logica, care se preface atotstiutoate si care are pe deasupra si amenzie si uita ce s-a discutat mai devreme si incepe sa zica ca mi-a dovedit ca great things inseamna lucruri mari, desi exact asta i-am dovedit eu mai devreme, si el zicea ca nu am dreptate.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Nu, nu Efeseni 1, 4-5 e erezie.
Ci cum interpretarea protestantismul la Efeseni 1, 4-5 este erezie ! Aia e erezie ! Și IAD !
Da, Dumnezeu a ales de la întemeierea lumii, pe toți oamenii, să se mîntuiască și la cunoștiința adevărului să vină. (conform I Timotei 2, 4). DA? Toată omenirea să fie în EL ! Conform I Timotei 2, 4. Doar că nu toată omenirea Îl vrea !
Protestantii nu interpreteaza Efeseni 1:4-5, ci pur si simplu il CITESC, atat. Voi interpretati.
Daca Dumnezeu a ales de la intemeierea lumii ca toti oamenii sa fie mantuiti, si totusi nu toti vor fi mantuiti pentru ca nu toti vor, atunci dumnezeul tau e incapabil sa faca ceea ce si-a propus. Nu m-as inchina inaintea unui dumnezeu atat de neputincios. Adevarul e ca Dumnezeul Bibliei a ales doar anumiti oameni ca sa fie mantuiti, asta ne spune Efeseni 1:4-5, pentru ca sa isi arate gloria Lui (Efeseni 1:6) si dragostea Lui prin salvarea a unor oameni care nu meritau altceva decat iadul vesnic. Tot ce face Dumnezeu este spre gloria Sa, nu spre gloria nevrednicilor de oameni.

Last edited by DanielS; 02.03.2014 at 23:20:32.
Reply With Quote
  #233  
Vechi 02.03.2014, 23:50:59
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Amandoi va invartiti in jurul cozii fiecaruia, vorbiti de subiecte diferite, va invartiti in jurul a doua cozi diferite si va contraziceti. Cum se numeste asta? Cam seamana a nebunie.

DanielS vorbeste de mantuirea obiectiva, prin faptul ca omul nu se poate mantui prin faptele Legii vechi, in afara Sf.Cruci si a Mantuitorului Hristos... si are dreptate.

Iar Daniel_Ortodox vorbeste de mantuirea subiectiva, adica mantuirea obiectiva transpusa si asumata IN MOD PERSONAL de fiecare om de pe pamant si lucrarea sinergica a omului cu harul in vederea mantuirii... si are dreptate.

Acum ideea e ca Daniel_Ortodox admite si parerea lui DanielS despre mantuirea obiectiva, insa nu am reusit sa deslusesc daca DanielS admite idea de mantuire subiectiva, adica credinta, fapte si har.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 02.03.2014 at 23:56:13.
Reply With Quote
  #234  
Vechi 02.03.2014, 23:56:25
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Acum ideea e ca Daniel_Ortodox admite si parerea lui DanielS despre mantuirea obiectiva, insa nu am reusit sa deslusesc daca DanielS admite idea de mantuire subiectiva, adica credinta, fapte si har.
Partial admite mantuirea subiectiva, doar ca distorsionat.
Harul devine o portita juridica, iar faptele sunt neconsiderate, luate doar separat.
Nu sunt tratate in sinergie cu credinta.
Unul zice ca omul are nevoie de apa, datorita referintelor la "apa vietii", iar altul ca omul are nevoie de mancare, datorita scenei cu "acesta este trupul Meu", si celorlate referinte la mancare din Testamente.

