Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 02.02.2011, 10:56:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Formula corectă nu este "ortodocșii spun", ci "unii ortodocși spun". De exemplu, dv spuneți că nu există Sf Taine în afara ortodoxiei și de aceeași părere a fost și defunctul mitropolit al Clujului. Alți ortodocși, spre exemplu colegul său de omofor și rang de la Timișoara, este de părere că există Sf Taine în afara ortodoxiei. Până ce nu va exista un document oficial al Sf Sinod al BOR, despre care unii ortodocși consideră că ar conduce Biserica Ortodoxă, vorbim de păreri.
Formula exacta era "toti ortodocsii spun". Il dati ca exemplu pe IPS Corneanu care era sa vada pe propria piele cum e cu asta si sa-si ceara iertare prentru gresela. Exemplul asta de fapt e in favoarea a ceea ce am spus eu. Nu veti gasi exprimari oficiale care sa spuna ca exista Sfinte Taine in afara Bisericii (ortodoxe). Si stiti asta pentru ca am discutat acum cateva zile ce ziceau sfintii despre tainele ereticilor si schismaticilor. Asta daca nu ati uitat intre timp.
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Și ce vă miră ? Mari sfinți catolici au susținut, la vremea respectivă, Sfântul Oficiu al Inchiziției. Alții, ca Sf Francisc de Assisi, au susținut Sfintele Cruciade, ajutând mult Biserica în aceste contraofensive ale creștinătății. Ori sunteți de părere că Sf Ștefan, când lupta cu turcii, făcea un lucru foarte bun și creștinesc, deci binemerită să fie trecut cu sfinții, pe când Sf Francisc, când lua parte la organizarea Cruciadei, făcea un lucru necreștinesc, de aceea nu ar trebui să fie sfânt ? Cu câte feluri de măsuri măsoară cântarul dv ? În ceea ce privește Sf Oficiu al Inchiziției, a fost susținut nu numai (avant la lettre) de Sf Toma din Aquino, ci și de alți sfinți, precum Sf Ignațiu bunăoară
O fi sfanta inchizitia pentru catolici, pentru ortodocsi si sfintii din primul mileniu nu e deloc asa. Iata chiar pe site-ul newadvent ce parere aveau sfintii despre atacarea ereticilor (si nu omorarea, un lucru mult mai grav): http://www.newadvent.org/cathen/08026a.htm
the Church should for no cause shed blood (St. Augustine, St. Ambrose, St. Leo I, and others);
the majority held that the death penalty for heresy, when not civilly criminal, was irreconcilable with the spirit of Christianity.

Vededm cum toate s-au schimbat dupa Schisma in vest, fata de cum era inainte de schisma. Cum se spune gresit in cartea pr. Ioan Bota, ca ar fi fost inchizitie in orient. Cele foarte putine represalii erau facute de imparati, adica de puterea laica, nu de BO. Iar Sfantul Stefan nu e sfant pentru ca i-a batut. Si, dupa cum stiti, se face diferenta intre legitima aparare si atac.
Reply With Quote
  #212  
Vechi 02.02.2011, 10:57:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Presupun ca dvs. ati stat la baza banarii mele pe forumul catolic, desi nu mai scrisesem de ceva timp.
Ma scuzati, vad ca nu mai sunt banat.
Reply With Quote
  #213  
Vechi 02.02.2011, 13:08:38
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu stiu ce legatura are cu topicul. La topicul cu reiki, daca nu iti amintesti. Mesajul asta si urmatorul: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...6&postcount=33
Apoi ai scris si aici un mesaj. Dar eu nu ma supar, asa ca s-o lasam asa.
itat:
În prealabil postat de catalin2
Noi spirite le zicem la diavoli. Nu am fost maestru, doar ce am citit ce spuneau unii maestrii. La gradele unu si doi doar faci ce ti-au zis adica tratament si semne. Problema e ca nu exista nicio energie nici in univers si nici in corpul uman. Asa ca ti-o livreaza altii, adica ingerii cazuti.
GRESIT...nedocumentat , nu se citeste destul...dar din respect pentru cei de buna credinta , eu ma abtin....Nu poti cere ceva cuiva care nu are cum avea...pt propria oglinda nu il incape pe el, daramite pe ceilalti...Fara adresa expresa! Cine a deschis topicul o fi avut motivele lui...Mie mi-e destul....am vazut si m-am convins de multe lucruri...Dar fiind oaspete ma abtin...Pace voua....

ps. vezi ce scrie? FARA ADRESA EXPRESA....si ti-am raspuns in ton...deci....las-o balta..sau cum zic eu, PUNCT !
Reply With Quote
  #214  
Vechi 02.02.2011, 13:10:47
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

itat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir
Formula corectă nu este "ortodocșii spun", ci "unii ortodocși spun". De exemplu, dv spuneți că nu există Sf Taine în afara ortodoxiei și de aceeași părere a fost și defunctul mitropolit al Clujului. Alți ortodocși, spre exemplu colegul său de omofor și rang de la Timișoara, este de părere că există Sf Taine în afara ortodoxiei. Până ce nu va exista un document oficial al Sf Sinod al BOR, despre care unii ortodocși consideră că ar conduce Biserica Ortodoxă, vorbim de păreri.
Formula exacta era "toti ortodocsii spun". Il dati ca exemplu pe IPS Corneanu care era sa vada pe propria piele cum e cu asta si sa-si ceara iertare prentru gresela. Exemplul asta de fapt e in favoarea a ceea ce am spus eu. Nu veti gasi exprimari oficiale care sa spuna ca exista Sfinte Taine in afara Bisericii (ortodoxe). Si stiti asta pentru ca am discutat acum cateva zile ce ziceau sfintii despre tainele ereticilor si schismaticilor. Asta daca nu ati uitat intre timp.


