Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.03.2008, 17:58:41
Rafaela's Avatar
Rafaela Rafaela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

am gasit intr-o carte aceasta rugaciune "Sa te certe pe tine Domnul demone, sa piei din tot cuprinsul meu, caci eu te cert pe tine diavole. In Numele Tatalui si al Fiului si al sf. Duh. Amin.
de cite ori simt ca ceva nu-i bine sau am vre-o ispita rostesc aceasta rugaciune scurta, la mine are efect.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.03.2008, 18:33:37
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rafaela
am gasit intr-o carte aceasta rugaciune "Sa te certe pe tine Domnul demone, sa piei din tot cuprinsul meu, caci eu te cert pe tine diavole. In Numele Tatalui si al Fiului si al sf. Duh. Amin.
de cite ori simt ca ceva nu-i bine sau am vre-o ispita rostesc aceasta rugaciune scurta, la mine are efect.
Rugaciunea nu suna bine! Ori Domnul cearta aici, ori omul? Dar indiferent de varianta e mai bine ca omul neinduhovnicit, necalit in lupta cu dracii sa nu "certe" pe draci:) cu atat mai putin sa blesteme...

"Sa te certe pe tine Domnul demone, sa piei din tot cuprinsul meu, [caci eu te cert pe tine diavole:)] In Numele Tatalui si al Fiului si al sf. Duh. Amin. ....NU e buna!

Cea mai buna e pocainta si smerenia pt a-i indeparta pe draci.
Daca totusi sunt unii mai tari, mai credinciosi sa rosteasca ceva de genul...

"Sa te certe pe tine Domnul (Maica Domnului, Sfintii), demone, si cu puterea lui Hristos cel rastingnit pe Sfinta Cruce,(si cu putera rugaciunilor Maicii Domnului, ale Sfintilor...) sa pleci din cuprinsul meu(casa mea, familia mea etc) iar cale de intoarcere la noi sa nu gasesti in veci. Amin."





Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.03.2008, 19:14:55
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Chiar acum se poate citi pe prima pagina "Intampinarea diavolului" de Mitropolit Hierotheos Vlachos . Acesta scrie:
"Nu trebuie nici o cedare, nici sa predam parti ale existentei noastre diavolului. "Nici nu dati loc diavolului" (Ef. 4, 27). Trebuie sa luptam. Nu numai sa luptam cu demonii, "dar si sa polemizam cu demonii" (Sfantul Ioan Sinaitul). Cum spune Ioan Sinaitul acolo unde suntem atacati de diavol, "acolo intru totul sa ne opunem din greu dusmanului", pentru ca altfel va deveni prietenul nostru."
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.03.2008, 22:51:36
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Dar indiferent de varianta e mai bine ca omul neinduhovnicit, necalit in lupta cu dracii sa nu "certe" pe draci:) cu atat mai putin sa blesteme...
da, multa atentie sa nu ajungi in situatia descrisa in scripturi:

"Pe Pavel il cunosc , pe Hristos il cunosc, dar tu cine esti?"

Un amic de al mei jucindu-se cu aceste lucruri,...s-a trezit in inchisoare, nevinovat( este adevarat , pentru o noapte) , insa mai tirziu cineva a trebuit sa-l scoata de acolo pe cautiune...si stind si analizind el la rece, mai tirziu, a realizat cu stupoare ca facuse ceva ce-l depasea, duhovniceste!

Deci aviz amatorilor!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.03.2008, 11:35:24
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De la Părintele Gabriel Nicu (www.parintelenicugabriel.ro) si din cartile scrise de sfinti stiu ca necuratul ne atacă prin propriile patimi si ganduri, prin alti oameni si in chip nemijlocit. Parintele Gabriel ne propunea sa acordam cea mai mare atentie luptei cu patimile si gandurile noastre, deoarece fiecare patima este patronata de un diavol. In acest sens, ne sfatuia ca nici macar sa nu incercam sa ne luptam cu toate patimile deodata, caci nu vom reusi. Cerem ajutorul de la Preasfantul Dumnezeu si dezradacinam pe rand cate una.
Ne invata sa fim prudenti. Unui gand vrajmas sau unei patimi putem sa-i spunem, de exemplu: ,,Piei, satano din gandul meu, caci eu sunt robul lui Dumnezeu!" sau ,,Inapoia mea, satano!" Invidia, mandria, slava desarta, desfranarea, hula, iubirea de arginti, nerecunostinta, lenea, zgarcenia sunt patronate de cate un diavol si se manifestă mai intai prin ganduri. De aceea,Parintele ne recomanda sa ne spovedim si gandurile si sa ne straduim sa dobandim virtutile opuse acestor patimi si mai ales smerenia. Daca ne luptam cu zgarcenia, facem milostenie si, mai ales prin faptele noastre il vom izgoni pe diavolul zgarceniei de la noi. Daca ne luptam cu demonul slavei desarte, ne inchipuim ca am ajuns deja in iad si, astfel,l-am certat pe necurat prin efortul de a ne modela vointa noastra dupa vointa lui Dumnezeu.
Pe masura ce alungam patimile si gandurile rele de la noi, incepem sa-i intelegem mai bine si pe cei din jur. Chiar dacă ne supara, ii privim macar cu mila, daca nu ne rugam pentru ei, caci ne dam seama ca se lupta si ei cu niste patimi sau poate sunt trimisi de Dumnezeu ca sa ne smereasca.
Daca avem pacea interoară si smerenia castigate, apoi nu trebuie sa ne mai fie frica nici daca necuratii s-ar arata in chip vazut. Candela sa fie aprinsa tot timpul, tamaiem, stropim cu Agheasmă si ne vedem de rugaciune. Daca vine ajutorul Preasfantului Dumnezeu, necuratii n-au de ales: trebuie sa plece.
Deci Sfinții Parinti ne invata ca smerenia ii arde pe necurati. Parintele accentua importanta rugaciunii in smerenie. spunand ca post si rugaciune pot avea si diavolii, dar smerenie nicidecum.
Deci, dacă vrem sa luptam cu toate patimile deodată sau să infruntam nepregatiti o multime de diavoli, putem pierde batalia.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.04.2008, 22:52:43
mirelada mirelada is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2007
Mesaje: 34
Implicit

