Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.06.2011, 18:37:52
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Dar cand se intampla sa ramana pacate nespovedite, cu tot cu tehnica notatului pe hartie?

Adica a trecut Spovedania, Impartasania asemenea, dar mai sunt lucruri de marturisit. Le amintim la urmatoarea Spovedania, precizand situatia?
totul este sa nu le fi ascuns cu intentie daca nu s-a intamplat acest lucru le marturisesti data viitoare
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.06.2011, 18:42:49
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
de ce o considerati o gluma? si eu ma intrebam la fel cand inca nu eram suficient de initiata in tainele rugaciunii, eram la inceputul calatoriei intru a ma apropia de o viata traita intru Hristos..
Eu stiu ca am pacate dar nu simt nevoia sa ajung la spovedanie acum.
As vrea sa inteleg si de ce la biserica la care merg acum , copii se impartasesc in fiecare Duminica?Eu ma impartaseam doar de Pasti in copilarie...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.06.2011, 18:45:02
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
Eu stiu ca am pacate dar nu simt nevoia sa ajung la spovedanie acum.
As vrea sa inteleg si de ce la biserica la care merg acum , copii se impartasesc in fiecare Duminica?Eu ma impartaseam doar de Pasti in copilarie...
Copiii pana in 7 ani e indicat sa se impartaseasca mai des. Pe noi poate nu ne-a invatat nimeni. Insa in cazul adultilor trebuie mai mult discernamant.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.06.2011, 18:49:03
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Pt. o asemenea zi de weeknd merge perfect o asa gluma !
Eu stiu ca am pacate ,fiecare avem dar nu simt ca trebuie sa ma spovedesc acum.Nu inteleg nici de ce copii se impartasesc in fiecare duminica la biserica unde merg.In copilarie eu ma impartaseam doar de PASTI.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.06.2011, 18:52:23
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
In ultimii ani m-am apropiat mai mult de biserica dar acum desi e post (pe care il tin) si crestinii merg la spovedanie eu nu simt ca trebuie sa fac acest lucru.Mi se pare ca nu mai am pacate , ce sa spun ...?!
Sa merg cand voi simti aceasta nevoie interioara sau sa ma fortez si sa ajung la biserica la spovedanie ca toti bunii crestini?
Aflam, cercetand literatura patristica, ca cel ce isi vede pacatele e mai mare decat cel ce vede ingeri.
Am convingerea ca omul, prin puterea sa, nu-si poate vedea pacatele. Are nevoie, pentru asta, de ajutorul lui Dumnezeu.
Cand raza harului lui Dumnezeu patrunde in inima noastra, vom putea observa murdaria care s-a strans acolo.

Eu sunt de parere ca ar fi bine sa te spovedesti, chiar daca nu iti simti sufletul apasat de pacate. Harul pe care il vei primi in cadrul Tainei Marturisirii va lucra in sufletul tau.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.06.2011, 18:55:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
Eu stiu ca am pacate dar nu simt nevoia sa ajung la spovedanie acum.
As vrea sa inteleg si de ce la biserica la care merg acum , copii se impartasesc in fiecare Duminica?Eu ma impartaseam doar de Pasti in copilarie...
E o ispita si asta,si treaba cu copiii. Gandurile astea nu sunt de la Dumnezeu...Trebuie sa ne spovedim cat mai des, daca vrem sa fim iertati de pacate. In plus, fara spovedanie nu se poate sa te impartasesti, iar un crestin trebuie sa se impartaseasca cel putin in fiecare post, nu doar la Pasti si la Craciun. Ideea este ca mai cu seama prin post, rugaciune, spovedit, impartasit tinem comuniunea cu Dumnezeu, iar aceasta trebuie sa fie neincetata, nu doar de Pasti.


