Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.03.2009, 19:41:34
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Implicit Doamne milueste !

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Doamne ajuta!, Acum 10 minute am primit un telefon de la o buna prietena, care m-a rugat sa sun pe la manastiri si prieteni sa-l pomeneasca pe REMUS, un baiat tanar de 34 ani, abolvent al Conservatorului, cantor la o biserica din orasul Lugoj, care acum o ora s-a aruncat de la et.5 si este intr-o stare foarte grava. Ieri a vorbit cu mama lui ( din Timisoara ) la telefon si nu avea nici o problema. Acum e cu mama FELICIA la spital, amandoi intr-o stare grava. Va rog din suflet, spuneti o rugaciune pentru amandoi, sa-i ajute Maica Domnului si sa inlesnesca mila si ajutor la bunul Dumnezeu, sa-i salveze din marea ispita prin care trec.
Cum am noi vesti am sa va anunt. Ma iertati de indrazneala, dar stiu ca daca mai multa lume se roaga deodata pentru un suflet pierdut, se pot intampla si minuni.
Doamne eu pacatoasa ,ma rog cu inima pentru aceste doua suflete Remus si Felicia ,sa treaca peste aceasta incercare si sa creada in Tine,Amin
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.03.2009, 19:44:00
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Mantuieste Domane si miluieste si iarta tot ceea ce Felicia si Romus au gresit Tie, si s-au smintit si nebuneste s-au departat de la calea mantuirii, iar prin desertaciunea mintii lor s-au abatut catre fapte necuviincioase. Rogu-ma dar:intoarce iarasi pe calea mantuirii, pe robii Tai Felicia si Romus, prin Dumnezeiasca Ta iconomie. ( o inchinaciune).
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.03.2009, 01:27:33
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit stare critica !

Dragi mei, bunul Dumnezeu sa va mangaie pentru rugaciunile adresate cu atata dragoste pentru Remus si Felicia, ce trec prin clipe groaznice.
Remus nu si-a revenit din coma, a fost operat, i s-a facut RMN, transfuzii de sange, azi a reusit sa deschida ochii spre mama sa, a intins bratele spre ea si iarasi a cazut in coma. Are mari leziuni la cap si nu numai. Doar o minune dumnezeiasca l-ar putea ajuta sa-si revina. Sansele, se pare insa ca sunt foarte mici. Maica Domnului si toti sfintii dragi sa mijloceasca pe langa bunul Dumnezeu sa aibe mila de ei si sa-i ajute in greaua suferinta prin care trec in aceste momente. Revin cu noutati, cand voi afla. Doamne ajuta! icamilin
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.03.2009, 02:49:31
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit Rugaciunea zilei de joi

Doamne Iisuse Hristoase, Fiule si Cuvantul lui Dumnezeu Tatal, care in ziua de astazi ai luat Cina cea de pe urma cu ucenicii Tai, si cu mare umilinta ai spalat picioarele lor si ale ucenicului care Te-a vandut!
Apoi, luand paine si vin in mainile Tale cele Sfinte si binecuvantandu-le cu puterea Ta cea Dumnezeiasca, le-ai facut Insusui Trupul si Sangele Tau, cu care i-ai impartasit, zicand;,Luati, mancati si beti, ca acestea sunt Trupul si Sangele Meu, pentru ca sa se ierte pacatele voastre".
Cel ce tot in ziua aceasta, Te-ai inaltat la cer si ai sezut de-a dreapta lui Dumnezeu, Tatalui Tau, sa imparatesti impreuna cu El in veci,ca Unul-Nascut Fiul Sau preaiubit.
Roaga-te deci, pentru rugaciunile ucenicilor Tai si cele ale Sfantului Nicolae, iarta pacatele noastre, ale celor vii si ale celor raposati, si in special ale robilor Tai REMUS si FELICIA.Da-le Doamne, lacrimi fierbinti, ca sa isi planga pacatele.
Darul Tau cel curatitor, care a spalat picioarele ucenicilor Tai, sa spele si sa curateasca inima lor cea necurata si sufletul lor, ca asa, cu vrednicie, cu curatie si umilinta, sa se impartaseasca cu Sfintele Tale Taine, acum si in timpul mortii lor, iar la ora despartirii lor, cu bucurie sa se suie sufletul lor spre Tine, si fara de nici o frica, intrebare sau impiedicare sa treaca vamile vazduhului, intrand in marirea Ta cea cereasca.
Ajuta Doamne robilor Tai REMUS si FELICIA sa Te mareasca si in veci sa se inchine Numelui Tau Celui Sfant.AMIN
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.03.2009, 14:36:16
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Ma rog la bunul Dumnezeu sa-i mai de-a o sansa lui Remus....
Ma rog la Maica Domnului ptr cele doua suflete Remus si Felicia...sa treaca peste aceasta incercare ....
Doamne ajuta!
__________________
"Și Iisus i-a zis:Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău și din tot cugetul tău:iată întâia fi cea mai mare poruncă.Iar cea de a doua asemenea cu aceasta:Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți".
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.03.2009, 15:22:42
ioan_si.atat's Avatar
ioan_si.atat ioan_si.atat is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2009
Locație: Bucharest village
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioan_si.atat
Implicit

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, binevoieste a ierta pacatele robilor tai: Remus si Felicia, ca milostiv si de oameni iubitor esti Doamne, si da-le lor puterea de a trece peste aceasta grea incercare, intru Sfant numele Tau. Amin
__________________
Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. (Ioan 3:16)

http://taramulfagaduintei.blogspot.com/

http://teatrulviselor.blogspot.com/
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.03.2009, 11:16:58
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit revin cu vesti!

