Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.10.2009, 10:16:59
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Completare:

Pimen nu a sarit NICIODATA sa apere padurile oamenilor de rand atunci cand au fost furate masiv imediat dupa retrocedare. De ce? S-au defrisat suprafete imense si Pimen n-a zis nimic. Nici nu a facut coampanie prin biserici sa nu se taie padurile. Il doare doar de padurile care s-ar putea sa fie retrocedate bisericii. Curat crestineste!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.10.2009, 11:17:15
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit aiurea!

@ai2,

ca de obicei trebuie sa fie si unul care da cu bata in balta. De unde stii ce a turnat IPS Pimen si ce-a facut. BAi, nu va mai dati cu presupusul si scoateti niste aberatii cat comunitatea europeana de mari. IPS are o varsta, o responsabilitate si mai ales e unsul Domnului. A luat atitudine intr-o problema vitala ! Asta e important !! Si sa luam aminte !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.10.2009, 11:28:44
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Poate arhiepiscopia Bucovinei ar fi exploatat aceste paduri (desi nu prea cred) dar daca le-ar fi exploatat ar fi facut-o sub limita lor de regenare iar nu la ras cum face respectiva firma austriaca.
Poate fratia ta nu ai observat ca IPS Pimen stie de limita de regenerare a unei paduri peste care nu ai voie sa exploatezi dar cei de la firma aceea austriaca nu prea au idee de asa ceva.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.10.2009, 11:35:11
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin_ Vezi mesajul
@ai2,

ca de obicei trebuie sa fie si unul care da cu bata in balta. De unde stii ce a turnat IPS Pimen si ce-a facut. BAi, nu va mai dati cu presupusul si scoateti niste aberatii cat comunitatea europeana de mari. IPS are o varsta, o responsabilitate si mai ales e unsul Domnului. A luat atitudine intr-o problema vitala ! Asta e important !! Si sa luam aminte !
Faptul ca Pimen a fost turnator la securitate au confirmat-o dosarele din arhiva CNSAS. Nu e vb de nicio presupunere.
Varsta nu e o calitate. Uita-te putin in jur si ai sa intelegi ce vreau sa spun.
Exista multe alte probleme vitale fata de care Pimen nu a luat nicio atitudine. Aici e vorba de propriu interes si nimic mai mult.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.10.2009, 11:42:25
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Poate arhiepiscopia Bucovinei ar fi exploatat aceste paduri (desi nu prea cred) dar daca le-ar fi exploatat ar fi facut-o sub limita lor de regenare iar nu la ras cum face respectiva firma austriaca.
Poate fratia ta nu ai observat ca IPS Pimen stie de limita de regenerare a unei paduri peste care nu ai voie sa exploatezi dar cei de la firma aceea austriaca nu prea au idee de asa ceva.
Exact ce spuneam. Propriu interes pecuniar si nimic mai mult. Aia exploateaza mai mult decat ar exploata Pimen daca i s-ar da padurile inapoi.
Daca Pimen chiar face pe Batman, i-as putea da eu o lista luuuuuuuuuuuuuunga de probleme impotriva carora sa lupte pro bono. Facem pariu ca nu-l intereseaza?
De la distanta pozitia lui pare corecta daca nu cunosti substraturile. Preotii au averi de milioane de euro si voi credeti ca masonii va fura! Nu vi se pare nimic in neregula?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.10.2009, 13:27:59
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate Ai eu nici nu il cunosc pe IPS Pimen si nu fac parte din arhiepiscopia Bucovinei.Daca printul Charles o fi venit pe acolo sa viziteze Bucovina si Sfintele Manastiri de acolo nu o fi venit degeaba cine stie,poate chiar or fi foarte frumoase.De rezervatia de padure seculara de la Slatioara de se zice ca e printre cei mai vechi codri din Europa ai auzit?
Aceste taieri de paduri o sa afecteze si pe copii celor de le taie ca si aceia respira din aerul pe care il fac acele paduri.
Mai apoi care preot are avere de macar un milion de euro (da si fratia ta acolo un nume ca nu e niciunul asa),cand dl Becali (cel mai bogat roman la ora actuala) are 2mld de euro avere si e ceva mason?
Ai fost fratia ta pe la vreo Sfanta Manastire crestin ortodoxa sa ceri gazduire si masa o noapte (ca se ofera la oricine cere gratis) si ai fost refuzat vreodata?

Last edited by mihailt; 23.10.2009 at 14:12:23.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.11.2009, 12:24:59
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ei nu stiu daca sunt de la ordine cavaleresti catolice,nu stiu daca sunt masoni,sunt inselati de duhuri rele.
Dumnezeu sa ii miluiasca ca nu sa mai faca asa.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.06.2010, 13:38:28
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Aceste taieri de paduri o sa afecteze si pe copii celor de le taie ca si aceia respira din aerul pe care il fac acele paduri.
Week-end-ul asta am fost la o nunta. Si cum m-au mancat vertebrele sa merg si la cununia religioasa, ce mi-a fost dat sa vad?! Cam ce-i in pozele urmatoare

Asa ca nu-mi spune cat de mult ii pasa lui Pimen sau eventual altor popi de aerul respirat de enoriasi cand taie atata padure pentru o biserica, vreo 4 umbrare, scaune din trunchi de lemn sau ghivece de flori.
Si trebuie sa tii cont ca biserica din poze se presupune ca este condusa de un preot "de la tara", relativ modest fata de Pimen.
Attached Images
File Type: jpg dscn6555.jpg (65,8 KB, 3 views)
File Type: jpg dscn6556.jpg (78,4 KB, 3 views)
File Type: jpg dscn6560.jpg (74,0 KB, 3 views)
File Type: jpg dscn6563.jpg (82,1 KB, 6 views)
File Type: jpg dscn6564.jpg (77,9 KB, 3 views)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.06.2010, 15:31:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Week-end-ul asta am fost la o nunta. Si cum m-au mancat vertebrele sa merg si la cununia religioasa, ce mi-a fost dat sa vad?! Cam ce-i in pozele urmatoare