Uite, iti recomand o carte pe care o poti citi online:http://www.danionvasile.ro/repere.php
Cinste acelor parinti / bunici care stiu sa isi duca copilul la impartasit in fiecare duminica, sa ia Trupul si Sangele Domnului!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.06.2011, 19:21:06
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Când o haină pe care o port se murdărește, o spăl cât mai repede, să fie curată.
Tot așa și sufletul, dacă știu că are unele pete (mai mici sau mai mari), este firesc să mă îngrijesc să îl curăț.
Și curățirea sufletului se face prin baia spovedaniei.
Este un mare privilegiu dat nouă de Hristos. Printr-o mărturisire sinceră de câteva minute mi se pot ierta toate păcatele făcute în viață.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.06.2011, 19:46:26
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Dacă dorești, poți consulta un Îndrumător(ghid) pentru spovedanie, de exemplu:

http://www.crestinortodox.ro/diverse/intrebari-scaunul-tainei-sfintei-spovedanii-69256.html

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/wp-...gafencudoc.pdf
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.06.2011, 00:31:32
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
In ultimii ani m-am apropiat mai mult de biserica dar acum desi e post (pe care il tin) si crestinii merg la spovedanie eu nu simt ca trebuie sa fac acest lucru.Mi se pare ca nu mai am pacate , ce sa spun ...?!
Sa merg cand voi simti aceasta nevoie interioara sau sa ma fortez si sa ajung la biserica la spovedanie ca toti bunii crestini?
Din pacate aici sunt multe lucruri care se contrazic.
- Nu stiu cat de mult te-ai apropiat de biserica in ultimul timp? Din cate inteleg eu, poate ar trebui sa te apropii mai mult cu sufletul, nu doar fizic.
- De ce nu simti nevoia sa mergi la spovedanie? Ti s-ar parea corect - sincer vorbind - sa te impartasesti fara spovedanie? Eu sunt foarte convins ca nu te consideri vrednica de asa ceva. Si atunci de unde-ti vine acest gand?
- Zici ca ti se pare ca nu mai ai ce sa spui... Nu te gandi dinainte ce-o sa spui. Tu roaga-te cu tot sufletul, si Dumnezeu te va lumina sa-ti recunosti orice umbra de pacat, inclusiv pe cele care sigur nu le-ai spovedit inca, din naivitate. Nu trebuie sa mergem la spovedit cu imaginea omului virtuos, ci a celui care si in somn greseste.
- Daca tot "te-ai apropiat" de biserica, ce inseamna "sa te fortezi"?
- Daca tot crezi ca nu mai ai pacate, cum se face ca te auto-excluzi din "bunii crestini"?

Vezi, tu, Anisoara, cate contradictii ai strecurat intr-un text atat de scurt? Eu zic ca mai ai inca timp la dispozitie, daca nu cumva ai si facut-o deja. Dar ai grija, draga mea, ca tare e perfid vrajmasul in calculele lui. De ce sa nu te numeri printre cele cinci fecioare intelepte, care se ingrijesc si vegheaza pentru "candelele" lor?

Dumnezeu sa te binecuvinteze cu harul si intelepciunea Lui!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.06.2011, 02:08:50
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
Eu stiu ca am pacate ,fiecare avem dar nu simt ca trebuie sa ma spovedesc acum.Nu inteleg nici de ce copii se impartasesc in fiecare duminica la biserica unde merg.In copilarie eu ma impartaseam doar de PASTI.
in primele veacuri crestinii se spovedeau si se impartaseau in fiecare zi... si in timpurile noastre te poti spovedi si daca esti vrednic, impartasi, in fiecare zi... sau macar saptamanal... dar "practica" cea mai intalnita printre credinciosi in zilele noastre este de a se spovedi si impartasi doar in cele 4 posturi...

in posturile mari este bine a te spovedi la inceput odata (pentru ca spovedania sa te intareasca pentru ispitele din timpul postului) si la sfarsit inca odata ca sa-ti marturisesti si restul de pacate din timpul postului ca ispitele sunt mai mari in post...

copii se pot impartasi pana la 7 ani la fiecare Liturghie, pe dumneavoastra asa va duceau parintii, sau bunicii, etc, doar de Paste, este foarte bine si asa... dar bine este sa ne spovedim si sa ne impartasim cat mai des.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
spovedania... myself00 Generalitati 2 24.06.2012 23:58:59
Spovedania Adriana-Simona Pocainta 24 22.09.2011 20:10:10
Spovedania Sf.Asteapta Generalitati 2 03.07.2010 15:04:45
Spovedania Ioana-Andreea Secte si culte 0 06.04.2010 21:55:39
Spovedania arlechino Preotul 49 22.11.2008 22:04:18