De acord cu antoniap si cu cozia, in Faptele Apostolilor cap. 19 scrie:
[color=red]
13. Si au incercat unii dintre iudeii care cutreierau lumea, scotand demoni, sa cheme peste cei ce aveau duhuri rele, numele Domnului Iisus, zicand: Va jur pe Iisus, pe Care-l propovaduieste Pavel!
14. Iar cei care faceau aceasta erau cei sapte fii ai unuia Scheva, arhiereu iudeu.
15. Si raspunzand, duhul cel rau le-a zis: Pe Iisus Il cunosc si il stiu si pe Pavel, dar voi cine sunteti?
16. Si sarind asupra lor omul in care era duhul cel rau si biruindu-i, s-a intaratat asupra lor, incat ei au fugit goi si raniti din casa aceea.[/color]

Ce spune cuviosul Nicodim Aghioritul cred ca sunt mai mult sfaturi pt cei inaintati duhovniceste. Cea mai tare arma este SMERENIA ! Cel mai indicat lucru pe care e indicat sa il faci mai intai este sa te smeresti si sa ceri ajutorul lui Dumnezeu. Rugaciunea Inimii (Doamne Iisuse Hristoase miluieste-ma!)este cea mai buna protectie. Are grija Domnul de cel care te incearca, nu asta sa ne preocupe ci eliberarea de patimi si ferirea de caderea in pacate si greseli.
Pe langa smerenie si rugaciune NADEJDEA tare in Dumnezeu este un scut puternic in incercari. Sfantul Siluan Athonitul cand era incercat, se ruga la Dumnezeu -fiind incercat si cu ganduri necurate:
[color=red]"- Doamne, Tu vezi cã demonii nu mã lasã sã mã rog. Spune-mi ce trebuie sã fac ca demonii sã se depãrteze de la mine. Si Domnul a grãit în sufletul meu:
- Sufletele celor mândri suferã pururea din pricina de*monilor.
Si eu am spus:
- Doamne, fã-mã sã înteleg ce trebuie sã gândesc pen*tru ca sufletul meu sã fie smerit. Si am primit acest rãspuns în sufletul meu:
- Tine mintea ta în iad si nu deznãdãjdui!
Din acea clipã am început sã fac asa si sufletul meu si-a gãsit odihna în Dumnezeu."[/color]

Spunand rugaciunea inimii continuu, cu nadejde, simtim nu dupa mult timp mangaiere si pace in inima. Cred ca atacurile vin pe greselile noastre, cand suntem atacati in vreun fel sa ne gandim unde am gresit, cand am pacatuit, iar cand vom realiza pacatul facut sa ne cerem iertare de la Dumnezeu si cat mai curand sa ne spovedim. Sa regretam din toata inima pacatul facut, cu lacrimi, cu suspinul inimii sa ne pocaim.
Cuviosul Paisie Aghioritul spunea ca prin spovedania curata se taie drepturile celui rau asupra omului. (Recomand tuturor sa citeasca sfaturile Cuviosului Paisie Aghioritul - "un mare sfant al epocii noastre" cum l-a denumit Staretul Ioachim al schitului "Proorocul Ilie" din Sfantul Munte Athos, sunt de un real folos si ajutor in nevointa duhovniceasca). Parintilor, cuviosul Paisie le dadea urmatorul sfat: "nevoiti-va duhovniceste mai mult si atunci copilul se va face bine". Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CERTAREA DEMONULUI icamilin Rugaciuni 4 27.03.2008 11:09:34