Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 21.06.2013, 00:05:30
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
Dumnezeu sa-l ierte si sa-l aseze cu dreptii!
.....Amin!
Reply With Quote
  #72  
Vechi 21.06.2013, 02:38:25
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Am inteles ca la inceput nu prea vroiau sa accepte noul staret, dar dupa ce s-a facut public tot au pus si ei pe site-ul oficial ca viitorul staret va fi parintele de la manastirea Durau.

Last edited by Parascheva16; 21.06.2013 at 12:23:11.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 21.06.2013, 07:49:59
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aspecte de la inmormantarea parintelui Iustin Parvu:
http://apologeticum.wordpress.com/20...-justin-parvu/

Last edited by antoniap; 21.06.2013 at 08:29:00.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 21.06.2013, 12:11:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Am inteles ca la iceput nu prea vroiau sa accepte noul staret, dar dupa ce s-a facut public tot au pus si ei pe site-ul oficial ca viitorul staret va fi parintele de la manastirea Durau.
Sigur ca nu voiau.
Insa de acum, cred va fi liniste la Petru Voda.
Pacat ca a fost cu asa cost..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 21.06.2013, 17:06:08
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Am inteles ca la inceput nu prea vroiau sa accepte noul staret, dar dupa ce s-a facut public tot au pus si ei pe site-ul oficial ca viitorul staret va fi parintele de la manastirea Durau.
probabil voiau pe cineva dintre ei.
dar cred că părintele știa mai bine cine este mai bun.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 23.06.2013, 14:45:42
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imagini cu mormantul parintelui Justin impodobit cu flori.
http://www.apologeticum.ro/2013/06/i...obit-cu-flori/
Reply With Quote
  #77  
Vechi 23.06.2013, 15:30:30
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iustin Pârvu, în Formula AS: "Cine crede in Dumnezeu nu se teme de moarte"

- Care ar fi semnul convingerii asupra lumii de dincolo?
- Sa fii pregatit de moarte. Parintele Cleopa te intreba mereu: "Esti pregatit de moarte?". Si cei mai multi ii raspundeau ca nu. Atunci, el zicea: "Pregateste-te! Mori maine!". Adica, voia sa spuna ca trebuie sa fii gata pentru judecata in orice clipa. Dar omul modern nu mai are convingerea ca Dumnezeu este prezent, ca totul e in mainile Sale. Nu e pregatit de moarte si se teme de ea. Daca am fi convinsi de existenta lui Dumnezeu si, deci, a lumii de dincolo, n-am avea frica de moarte. Asa se explica eroismul inaintasilor nostri, al celor care au murit in prigoanele anticrestine, ori pe campul de lupta, ori in inchisori. Ei credeau in Dumnezeu si nu se temeau decat de judecata Lui. I-au pazit poruncile si au mers bucurosi la moarte. Acum, avem un gol de eroism in romanii cu varste cuprinse intre 20 si 45 de ani. E o mare lipsa de marturisire si implicit de eroism aici. - De ce credeti asta?
- Pai, e limpede, pentru un castig material, o pozitie mai buna in societate, tinerii de azi fac orice compromis. Nu toti, dar majoritatea sunt robii materiei si ai maririi goale. Au cazut in mrejele unei structuri dracesti, care le gadila orgoliul, care ii incanta cu tot confortul. Si cei care se lasa gadilati si incantati nu-si mai pazesc simturile, ci devin sclavii lor.

- Ce-i de facut?
- Ar trebui sadite in sufletul tineretului modestia, pretuirea adevaratelor valori, respectarea unei ierarhii a valorilor, iubirea pentru parinti, dorul dupa un rost mai inalt decat satisfacerea propriului pantec. Intr-un cuvant, romanul trebuie intors la Cristos. Biserica ar trebui sa dea tonul. Aici e nevoie de o adevarata elita, care sa formeze generatii de romani crestini. Politica sa nu se bage in scoala. La noi, politicul e varat in scoala pentru a forma omul manevrabil, slab, care nu are nici o legatura cu Adevarul. Ar trebui actionat asupra mamelor, caci mamele au un rol covarsitor in educatia copiilor. Sa reconsideram familia, sa readucem in prim-plan valorile familiei crestine. Numai asta, si-ar fi destul.
- Ce ne ameninta atat de rau?
- Pai, iacata, globalizarea vine ca un buldozer care striveste totul inaintea lui. Si odata cu globalizarea, erezia ecumenismului, pofta pentru consum prostesc peste nevoie... Am aderat la Uniunea Europeana... Am zis candva: intrarea in UE este iesirea din Ortodoxie. Dar revin si zic: depinde de noi sa nu lepadam deodata credinta. Ca si o haina nu o dezbraci dintr-o miscare, mai intai scoti o maneca, apoi cealalta. Pana atunci, s-ar putea ca poporul sa se destepte. Daca nu ne vom aseza genunchii la pocainta, dragii mei, nu vom reusi nimic. Daca ne vom ruga insa cu ravna, daca ne vom osteni in rugaciune, Dumnezeu va face ca totul sa fie posibil. Si toate aceste incercari, globalizare, ecumenism si cine stie care altele, toate vor fi spulberate de forta rugaciunii.
Cine este Parintele Iustin Parvu


Nascut pe 10 februarie 1919, la Petru Voda - Neamt.
1936 - intra frate la Manastirea Durau.
1939 - se inscrie la Seminarul teologic de la Manastirea Cernica.
1942-1944, merge ca preot misionar pe frontul de est, pana la Odesa.
1948, este arestat pe motive politice si condamnat la 12 ani de inchisoare; trece prin inchisorile Suceava, Vacaresti, Jilava, Aiud; in ultima clipa, nu mai este transferat la Pitesti pentru "reeducare", ci dus la munca silnica in mina, la Baia Sprie.
1960 - este condamnat la inca patru ani de temnita pentru ca nu s-a lepadat de credinta.
1964 - este eliberat si devine muncitor forestier.
1966-1975 - preot-monah la Manastirea Secu.
1975-1990 - vietuieste la Manastirea Bistrita.
1990-1991 - este preot slujitor si duhovnic la Manastirea Secu.
1992, intemeiaza Manastirea de la Petru Voda - Neamt, al carei staret si principal duhovnic este.
2000 - ridica un schit de maici langa Manastirea Petru Voda, o casa de educatie pentru copii si un azil pentru batrani.
2003 - infiinteaza o publicatie de invatatura si atitudine ortodoxa, cu aparitie lunara, numita "Glasul Monahilor", care si-a incetat insa activitatea in anul 2006.
Sursa:
http://www.realitatea.net/iustin-par...t_1187642.html
Reply With Quote
  #78  
Vechi 23.06.2013, 15:45:17
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele Justin Parvu traieste! -titlu incitant care evidentiaza bogatia si frumusetea Ortodoxiei pe care parintele a slujit-o.
http://adevarul.ro/cultura/spiritual...ec4/index.html

Last edited by antoniap; 23.06.2013 at 15:50:43.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 23.06.2013, 16:02:25
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

"Mănăstirea Petru Vodă s-a născut un sfînt! Povestea lui, Duminică, 23 iunie, ora 21.00, la emisiunea În premieră, pe Antena 3."

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=yJNlFIxplUo
Reply With Quote
  #80  
Vechi 23.06.2013, 19:33:40
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Frumoase imnuri legionare la groapa Părintelui Justin Pârvu

http://www.youtube.com/watch?v=bHZ2-...ature=youtu.be
Reply With Quote
Răspunde