Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 30.10.2009, 21:05:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Anna21,
Odata i-am spus si eu o problema asemanatoare unui duhovnic in varsta, vazator cu duhul. Mi-a sugerat ca toate cuvintele pe care mi le spunea persoana de care ma plangeam sa mi le spun eu insami. Ocara autoadresata este un exercitiu de smerenie intrebuintat adesea de calugari. Daca ai proceda asa, ma gandesc ca pe plan duhovnicesc ai avea de castigat mult, iar cuvintele lui te-ar rani mai putin. L-ai putea ierta cu mai multa usurinta, caci, iata, s-a facut pricinuitor al urcusului tau duhovniesc.

In fond, daca e prea dur, e pacatul lui. Tu ai grija de sufletul tau si, daca uneori ti-e greu sa comunici cu el, spune-i lui Dumnezeu si Maicii Sale ce ai vrea sa-i spui lui. Roaga-te sa-l fereasca Dumnezeu de ispite. Nu el te jigneste, ci demonii care se folosesc de el pentru a te rani.

Roaga-te si incearca sa dispari cand vezi ca e suparat. Incearca sa ai incredere in tine. Ia legatura cu un duhovnic si, cum bine spunea Laur, lauda sa-ti fie ca ocara si invers, ocara ca lauda. Tu stii cel mai bine ce ti se potriveste din toate sfaturile pe care le-ai primit. Oamenii mai cad in ispite, unii isi mascheaza prin vorbe anumite boli sau complexe, altii au sefi duri si atunci se grozavesc pe-acasa cautand si ei o victima.

Exista in viata noastra cate o perioada mai mica sau mai mare de ispitire cand ne este incercata credinta, nadejdea si dragostea. Dumnezeu sa-ti ajute sa faci cum e mai bine pentru tine.

Acatistul Sfintei Iuliana din Lazarevo
Reply With Quote
  #102  
Vechi 30.10.2009, 21:09:37
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acatistul Maicii Domnului - La icoana Sporirea Mintii
Reply With Quote
  #103  
Vechi 30.10.2009, 21:20:23
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de melb26 Vezi mesajul
Am aflat de curand ca soacra mea a facut farmece ca sa ma desparta de sotul meu, inca de la inceputul relatiei noastre si continuand chiar dupa nasterea fetitei noastre
Mi-a facut atat mie, dar si baietilor ei ca sa-i tina cat mai aproape de ea.
Nici nu stiu cum sa procedez, cui sa-i spun si ce sa fac...
Cu aceste lucruri, nu-i prea de gluma, Melb, imi pare rau pt.tine.E greu de rezolvat dar nu imposibil.Din punctul meu de vedere ar trebui sa te informezi cat mai bine, daca in spatele acestei grozavii e sigur soacra ta.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 30.10.2009, 21:59:51
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de melb26 Vezi mesajul
Am aflat de curand ca soacra mea a facut farmece ca sa ma desparta de sotul meu, inca de la inceputul relatiei noastre si continuand chiar dupa nasterea fetitei noastre
Mi-a facut atat mie, dar si baietilor ei ca sa-i tina cat mai aproape de ea.
Nici nu stiu cum sa procedez, cui sa-i spun si ce sa fac...

Exista familii in care mama-soacra conduce totul. Lasa conducerea odata cu lingura. Asta e. Daca e asa, fii inteleapta. Ia legatura cu un duhovnic si vezi ce-ti spune. Oricum, ai de dus o cruce care-ti poate aduce mantuirea tie si celor dragi. Iti trebuie rabdare s-o poti duce. Iar daca vreo ghicitoare ti-a spus ca face farmece, nu te grabi s-o crezi.

Foloseste ,,Satelitul Doamne"' si roaga-L pe Dumnezeu sa-i deau un gand bun pentru tine infiecare zi. Fii inteleapta si ia-L pe Dumnezeu ca aliat. Spovedeste-te, sa ai putere in rugaciuni si spune Acatistul Sfantului Ciprian (fara rugaciunea finala) si Acatistul Maicii Domnului - Bucuria celor necajiti. Roaga-te mult, spune rugaciuni simple cat mai des si in curand te vei simti puternica. Farmecele nu se prind de crestinii care se roaga, postesc si se spovedesc. Viata e o lupta din care iesi invingator sau invins lumeste si /sau duhovniceste.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 30.10.2009, 22:25:44
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Sa stii ca m-am intrebat si eu asta, dar nu, nu este adevarat. Daca mi-ar placea, as rezista, dar nu mai rezist.. imi consuma resursele emotionale. Am intors problema pe toate fetele (are f multe fete, nu le expun aici). Nu sunt o victima de meserie.
Interesant ca acesta este un mod foarte convenabil de a gandi situatia: victima este de vina. Te pui oarecum la adapost de intrebari dureroase, te gandesti ca nu ti se poate intampla, ca durerea cuiva este meritata, in scop justitiar... in fine, anuleaza nedreptatea.
Gandeste-te ca daca cineva face un rau, nu ramane fara efect, cineva sufera pana la urma. Pot sa ma dau la o parte, sa ies din situatie, dar vor fi mai multe victime colaterale. (Asa ca mai bine ma doare pe mine. Este si asta un calcul).

