Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.02.2010, 19:25:05
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Mai frate, Steve Ballmer si ai lui puteau sa se fi apucat de treaba inca de acum 77 ani, daca au "reusit" sa apara pe piata dupa iPad-ul Apple, si ei vor vinde tot iPad-uri. E vorba de imaginea categoriei de produs in mentalul colectiv si la momentul aparitiei asociat cu unul de schimbare.

In rest sunt de acord cu tot ce spuneti atat fratia ta cat si Anna21.

Doamne-ajuta!
Inteleg ce zici dar tocmai asta incercam sa zic: nu Apple a iesit cu tabletu' primul. E o ideie veche (in termeni IT), au fost tableturile de acu 5-6 ani, dupa care a mai fost tablet-ul de la Nokia vezi N710 si N720 dupa care in ianuarie cu o luna inainte de ipad, ballmer a prezentat la CES in Las Vegas noul tablet Slate. Deci nu-i mai ridica in slavi pe cei de la Apple ca ei de fapt sunt intradevar foarte tari doar la marketing. Pe partea tehnologica nu am auzit sa fi facut mari inventii. Si apropo de calculatoarele Macintosh ideia de interfata grafica cu ferestre a apartinut Microsoft, unde lucra si Jobs la acea vreme. A plecat de la Microsoft si un an mai tarziu aparea primul SO Macintosh care avea - ghici ce? -ferestreee! Ideea de interfata pe telefon prin touch a aparut cu 10 ani inainte de iphone. Deci mai slabiti-ma cu geniaii de la aplle ca nu sunt asa. Sunt intradevar foarte buni la marketing si la psihologia maselor. Si apropo de un post anterior: repet, lumea E proasta! Au demonstrat-o de mii de ori si o vor demonstra din nou in deceniile ce urmeaza, poate pentru ultima data ... Si cand zic lume ma includ si eu...
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.02.2010, 22:03:05
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit hartie vs. computer, paduri vs. energie electrica

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Acum cateva zile a aparut iPad, un aparat care va marca un moment de referinta. Din acest moment, ziarele si revistele pe hartie se vor ocupa de redactarea termenilor in care se vor retrage de pe piata tipariturilor pe hartie. Mii de hectare de padure vor fi salvate anual. In acelasi mod, cartea in format electronic va incepe sa se impuna. Alte mii de hectare de padure salvate.
Pentru cei care vor sa afle mai multe despre iPad:
http://www.apple.com/ipad/

Doamne-ajuta!
Ma-ntreb (retoric, bine-nteles), ce vor face pers. 'impatimitii') carora le place sa completeze rebusuri, integrame, sudoku si alte celea... vor trebui sa se adapteze la 'variantele online', da' nu'sh' daca e acelasi lucru, aceeasi 'senzatie'... :)

Padurile pot fi inlocuite (daca se planteaza alti copaci in locul celor taiati etc), dar ce ne facem cu energia electrica, fiindca aceasta nu poate fi inlocuita, ori resursele nu sunt nelimitate... Exista varianta cu energie solara, dar poate ca nici aceea nu e nelimitata (la urma urmei, totul se termina/consuma, odata si-odata) - probabil ca omenirea va exploata aceasta noua sursa, pana ce 'soarele va cadea', dupa cum scrie in cartea Apocalipsei... cine-stie... In plus, reciclarea este costisitoare, dar poate ca extragerea/obtinerea energiei electrice (si administrarea, managementul, distribuirea, livrarea etc - tot tacamu' - lol) este cu mult mai costisitoare...

'Dilema' asta este in genul, ca sa folosesc, din nou, o alta zicala populara: 'ce iei pe mere, dai pe pere' ori 'scapi de una, dai in alta' s.a.m.d. Prezinta destule avantaje, dar, totusi, dezavantajele (care ar cam depasi, 'surclasa' avantajele) nu ar fi (sau, mai bine-zis, trebui), nici ele, de ignorat/trecut cu vederea...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Chiar pot chistiga un iPad 4 pe facebook? mariusfanea Intrebari utilizatori 2 18.12.2012 12:59:56
Cum a aparut diavolul in Univers? mariamargareta Secte si culte 100 19.01.2011 18:46:15
cand a aparut biserica ortodoxa? anaana71 Despre Biserica Ortodoxa in general 2 13.11.2009 20:23:53
Cum credeti ca am aparut ? phradmon Intamplari adevarate 9 05.09.2007 21:13:39