Unul tipa ca o moara flamand, altul ca omul nu poate trai fara apa.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 03.03.2014 at 00:09:37.
Reply With Quote
  #235  
Vechi 03.03.2014, 13:55:55
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.
Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Evrei 9:27 "Și, după cum oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata"
Dupa ce mori, urmeaza judecata, nu urmeaza nicio perioada in care ti se poate ierta pacatele.
Pavel credea ca a parasi trupul inseamna a fi acasa la Domnul ("Da, suntem plini de încredere, și ne place mult mai mult să părăsim trupul acesta, ca să fim acasă, la Domnul.").
Pilda cu Lazar si bogatul arata ce se intampla dupa moarte oamenilor, nu vorbeste numai despre rasplatirea bogatilor pe pamant si a saracilor in ceruri, ci despre viata bogatilor si saracilor atat pe pamant cat si dupa moarte. Si Avraam a zis ca nu exista nicio cale pentru ca cei din iad sa treaca in cer si invers, si nici nu ni se da vreun verset in Biblie care sa ne indice ca acest lucru ar fi posibil prin rugaciune.
A început Sfîntul și Marele Post, am spus că nu mai intru pe internet, dar acesta va fi singurul topic, unde voi mai acetiva, și doar pentru a răspunde ereziilor, cu mila Domnului și ajutor de la Domnul.
Înainte de întemeierea Bisericii creștine, toți oamenii mergeau în iad, doar că în iad era un loc pentru drepți numit -sînul lui Avraam-, care NU e Rai, nu e Împărăția Cerurilor. Deci nu mergea nimeni la nicio judecată, nu exista judecată, pentru că nu exista Legea Iubirii, exista legea talionului. Doar că drepții erau într-adevăr, fără chinuri în sînul lui Avraam (față de cei din iadul luat pentru viața lor stricată), dar erau în întuneric, -fără Hristos-, erau lipsiți de orice mîngîiere, -fără Hristos-, erau fără răsplătire, oricît de drepți au fost, pentru că încă nu a fost împlinită profeția că a venit Răscumpărătorul, Fiul lui Dumnezeu, Mielul lui Dumnezeu, și Dumnezeu Adevărat, care ridică păcatul lumii. Înțelegi acuma? Ereticii spun și ei săracii cum pot, că nu cunosc Adevărul. Hristos s-a coborît la iad să scoată pe cei drepți de acolo, înainte de Înviere, (înainte de Înviere, ca să nu mai stea drepții din sînul lui Avraam, nicio clipă lipsiți de Rai) pentru că a fost, este și va fi Răscumpărătorul tuturor oamenilor, care Îl primesc ca Răscumpărător. Drepții L-au primit și Îl așteptau, iar noi, Îl primim prin dreapta credință creștină, cea-fără-erezie, ortodoxă.
Iar după întemeierea Bisericii Creștine, tot mai există sînul lui Avraam în iad, care nu e un iad temporar, ci cea mai ușoară pedepasă din iadul veșnic, și în sînul lui Avraam, este tot întuneric, și lipsa de mîngîierea lui Hristos, și lipsa de orice răsplătire și acum, după Hristos, a început și acolo să fie chin, doar că e cel mai ușor, e ca și cum ai fi mereu stresat aici pe pămînt, fiind cea mai ușoară pedepasă din iad. Sînul lui Avraam, nu degeaba a fost numit așa, pentru că e Avraam, nemîngîiat, căzut, în starea de așteptare a lui Hristos, în Iad, Răscumpărătorul promis de Tatăl la alungarea din Rai. În sînul lui Avraam azi, mai merg doar ortodocșii, mulți creștini ortodocși, care s-au botezat creștinește, nu în erezie, și au mers apoi în erezii, și mai merg ortodocșii care deși botezați și împărtășiți, au avut o viață stricată foarte, per total, sau cei botezați care nu s-au Împărtășit deloc, tot acolo merg.
Și acum atenție, acolo nu merg musulmanii de exemplu, ei merg în iadul plin de suferințe și chin, pentru că nu L-au acceptat pe Hristos ca Dumnezeu Adevărat în Sfînta Treime, și Fiul lui Dumnezeu, în sînul lui Avraam nu merg ateii, budiștii, ci merg în iadul cel plin de suferințe și chinuri, pentru același motiv, ca și musulmanii, nu merg hindușii în sînul lui Avraam, pentru că au 33 de milioane de zei, și jertfesc idolilor, pe lîngă Hristos, pe care da, îl cred Dumnezeu, dar nu înțeleg nimic din creștinism, și nu se botează și nu se Împărtășesc. În sînul lui Avraam, care e cea mai ușoară pedeapsă a iadului, nu merg ereticii, ci în chinurile și suferințele mari ale iadului, pentru că au avut tot timpul Adevărul lîngă ei, în Biserica cea Dreptslăvitoare, Mireasa lui Hristos, Cea Una, Ortodoxă, fără erezie, dar ei nu au acceptato, au schimbat învățăturile mîntuitoare, și au tras oamenii spre ele, mințind și înșelînd turma lui Hristos. Dar trăgînd linie, sînul lui Avraam, tot iad se numește, chiar dacă e cea mai ușoară pedeapsă din iad, și fiind iad, logic, nu e Rai, nu e Împărăția Cerurilor, nu e "ceea ce ochii nu au văzut, urechile nu au auzit, iar mintea omului nu s-a suit să cunoască", cum spune Scriptura.
Revin, Biserica a primit puterea de a dezlega orice pe pămînt și dezlegate vor și în ceruri, sau de a lega orice pe pămînt și dezlegate vor fi și în ceruri, precum ți-am arătat versetul, a mai primit puterea de a cere lui Dumnezeu, spune: "oricîte veți cere cu credință, veți primi" și Biserica a mai primit puterea: "cere și ți se va da, caută și vei găsi, bate și ți va deschide."
În momentul cînd are loc desfășurarea evenimentului lui Lazăr și bogatul nemilostiv, nu exista Biserica Creștină. Deci nu se putea ruga pentru bogatul nemilostiv. De aceea acolo arată răsplătirea săracilor în ceruri, față de chinurile ce le-au avut pe pămînt și invers, răsplătirea bogaților nemilostivi pe pămînt, pentru faptele lor bune, și chinurile ce le vor avea în iad. Deci Biserica Biruitoare din Ceruri, fiindcă a biruit în Hristos, sfinții de acolo se roagă pentru noi, ca și noi să biruim, și nu se roagă pentru cei din iad, pentru că nu i s-a dat putere de a dezlega de pe pămînt și dezlegate vor fi și în ceruri, pentru Biserica Biruitoare, nemaifiind nevoie de acea putere de a lega și dezlega, fiind biruitori deja, de aceea rugăciunile Bisericii Biruitoare, nu pot opri sfîrșitul lumii. Ci oamenii de pe pămînt, aduc sau întîrzie sfîrșitul lumii. Cînd nu se va mai săvîrși Liturghie pe pămînt, și trupul și sîngele Domnului nu va mai fi dat păcătoșilor spre sfințire, atunci va fi sfîrșitul. De aceea preotul e mai mare și decît un înger, și decît orice sfînt, pentru că el, preotul, ține în mîinile lui în Sfîntul Potir, pe Hristos Însuși. Biserica Biruitoare nu poate avea efect cu rugăciunile ei asupra acestui lucru, sfîrșitul lumii, decît rugăciunile pentru Biserica Luptătoare, adică noi, creștinii ortodocși. Iar noi, aici, Biserica Luptătoare, cu puterile ce ni s-au dat, de a "călca peste șerpi și peste scorpii și peste balauri" și puterea de "a face lucruri mai mari decît cele ce le-a săvîrșit Hristos", spune chiar Hristos, așa putere de mare ni s-a dat, păi dacă Hristos a scos drepții din iad, Biserica Luptătoare adică noi, nu putem scoate pe drepți din iad? Să-mi fie cu iertare, dar e lipsă de gîndire să spui că nu putem scoate din iad. Și repet, nu Biserica scoate, ci Dumnezeu, prin rugăciunile Bisericii. La fel cum lucrurile mai mari decît cele ce le-a săvîrșit Hristos nu noi le facem, de capu nostru, ci tot de la Hristos putem acestea. Da? Deci, noi, creștinii, pentru puterile ce ni s-au dat, nu numai că scoatem creștinii din iad, dar mutăm munții din loc. La propriu, de vom avea credință cît un grăunte de muștar. Pentru că credința nu e materială, nu se poate simți în palmă ca un grăunte de muștar. Și nu întămplător a spus Hristos muștar, pentru că e singura semință, cea mai mică semință, din care iasă un copac foarte mare și puternic și bogat, în care păsările își fac cuiburi și alte animale trăiesc acolo. Adică, pentru că grăuntele de muștar e bob material, și credința nu e materială, palpabilă, de aceea face comparație, anume să avem credință așa de mare, ca și cum s-ar materializa, și nu în orice, ci întrun grăunte de muștar. De ce muștar? E ca bobul de grîu, care doar după ce moare, în pămînt, aduce rod, multe alte boabe în loc. La fel și cu muștarul, care e sădit și iasă copacul, cu mii și mii de alte boabe în loc, adică să ne jertfim viața pentru credința cea dreaptă, adevărată și fără erezie, și Domnul va lucra prin noi. Deci Biserica Biruitoare, ei, au alte puteri care sunt mai mari decît ale noastre, și noi Biserica Luptătoare, avem alte puteri care sunt mai mari decît ale lor. Și suntem O SINGURĂ BISERICĂ în HRISTOS, în COMUNIUNE, fără nicio erezie.
Dacă mai ai nelămuriri, te ajut cu drag. Numai, te rog, nu mai sta în erezie.
Reply With Quote
  #236  
Vechi 03.03.2014, 13:57:19
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Macabei si toate celelalte carti apocrife nu fac parte din Biblie. De ce? - si cea mai buna dovada ca aceste carti nu sunt inspirate de Dumnezeu este faptul ca insusi Isus nu lea considerat a fi carti inspirate:

In vremea lui Isus existau 2 "versiuni" ale Vechiului Testament: Biblia evreiasca, si Biblia septuaginta. Biblia evreiasca continea 24 de carti (care erau exact cele 39 de carti pe care le au protestantii in Vechiul Testament, numai ca erau aranjate diferit si unele erau unite intre ele, de acea erau doar 24, dar erau exact aceleasi) de la Geneza la Cronici, iar cea septuaginta continea traducerea in greaca a Biblii evreiesti, la care s-a adaugat cartile apocrife, si septuaginta incepea cu Geneza si se termina cu Maleahi.
Greșit din nou. Oare de ce nu mă mir?

O erezie și o prostie mare ce spui tu acolo. Mare de tot, și fără logică, de la diavol, vrăjmașul lui Dumnezeu și al omului.

Așa mă rog: "Doamne Dumnezeule, nu permite satanei, și puteriloc întunericului, care conduc creierele ereticilor, să îmi dai mie creștinului botezat și împărtășit minciunile ce le dau lor, ci zdrobește Doamne Iisuse Hristoase minciunile lor pe piatra cea din capul unghiului, care ești Tu Hristoase. Slavă Ție, Doamne, Iisuse Hristoase ! Miluiește-ne pe noi, pentru rugăciunile Preacuratei Maicii Tale, de Dumnezeu Născătoarea și pururea Fecioara Maria. Amin.

Copile ! În vremea lui Iisus (cu doi i), grecii erau creștini ? Nu vezi prostia care o spui ? Grecii erau păgîni ! Cu zeii lor păgîni, și zeul fără nume, despre care Sfîntul Apostol Pavel le spune în Faptele Apostolilor că e Hristos. Elinii, adică grecii, abea apoi devin creștini, și pentru că aveau cea mai avansată limbă vorbită și scrisă de pe pămînt, la acea oră, ei sunt PRIMII care traduc Biblia Vechiului Testament, din ebraică și aramaică, în grecește ! Și așa apare SEPTUAGINTA ! Traducerea celor 70 de bătrîni înelepți greci. Care toți au tradus EXACT la fel, deși erau pe insule diferite, și nu se vizitau ! Și erau alte grupuri care îi vizitau și comparau și le aduceau mîncare, pe durata traducerii Bibliei Vechiului Testament. Deci ! Ce vedem ? Ei au tradus EXACT ce AU VĂZUT că conține BIBLIA ebraică. Adică 53 ! 53 de cărți ale Vechiului Testament !

EXACT ca în BIBLIA CREȘTINĂ. 53 de cărți ale Vechiului Testament. Care o au astăzi singurii care mai sunt creștini pe pămînt. Ortodocșii.
Și care au și tradus-i și împărțito corect ! Nu Cronici, și alte erezii de prin "biblia" ereticilor.
Creștini ! Ardeți în foc, acele "biblii" și nu veți avea păcat în ceruri, ci veți avea răsplată. Cum și eu am binecuvîntare de la duhovnic, și am ars 3 pînă acum. Acelea nu sunt biblii, sunt erezii. Și duc omul în iad.

Ereticul Martin Luther, călugăr în ereziile romano-catolicilor iasă și face alte erezii: a scos de capu lui, 10 cărți din Vechiul Testament și chiar și din Noul Testament vroia să scoată 4 cărți, dar a fost sfătuit și s-a insistat în preajma lui de prinți și alți susținători ai lui, să nu facă asta că e greșit. Dar a marcat totuși, în Noul Testament, acele patru cări ce vroia să le scoată ca fiind drept Antilegomena: Evrei, Iacob, Iuda i Apocalipsa lui Ioan.
Iar ereticul Luther, precum am mai spus și repet a 4-a oară, s-a apucat și a scos cărți după capul lui și Dumnezeu i-a scos partea și lui din Rai și tuturor celor ce îl mai urmează.
Și ereticii nu vor ajunge nici în sînul lui Avraam, și fiind eretici, Biserica nici nu se va ruga pentru ei. Oh, vai vouă !
Protestanții și cîteva secte de neoprotestanți de azi le numesc azi, acele 4 cărți ca fiind deuterocanonice în loc de Antilegomena. Dar ei, ereticii protestanții și neoprotestanții nu știu ce înseamnă deuterocanonice.

Deutero-canonice, care înseamnă : canon = învățătură mîntuitoare, și deutero = ce afirmă învățăturile Bisericii Creștine. Sau o completează, sau mai exact, nu spun erezii, nu spun lucruri noi, sau schimbate, ci ajută Biserica Creștină în învățătura mîntuitoare, susține și confirmă învățăturile deja existente. Cărțile deutero-canonice, pot fi numite pe drept "ne-canonice", dar strict cu sensul, că nu aduc un canon nou, nu aduc nimic nou, nu aduc o învățătură nouă, ci doar o completează pe cea care există, o confirmă, o afirmă ! Ele se mai numesc și cărți bune de citit, tocmai pentru că confirmă învățătura Bisericii Creștine. Ortodoxă, se înțelege.
Deci cărțile Vechiului Testament sunt 53, între care sunt 10 cărți deutero-canonice, existente din primele secole creștine, care Biserica Creștină (cea-fără-erezie, Ortodoxă) le-a denumit deutero-canonice. Dar protestanții spun că ele sunt adăugate de Biserică. Dar mint. Nici ei nu știu ce vorbesc. Biserica ! A fost deja înființată, cînd are loc traducerea Vechiului Testament, și ele, toate 53 de cărți ale Vechiului, erau deja în Biblia Vechiului Testament din ebraică și aramaică, altfel, nu le-ar fi putut traduce în Biblia Vechiului Testament, în SEPTUAGINTA !

