Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 01.02.2011, 18:27:11
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
sa mai punem la socoteala ca anul nasterii a fost calculat gresit? ca Iisus nu s-a nascut in anul 1?
Nu. A fost greseala mea. Ma gandeam ca din momentul pogorararii Sfantului Duh dupa Inaltare, dar fara sa iau in calcul ca Inaltarea a venit dupa rastignire, si asa nu-mi dadeam seama de ce nu e de acord cu mine.
Ma bucur ca m-am lamurit si aceasta greseala nu am sa o mai fac.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #182  
Vechi 01.02.2011, 18:31:10
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Nu. A fost greseala mea. Ma gandeam ca din momentul pogorararii Sfantului Duh dupa Inaltare, dar fara sa iau in calcul ca Inaltarea a venit dupa rastignire, si asa nu-mi dadeam seama de ce nu e de acord cu mine.
Ma bucur ca m-am lamurit si aceasta greseala nu am sa o mai fac.
nu e o greseala fatala.
"crestinismul de 2000 de ani" este o expresie intalnita si la case mai mari.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 01.02.2011, 21:08:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
UNDE AM JIGNIT? reda exact te rog!
uite in dex jignire : insultare, ofinsultă, ocară, ofensă, rușine, umilință, (livr.) ultraj, vexațiune, (pop.) hulă, sudalmă, suduitură,ensare, ultragiere, (livr.) vexare, (fig.) rănire, (livr. fig.) lezare

...
SI NU POVESTI....arata-mi in concreto...ca mereu ma ataci, dar asta mi-a oferit un raspuns clar...
deci ATENTIE....si PUNCT ! Dumnezeu sa te ierte ! Eu te-am iertat demult...
Nu stiu ce legatura are cu topicul. La topicul cu reiki, daca nu iti amintesti. Mesajul asta si urmatorul: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...6&postcount=33
Apoi ai scris si aici un mesaj. Dar eu nu ma supar, asa ca s-o lasam asa.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 01.02.2011, 21:13:11
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu e o greseala fatala.
"crestinismul de 2000 de ani" este o expresie intalnita si la case mai mari.
De obicei cred ca se spune "aproape 2000 de ani". Oricum... anii sunt aproximativi, dobrogeanul nostru i-a incurcat calculand gresit anul fondarii Romei.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 01.02.2011, 22:49:38
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Sunt pe un forum ortodox,si ma bucur sa spun ca si Noica,Ortodoxia este firea omului.

Ortodoxia este credinta cea adevarata....

Am voie sa spun asta? Sau trebuie sa dam drept minoritatilor si sa tacem acasa la noi :) ?!
Reply With Quote
  #186  
Vechi 01.02.2011, 23:21:41
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Sunt pe un forum ortodox,si ma bucur sa spun ca si Noica,Ortodoxia este firea omului.

Ortodoxia este credinta cea adevarata....

Am voie sa spun asta? Sau trebuie sa dam drept minoritatilor si sa tacem acasa la noi :) ?!
Dumneavoastră trebuie să vă puneți în ordinea corectă criteriile:

Dacă aveți sau nu dreptul (sau chiar obligația) să susțineți ceea ce considerați că este credința cea adevărată, ar trebui să apreciați strict în temeiul criteriului Adevărului, și nu în temeiul criteriului "noi suntem mai mulți și suntem la noi acasă". În general, creștinii nu s-au ferit să meargă la alți acasă, unde ei erau minoritari, și să proclame Adevărul.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 01.02.2011, 23:24:53
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Pai asta e ,ca nu trebuie sa merg nicaieri,doar sa stau acasa si sa spun ca Ortodoxia e Adevarul, celor intrusi de pe aici....

Locul tau ,dpdv al tematicii ,nu e aici Erethon...Ce ,ai venit sa vinzi castraveti la gradinar?
Reply With Quote
  #188  
Vechi 01.02.2011, 23:45:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Pai asta e ,ca nu trebuie sa merg nicaieri,doar sa stau acasa si sa spun ca Ortodoxia e Adevarul, celor intrusi de pe aici....