Asa ca nu-mi spune cat de mult ii pasa lui Pimen sau eventual altor popi de aerul respirat de enoriasi cand taie atata padure pentru o biserica, vreo 4 umbrare, scaune din trunchi de lemn sau ghivece de flori.
Si trebuie sa tii cont ca biserica din poze se presupune ca este condusa de un preot "de la tara", relativ modest fata de Pimen.
Cu alte cuvinte mintea ta gaseste de cuviinta ca volumul de 10milioane de metri cubi cerut suplimentar spre exploatare se justifica cu lemnul taiat pentru a ridica o biserica.

In ceea ce priveste "calitatea" de informator al IPS Pimen, stiu ca este un dosar in curs cu CNSAS, dosar in care a obtinut chiar si o decizie favorabila, deci pana se ajunge la o concluzie oficiala eu zic sa te mai abtii sa faci afirmatii gratuite.

http://www.monitorulsv.ro/Actualitat...Apel-Bucuresti

Daca ai informatii mai de actualitate vizavi de subiectul asta sunt si eu curios sa le aflu, altfel te rog frumos "mai usor cu pianu pe scari" cum zicea un coforumist.

Chit ca ateii n-au standarde morale vizavi de gura (prea) sloboda (de minte), se presupune ca au macar bun simt si o judecata limpede, poate nu foarte, dar cred ca mai bine decat pana acum se poate in ceea ce te priveste.

Last edited by AlinB; 01.06.2010 at 15:34:54.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.06.2010, 15:57:24
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cu alte cuvinte mintea ta gaseste de cuviinta ca volumul de 10milioane de metri cubi cerut suplimentar spre exploatare se justifica cu lemnul taiat pentru a ridica o biserica.
Daca ai fi citit cu atentie mesajul meu ai fi vazut ca n-am spus nimic de genul "asta-i tot lemnul taiat in Romania", ci "preotilor nu le pasa de aerul respirat de enoriasi(cum spunea mihailt), ci sa exploateze chiar ei padurile care sunt acum taiate".
Citat:
In ceea ce priveste "calitatea" de informator al IPS Pimen, stiu ca este un dosar in curs cu CNSAS, dosar in care a obtinut chiar si o decizie favorabila, deci pana se ajunge la o concluzie oficiala eu zic sa te mai abtii sa faci afirmatii gratuite.

http://www.monitorulsv.ro/Actualitat...Apel-Bucuresti
I-a uite ce spune Pimen in articolul pe care l-ai dat:
Citat:
"Numele conspirative Sidorovici și Petru din dosarele 40160 și I 993 ale SIE au fost date pe proprie răspundere de foștii ofițeri cu care am avut diferite discuții sub pretextul activității bisericești (duhovnicești) și istorice"
activitati duhovnicesti si istorice??? Chiar ai cazut in capcana asta?

In alt loc spunea ca nu a facut politie politica pentru ca declaratiile sale nu au lezat nicio persoana. Tot el a fost in SUA pe banii securitatii sa spioneze un alt preot. Cum numesti tu activitatea asta? Eu i-as spune colaborare cu securitatea apartinand, chipurile, unui sistem ateist.

Citat:
Chit ca ateii n-au standarde morale vizavi de gura (prea) sloboda (de minte), se presupune ca au macar bun simt si o judecata limpede, poate nu foarte, dar cred ca mai bine decat pana acum se poate in ceea ce te priveste.
Poate raspunsul meu te-a mai lamurit in legatura cu judecata mea.
Standardele mele morale m-ar impiedica sa ii condamn pe altii ca taie padurile cand eu imi fac o casa din trunchiuri de copaci. Mai mult, n-as avea nesimtirea sa mimez compasiune fata de enoriasii care se vor sufoca in urma defrisarilor desi eu chiar asta urmeaza sa fac. Si daca as fi "discutat" cu securitatea, as fi venit sa-mi recunosc greseala si sa-mi cer scuze in special celor afectati. Si n-as fi avut nesimtirea sa cheltui alti bani ai statului prin procese.
Chiar, stii vreun preot care a colaborat si si-a cerut scuze dupa 89'? Eu stiu cativa care se comporta la fel ca Pimen.

Nu inteleg de ce aparati un turnator care s-a adaptat repede economia de piata transformand biserica intr-o afacere de familie.

Repet o intrebare: De ce nu a sarit Pimen pentru padurile oamenilor? Sau pentru alte ilegalitati care se comit? Oare pentru ca nu urma sa beneficieze in urma acestor plangeri decat de aprecierea oamenilor?

Tot ce razbate din articolul de mai sus este faptul ca inca o data religiosii folosesc un dublu standard. "Domle, am discutat cu securitatea, n-am turnat ca dupa capul meu altceva inseamna sa torni".

Last edited by ai2; 01.06.2010 at 16:04:16.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
eu fur, el fura. voi furati? dianadi Din Vechiul Testament 24 17.06.2011 22:01:40
Manastirea Aninoasa,lacasul din padurile de anini NECTARIE Biserica Ortodoxa Romana 1 20.01.2011 14:14:24
Fiica mea fura clementia Generalitati 20 31.03.2010 09:44:11
De ce se taie masiv padurile? cozia Generalitati 4 03.06.2008 22:46:28
PACATOSII FURA IMPARATIA CERURILOR!!! sergiub Preotul 6 11.05.2008 23:50:11