Cat despre afirmarea sinelui.. poate sunt cam radicala, dar daca nu raman crestina (in adevaratul sens pe care tot incerc sa-l dibuiesc), orice altceva prea putin conteaza.
Nu e convenabil deloc sa constientizezi pe unde ai gresit pana s-a ajuns la aceasta situatie...dar e constructiv in schimb. Citind ce scrii s-ar deduce ca el se poarta asa fara ca tu sa ii dai un motiv( iar tu te cnsideri o martira si o crestina adevarata) dar totusi aceste situatii nu sunt de dorit in absolut nicio relatie...iar eu iti spun ca i-ai tot dat motive ( si poate ca nu ai fost atenta, sau ai devenit dar prea tarziu) pana a ajuns sa te trateze asa.

P.S. Incearca sa stati la o discutie relaxata, sa vorbiti ca doi parteneri, sa ii comunici ce nu iti place in atitudinea lui...Stiu ca suna deja a cliseu sugestia " Comunicarea e foarte importanta intr-o relatie", dar chiar este...uneori trecem pe langa cuvinte.

Doamne ajuta!

Last edited by AndruscaCIM; 30.10.2009 at 22:51:46.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 30.10.2009, 23:09:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Despre insistenta in rugaciune(2)
Reply With Quote
  #107  
Vechi 30.10.2009, 23:51:51
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imi cer scuze pentru nepriceperea din mesajul anterior. Intentia era sa introduc un fragment audio din predicile parintelui Sofian Boghiu, existente pe crestinortodox.ro.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 31.10.2009, 10:14:08
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Anna21,
Odata i-am spus si eu o problema asemanatoare unui duhovnic in varsta, vazator cu duhul. Mi-a sugerat ca toate cuvintele pe care mi le spunea persoana de care ma plangeam sa mi le spun eu insami. Ocara autoadresata este un exercitiu de smerenie intrebuintat adesea de calugari. Daca ai proceda asa, ma gandesc ca pe plan duhovnicesc ai avea de castigat mult, iar cuvintele lui te-ar rani mai putin. L-ai putea ierta cu mai multa usurinta, caci, iata, s-a facut pricinuitor al urcusului tau duhovniesc.

In fond, daca e prea dur, e pacatul lui. Tu ai grija de sufletul tau si, daca uneori ti-e greu sa comunici cu el, spune-i lui Dumnezeu si Maicii Sale ce ai vrea sa-i spui lui. Roaga-te sa-l fereasca Dumnezeu de ispite. Nu el te jigneste, ci demonii care se folosesc de el pentru a te rani.

Roaga-te si incearca sa dispari cand vezi ca e suparat. Incearca sa ai incredere in tine. Ia legatura cu un duhovnic si, cum bine spunea Laur, lauda sa-ti fie ca ocara si invers, ocara ca lauda. Tu stii cel mai bine ce ti se potriveste din toate sfaturile pe care le-ai primit. Oamenii mai cad in ispite, unii isi mascheaza prin vorbe anumite boli sau complexe, altii au sefi duri si atunci se grozavesc pe-acasa cautand si ei o victima.

Exista in viata noastra cate o perioada mai mica sau mai mare de ispitire cand ne este incercata credinta, nadejdea si dragostea. Dumnezeu sa-ti ajute sa faci cum e mai bine pentru tine.

Acatistul Sfintei Iuliana din Lazarevo
Doamne Dumnezeule, dar asta nu mai e relatie de cuplu...tu iti vezi de urcusul tau duhovnicesc, iar pe el lasi sa tot acumuleze pacate . Te folosesti de esecul realtiei pentru a te autosugestiona ca ajungi mai repede in rai datorita pacatosului care se intampla sa fie sotul??????

