Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 01.02.2011, 23:52:07
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Urmand logica asta, cei care nu sunt ortodocsi, nici n-au auzit de ortodoxie, sau daca au auzit, nu prea le-a fost pe plac, inseamna ca nu au fire de oameni?

Back on topic: recent am citit despre Sf. Clara de Asisi si Sf. Iosaphat.
Noessia draga,eu m-am hotarat sa urmez logica lui Noica,e mai clara oricum decat altele....

Dar cine vrea sa inteleaga va intelege,cine nu....
Reply With Quote
  #192  
Vechi 01.02.2011, 23:57:47
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

De ce Biserica Ortodoxă nu-i cinstește drept Sfinți pe „sfinții” romano-catolicilor de după 1054 sau pe ai greco-catolicilor sau pe ai anglicanilor sau pe ai monofiziților sau pe ai armenilor? Pentru că nu au continuitate de gândire, de viață și de raportare eclesială cu Sfinții Bisericii lui Hristos.

Într-un fel arată Sfântul Augustin al Hipponei sau Sfântul Ambrozie al Mediolanului și în alt fel Toma de Aquino și Albert cel Mare în ceea ce privește teologia, viața și raportarea eclesială la Tradiția Bisericii. Primii doi sunt Sfinți comuni Bisericii Ortodoxe și Bisericii Romano Catolice dar ultimii doi nu sunt în consens cu Tradiția Bisericii una ci în dezacord cu ea.

Iar dacă-i citim pe Sfinții ortodocși în paralel cu „sfinții” eterodocși sesizăm altă amprentă în ei decât harul Treimii din primii.

Fără doar și poate, nu putem avea „har din belșug” și „erezii din belșug” în același timp.

Harul, viața Treimii coboară din plin și îl sfințește prea frumos pe acela în care adevărata învățătură și adevărata evlavie se îmbină.

Iar dacă suntem ortodocși prin aceasta nu suntem, în mod automat, Sfinți sau mântuiți ci doar unii care stăm în Casa Stăpânului, niște privilegiați, care avem toate la îndemână de la El, în comparație cu multe milioane de oameni care nu Îl cunosc cu adevărat…numai că trebuie să ne spălăm simțirile pentru ca să Îl vedem pe Hristos pretutindeni și în noi.

Ne mai trebuie ceva…și la modul esențial: să lăsăm harul Său să ne inunde printr-o viață de multă rugăciune, muncă, atenție, dragoste, onestitate, coerență interioară!

Pentru că numai astfel putem să Îl primim și să ne primim în adevăratul sens al cuvântului.

Fiindcă fața luminoasă față de cineva înseamnă vederea lui, înțelegerea lui, citirea lui în profunzime. Și dacă ne bucurăm de înțelegerea celuilalt atunci știm să îl și întâmpinăm cu brațele, pentru că deja l-am întâmpinat cu inima.

Pentru că, dacă la nivel online ne citim și ne vedem reciproc, adică ne înțelegem reciproc…atunci ne manifestăm ca atare, când ar fi să stăm față în față, pe stradă, la masă, într-o Biserică…

Căci depărtarea adevărată este indiferența față de celălalt…și nu necunoașterea lui.

Putem să purtăm în inimă toată lumea și să compătimim pentru ea, pentru că asta ne face să fim proprii dialogului cu toți.

Iar dacă Îl întâmpinăm pe El, în mod zilnic, cu dorul inimii noastre, atunci putem să ne întâmpinăm mereu cu seninătate și sclipire de bucurie. Amin!
Reply With Quote
  #193  
Vechi 01.02.2011, 23:57:49
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Noessia draga,eu m-am hotarat sa urmez logica lui Noica,e mai clara oricum decat altele....

Dar cine vrea sa inteleaga va intelege,cine nu....

Pai explica si tu in cateva cuvinte ca sa inteleaga orice om de ce logica lui Noica e mai clara. Eu VREAU sa inteleg, numai ca nu vad cum. Pana acum, toata discutia asta de pe subiectul asta ma impinge mai mult spre occident...deci daca esti bun, fa un efort si explica.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #194  
Vechi 01.02.2011, 23:59:20
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Daca logica te impinge spre occident,du-te spre occident,cine sunt eu sa te opresc? Vezi ,mai sus ,postata o alta logica a unui preot ortodox....
Reply With Quote
  #195  
Vechi 02.02.2011, 00:07:08
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Daca logica te impinge spre occident,du-te spre occident,cine sunt eu sa te opresc? Vezi ,mai sus ,postata o alta logica a unui preot ortodox....
Da, dar:
Biserica Orotodoxa (cel putin cea romana) nu il (mai) vede pe Augustin de Hippo drept sfant, ci fericit. Interesant este ca nu asta era cazul in sec. 17.

Nu sunt sigura daca cel pe care l-ai citat mai sus chiar a citit ceva din Toma de Aquino, de exemplu. Daca ar fi citit, ar fi vazut nu numai scolasticism, ci si o mare dragoste de Dumnezeu. Exact ca si la Augustin. Nu vad nimic rau in ideea ca, de exemplu, un adevar nu poate contrazice un alt adevar. Si altele si altele. Doar a spune ca pur si simplu unii sunt sfinti si altii sunt "sfinti" fara a da prea multe argumente...Ce anume este in contradictie cu Traditia Bisericii in Toma de Aquino? Hmmm.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #196  
Vechi 02.02.2011, 00:12:03
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Eu personal nu pot sa citesc decat sfintii ortodocsi,la care am evlavie.Si asta este o marturisire de credinta.
Cuvintele,filosofia,teologia,nu este pentru capetele noastre slabe.
Insa daca tu te crezi mai in putere,mergi inainte.
Eu stiu de cine sa ascult....!!!
Reply With Quote
  #197  
Vechi 02.02.2011, 00:15:28
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Eu personal nu pot sa citesc decat sfintii ortodocsi,la care am evlavie.Si asta este o marturisire de credinta.
Cuvintele,filosofia,teologia,nu este pentru capetele noastre slabe.
Insa daca tu te crezi mai in putere,mergi inainte.
Eu stiu de cine sa ascult....!!!
Bun, si atunci ce rost are sa vorbesti depre ceva despre care habar nu ai si nici nu vreai sa ai habar?
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #198  
Vechi 02.02.2011, 00:17:46
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Nu am spus ca nu am habar,am spus ca altii nu au....dar se cred in stare....,se cred tare inteligenti si capabili...
Reply With Quote
  #199  
Vechi 02.02.2011, 00:21:31
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Nu am spus ca nu am habar,am spus ca altii nu au....dar se cred in stare....,se cred tare inteligenti si capabili...
Ai spus ca nu citesti decat sfinti ortodocsi, nimic mai mult, nu?

Daca ai habar, atunci explica...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #200  
Vechi 02.02.2011, 00:22:34
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Credinta nu se explica,se intelege....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Episcopii catolici Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 145 16.11.2016 08:14:07
Pentru catolici Hartford Intrebari utilizatori 17 08.05.2012 19:43:13
"sfinti catolici" umilinta Biserica Romano-Catolica 7 04.04.2008 10:31:14
Ortodoxi-Catolici daniel7 Stiri, actualitati, anunturi 1 03.12.2007 18:39:42
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 19:46:05