Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.12.2014, 11:40:59
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Mie imi placeau mult toate desenele animate, dar mai mult imi placeau povestile din carti, rostite de adulti sau citite de mine.
Slavă Domnului că mai avem și exmple bune!
Ți-ai pus problema de ce îți plăceau mai mult poveștile din cărți, rostite de adulți sau citite de tine?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.12.2014, 12:08:02
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mie mi-a placut Cartea Junglei.
Si acum l-as putea revedea oricand, fara sa ma plictisesc.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.12.2014, 12:35:16
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monnis Vezi mesajul
Dar daca tot ati adus vorba de desene, nu ma pot abtine sa nu spun ca noi ne-am uitat cu mare placere la desene animate, impreuna cu copiii (inca ne uitam). Acum ma uit la Phineas si Ferb.
Creierul în fața televizorului nu este într-o stare activă, nu funcținează normal, are reduse niște activități pe anumite zone. Stând acolo multă vreme (1, 2, 3 ore / zi), în timp, se construiesc acele rețele pentru vizionare, dar se reprimă dezvoltarea acelor alte rețele care sunt necesare omului în viață. Un studiu făcut demontrează că fiecare oră pe care copilul o petrece în fața televizorului la vârsta de 3 ani crește cu 20% problemele de deficit de atenție și hiperactivitate la vârsta de 7 ani.

Să nu ne amăgim cu ideea că copilul nostru nu va fi atins de efectele televizorului , doar pentru că e copilul nostru. Omul are tendința să creadă că geniul său cel mic nu va atins de televizor. Foarte probabil că va fia atins. Nici o să ne dăm vreodată seama cât de mult a fost atins, pentru că noi nu o să-l vedem așa cum ar fi fost el fără televizor.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.12.2014, 12:48:43
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Creierul în fața televizorului nu este într-o stare activă, nu funcținează normal, are reduse niște activități pe anumite zone. Stând acolo multă vreme (1, 2, 3 ore / zi), în timp, se construiesc acele rețele pentru vizionare, dar se reprimă dezvoltarea acelor alte rețele care sunt necesare omului în viață. Un studiu făcut demontrează că fiecare oră pe care copilul o petrece în fața televizorului la vârsta de 3 ani crește cu 20% problemele de deficit de atenție și hiperactivitate la vârsta de 7 ani.

Să nu ne amăgim cu ideea că copilul nostru nu va fi atins de efectele televizorului , doar pentru că e copilul nostru. Omul are tendința să creadă că geniul său cel mic nu va atins de televizor. Foarte probabil că va fia atins. Nici o să ne dăm vreodată seama cât de mult a fost atins, pentru că noi nu o să-l vedem așa cum ar fi fost el fără televizor.
Eu vă mulțumesc pentru gândul bun. Cu siguranță suntem influențați și noi și copiii de mediul în care trăim, cu televizor, internet, telefon mobil, etc.
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.12.2014, 13:52:40
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Serios?! Se blameaza tom si jerry?! wow. o paranteza; de fapt, nu ma mir; in SUA e ilegal oul kinder -pe cand armele le gasesti la "orice colt".

Mai oameni buni, eu am crescut e pe la vreo 4-5 ani (atunci se bagase cablu') cu cartoon network. Ma uitam cateva ore bune, gen vreo 3 pe zi (aveam esenele preferape - pe care inca le indragesc), dar spre deosebire de generatia e acum, eu am invatat engleza de la desene. Nu erau toate titrate pe romana; e apt toate erau pe limba lor si eventual erau subtitrate. Pe mine personal m-au ajutat in copilarie enorm la limba engleza.