AMIN !
Reply With Quote
  #215  
Vechi 02.02.2011, 22:04:30
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În sfârșit, v-am spus că la nici un Sfânt Părinte nu veți găsi că Duhul Sfânt purcede numai de la Tatăl. Unii formulează "de la Tatăl", alții "de la Tatăl prin Fiul", sau chiar "de la Tatăl și de la Fiul".
Dati-mi un exemplu va rog, cu nume si cu citat. Ca eu de unde am citit nu am gasit asa ceva.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #216  
Vechi 02.02.2011, 22:42:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Dati-mi un exemplu va rog, cu nume si cu citat. Ca eu de unde am citit nu am gasit asa ceva.
In afara de Fer. Augustin singurul citat este: "Voi crede ca albul pe care il vad este negru, daca Biserica il defineste astfel" - Sfantul Ignatius de Loyola
Explicatiile si citatele negru pe alb din sfinti s-au dat aici:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=9158&page=18
Reply With Quote
  #217  
Vechi 05.02.2011, 20:40:04
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Eu pun accent pe adevar,nu pe antiintelctualism sau alte elucubratii pe care ai de gand sa le mai postezi..
Si nu am ce pierde sau castiga pe forum,trebuie sa incerc sa nu Il pierd pe Hristos...
Faceam doar observatia sa nu stai in front cu catolicii,insa ai libertate....fa ce vrei...
Ce pierd pe aici e doar timpul...
Poti pierde timp, dar nu si aliati!
Reply With Quote
  #218  
Vechi 05.02.2011, 22:00:32
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Ieri a fost ziua in care l-am sarbatorit pe sfintul Francisc Xaveriu. Provenea dintr-o familie nobila spaniola. In timp ce studia la universitatea din Paris, i s-a repartizat un coleg de camera, Ignatiu de Loyola, tot spaniol. Ignatiu era deja "batrin" (avea peste 30 ani), umbla imbrcat simplu, nu era doritor de mondenitati. Totusi, Ignatiu a reusit sa-l convinga pe Francisc sa nu-si puna tineretea si energia in slujba domniilor trecatoare, pamintesti ci in slujba Stapinului Universului.Francisc a fost printre primii iezuiti; a plecat spre Orient si a evanghelizat in India, China, Japonoia. A murit in 1552 in insula chineza San-cion. Mai jos am sa redau un fragment dintr-o scrisoare pe care a scris-o lui Ignatiu de Loyola, pe cind se afla in misiune de evanghelizaere in Orientul Indepartat.


"Am stabatut satele neofitilor care, cu citva ani in urma au primit sacramentele crestine. Aceasta zona nu e locuita de portughezi, pentru ca e extrem de sterila si saraca. Crestinii indigeni, lipsiti de preoti, nu stiu nimic altceva decit ca sint crestini. Nu este nimeni care sa le celebreze sacramentele, nimeni care sa-i invete Crezul, Poruncile Lui Dumnezeu, Tatal Nostru si Bucura-te Marie.

Asadar, de cind am sosit aici nu m-am oprit nici o clipa: am strabatut cu asiduitate satele, am botezat toti copii care nu fusesera inca botezati. Astfel, am salvat un numar foarte mare de copii, care, dupa cum se spune, nu stiau sa deosebeasca stinga de dreapta. Copiii nu ma lasa nici sa spun Oficiul Divin, nici sa maninc, nici sa ma odihnesc pina cind nu-i invat citeva rugaciuni; atunci am inceput sa intelg ca imparatia cerurilor este a acelora care li se aseamana.

De aceia, pentru ca nu puteam sa resping o cerere atit de sfinta, fara sa comit o nelegiuire, incepind cu marturisirea de credinta in Tatal, Fiul si Duhul Sfint, i-am invatat Simbolul apostolilor, Tatal nostru, Bucura-te Marie. Am observat ca sint foarte inteligenti si, daca ar fi cineva care sa-i instruiasca in legea crestina, nu ma indoiesc ca ar deveni crestini foarte buni.

In aceste locuri foarte multi nu se fac crestini, deoarece nu este nimeni care sa-i faca crestini. Deseori imi vine in minte sa strabat universitatile din Euroapa, mai ales pe cea din Paris, sa strig pretutindeni ca un nebun si sa-i apostrofez cu aceste cuvinte pe cei care au mai multa stiinta decit iubire:"Vai, cit de multe suflete sint excluse din cer si aruncate in iad din cauza voastra."

O, daca acestia s-ar dedica si acestui apostolat, asa cum se dedica studiului literelor, ca sa poata da cont in fata lui Dumnezeu de invatatura si talentele primite de la El!

Intr-adevar, foarte multi dintre acestia, tulburati de acest gind, ajutati de meditarea lucrurilor divine, s-ar dispune sa asculte de ceea ce Domnul vorbeste in ei si, lasind deoparte dorintele si preocuparile lor omenesti, s-ar supune cu totul vointei si hotaririi Lui Dumnezeu. Ar striga, desigur, din adincul inimii lor:"Doamne, iata-ma, ce vrei sa fac?"(Fapte9.6).Trimite-ma oriunde vei vrea, chiar si in India.

:) Frumos. De Sfantul Maximilian Kolbe ati auzit? A fost un calugar franciscan polonez care in timpul celui de-al doilea razboi mondial adapostea evrei in manastirea lui; aceasta binefacere a fost descoperita de catre nazisti, drept pentru care Maximilian a fost inchis la Auschwitz. Cand un detinut evada, nazistii aliniau detinutii si alegeau prin decimare(fiecare al zecelea detinut era pus sa faca un pas inainte) pe cei care urmau sa moara prin infometare; dintre cei alesi, unul a inceput sa planga si sa ceara indurare ca are copii si nevasta. Maximilian Kolbe, care se afla chiar langa detinutul respectiv, a cerut comandantului sa-l lase sa mearga in locul lui; acesta din urma a zis "bine" pentru ca pe el nu-l interesa numele celor ce mureau, ci doar sa fie la numar. Mai tarziu, detinutul salvat de la moarte supravietuieste nazismului si se alatura familiei lui; el marturiseste fapta lui Maximilian Kolbe si cativa gardieni de la Auschwitz povestesc cum il auzeau pe calugar rugandu-se si slavind pe Sfanta Fecioara chiar si dupa ce l-au ingropat de viu(!!!). In 10 octombrie, 1982 Papa Ioan Paul al II-lea l-a declarat Sfant.
Reply With Quote
  #219  
Vechi 05.02.2011, 22:03:52
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
:) Frumos. De Sfantul Maximilian Kolbe ati auzit? A fost un calugar franciscan polonez care in timpul celui de-al doilea razboi mondial adapostea evrei in manastirea lui; aceasta binefacere a fost descoperita de catre nazisti, drept pentru care Maximilian a fost inchis la Auschwitz. Cand un detinut evada, nazistii aliniau detinutii si alegeau prin decimare(fiecare al zecelea detinut era pus sa faca un pas inainte) pe cei care urmau sa moara prin infometare; dintre cei alesi, unul a inceput sa planga si sa ceara indurare ca are copii si nevasta. Maximilian Kolbe, care se afla chiar langa detinutul respectiv, a cerut comandantului sa-l lase sa mearga in locul lui; acesta din urma a zis "bine" pentru ca pe el nu-l interesa numele celor ce mureau, ci doar sa fie la numar. Mai tarziu, detinutul salvat de la moarte supravietuieste nazismului si se alatura familiei lui; el marturiseste fapta lui Maximilian Kolbe si cativa gardieni de la Auschwitz povestesc cum il auzeau pe calugar rugandu-se si slavind pe Sfanta Fecioara chiar si dupa ce l-au ingropat de viu(!!!). In 10 octombrie, 1982 Papa Ioan Paul al II-lea l-a declarat Sfant.
Am uitat sa adaug ca am o admiratie enorma pentru omul asta:)!
Reply With Quote
  #220  
Vechi 05.02.2011, 22:16:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Dati-mi un exemplu va rog, cu nume si cu citat. Ca eu de unde am citit nu am gasit asa ceva.
Există precis (cel puțin un topic) despre asta, în care am arătat cum Sfinții Părinți au susținut ortodoxia purcederii Sf Spirit de la Tatăl și de la Fiul. Aici am să mă limitez la două exemple:
-Sf Maxim Confesorul: "Prin natură, Sf Spirit în ființa Sa își are în mod substanțial originea de la Tatăl prin Fiul, care este născut " (Chestiuni către Thalassium, 63)
-Sf Epifanie al Salaminei: "Tatăl dintotdeauna a existat și Fiul dintotdeauna a existat și Sf Spirit respiră DE LA TATĂL ȘI DE LA FIUL (=Filioque) (Omul bine ancorat, 75)

Mai multe detalii și citate găsiți cam pe orice sit care conține apologetică catolică, de exemplu acesta: http://www.catholic.com/library/Filioque.asp

Cu plăcere am să răspund oricăror întrebări de bună credință în această privință pe topicul despre Filioque. Aici, să continuăm să vorbim despre sfinții catolici.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 05.02.2011 at 22:19:09.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Episcopii catolici Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 145 16.11.2016 08:14:07
Pentru catolici Hartford Intrebari utilizatori 17 08.05.2012 19:43:13
"sfinti catolici" umilinta Biserica Romano-Catolica 7 04.04.2008 10:31:14
Ortodoxi-Catolici daniel7 Stiri, actualitati, anunturi 1 03.12.2007 18:39:42
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 19:46:05