Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 22.07.2010, 10:40:19
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Și mai e un indiciu foarte important:

Sinucigașii nu se sinucid așa aiurea la ore fără semnificație și nu se sinucid noaptea... ci noatea ei ies la învrăjbit, la vrăjit...

Cum trecuse de miezul nopții, și era o oarecare oră banală din dimineața adâncă, deci era probabil între orele 1 și 4-5 dimineața, mie mi se pare evident că era sub o posesie a unui gând demonic... și acest gând în care credea, a biruit-o... și a biruit-o prin însăși mila ei, prin puterea de sacrificiu, prin bunătatea ei... căci e un fel de jertfă făcută din dragoste pentru soț și copil... „și trupul de mi l-aș da ca să-mi fie ars de viu, sau aș avea credință cât să mut și munții dar dragoste nu am, atunci nimic nu sunt și nu-mi folosește la nimic și nu slujesc nimănui”... deci cui a dat ea trupul său iluzoriu? Trupul său scenic și pe cel din carne? Păi cu siguranță publicului pe care l-a iubit... Deci pare o jertfă cu bun miros duhovnicesc... și parcă ne amintim de jertfele din vechiul testament când cineva a promis Domnului că va ucide pe primul care va ieși din casa sa atunci când se va întoarce acasă de la război unde a fost biruitor prin Domnul, un război mîntuitor pentru Israel sau pentru Iuda nu mai știu, și a ieșit să-l întâmpine când s-a întors chiar fetița lui fecioară pe care o iubea cel mai mult, și el nu a mai vrut să-și țină promisiunea făcută înaintea Domnului, dar a grăit fetița și i-a zis de la Dumnezeu ca neapărat să împlinească ceea ce a promis și practic s-a sinuciș prin mâna părintelui său care a împlinit cuvântul ce și l-a dat înaintea Lui Dumnezeu, și după ce i-a mai dăruit o ultimă vacanță a ucis-o... Și așa se poate explica și ținuta ei neagră cu un colier de diamante albe și negre... S-ar putea ca ea să fi promis Domnului că se va sinucide ea dacă va avea un copil... căci era stearpă... ea nu a putut să aibe copii... Deci se poate ca ea să fi împlinit ceea ce a promis și a jurat înaintea Domnului... a dat viață pentru viață! Moarte pentru moarte!

Și așa parcă pot să-mi explic și eu cum adică să te sinucizi și totuși să crezi că vei merge la Dumnezeu...

Deci se poate să fie o sfântă... sau se poate să fie doar o păcălită de un duh rău... adică o înșelată. Oricum eu cred că s-a ținut de promisiunea făcută înaintea lui Dumnezeu. La bine și la greu împreună și doar moartea ne va despărți! Ea a avut dragoste curată, sfântă căci a cântat-o mereu.

Deci fată dragă nu fi tristă fiindcă e păcat, fără lacrimi nu există dor Adevărat... atât de frumos.

Last edited by vsovivi; 22.07.2010 at 11:14:12.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 22.07.2010, 11:31:46
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Este clar un caz de amagire.

Indiferent cat de grea e orice boala, sinuciderea e atat de absurda incat intrece planul fizic.

Asta isi doreste si amagitorul, ca noi sa dam vina pe boli sau pe mediul inconjurator etc. In acest fel putem cadea mult mai usor victime.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 22.07.2010, 11:41:59
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Este clar un caz de amagire.

Indiferent cat de grea e orice boala, sinuciderea e atat de absurda incat intrece planul fizic.

Asta isi doreste si amagitorul, ca noi sa dam vina pe boli sau pe mediul inconjurator etc. In acest fel putem cadea mult mai usor victime.
Păi eu am zis că s-a ținut de Cuvânt... Așa pare, că altfel, dacă dragoste nu ai, cuvintele tale nu slujesc la nimic... și tu ești un clopot dogit, și chiar de trupul ți l-ai da ofrandă ca să fie ars de viu, sau ai avea credință cât să muți și munții din loc, sau ai avea darul limbilor și știința tuturor proorociilor și dragoste nu ai... atunci nimic nu ești și la nimic nu-ți folosește și slujești... nimănui căci sigur deja te crezi REGE.

Last edited by vsovivi; 22.07.2010 at 11:44:13.
Reply With Quote
  #194  
Vechi 22.07.2010, 12:52:43
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Deci Anca Maria Magdalena Manole Petru... a murit ținându-se de Cuvânt! ca să ne fie nouă mai bine aici căci ea de acolo... din ținerea Cuvântului, de acolo ne poate ajuta cu Adevărat mai bine... și nu numai pe soț și pe copil ci pe noi toți creștinii și românii... ... ...mănăstirii Argeșului.

Iar Dany&Claudia, te vor aștepta mereu... mereu... iubita mea... Susanca.

Așă că Fată Dragă... știu că pe toate le ierți... le ierți... pe toate.

Last edited by vsovivi; 22.07.2010 at 15:02:50.
Reply With Quote
  #195  
Vechi 31.07.2010, 00:00:12
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit Posibilitati

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
Nu exista fel suav,exista doar masti si fetze exterioare,care sunt expuse lumii,pentru a creea o imagine adecvata propriei dorinte.Si aceasta persoana si-a creea o astfel de masca de pe urma careia a beneficiat la greu.

In realitate s-a dovedit a fi o persoana dura,aspra din punct de vedere sufletesc,fara sentimente adevarate, goala pe dinauntru,care atunci cand a crezut ca nu mai e cazul sa traiasca s-a omorat fara nici o problema.

Da,intr-adevar! Eu nu pot sa ma pronunt cum a fost personalitatea ei,caci nu am cunoscut-o personal,am facut afirmatia asta deoarece am citit de prin presa declaratii ale vecinilor acesteia,care spuneau ca a fost o fiinta minunata,care zambea tot timpul si care le punea in cutia postala ultimele ei albume;altii artisti afirma acelasi lucru...
Un lucru este cert,daca avea o legatura puternica cu Dumnezeu,nu se ajungea aici!
Pacat...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 16.07.2011, 22:54:31
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Iata, a trecut un an de-atunci.
Reply With Quote
  #197  
Vechi 16.07.2011, 23:01:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Iata, a trecut un an de-atunci.
A trecut , Dumnezeu s-o ierte , dar atata scandal n-am pomenit ! Pana si la cimitir familia acesteia nu i-au respectat cat de cat linistea . . . ! Nu stiu , dar asa ceva nu se face ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #198  
Vechi 16.07.2011, 23:18:29
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am vazut si eu niste flash-uri la stiri si mama Madalinei urla langa cruce la cimitir ca o descreierata, blestemandu-l pe Petru Mircea..

Dumnezeu s-o ierte pe Madalina Manole!+
Reply With Quote
  #199  
Vechi 17.07.2011, 00:26:45
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Un lucru este cert,daca avea o legatura puternica cu Dumnezeu,nu se ajungea aici!
Nu sunt de acord.
Nu putem noi ști acest lucru.
Cine știe ce s-a întâmplat cu adevărat în acea noapte?
Doar Dumnezeu știe!
__________________

Reply With Quote
  #200  
Vechi 17.07.2011, 00:33:27
Smila1 Smila1 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
La numai 43 de ani , cântăreața Mădălina Manole a plecat la Domnul ! Dumnezeu s-o odihnească ! +
Nu vezi ca e evreica? Cum ar fi daca te preocupai mai mult cu soarta unui Roman etnic?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Madalina Manole Carmen FUNIERU Slujba inmormantarii 61 04.10.2021 15:46:54
Bunica mea a plecat la Domnul... glykys Generalitati 75 12.06.2014 10:24:15
Parintele Arsenie Papacioc a plecat la Domnul Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 77 18.11.2012 12:58:30
Cornel Fugaru a plecat la Domnul + cristiboss56 Generalitati 8 15.07.2011 12:10:54
IPS Bartolomeu, a plecat la Domnul!+ cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 77 18.03.2011 12:13:17