Acum incaiubesc clasicele desene Disney, tom & jerry, looney toons, the flinstones, the jetsons, scooby doo, ed, edd & eddy, sailor moon, sandibell etc.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.12.2014, 06:35:01
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Serios?! Se blameaza tom si jerry?! wow. o paranteza; de fapt, nu ma mir; in SUA e ilegal oul kinder -pe cand armele le gasesti la "orice colt".
Desenele cu Tom si Jerry erau preferatele mele, dar nu cred că vedeam mai mult de 20-30 min/zi.
Îmi plăceau ce-i drept si diafilmele si cărtile cu Povesti Nemuritoare. Oare se mai găsesc acum?

off topic : Oul Kinder l-am văzut comercializat in NY la magazinele cu produse europene. Desi, probabil ar trebui interzis din cauza acelor componente minuscule pe care le are în interior si care este pericol să fie înghitite de copii. Aici legile sunt foarte stricte (mai ales in California, care este un fel de "stat în stat") în ceea ce priveste protectia si securitatea copiilor.
Pentru ca lucrez in domeniu, stiu de pildă de cazul unor hanorace pentru copii care au fost retrase de pe piată pentru că aveau snururile prea lungi la glugă si era pericol să se stranguleze cu ele copilul.
Legat de arme, eu sunt de 8 ani in State, am fost în câteva metropole si încă n-am văzut un magazin care să comercializeze asa ceva. Deci este o exagerare că se găsesc "la orice colt".

Last edited by mirela.t; 15.12.2014 at 08:05:03.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.12.2014, 18:54:20
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Serios?! Se blameaza tom si jerry?! wow. o paranteza; de fapt, nu ma mir; in SUA e ilegal oul kinder -pe cand armele le gasesti la "orice colt".

Mai oameni buni, eu am crescut e pe la vreo 4-5 ani (atunci se bagase cablu') cu cartoon network. Ma uitam cateva ore bune, gen vreo 3 pe zi (aveam esenele preferape - pe care inca le indragesc), dar spre deosebire de generatia e acum, eu am invatat engleza de la desene. Nu erau toate titrate pe romana; e apt toate erau pe limba lor si eventual erau subtitrate. Pe mine personal m-au ajutat in copilarie enorm la limba engleza.
Potențialul geniu din tine, din păcate, nici nu ai să-l vezi vreodată. Poți să te convingi în teren: urmărește comportamentul, gesturile, așezarea unui copil care nu a avut parte desene și a unuia care a avut. Însă, mi-e teamă ca cel fără desene să nu-ți pară ciudat.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.12.2014, 19:28:57
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Serios?! Se blameaza tom si jerry?! wow. o paranteza; de fapt, nu ma mir; in SUA e ilegal oul kinder -pe cand armele le gasesti la "orice colt".

Mai oameni buni, eu am crescut e pe la vreo 4-5 ani (atunci se bagase cablu') cu cartoon network. Ma uitam cateva ore bune, gen vreo 3 pe zi (aveam esenele preferape - pe care inca le indragesc), dar spre deosebire de generatia e acum, eu am invatat engleza de la desene. Nu erau toate titrate pe romana; e apt toate erau pe limba lor si eventual erau subtitrate. Pe mine personal m-au ajutat in copilarie enorm la limba engleza.

Acum incaiubesc clasicele desene Disney, tom & jerry, looney toons, the flinstones, the jetsons, scooby doo, ed, edd & eddy, sailor moon, sandibell etc.
Mie nu mi-a parut dezagreabil sa invat engleza in copilarie,clasic cu textul din carte,carte de gramatica,dictionare.

De altfel nu pricep cum poti sa inveti o limba straina la un nivel satisfacator doar din subtitrari.

Dar bine,sunt parinti care si acum cred ca au copii superdotati doar pt stiu sa deschida computerul si sa joace niste jocuri retarde.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.08.2015, 05:37:16
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit desene animate

Citat:
În prealabil postat de dianadi Vezi mesajul
-cele de la Disney stim cu totii ca sunt cu mesaje subliminale la fiecare minut
Ce mesaje subliminale se găsesc aici?


The Ugly Duckling - Silly Symphony Walt Disney 1939

https://www.youtube.com/watch?v=RCX-mPstrPU
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.02.2017, 18:29:28
Funnychill Funnychill is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2017
Mesaje: 1
Implicit Educativ pt copii

Să învățăm animalele și sunetele lor.Sa invatam animalele intr-un mod usor. Animale care traiesc prin gospodaria omului cum ar fi :vaci oi, capre,, cai, pasari de curte si alte animale,precum si cele din padure.
https://youtu.be/LvYzFkOmL-8
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare