Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.08.2012, 21:19:54
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit Numele de botez

E pacat sa nu folosesti numele de botez ?Foarte multi folosesc alt nume sau diminutive din diferite motive(asa i-au alintat parintii,nu le place numele de botez...etc.).Cand ajungem la biserica ,la spovedanie sau pe pomelnic ce nume ar trebui sa folosim?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.08.2012, 21:29:54
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe pomelnic si la spovedit trebuie trecut numele de botez un parinte m-a invatat ca daca am doua nume sa-l trec pe cel de sfant daca amandoua sunt nume de sfinti trebuie trecut doar unul.

Bucurie multa!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.08.2012, 00:38:23
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Eu stiam ca daca ai doua nume, se trec ambele pe pomelnic si atunci cand te impartasesti tot pe amandoua trebuie sa le spui cand preotul rosteste: Se impartaseste robul lui Dumnezeu...E mai complicat cu doua nume.

Am intalnit un caz in care o mama a schimbat numele copilului deoarece nu purta un nume de Sfant (cand a ales numele era departe de Dumnezeu, necredincioasa, iar dupa ce si-a schimbat radical viata a hotarat sa aleaga pentru copilul ei un nume de Sfant). Este posibil asa ceva?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.08.2012, 01:36:47
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Eu stiam ca daca ai doua nume, se trec ambele pe pomelnic si atunci cand te impartasesti tot pe amandoua trebuie sa le spui cand preotul rosteste: Se impartaseste robul lui Dumnezeu...E mai complicat cu doua nume.

Am intalnit un caz in care o mama a schimbat numele copilului deoarece nu purta un nume de Sfant (cand a ales numele era departe de Dumnezeu, necredincioasa, iar dupa ce si-a schimbat radical viata a hotarat sa aleaga pentru copilul ei un nume de Sfant). Este posibil asa ceva?
Poti sa iti schimbi numele daca vrei ,din punct de vedere legal. Insa cand vine vb. de Biserica, eu stiu ca e bine sa ramai cu numele de botez. Eu asa stiu, ca e pacat sa iti schimbi numele de botez. Nu stiu ce sa zic, poate doamna a avut binecuvantare de la duhovnic. Chestia asta cu schimbarea numelui eu zic ca e bine sa se vb. cu duhovnicul sa vedeti daca da binecuvantare sau ba.

Deci eu am doua nume, Laura-Nicoleta. Le pun pe ambele pe pomelnic sau doar pe cel de Sfant? Sincer nici nu stiu daca am fost botezata cu ambele nume sau doar cu unul. Stiti daca exista Sfanta Laura? Sfanta ortodoxa, nu catolica.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.08.2012, 02:23:11
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Stiu ca exista Sfantul Laurentiu, sarbatorit pe 10 august, dar Sfanta Laura nu am gasit. Dar cred ca atunci iti poti sarbatori ziua, asa cum Ioana este sarbatorita de Sfantul Ioan, deci ai un Sfant ocrotitor, de fapt doi: Sfantul Laurentiu si Sfantul Nicolae.

Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.08.2012, 02:46:23
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Stiu ca exista Sfantul Laurentiu, sarbatorit pe 10 august, dar Sfanta Laura nu am gasit. Dar cred ca atunci iti poti sarbatori ziua, asa cum Ioana este sarbatorita de Sfantul Ioan, deci ai un Sfant ocrotitor, de fapt doi: Sfantul Laurentiu si Sfantul Nicolae.

Stiam ca Laura este numele feminin ptr. Laurentiu. Insa nu stiam ca este un Sfant Laurentiu. Multumesc ca mi-ai adus la cunostiinta.

L.E. am cautat si femininul ptr. Laurentiu este Laurentia, iar masculinul ptr. Laura este Laur/Laurus/Laurian. Si Laurentiu provine din latinescul Laurentius-din cuvantul laurus. In sfarsit. Nu are asa mare importanta, insa ma gandeam numai ca mie mi se spune Laura, Nicoleta nu mi s-a spus niciodata; poate ar fi mai usor sa ma rezum la Sf.Nicolae cand vine vb de sarbatorirea numelui. (eu sunt nascuta pe 5 decembrie, iar pe 6 este Sf.Nicolae; sunt conectate si de aceea e mai usor, desi mi se spune Laura)

Last edited by Laura19; 02.08.2012 at 03:08:42.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.08.2012, 07:17:44
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Eu stiam ca daca ai doua nume, se trec ambele pe pomelnic si atunci cand te impartasesti tot pe amandoua trebuie sa le spui cand preotul rosteste: Se impartaseste robul lui Dumnezeu...E mai complicat cu doua nume.
Nu... sufletul este unic nu avem 2 suflete sau 3, avem unul singur si de aceea trebuie trecut doar un nume (asa mi-a spus Pr Antim de la Man Bistrita) eu la copii mei am pus un singur nume si este mult mai bine eu din pacate am 2 si e f complicat in societate ( aveam colegi care ma strigau cu primul nume si colegi care ma strigau cu cel de al doilea) ca la biserica il trec pe primul.

Bucurie multa!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.08.2012, 07:25:41
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Nu... sufletul este unic nu avem 2 suflete sau 3, avem unul singur si de aceea trebuie trecut doar un nume (asa mi-a spus Pr Antim de la Man Bistrita) eu la copii mei am pus un singur nume si este mult mai bine eu din pacate am 2 si e f complicat in societate ( aveam colegi care ma strigau cu primul nume si colegi care ma strigau cu cel de al doilea) ca la biserica il trec pe primul.

Bucurie multa!
Este parerea personala a unui preot, nu o invatatura de credinta. Daca este preot nu este infailibil. Daca un copil a primit doua nume la botez (normal ar trebui pus un singur nume) copilul are doua nume in Biserica si se trec ambele si la Sfintele taine si in pomelnic.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.08.2012, 08:16:25
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Este parerea personala a unui preot, nu o invatatura de credinta. Daca este preot nu este infailibil. Daca un copil a primit doua nume la botez (normal ar trebui pus un singur nume) copilul are doua nume in Biserica si se trec ambele si la Sfintele taine si in pomelnic.
Fiecare face cum considera dar daca nici Pr Antim nu stie......

Pt cine nu stie Pr Antim este ucenic al parintelui Cleopa, un parinte f ravnitor cu viata sfanta, a fost preot in man Sihastria si de cativa ani este preot in man Bistrita.

Last edited by Simply_me; 02.08.2012 at 08:21:37.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.08.2012, 08:19:47
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Câte nume se pun copiilor ortodocși la Botez?

La Botez, fiecare copil primește un singur nume, căci și omul are o singură naștere și un singur suflet. Numele de Botez reprezintă sufletul omului unit cu Dumnezeu prin Botez, prin credință dreaptă și fapte bune.
Este oprit a se pune copiilor două și chiar trei nume la Botez, după moda de astăzi a lumii. Numele unui sfânt, care se dă copilului la Botez, îl face pe noul botezat ucenicul acelui sfânt al cărui nume îl poartă. Prin aceasta, sfântul devine rugător, ajutător și protector al copilului creștin înaintea lui Dumnezeu, atât în această viață, cât și după moarte și la înfricoșătoarea Judecată de Apoi. Un creștin fără nume de sfânt în viață rămâne fără protector și mijlocitor permanent la Dumnezeu. Și ce este mai rău decât aceasta?
Numele cele mai potrivite pentru fetițe este numele Maicii Domnului, al Sfintei Ana și ale sfintelor mucenițe și cuvioase din calendar. Iar pentru băieți, numele cele mai frumoase este cel al Sfântului Ioan Botezătorul, ale Sfinților Apostoli, urmate de numele sfinților ierarhi, mucenici și cuvioși, dintre care unii s-au nevoit pe pământul țării noastre și se roagă pentru noi toți.
Să li se pună copiilor nume de sfinți din calendarul nostru ortodox, de obicei numele sfântului din ziua nașterii pruncului sau din zilele dinainte sau de după ziua nașterii, cum doresc părinții, rudele și preotul de parohie, care este și duhovnicul familiei. Se mai poate pune numele al cărui hram îl are biserica de care aparține copilul sau nume de sfinți români, ierarhi, mucenici și cuvioși. Se mai obișnuiește a se pune primilor copii și numele părinților care i-au născut sau i-au botezat.
În nici un caz nu se pun nume de sfinți catolici, nume de protestanți, de sectanți, de artiști sau nume păgâne, luate de la popoarele nebotezate, care nu cred în Hristos. Nu se pun nume de animale, de păsări, de eroi necreștini și nume de zei, precum Diana, Afrodita, Venera etc. Este păcat să dăm copiilor nume străine de Hristos, în loc să le punem nume de sfinți care și-au dat viața pentru credință și se roagă neîncetat în ceruri pentru noi.
Numele copilului dat în clipa scufundării întreite în apa Botezului nu mai poate fi schimbat decât la tunderea în călugărie, care se mai numește și al doilea botez.
(Călăuză ortodoxă în familie și societate, arhim. Ioanichie BĂLAN)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
NUMELE LUI maria55 Exorcismul 47 29.01.2011 20:26:25
Numele Domnului Mikhael Biserica Ortodoxa Romana 31 25.06.2010 14:08:02
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 10:02:22
Crestini cu numele bmd Generalitati 9 22.07.2009 13:18:58
intrebare-numele adimari Botezul 6 21.04.2009 19:10:21