Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 20.01.2024, 21:24:27
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009, (post 16) Vezi mesajul
Am citi threadul si am observat citeva aspecte particulare pe care le voi ,,povesti" pe aici ...

Vorbind de desfrinare si ajungind la divort, biserica (canoanele de vietuire dreapta, ortodoxa) spune ca o casatorie se desface numai in 3 cazuri :
- decesul unuia dintre soti , dar acest pogoramint este pt. a se preveni desfrinarea , si spune Pavel apostolul ca ,,... bine le este acestora sa fie ca si mine , dar pt. a nu cadea in desfriu , atunci mai bine sa se casatoreasca..." si nu regula de baza a trairii de dupa divort .
- apoi , se desface o casatorie in situatia caderii de la dreapta credinta a unuia dintre soti , lucru care face imposibila vietuirea impreuna a celor 2;
- in al treilea rind , se desface o casatorie in caz de adulter, dar biserica este f. riguroasa la acest aspect, deoarece avind la baza Sf. Evanghelie si invatatura lui Hristos care ne spune clar ca ,,ochii inseala, caci vezi si nu deslusesti , iar auzul asemenea , caci auzi si nu pricepi" , astfel incit adulterul este considerat astfel doar in situatia in care l-ai prins pe celalalt , cu martori , direct in fapt . Orice alte ,,dovezi" despre desfrinarea partenerului nu sunt luate in calcul .

In rest nici o alta situatie nu duce la divort autentic ...
Ba da, si anume la cererea oricaruia dintre soti in situatia in care in cadrul casatoriei nu se nasc copii, deoarece acesta este scopul/sensul casatoriei.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 21.01.2024, 16:00:05
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ba da, si anume la cererea oricaruia dintre soti in situatia in care in cadrul casatoriei nu se nasc copii, deoarece acesta este scopul/sensul casatoriei.
N-am mai auzit asta sa primești dezlegare de divorț că e femeia stearpă. Dacă Dumnezeu nu-ți dă copii nu înseamnă că ai voie să mai încerci în altă parte, se rezolvă cu rugăciunea nu cu divorțul. Poate în cazuri excepționale după discuții cu duhovnicul și cu soția, dar n-am auzit să fie asta vreodată regulă.

Iar căsătoria are mai multe scopuri, nu doar nașterea care nu e întotdeauna posibilă.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 21.01.2024 at 18:48:39.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 22.01.2024, 05:39:41
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
N-am mai auzit asta sa primești dezlegare de divorț că e femeia stearpă. Dacă Dumnezeu nu-ți dă copii nu înseamnă că ai voie să mai încerci în altă parte, se rezolvă cu rugăciunea nu cu divorțul. Poate în cazuri excepționale după discuții cu duhovnicul și cu soția, dar n-am auzit să fie asta vreodată regulă.
Episcopul insusi anuleaza cununia ne-roditoare.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Iar căsătoria are mai multe scopuri, nu doar nașterea care nu e întotdeauna posibilă.
N-am cum sa te contrazic din moment ce chiar apostolul scrie negru pe alb ca si pentru desfranare oamenii se pot casatori:
2. Dar din cauza desfrânării, fiecare să-și aibă femeia sa și fiecare femeie să-și aibă bărbatul său.(1Cor7,2)

Sau casele regale, ca sa elimine razboaiele, fac "cununii ragale" binecuvantate chiar de patriarhi(nu de Dumnezeu) etc.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 22.01.2024, 10:30:40
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Episcopul insusi anuleaza cununia ne-roditoare.
Conform cărui canon? Ai vreo sursă?

Matei 5, 32
Citat:
Eu însă vă spun vouă: Că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, o face să săvârșească adulter, și cine va lua pe cea lăsată săvârșește adulter.
Canonul 9 al lui Vasile cel Mare pe seama acestui verset:
Citat:
Hotărârea Domnului este că nu-i iertat nimănui a desface căsătoria afară de motivul de adulter
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #45  
Vechi 30.01.2024, 07:32:00
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
N-am mai auzit asta sa primești dezlegare de divorț că e femeia stearpă...
Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Conform cărui canon? Ai vreo sursă?
Am stiut de un caz particular, in care sotia (nu stiu daca era sau nu stearpa, insa nu a reiesit asta de la analizele medicale prenuptiale) nu voia sa faca copii.
Mai multe informatii am aflat acum cand m-am interesat mai exact despre detalii si mi s-a spus ca divortul civil a mers simplu deoarece cununia nici nu avusese loc, insa interventia episcopului a venit abia atunci cand a fost nevoie de anularea cununiei vechi a urmatoarei sotii, care se despartise din pricina de desfranare a fostului sot.
De aici, de la aceste informatii pe care le-am receptat cam neglijent, am avut eu impresia gresita ca episcopul a anulat cununia neroditoare.
Imi cer iertare!