Da, mai există cărți, numite de Biserica Creștină, apocrife, nu cărțile care le numesc ereticii protestanți, ca fiind apocrife, și acele cărți, numite de Biserică(!) apocrife, nu de erezii, apărute după terminarea canonului Biblic, cu 53 de cărți în Vechiul Testament și 27 în Nou Testament, în total 80 de cărți ale Sfintei Scripturi, iar Biserica, le-a numit apocrife, sau termenul grecesc de pseudoepigrapha traducându-se literal ca false scrieri, pentru că cuprind scrieri eretice, ce nu confirmă scrierile mîntuitoare de credință creștină (fără-erezie, ortodoxă).

Orice nelămurire mai ai, te rog să spui, ca să pot zdrobi în Hristos, șarpele care te ține legat, să fie zdrobit de piatra cea din capul unghiului, care este Hristos.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
In Luca 11:49-51 Isus spune ca toti martiri lui Dumnezeu, de la Abel la Zaharia, adica de la primul la ultimul, sangele lor vor fi cerut de la neamul acela. Dar stai putin, in Biblia septuaginta, ultimul martir al lui Dumnezeu care a fost ucis nu a fost Zaharia, dar in Biblia evreiasca (care nu continea cartile apocrife) ultimul martir este Zaharia. Deci, prin asta vedem ca Isus considera Biblia evreiasca (Vechiul Testament protestant de astazi) ca fiind dat prin inspiratie divina. Isus a stiut de existenta septuagintei, dar nu a citat de acolo, pentru ca nu a considerat-o a fi 100% inspirata de Dumnezeu. Asta e, dupa parerea mea, cel mai argument impotriva cartilor apocrife. Astept raspuns la intrebarea "Voi de ce aveti cartile apocrife in Biblia voastra?
La luca capitolul 11, versetele 49-51 spune:
49. De aceea și înțelepciunea lui Dumnezeu a zis: "Voi trimite la ei prooroci și apostoli și dintre ei vor ucide și vor prigoni";
50. Ca să se ceară de la neamul acesta sângele tuturor proorocilor, care s-a vărsat de la facerea lumii,
51. De la sângele lui Abel până la sângele lui Zaharia, care a pierit între altar și templu. Adevărat vă spun: Se va cere de la neamul acesta.
Da, Zaharia este ultimul profet, conform Luca 11, 49-51. Dar atenție. În primul rînd, lămurim un termen. De la Abel la Zaharia, nu erau martiri. Tu ai spus că Isus spune că toțui sunt martiri. Greșit și ca exprimare creștinească, și e greșit și ca tălcuire Scripturistică. Martiri sunt cei ce mor în numele și pentru Hristos. Aceia, sunt prooroci. Martiti sunt martiri, prooroci sunt prooroci și Apostoli sunt Apostoli. Dar da, se poate spune, că murind, fiind uciși, prorooci, sunt martiri.
După Zaharia a venit Sfîntul Ioan Botezătorul. Care era deja în Hristos, deci era sfînt. Deci el este și prooroc, poate fi considerat prooroc, fiind pe drept prooroc, dar este și sfînt.
Deci Biblia Creștină(!) cea corectă, Septuraginta, afirmă pe bună dreptate, conform Luca 11, 49-51, că Zaharie e ultimul profet. Pentru că Sfîntul Ioan Botezătorul, este veriga ce deschide Noul Testament, arătînd, fiind Înaintemergătorul Răscumpărătorului, Iisus Hristos. Dogmatic exprimat corect, proorocii Vechiului Testament nu erau sfinți, de aceea Zaharie e ultimul profet, căci în Vechiul Testament nu există sfințenie, sfințenia venind doar prin Hristos. Dar cum nu e nici erezie să îi numim sfinți, pe drepții Vechiului Testament, din moment ce Dumnezeu i-a ales, Biserica Creștină, cea fără erezie, îi numește Sfinți Prooroci. Pe toți. Pe bună dreptate. Și doar dacă ne exprimăm dogmatic spunem diferit.
Iisus (cu doi i), nu consideră vechiul testament corect ca fiind cel protestant de astazi, cel protestant de azi, a apărut în secolul 15, prin ereziile lui Martin Luther. Deci acel vechi testament, lutheran, nu este socotit de creștini ca fiind inspirat, (inclusiv de Hristos, desigur, prin Biserica Creștină cea-fără-erezie, Ortodoxă, sau Primară), deci nefiind sub inspirație divină. Ci Vechiul Testament, COMPLET, cu cele 53 de cărți este sub inspirație divină. Cel al lui Luther, cu 10 cărți scoase din el, nu mai este Vechiul Testament COMPLET și corect, mai ales cu o mulțime mare de greșeli de traducere, pentru a-și putea strecura mare parte din erezii acolo, cînd ea, Biblia, timp de 15 secole, pînă la Luther a fost corectă și completă, Luther ce face ? Vine și are pretenția să desființeze (în mîndria lui cea mare), 15 secole de creștinism ? Nici pomeneală !
De aceea ereticului Luther i-a fost scoasă partea din Rai, și tuturor celor ce urmează traducerilor și trunchierilor biblice făcute de el, de asemenea, le-a fost scoasă partea din Rai, și ne le va readăugată, decît dacă vin, sau revin în Biserica Creștină Primară, fără erezie, Ortodoxă. Amin.
Reply With Quote
  #237  
Vechi 03.03.2014, 14:58:35
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Protestantii cred ca toti crestinii sunt sfinti doar dupa ce au fost spalati de orice pacat prin sangele lui Hristos, nu inainte.
Așa și vrei să spui, că apoi după ce ai fost spălat de orice păcat prin sîngele lui Hristos, nu mai faci păcate?
Păi atunci de ce spune la Filipeni 2, 12: "cu frică și cu cutremur să lucrăm la mîntuirea noastră"? Pentru cine spune? Pentru sfinți? Nu, pentru cei păcătoși și bolnavi, pentru care a venit Hristos.
"Nu este om care să viu și să nu greșească.", spune Scriptura. Da?
Păi atunci de ce spune: "doar cei ce se silesc" la Luca 16, 16? De ce trebuie să ne silim? Pentru că facem păcate. Sfinții nu se mai silesc?
Ba da. Pentru că fac păcate și ei. Și dacă fac păcate, se mai numesc sfinți? CATEGORIC NU. Pentru că e mîndrie, și lipsa profundă a smereniei.
Și mai spune la Matei 11, 12, de cei ce se străduiesc: "împărăția cerurilor se ia prin străduință și cei ce se silesc pun mâna pe ea." Sfinții nu se străduiesc? Ba da. Și de ce oare? Pentru că fac păcate. Și dacă fac păcate, mai sunt ei sfinți? CATEGORIC NU. Lipsa smereniei și prezența adîncă a mîndriei, prin stăpîniile întunericului, îi pun să spună aceste lucruri. Și să-și bată joc de ei, de ereticii "sfinți", care contrazic Biblia.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Asa e. Daca spui asta uitandu-te spre tine, pentru a te lauda. Neprihanit e tot acelasi lucru ca si sfant. Deci a te numi neprihanit prin meritele lui Isus, nu prin meritele tale, nu e o lauda de sine, ci o lauda pentru Isus. 2 Corinteni 5:21 "Pe Cel ce n-a cunoscut niciun păcat, El L-a făcut păcat pentru noi, ca noi să fim neprihănirea lui Dumnezeu în El."
Nu, nu e așa. Ți-am explicat mai sus.


Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Esti penibil de nesimtit cand spui lucruri de genul acesta. Ai prea multa mandrie in tine incat nu esti in stare sa recunosti ca ai gresit?
Eu am zis ca Harul este un dar de la Dumnezeu, si nu o aura sau vreo lumina care poate fi vazuta cu ochiul.
Tu ai zis ca Harul este aura si lumina de pe fata lui Isus
Ceea ce se spunea Sf. Simeon Noul Teolog, cand chiar si acela pe care l-ai citat a spus foarte asemanator cu ceea ce am zis eu.
Cata incapatanare, cat orgoliu in tine...
Asta imi arata ca chiar si in situatia in care iti dovedesc 100% ca am dreptate, tu tot nu o vei recunoaste niciodata. Fara suparare, dar esti ciudat.
Nu-i nimic, lasă să fiu eu "penibil de nesimțit", și chiar anatema să fiu numit pentru că apăr și mărturisesc Adevărul, și cu ajutorul Domnului, strivesc ereziile de piatra cea din capul unghiului, care este Hristos, și alung sminteala de la frații și surorile, creștini !
Da, harul este un dar de la Dumnezeu, exprimat în Sfintele Icoane, prin aura ce înconjoară Capul Sfinților, pe Hristos, de la Hristos, în Hristos, pentru Hristos, spre Hristos, din Hristos.
Sunt de acord cu tine, atunci cînd te exprimi corect, creștinește, și nu eretic, ci în Adevăr, așa ca Sfîntul Simeon Noul Teolog. Să-i spui Sfîntului Simeon, să se roage pentru neputințele tale, și să te scoată Domnul din erezie. Așa să-i ceri. Și te va ajuta Sfîntul Simeon, să ieși din erezie, "că mult poate rugăciunea dreptului care se face", înaintea lui Dumnezeu, cum ți-am dovedit că spune Scriptura, în alt răspuns.
Da, vei avea 100% dreptate, cînd vei spune ce am spus și eu mai sus, ceea ce este creștinește și nu eretic.
Pînă atunci vei rămîne cum ai fost, și cum vrednic numești, așa tu ești, plin de mîndrie, și plin de toate fiicele și fii mîndriei, orgoliu, vanitate, încăpăținare...


Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Eretici sunt aia care ignora Biblia si se incred orbeste in invatarurile lui X-ulescu, cand Pavel a zis ca daca cineva va va vesti o Evanghelie diferita de cea vestita de noi, sa nu ii ascultati. Biblia e infinit mai mare si mai importanta decat ceea ce crede sfantul x.
1 Corinteni 13:8 nu spune ca vorbirea in limbi a incetat, ci ca va inceta intr-o zi. Cunostiinta a incetat? Nu. La fel e si cu vorbirea in limbi.
Nu, nu. Ereticii sunt aceia care, încă de la Simon Magul, primul eretic, și încă din secolele 1,2,3,4,5 și alte secole, au luptat împotriva lui Hristos. "Cine nu este cu Mine, este împotriva Mea, iar cine nu adună cu Mine, risipește". Aceia sunt ereticii. Unul ca Simon Magul a fost și inițiatorul penticostalismului, în 1901, care adunat cu un grup de oameni, s-a rugat ("nu oricine îmi va zice Doamne Doamne...") și din rugăciunea lui, a venit "duhul" ("cercetați duhurile, care vin asupra voastră, căci nu toate sunt de la Dumnezeu"...) și venind duhul, i-a dat vorbirea în limbi ("și darul limbilor va înceta...") și vorbeau ei acolo în limbile îngerilor (deși Sfinții Apostoli nu vorbeau limbile îngerilor, ci vorbeau limbile cunoscute de acei 3000 de oameni care îi ascultat și s-au convertit, și nu erau în stare de transă Sfinții Apostoli, și nu se scuturau cînd vorbeau, și nu bolboroseau, ci vorbeau normal, răspundeau la întrebări, și converteau pe toți care îi auzeau). Și vorbind ei limbile îngerilor, gata și-au imaginat ei că au har și Duh Sfînt și s-au apucat și au înființat și răspîndit erezia penticostală.
Așa și Simon Magul, dacă s-a văzut refuzat, o fi mers acasă, întunecatul, și și-a imaginat el că totuși a primit harul Duhului Sfînt (ca și penticostalii) și s-o pus pe muncă, se credea și el Apostol și sfînt, dar vorbea numai minciuni. Ca și penticostalii astăzi. Și ca și baptiștii și adventiștii, și iehovștii, și toți alți eretici. ACEȘTIA(!) SUNT ERETICII de care vorbești, aceștia sunt X-ulescu de care vorbești. Aceștia sunt cei de care Sfîntul Apostol Pavel (nu Pavel, că nu te-ai tras de șireturi cu el), spune că dacă vor vesti altă Evanghelie, să fie anatema, chiar și un înger din ceruri de ar fi (cazul mormonilor, de exemplu). Deci aceștia sunt ANATEMA ! Și vor fi pînă nu se vor întoarce acasă, în Singurul și UNicul Adevăr care există "Un Domn, o credință, un botez" - Efeseni 4, 5. Iar de nu, vor veni acasă, ANATEMA vor rămîne în veacul veacurilor, și tot ANATEMA va striga la ei la Judecată, Sfîntul Apostol Pavel, care va judeca lumea, alături de alți sfinți, căci sfinții vor judeca lumea, conform I Corinteni 6, 2. Și nu ereticii "sfinți", ci Sfinții Bisericii Celei Vii și Adevărate, Apostolice, Primare, Universale, Mireasa Lui Hristos, pe care nici porțile iadului nu o vor birui pe ea ! Cea care a fost este și va fi fără erezie, în veacul veacului. Amin.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Te-am intrebat "Moastele nu au putrezit deloc?" si tu ai raspuns "Nu, moastele nu au putrezit". Si daca te uiti la poza aia si pe urma te uiti in oglida, cred ca o sa observi niste diferente destul de mari, asa ca DA, moastele au putrezit, cel putin pana la un anumit nivel. Deci iarasi ai mintit cand ai zis ca nu au putrezit deloc. Recunoaste ca ai mintit, ca altfel o sa minti iarasi. Asta e viata ta de crestin adevarat? Din minciuna in minciuna?
Nu, nu am mințit, tu ai mințit și minți mereu, și toată viața ta e o minciună a ereziilor izvorîte din Martin Luther.
Ți-am spus că Sfintele Moaște (cu cuvîntul "Sfintele") nu au putrezit, fără să știu că tu credeai că sunt la fel oasele obișnuite cu Sfintele Moaște. iar apoi ți-am dat răspunsul cel Adevărat, arătîndu-ți că și Sfintele Moaște care au oase, sunt tot Sfintele Oase neputrezite, din Sfintele Trupuri neputrezite, ale Sfinților Bisericii Creștine (Ortodoxe), din secolul I creștin, pînă la sfîrșitul veacurilor.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Si mumiile egiptene sunt neputrezite, exista diferite substante care protejeaza pana la un anumit grad descomunerea, de unde stii ca nimeni nu le-a dat cu substante similare acelora care au fost folosite pentru mumii? Unde a zis Isus ca trupul credinciosilor nu vor fi descompusi? Alt mit/obicei de-al vostru.
Te rog să citești un studiu de specialitate, creștin (ortodox), care vorbește despre diferențele dintre mumiile egiptene și Sfintele Oseminte ale Bisericii Creștine. Ca să nu mă mai pun să-ți pun aici zeci de pagini. Dacă ai rîvnă să cauți Adevărul, Îl vei găsi, "caută și vei găsi", spune Scriptura. Căci și Hristos a plecat în căutarea ta, a oii pierdute, care ești tu, și toți aflați în erezie, pentru ai aduce în "turma cea mică" - Luca 12, 32. Pentru că Tatăl a binevoit să ne dea nouă Împărăția. Cui ? La 7 miliarde de oameni ? Nu. Ci turmei mici. Adică Ortodocșilor, care sunt aproximativ 400 de milioane în toată lumea, adică 5-6 % din totalul populației. Asta-i turma mică, conform Luca 11, 32.
Și să citești din nou versetul care ți l-am dat, unde un mort înviază cînd este pus peste trupul proorocului Elisei.
Ca să poți veni acasă și să ieși din erezie

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Daca prin protestanti te referi la oameni care credeau ca mantuirea este doar prin credinta, si ca faptele sunt consecintele credintei adevarate, atunci trebuie sa te informez, nu ca nu stiai deja, de Clement, de Augustin, si alti pe care ortodocsii ii considera sfinti.
Sfîntul Clement Romanul, și fericitul Augustin (nu Clement și Augustin), nu Sfîntul Augustin, că Augustin e defapt eretic, dar are și cîteva lucruri bune spuse, de aceea îi spune Biserica Creștină Fericit, și nu Sfînt. Deci ei, la fel ca Sfîntul Apostol Pavel, vorbesc despre mîntuirea prin credință, care NU contrazic mîntuirea credinței care aduce FAPTE, care LUCREAZĂ fapte, cum spune Sfîntul Apostol Iacov. Căci acea credință, fără fapte, este moartă. Deci ele sunt în armonie, în congruență, în echilibru una cu alta, se completează, nu se anulează una pe alta, ci se unesc spre a fi de folos creștinului să evite ereziile și să se mîntuiască. Ți-am spus și repet, cred că a 8-a oară, pentru mîntuire trebuie: CREDINȚĂ, FAPTE și HAR !

Și cînd spune protestanți, da mă refer la eretici protestanți (și neoprotestanți, tot aia e și tot în iad ajung).

Să ieși din erezie. Ca să nu ajungi în iad. Să ieși din erezie, ca să poți ajunge în Împărăția Cerurilor.

Hristos a înviat !
Reply With Quote
  #238  
Vechi 03.03.2014, 15:03:36
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Amandoi va invartiti in jurul cozii fiecaruia, vorbiti de subiecte diferite, va invartiti in jurul a doua cozi diferite si va contraziceti. Cum se numeste asta? Cam seamana a nebunie.
Doamne ajută.

Creștine ! Ori mărturisește Adevărul, vino și fi-mi alături, împreună în Hristos, ori cel puțin nu sminti. Că nu se învărte nimeni în jurul cozii. El se învărte în jurul ereziei, iar eu fiind în Adevăr, și cu mila Domnului, Adevărul descoperindu-mi-se pe Sine prin studierea teologie, iată acum pot să aduc Lumină peste erezie, și să-i arăt ce formă, diformă, are erezia protestantă.

Iertare.