Poate chiar omul ala e iritat de comportamentul ei, cum poti gandi ca ea e ok, iar el un pacatos rau si atat? Cand cineva nu ne suporta trebuie sa ne gandim ca ceva din noi poate il indeamna spre pacat si daca am discuta si afla motivul, totul ar putea decurge frumos pentru amandoi...si mai ales pentru urcusul duhovnicesc al amandurora.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 31.10.2009, 10:36:13
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Nimeni nu-si doreste sa fie umilit. Dar, de la un anume nivel este posibil sa simti ocara ca pe o lauda si lauda ca pe o ocara. Asta inseamna ca esti masochist sau ca ai ajuns la un nivel superior de intelegere a rostului tau prin aceasta viata?

Din nefericire, de prea multe ori confundam ce a facut Iisus Hristos cu ce a spus sa facem. Noi nu suntem aici cu misiunea cu care a venit Dumnezeu printre noi. Noi suntem aici impreuna cu Hristos, pentru a inmulti prin Hristos talantii primiti, in dezmarginirea noastra catre Hristos.

Doamne-ajuta!
Laur, iar eu iti spun ca asta e apanajul omului slab , " pres pentru ceilalti" nativ...dar nu pentru ca isi doreste el sa ajunga asa, ci tocmai pentru ca nu schimba ceva la el.

Mantuitorul nu a fost umilit din cauza modului cum gesticula, a culorii parului, caracterului sau, sau a modului cum se exprima...si poti sa imi spui tu orice mi-ai spune, insa daca o persoana este iritanta e greseala ei, si nu se poate asemana cu Mantuitorul oricat s-ar autosugestiona.

Exista oameni secanti, slabi, tolomaci, bolanzi, genul "ochi de catel milog",lenti ... iar astia fac un pacat foarte grav in momentul in care isi gasesc apanajul in modelul Hristic si practic se considera perfecti, martiri, crestini adevarati, in timp ce ceilalti sunt mari persecutori...dar unde Doamne iarta-ma este elementul religios pentru care sunt atacati ????? Nu exista...iar ei sunt in general atacati si umiliti pentru ca ceva din atitudinea lor e foarte enervant si irita, atat.

Multumesc lui Dumnezeu, dar eu nu sunt genul de om care sa fie tratat cum considera fiecare de cuviinta, dar cu siguranta sunt tratata exact asa cum vreau eu sa fiu...sunt respectoasa si politicoasa, asa sunt tratata la randul meu, nu sunt pres de sters picioarele-nu pot fi tratata asa, daca cineva foloseste un vocabular pe care eu nu il apreciez...ei bine spun imediat si nu il mai foloseste ...si uite asa, daca toti s-ar respecta, nu i-am mai indemna pe cei din jurul nostru la pacate

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #110  
Vechi 31.10.2009, 10:44:04
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Mi-am dat seama de asta cand ai spus ca si mama lui e la fel ca tine. in general, barbatii isi aleg femei care sa semene cu mamele lor. deci o iubeste si pe mama lui, te iubeste si pe tine, de vreme ce a ales sa aiba alaturi acest model de femeie. evident, va iubeste in felul lui... Cine se tachineaza se iubeste . Asta e crucea ta, el te tachineaza, il mai si tachinezi si tu putin, ar fi plictisitor sa fie numai linsite si armonie.
Si la fel de generale pot fi situatiile in care barbatii isi aleg femei pentru ca le vad intr-un anume fel, dupa care atunci cand ulterior constata ca regasesc in ele anumite trasaturi iritante din comportamentul mamelor lor...pot deveni din ce in ce mai iritati de aceasta descoperire deloc imbucuratoare.

Eu dimpotriva, am auzit o sumedenie de barbati care au izbucnit in ras la auzul acestei ipoteze si au multumit lui Dumneze ca sotia nu se aseamana absolut deloc cu mama lor

Daca un barbat isi apreciaza mama si este un model pentru el, atunci da, mare bucurie sa fii asemanata cu mama sa, dar in cazul in care el nu vede in mama lui deloc un model...e de raaaaaau!!!!!!!

Last edited by AndruscaCIM; 31.10.2009 at 11:46:00.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este scopul vietii? amatyyy Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 53 23.05.2013 20:57:02
Discretia care pazeste taina vietii duhovnicesti autentice Adriana Cluj Calugarul 3 12.03.2012 18:33:52
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Ce asteapta o fata care vrea sa se casatoreasca de Ioan_Ciobota Generalitati 42 28.07.2007 01:13:20