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Canonul 9 al lui Vasile cel Mare pe seama acestui verset:
Citat:
Hotărârea Domnului este că nu-i iertat nimănui a desface căsătoria afară de motivul de adulter
Hm, foarte "curat-murdara" aceasta... "porunca/hotarare" a Domnului (oare?), care binecuvanteaza cununia unor desfranati conf.(1Cor7,2), si e impotriva despartirii lor... din alt motiv.

Rezulta limpede ca motivul principal de cununie in Scriptura este desfranarea daca pentru refuzul de a face copii nu exista canon de despartire, dar pentru desfranare, da.
Adevarat spun voua, aceasta e o revelatie!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 30.01.2024, 08:18:16
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
De aici, de la aceste informatii pe care le-am receptat cam neglijent.
Imi cer iertare!

Rezulta limpede ca motivul principal de cununie in Scriptura este desfranarea daca pentru refuzul de a face copii nu exista canon de despartire, dar pentru desfranare, da.

Adevarat spun voua, aceasta e o revelatie!
Se pare că ai receptat neglijent și ultima revelație.
În sensul că în loc să fie de la Domnul pare a fi de la satana.

Motivul căsătoriei nu este desfrânarea ci tocmai invers: să nu ajungi să desfrânezi. Relațiile sexuale în afara căsătoriei sunt desfrânare, în căsătorie sunt sfinte.

Ai vrea să detaliezi ce ai vrut să spui?

Last edited by Penticostalul Traditional; 01.02.2024 at 00:38:53.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 30.01.2024, 12:08:21
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Rezulta limpede ca motivul principal de cununie in Scriptura este desfranarea daca pentru refuzul de a face copii nu exista canon de despartire, dar pentru desfranare, da.
Adevarat spun voua, aceasta e o revelatie!
Desfrânarea este rea că te îndepărtează de Dumnezeu prin păcat, deci motivul principal al cununiei este apropierea de Dumnezeu împreună a două persoane care se iubesc.

Putem să consultăm și surse de încredere precum:
  • Dogmatica Sfântului Ioan Damaschin
  • Mărturisirea Ortodoxă a Sfântului Petru Movilă
  • Moltifelnicul
  • Manual pentru seminariile teologice de Isidor Todoran și Ioan Zagrean.
  • Teologia Dogmatică a lui Dumitru Stăniloae

De exemplu, Pr. Stăniloae o numește „legătura naturală pe viață între un bărbat și o femeie”, adăugând:

Citat:
Viețuind împreună, cele două persoane se configurează una după cealaltă, încât bărbatul se completează și ca persoană prin femeie, și invers. Fiecare devine un fel de co-persoană și amândoi o unitate co-personală. De aceea, bărbatul care ar trece de la o femeie la alta nu se mai realizează ca persoanã, definită prin conviețuirea cu o singură persoanã ca femeie. Trăsăturile lui personale vor deveni fluide, nedefinite.
Pr. Todoran descrie Cununia ca:

Citat:
Taina prin care un bărbat și o femeie, care s-au hotărât în mod liber să trăiască împreună întreaga lor viață, în scopul de a se ajuta reciproc, a naște și crește copii și a se feri de desfrânare, primesc, prin rugăciunile preotului, harul divin care sfințește legătura lor și îi ajută la împlinirea scopului ei.
În Molitfelnic spune:

Citat:
binecuvântează și pe robii Tăi aceștia, povățuindu-i pe dânșii spre tot lucrul bun (...) binecuvântează logodna aceasta; unește și păzește pe robii Tăi aceștia în pace și într-un gând. (...) veți păzi legătura dragostei și a unirii între voi până la mormânt, curată, neîntreruptă, dreaptă și cinstită, și că nu vă veți abate de la datoriile voastre nici unul, nici altul, urmând ce este bineplăcut lui Dumnezeu și oamenilor.
Sf. Ioan Damaschin spune:

Citat:
Bună este nașterea de copii, pe care o aduce căsătoria! Bună este căsătoria din pricina destrăbălărilor! Căsătoria le curmă pe acestea și nu îngăduie furiei poftei să fie mânată spre fapte nelegiuite, din pricina împreunării legale din căsătorie.
Sf. Petru Movilă spune că roadele cununiei sunt:
Citat:
întâi că omul, odată cu nunta, se îndepărtează de la orice primejdie de curvie și neînfrînare, fiindcă cinstita nuntă de aceea a fost orânduită, ca să stingă pofta trupească, precum grăiește Pavel (...) În al doilea rând fiindcă se dă cinste facerii de copii, prin naștere cinstită. În al treilea rând, când se întâmplă vreo boală sau altă primejdie, bărbatul se dăruiește soției sale ca tovarăș credincios, și soția, bărbatului, pentru dragostea cea mare și legătura de prietenie care se naște între ei.
Poți găsi multe alte resurse aici:

https://drive.google.com/drive/folde...n1Xl4UymjAGrya

Dar în orice caz, ne spune cel mai clar Sf. Pavel că taina cununiei este o mare taină precum relația dintre Hristos și Biserică deci este ceva ce va trebui înțeles cu duhul și cu inima, nu prin cugetul dialectic.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #48  
Vechi 30.01.2024, 19:05:10
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
motivul principal al cununiei este apropierea de Dumnezeu împreună a două persoane
Astea sunt aiureli antibiblice, antihristice si antiapostolice.
Apostolul spune exact invers: daca vrei să te apropii de Dumnezeu si să-l slujesti cat mai mult, NU te casatori!

Casatoria nu are drept motivatie principala faptul ca un barbat nu mai poate de dor dupa Dumnezeu. Ci ca arde de pofta dupa o femeie. De aia trebuie sa se casatoreasca. Barbatul de pofta femeii iar femeia de pofta barbatului. Pricepi? Nu ca nu mai pot aia de dorinta de a se apropia de Domnul si fiindca nu stiu cum sa se apropie mai tare de Dumnezeu, hop, se casatoresc. Nicidecum.

Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel 7:9
Dacă însă nu pot să se înfrâneze, să se căsătorească. Fiindcă mai bine este să se căsătorească, decât să ardă.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 31.01.2024, 02:40:53
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Demetrius;
Adevarat spun voua, aceasta e o revelatie!
Se pare că ai receptat neglijent și ultima revelație.
În sensul că în loc să fie de la Domnul pare a fi de la satana.

Motivul căsătoriei nu este desfrânarea ci tocmai invers: să nu ajungi să desfrânezi. Relațiile sexuale în afara căsătoriei sunt desfrânare, în căsătorie sunt sfinte.

Ai vrea să detaliezi ce ai vrut să spui?
Asta-i o mare pacaleala pentru ca nu ti-o face altul, ci chiar tu fara sa vrei si nu mai cauti sa te verifici.
Asa este cand privesti cu un singur ochi(pentricostal) si vezi cuvintele scrise pe un singur plan(hartie), in loc sa citesti cu 2(doi) ochi pentru a vedea profund, mai multe planuri, in spatele cuvintelor.
Adevarat spun tie: nu este mai mare desfranare decat in cadrul casatoriei.

Vezi aici ( https://www.dex.ro/desfranare ) ca sa te lamuresti ca nu scrie nimic de casatorie in dictionar referitor la definitia desfranarii.

Aproape toata lumea confunda desfranarea strict cu adulterul, mai ales ca adulterul este desfranare si nu neaparat invers.


P.S. Cu scuze incep sa fac o observatie: sa aplici marci de bold sau italic pe textul citat de la cineva nu schimba cu nimic mesajul, insa aplicarea ghilimelelor pe textul altcuiva ii modifica intelesul; oare o fi un obicei traditional penticostal? Se cuvine, deci, sa corectezi; multumesc!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 01.02.2024 at 05:32:58.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 31.01.2024, 03:09:16
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Astea sunt aiureli antibiblice, antihristice si antiapostolice.
Apostolul spune exact invers: daca vrei să te apropii de Dumnezeu si să-l slujesti cat mai mult, NU te casatori!

Casatoria nu are drept motivatie principala faptul ca un barbat nu mai poate de dor dupa Dumnezeu. Ci ca arde de pofta dupa o femeie. De aia trebuie sa se casatoreasca. Barbatul de pofta femeii iar femeia de pofta barbatului. Pricepi? Nu ca nu mai pot aia de dorinta de a se apropia de Domnul si fiindca nu stiu cum sa se apropie mai tare de Dumnezeu, hop, se casatoresc. Nicidecum.


Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel 7:9
Dacă însă nu pot să se înfrâneze, să se căsătorească. Fiindcă mai bine este să se căsătorească, decât să ardă.
Ce-am boldat eu este o surpriza placuta, mai ales ca, intr-o maniera clara, contrazice "mascat" postul tau anterior, in care spui ca ceea ce in afara casatoriei e desfranare, in cadrul casatoriei e sfant; e unul si acelasi lucru.
Mai sunt muuulte versete care sustin aceeasi patima ascunsa in casatorie.

Totusi, ca sa inchei cat de cat frumos acest post, adaug un link despre puritatea unei cununii: https://www.crestinortodox.ro/forum/...nat#post664615
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 31.01.2024 at 06:36:29.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
betie, desfranare, familie, repros



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Canon de pocainta pentru cel cazut in desfranare costa1988sv Intrebari utilizatori 9 21.12.2012 18:35:48
Ce intelegeti prin citatul acesta Marcel_Ionut Spiritualitatea ortodoxa 10 03.11.2012 16:24:26
Cum intelegeti cultul ortodox ? STEPHAN Spiritualitatea ortodoxa 10 11.06.2012 17:13:39
(totul) Despre desfranare NeInocentiu Generalitati 184 31.08.2011 22:18:33
Ce intelegeti prin.......... mara2008 Nunta 12 30.06.2010 07:27:25