Hristos a înviat !
Reply With Quote
  #239  
Vechi 03.03.2014, 16:50:29
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
De ce a inviat cel din cartea Regilor? Pentru ca Dumnezeu a ales sa faca chestia aia? Nimic din lumea asta nu se intampla fara acordul lui Dumnezeu. Efeseni 1:11 "În El am fost făcuți și moștenitori, fiind rânduiți mai dinainte, după hotărârea Aceluia care face toate după sfatul voii Sale" Vezi cate versete iti aduc eu?????????? Tu nu imi aduci niciun verset, ci tot repeti vino la noi, vino la noi, dar versete nu dai. Iacov 2 am explicat, si gata nu mai ai alte versete pe care sa-ti bazezi doctrina cultului tau.
Da, dar de ce doar atunci cînd s-a atins de Sfintele Moaște a înviat ? De ce nu a înviat și fără să se atingă de Sfintele Moaște?
Îți spun eu de ce, pentru că Dumnezeu chiar și după moartea sfîntului Său, îl prețuiește pe acel sfînt al Său, îl slăvește, prin neputrezirea Sfîntului său Trup, și neputrezirea Sfintelor sale Oseminte, arată oamenilor Cine a lucrat în acel sfînt al Său, la Cine s-a închinat acel sfînt și arată oamenilor, că nu prin oricine spune Doamne Doamne... (îți amintești versetul, cred) lucrează Dumnezeu, ci prin acela care spune Doamne, Doamne în credința nestricată în Dumnezeu Savaot, nu baal, în Hristos Iisus, Dumnezeu Adevărat și Fiul lui Dumnezeu, nu în hristoșii mincinoși, și în Duhul Sfînt, nu în duhurile întunericului care stăpînesc ereziile și păgînismul.
Și dacă nu e așa, cum îți vorbesc, atunci spune concret, de ce doar și exclusiv cînd s-a atins mortul de Sfintele Moaște ale lui Elisei, doar atunci a înviat mortul ? De ce nu a înviat înainte de a se atinge de Sfintele Moaște ale Sfîntului Prooroc Elisei ?