Locul tau ,dpdv al tematicii ,nu e aici Erethon...Ce ,ai venit sa vinzi castraveti la gradinar?

Problema este un pic mai complexă decât o prezentați dv.

Mai întâi, noi nu suntem "intruși". Un intrus este cineva care intră, dacă nu prin efracție, cel puțin dând buzna contrar voinței afișate de gazdă. Aici, gazdă este proprietarul forumului, care a abilitat un adminsitrator care să stabilească cine intră și cine nu intră, potrivit unor anume reguli ale gazdei. Deci, și dv, și dl Erethorn și eu suntem musafiri. Iar un musafir care spune despre alt musafir că e intrus și că aceea e casa lui nu îmi produce o impresie prea bună.

Mai pe urmă, sunt absolut de acord cu dv când spuneți că "ortodoxia este credința cea adevărată". Deosebirea dintre noi este ceea ce înțelegem fiecare prin "ortodoxie". Eu, cel puțin, prin "ortodoxie" înțeleg credința Bisericii, exprimată în scrierile Sfinților Părinți și mod deosebit prin lucrările Conciliilor sau Sinoadelor ecumenice. În numeroase postări am reprodus pasaje din Sfinții Părinți și am arătat că ei au crezut că Roma este scaunul apostolic al lui Petru, ceea ce mulți autointitulați "ortodocși" din zilele noastre au ajuns să conteste, dovadă fiind un topic întreg de pe acest subforum. V-am mai arătat că, în neînțelegerile dintre ei, fie doctrinare, fie adminsitrative, s-au adresat prin petiții Papei, în care au văzut mereu un arbitru având jurisdicție universală. În sfârșit, v-am spus că la nici un Sfânt Părinte nu veți găsi că Duhul Sfânt purcede numai de la Tatăl. Unii formulează "de la Tatăl", alții "de la Tatăl prin Fiul", sau chiar "de la Tatăl și de la Fiul". Confrații catolici au arătat că ortodoxia sfinților părinți nu se opune (nu este incompatibilă) cu dogme formulate de Sf Biserică Catolică ulterior perioadei patristice, așa cum este Dogma Imaculatei Concepții sau Dogma Asumpției.
După discuții frățești, care au durat aproape un an, cei mai buni teologi dintre părinții dv și părinții noștri au ajuns la un punct de vedere comun în ceea ce, la vremea respectivă, Biserica Ortodoxă a perceput ca fiind Sinodul Ecumenic de la Florența. Dar politicul și-a băgat coada din nou, astfel că ceea ce fusese bun semnat nu a mai fost nici bun, nici semnat și duhul schismei a reaprins lucrurile.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #189  
Vechi 01.02.2011, 23:47:56
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Sunt pe un forum ortodox,si ma bucur sa spun ca si Noica,Ortodoxia este firea omului.
Urmand logica asta, cei care nu sunt ortodocsi, nici n-au auzit de ortodoxie, sau daca au auzit, nu prea le-a fost pe plac, inseamna ca nu au fire de oameni?

Back on topic: recent am citit despre Sf. Clara de Asisi si Sf. Iosaphat.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #190  
Vechi 01.02.2011, 23:50:03
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Da,astia sunt castraveti,dar noi suntem gradinari si stim care e bun si care e rau .

Vedeti, si bunicii d-voastra,erau tot ortodocsi.Dar probabil ca ei au 'gresit'....

Nu inghit catolicismul in nici un fel,cu atat mai mult alte culte,mai indepartate de Hristos,dar nici nu am de gand sa fac teologie sau filosofie pe acesta tema.

Doar mai trag alarma din cand in cnad....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Episcopii catolici Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 145 16.11.2016 08:14:07
Pentru catolici Hartford Intrebari utilizatori 17 08.05.2012 19:43:13
"sfinti catolici" umilinta Biserica Romano-Catolica 7 04.04.2008 10:31:14
Ortodoxi-Catolici daniel7 Stiri, actualitati, anunturi 1 03.12.2007 18:39:42
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 19:46:05