Ma iertati ca nu am reusit sa va mai dau vesti pentru Remus, dar am si eu un deces in familie, matusa mea ( sora mamei mele ) a murit, acum merg la inmormantare, dar tot acum am primit vesti si despre Remus.
In primul rand, a deschis ochii si comunica cu mama sa din priviri.
Maine il asteapta o operatie intre 8 - 10 ore, depinde cat va rezista si cat vor putea opera doctorii in acest timp. Problema mare este ca i s-a ceut mamei suma de 1500 euro, suma de care nu dispune pentru operatie. Sa speram ca o vor ajuta neamurile sau prietenii, operatia trebuie facuta.
Va rog din suflet, cei care v-ati rugat deja pentru el ( chiar daca gestul lui a fost nesabuit, nimeni nu stie ca l-a determinat sa-l faca, sa multumim lui Dumnezeu ca avem mintea limpede si am fost feriti de ispite ), sa ne rugam in continuare. Sant convinsa ca rugaciunile noastre l-au ajutat mult in aceasta grea incercare si simt ca inca il putem ajuta daca ne mai rugam si noi, atat cat putem. Am sa va tin la curent cum a descurs operatia.
Va multumesc din suflet si bunul Dumnezeu sa va ocroteasca pe voi si toti cei dragi ai vostri. Doamne ajuta! icamilin
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.03.2009, 18:58:14
Dutzu's Avatar
Dutzu Dutzu is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.01.2009
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Implicit

aveti vesti despre cum a decurs operatia?
__________________
Fie voia Ta Doamne
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.03.2009, 22:18:24
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Vesti noi!

Operatia este programata pe maine dimineata la 8-9, o comisie mare de medici vor participa. Operatia va fi tare lunga, la cap, maini si picioare, sa-l ajute bunul Dumnezeu sa reziste pe parcursul operatiei, medicii isi doresc sa nu-l mai traumatizeze inca odata. Sa ne rugam dragii mei, ca medicii sa poata duce la bun sfarsit aceasta lucrare si sa fie cu folos lui Remus, sa-si revina si sa se caiasca de gandul rau care l-a stapanit. Ar fi intradevar o minune dumnezeiasca sa-si revina. Mama lui sta numai in rugaciuni, are mare nadejde ca daca nu s-a intamplat nimic grav pana cum, poate totusi vor avea sorti de izbanda. Sa le ajute Maica Domnului si toti sfintii dragi, sa mijloceasca pe langa bunul Dumnezeu sa-i ierte si sa le mai dea o sansa. Doamne ajuta!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.03.2009, 00:01:52
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sfanta mare mucenita a lui Hristos, Filoftee, ne rugam tie cu genunchii plecati si cu lacrimi fierbinti. Adu-ti aminte de neputinta firii omenesti, care cuprinde si impresoara pe tot muritorul, de la nastere, intocmai ca mrejele paianjenului. Intru aceste mreje fiind cazuti si noi smeritii, si neputand scapa de ele fara ajutorul lui Dumnezeu, te rugam pe tine sa ne fii mijlocitoare catre Dansul. Ca El insusi te-a preamarit si te-a trimis in aceasta tara, ca s-o aperi si s-o pazesti de toate rautatile.
Asa, Sfanta mare mucenita a lui Hristos, Filoftee, milostiveste-te spre lacrimile batranilor, spre suspinele maicilor, spre cererile pruncilor si spre noi, care cadem cu genunchi plecati si cerem, prin rugaciunile tale cele sfinte, ajutor si mantuire din supararile ce ne cuprind. Caci stim, Sfanta mare mucenita, ca pentru pacatele noastre patimim acestea toate: boli, saracie, prigoniri de la vrajmasi, neploaie la vreme si altele asemenea rele. Pentru aceasta cadem la milostivirea ta, ca sa nu patimeasca cei nevinovati din pricina noastra. Fie-ti mila si roaga-te lui Dumnezeu pentru noi, ca sa strigam tie: bucura-te, fecioara, mare mucenita Filoftee. Amin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog, rugati-va pentru mine Ana-Maria N Umanitare 15 20.07.2011 12:55:40
Va rog din suflet rugati-va si pentru fratele Ioan mara2008 Umanitare 12 17.08.2010 03:48:45
Va rog din suflet sa va rugati pentru Andrei cred_cu_adevarat Rugaciuni 1 12.05.2010 16:28:57
Va rog, rugati-va pentru mine!! simona76 Generalitati 30 17.11.2009 13:16:23
Va rog rugati-va pentru mine !! lumyclau Rugaciuni 1 12.09.2008 19:21:53