E ca și cum spui, uite cîte versete îți aduc eu și tu cu un singur verset biruiești erezia mea?
Da, Hristos (nu eu) cu un singur verset biruiește erezia în care crezi.
Pentru că nu versetele sunt de vină. Toate sunt adevărate. Este de vină interpretare lor. trunchierea, adică tăierea lor. Ereziile consideră unele versete mai importante și altele mai puțin importante. Și așa apare erezia. Toate sunt la fel de importante. Depinde cum te raportezi la ele. În Adevăr, sau în erezie.
Da, e de ajuns Iacov 2. Cine nu îndeplinește Iacov 2, nu se mîntuiește. cine nu are fapte, poate să aibe credința drepată (ortodoxă), că tot nu se mîntuiește. Dar îți mai dau și Filipeni 2, 12, și Matei 11, 12 și Luca 16, 16 (uite coplilaș, îți aduc și eu versete multe). Dar da, e de ajuns un singur verset, dacă nu împlinești, și schimbi Evanghelia, acel om este anatema, și nu se mîntuiește.
Așa că aceasta este învățătura creștină sănătoasă: mîntuirea se obține prin CREDINȚA, care lucrează FAPTE, în HARUL dat de Dumnezeu, Hristos Mîntuitorul.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Nu inteleg la ce ideea de-a mea ai vrut sa raspunzi vorbind despre Apocalipsa 6:9, ca ma tot gandesc, dar nu imi dau seama. Sau e perioada aia a anului in care trebuie sa scriem versete care nu au nicio legatura cu subiectul discutat? :))
Sigur că da, dragul meu, ca să nu suferi, și nu îmi bat joc, dar nu vreau să suferi, ca să nu suferi îți amintesc, că Apocalipsa 6, 9 este temeiul Scripturistic, pentru care Biserica Creștină pune Sfinte Moaște ale Sfinților Martiri înăuntru Sfintei Mase a Sfîntului Altar, cînd se contruiește orice Sfîntă Biserica Creștină, fără erezie, Ortodoxă.
Ți-am mai explicat odată, acum e a doua oară.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Ce spui de baiatul asta care a considerat ca mai bine moare decat sa se lepede de Hristos? A mers in cer sau in iad?
"Im talking about Christianity. 'I am so afraid but I cannot deny Jesus Christ. Please dont kill me, but I will not deny Him.' And he died in a pool of blood. And you talk about being a radical Christian because you wear a tee shirt, because you go to a conference. Im talking about holiness. Im talking about Godliness." (Paul Washer)
Dragul meu și în numele lui allah (care e demon) mor talibanii uciși de americani, și spun și ei că au murit pentru "holiness", adică pentru sfințenie, și hindușii sunt uciși la granițele cu India, în luptele cu musulmanii, și spun că sunt "godliness", adică dumnezei, pentru că la hinduși orice om ce moare ucis, devine un dumnezeu, alături de "dumnezeul-celor-ce-mor-uciși", unul din cei 33 de milioane de zei ai lor. La ei pămîntul uscat e un zeu, pămîntul care e nămol e alt zeu, și tot așa. Ei bine, la fel sunt și închinători la hristoși mincinoși, care sunt uciși de alți închinători la hristoși mincinoși, și nu, acolo, nu e vorba de "holiness" sau "godliness", ci de "hellness", adică de iad. Oamenii ce sunt închinători la hristoși mincinoși sunt amăgiți de hristoșii mincinoși, conform Matei 24, 24 și sunt rătăciți de hristoșii mincinoși, conform Marcu 13, 22 Și dacă sunt amăgiți și rătăciți, cum poate ceva necurat să intre la nunta Mirelui Ceresc ? În Împărăția Cerurilor ? Nu poate, conform Matei 22, 11-13. dacă nu ai ținută corespunzătoare, pentru nunta Mirelui Ceresc, degeaba te prezinți la nuntă, că vei fi legat de mîini și de picioare și aruncat în întunericul cel mai din-afară. Iar acea ținută corespunzătoare este dreapta credință, Una și doar Una care mîntuiește, și Una și doar Una care nu are erezie, numită și Ortodoxă. Nimeni nu se mîntuiește dacă nu e ortodox. Nimeni nu se mîntuiește dacă nu e în turma mică, adică în Ortodoxie. Nimeni nu se mîntuiește dacă nu este pe cărarea strîmtă și îngustă, pe care PUȚINI o află, adică Ortodocșii, în Ortodoxie. E un nume fonic, ortodoxie, dar doar aici, în Ortodoxie, mai există Creștinismul curat, fără erezie. Și doar aici este Mîntuirea. Doar aici mai este Hristos, doar aici mai sunt Sfintele Taine, doar aici mai este har și Duhul Sfînt. Amin.
Reply With Quote
  #240  
Vechi 03.03.2014, 16:51:07
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Esti complet ilogic. Cum poate un nevinovat sa mearga in iad daca el nu a pacatuit niciodata? Iadul e pentru pacatosi. Daca esti nevinovat atunci nu ai nevoie de Hristos ca sa moara pentru tine. Dar Biblia spune ca toti am pacatuit si suntem lipsiti de slava lui Dumnezeu, de aceea toti avem nevoie de jertfa lui Hristos. Dar daca nu ai pacatuit niciodata, atunci nu ai nevoie de credinta in Hristos, pentru ca nu ai nevoie de jertfa sa. Cu tine nu o sa mai pot discuta mult, ca vad ca nu te intelegi prea bine cu logica. Uite aici un curs de logica http://logica-argumentare.blogspot.r...-28032011.html poate o sa te ajute cu ceva. Succes.
Un om nu poate fi niciodată nevinovat. Chiar pustnic dacă e, și merge "în pustii, și în munți, și în peșteri, și în crăpăturile pământului.", conform Evrei 11, 38. Ei, de care lumea nu e vrednică. (lumea aceea care se numesc sfinți și mîntuiți gata) Deci orice om, oricît de nevinovat ar fi, tot face păcate. Deci om nevinovat nu există. Pentru că nu se poate să nu fi păcătuit niciodată. Și după ce a păcătuit, a acceptat Trupul și Sîngele lui Hristos, dar va păcătui din nou, chir și cu un mic gînd, și chiar o singură dată pe zi, dar a păcătuit din nou. Nu mai e nevinovat. "Nu există om care să viu și să nu greșească".
Și îți mulțumesc, dar am studiat logică în seminar, și apoi am descoperit minunat, că Hristos nu se supune nici unei logici omenești. Nu-i minunat ? Să devii creștin, dragul meu, să nu mai stai în erezie. Să ieși de acolo. și să scuturi praful de pe picioarele tale, ieșind din acel cuib de vipere, drept mărturie pentru tine, în ziua judecății. Să ieși de acolo, ca să te poți mîntui.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Deci vrei sa spui ca un crestin nu poate sa fie SIGUR, ABSOLUT SIGUR ca se va mantuii? Daca zici nu, atunci Pavel te contrazice: 1 Ioan 5:13 "V-am scris aceste lucruri ca să știți că voi care credeți în Numele Fiului lui Dumnezeu aveți viața veșnică."
Da, un creștin nu poate fi sigur, absolut sigur că se va mîntui ! Da, asta este învățătura sănătoasă. La I Ioan 5, 13, și în alte părți, spune da, că avem viață veșnică, dar asta după ce "lucrăm cu frică și cu cutremur la mîntuirea noastră" Filipeni 2, 12 și după ce ne "silim spre Împărăția lui Dumnezeu" și doar dacă ne "străduim și ne silim să punem mîna pe Împărăția Cerurilor" Matei 11, 12. ATUNCI și DOAR ATUNCI ! Atunci, cînd avem, fapte, "omule nesocotit, vrei să înțelegi că credința fără de fapte moartă este?" conform Iacov 2, 20 Deci DOAR ATUNCI, "crezînd în numele Fiului lui Dumnezeu -avem viața veșnică-", conform I Ioan 5, 13 Și nu în alt fel. În alt fel, e erezie.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Proverbe 17:15 "Cel ce iartă pe vinovat și osândește pe cel nevinovat, sunt amândoi o scârbă înaintea Domnului."
Ai citit cu atentie versetul asta de mai sus? In Proverbe, Dumnezeu ne spune ca persoana care il iarta pe cel vinovat este o scarba inaintea Domnului, deci cum poate Dumnezeu sa ierte pe cineva, si totusi El sa ramana drept? Cum poate Dumnezeu pur si simplu sa ierte pacatele ortodocsilor prin spovedanie, daca in Proverbe 17:15, Dumnezeu ne spune ca acest lucru este o scarba inaintea Lui? Care e solutia ta?
Nu este soluția mea, este soluția lui Hristos !
Da, am citit cu atenție versetul ! Tu l-ai citit cu atenție ?
Fi atent:
Dumnezeu -nu- spune că persoana care îl iartă pe cel vinovat este o scîrbă înaintea Domnului. Dacă spui asta, ai tăiat versetul și ai căzut în erezie. Dumnezeu spune: cel ce iartă pe vinovat și osîndește pe nevinovat ! Atenție ! Este vorbă de încălcare poruncii din cele 10 porunci: mărturia mincinoasă.
Nu permite ereziile să taie versetul, și să-l compună după mintea lor. Că te trag în iad cu ele, cu tot cu eretici.
Deci nu are treabă versetul cu Taina Sfintei Spovedanii.
Și acum soluția care o ceri:
Vrei taina Sfintei Spovedanii?
Uite:
"Adevărat grăiesc vouă: Oricâte veți lega pe pământ, vor fi legate și în cer, și oricâte veți dezlega pe pământ, vor fi dezlegate și în cer." - Matei 18, 18.
Preotul iartă și dezleagă, pentru că i s-a dat putere de sus. Și oricîte iartă și dezleagă preotul cu puterea dată lui direct din Sfânta Treime, așa va fi iertat și dezlegat și în Împărăția Cerurilor, pentru cel spovedit, și oricîte nu iartă și nu dezleagă preotul lui Hristos Cel Adevărat, atunci nici în Împărăția Cerurilor nu va fi iertat și dezlegat !
tu crezi că Biserica Creștină glumește cu aceste lucruri ?
Crezi că ne jucăm ?
Mîntuirea și iadul nu sunt o joacă.
Taina Spovedaniei, nu e glumă cum cred ereziile în interpretarea proverbelor lor.
Taina Sfintei Spovedanii e mîntuitoare și obligatorie pentru mîntuire.
Și nu e valabilă la romano-catolici. Doar la ortodocși.
Acum iată, că ai soluția pe care ai ceruto !
"Mergi; de acum să nu mai păcătuiești." - Ioan 8, 11.
Și să ieși din erezie, ca să te poți mîntui.


Hristos a înviat !

Last edited by Daniel_Ortodox; 03.03.2014 at 16:53:36.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare