Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.05.2014, 17:57:54
Lucian494 Lucian494 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.05.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Pai nu... Ei isi fac de obicei o doctrina religioasa inainte ( care de fapt este
o doctrina politica la baza, n-are nimic de-a face cu Dumnezeu) dupa care
incep sa ciunteasca din Biblie lucruri care le convin.Iar cele care nu le convin
le ignora.Este o platforma politica deghizata sub forma de cult religios.
De fapt mai toate sectele sunt platforme politice deghizate sub forma de
culturi religioase.
Frate, vă repet nu sunt adventist, și nici nu iau învățături care să-mi convină, chiar nu înțeleg ce doriți să spuneți.
Exemplificați-mi o învățătură greșită pe care o practic eu.....exact așa mă gândeam și eu nu puteți pentru că nu mă cunoașteți. Dumneavoastră doar vă exprimați dezacordul cu unele învățături. Tocmai pentru aceasta este topicul, pentru a dezbate așa că să nu ne mai împiedicăm în diverse principii ale bisericilor/sectelor și să discutăm acest subiect în Lumin Evangheliei.
Chiar vă rog, Mulțumesc!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.05.2014, 17:58:46
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Bine. Acum lasă-ne așa.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.05.2014, 18:07:34
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian494 Vezi mesajul
Frate, eu nu pun accent pe apartenența la o anumită biserică. Dumneavoastră proslăviți același Dumnezeu și mărturisiți același Mântuitor ca și mine.
Nope.Biserica Ortodoxa este opera Duhului Sfant.Este singura biserica a Adevarului.
Restul, nush ce studiati.
Citat:
Ce am împotriva dumneavoastră este că susțineți învățături care nu sunt conform Bibliei.
Iar ce am eu impotriva voastra, este ca cititi Biblia si interpretati cum vi se pare voua cam ce scrie acolo, ceea ce duce la erezie.Voi nu cautati Adevarul,voi cautati modalitatii de a va extinde sfera de influenta.Voi va folositi de Biblie si de invatatura crestina pentru a va promova propriile
voastre interese.Iar apoi asemnea unui virus, incercati sa faceti o copie a ereziilor voastre, pe oricine intalniti.

PS:daca cauti adepti pe aici, nu o sa gasesti pe nimeni.Aici "satul" este pazit bine de "dulai "

Last edited by oaie_cugetatoare; 28.05.2014 at 18:10:49.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.05.2014, 18:31:29
Lucian494 Lucian494 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.05.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Nope.Biserica Ortodoxa este opera Duhului Sfant.Este singura biserica a Adevarului.
Restul, nush ce studiati.


Iar ce am eu impotriva voastra, este ca cititi Biblia si interpretati cum vi se pare voua cam ce scrie acolo, ceea ce duce la erezie.Voi nu cautati Adevarul,voi cautati modalitatii de a va extinde sfera de influenta.Voi va folositi de Biblie si de invatatura crestina pentru a va promova propriile
voastre interese.Iar apoi asemnea unui virus, incercati sa faceti o copie a ereziilor voastre, pe oricine intalniti.

PS:daca cauti adepti pe aici, nu o sa gasesti pe nimeni.Aici "satul" este pazit bine de "dulai "


Dacă într-adevăr este Biserica adevărului de ce apar practici precum Închinarea la moaște, la apostoli, de ce praznice de ce rugăciuni pentru iertarea unei persoane moarte? Doresc argumente Biblice.

Eu unul am găsit Adevărul și acel adevăr este Isus Hristos. Și acum vă întreb pe dumneavoastră ce aș avea eu de câștigat? Ce interes aș avea eu? Ce câștig aș primi decît moartea veșnică dacă este așa cum spuneți dumneavoastră că predic aceste erezii...dați-mi exemplu de o erezie pe care eu am spus-o.

eu nu caut adepți, eu doar doresc să dezbat anumite subiecte pe care nu le înțeleg
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.05.2014, 18:33:35
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Uite o erezie: moartea veșnică.

Cât despre dezbătut, mergi matale pe un forum al sectarilor și dezbate cu cosectanții tăi până nu mai poți.
Te rog!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.05.2014, 18:40:10
Lucian494 Lucian494 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.05.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Uite o erezie: moartea veșnică.

Cât despre dezbătut, mergi matale pe un forum al sectarilor și dezbate cu cosectanții tăi până nu mai poți.
Te rog!
Uitați și explicația la ceea ce dumneavoastră denumiți erezie:

"Si acestia vor merge în pedeapsa vesnica, iar cei neprihaniti vor merge în viata vesnica." Multi se poticnesc de expresia "pedeapsa vesnca", dar observati ca nu zice "pedepsire vesnica." Oricare ar fi pedepsa, va dura vesnic. Oare ne spune Biblia din ce consta pedeapsa? Desigur. "Plata pacatului este moartea." Romani 6:23. Asa ca Domnul Isus vroia sa spuna ca moartea va fi vesnica. Nu se va termina niciodata. Nu va fi întrerupta niciodata de vreo înviere.

Acum vă rog dacă puteți să mă lămuriți și pe mine în legătură cu anumite practici din Biserica Ortodoxă: cultul icoanelor, al sfintilor, al moastelor, al praznicului.

Last edited by Lucian494; 28.05.2014 at 18:42:32.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.05.2014, 18:43:45
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Pot dar n-are rost.
Nu poți pricepe.
Pace!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.05.2014, 19:21:55
Lucian494 Lucian494 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.05.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Pot dar n-are rost.
Nu poți pricepe.
Pace!
Mda..e și asta un răspuns.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.05.2014, 19:34:23
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Din păcate, ăsta e singurul pe care-l pricepeți.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.05.2014, 20:06:16
Greuceanu Greuceanu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2014
Locație: Middle of nowhere.
Mesaje: 1
Implicit

Lucian vei fi banat !!!
Reply With Quote
Răspunde