Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 31.01.2024, 04:24:33
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit Sa fie clar: orice neinfranare este desfranare.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Desfrânarea este rea că te îndepărtează de Dumnezeu prin păcat, deci motivul principal al cununiei este apropierea de Dumnezeu împreună a două persoane care se iubesc.
Daca ar fi cat de cat apropiat de adevar ceea ce spui, atunci n-ar fi interzisa casatoria dupa hirotonire.

Casatoria este interzisa dupa hirotonire fiindca prin hirotonire sufletul adopta juramantul transcendentei, adica "mersul" deasupra apei marii, in aceasta (mare) inotand, traind sau inecandu-se cei casatoriti, cum a fost in pericol si Petru. Altfel spus, cel hirotonit (incepand cu diaconul...) nu mai poate aspira la obiectivele acestui plan lumesc in care s-a nascut, ci la cele superioare din punct de vedere duhovnicesc.

Citat:
Pr. Todoran descrie Cununia ca:
Citat:
Taina prin care un bărbat și o femeie, care s-au hotărât în mod liber să trăiască împreună întreaga lor viață , în scopul de a se ajuta reciproc, a naște și crește copii și a se feri de desfrânare,
Tocmai ca nu s-au hotarat in mod liber fiindca s-au indragostit (s-au "impatimit") unul de altul, adica nu mai au liberul arbitru si astfel nu-L mai urmeaza pe Hristos, sa se infraneze ca El, dupa cum au promis la botez.

Citat:
Sf. Petru Movilă spune că roadele cununiei sunt:
Citat:
întâi că omul, odată cu nunta, se îndepărtează de la orice primejdie de curvie și neînfrînare, fiindcă cinstita nuntă de aceea a fost orânduită, ca să stingă pofta trupească...
Nu ca s-o stinga, ci ca s-o satisfaca.


Citat:
Dar în orice caz, ne spune cel mai clar Sf. Pavel că taina cununiei este o mare taină precum relația dintre Hristos și Biserică deci este ceva ce va trebui înțeles cu duhul și cu inima, nu prin cugetul dialectic.
Adevarat spui, cu duhul si cu inima am inteles, la fel cum e relatia lui Hristos cu Biserica, nu invers.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #52  
Vechi 31.01.2024, 10:45:40
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Daca ar fi cat de cat apropiat de adevar ceea ce spui, atunci n-ar fi interzisa casatoria dupa hirotonire.
Căsătoria e obligatorie înainte de hirotonire în majoritatea cazurilor, asta o ignori că nu-ți convine? Căsătoria după hirotonire înseamnă recăsătorire de regulă. Dacă căsătoria ar fi rea nu ar fi regulă ca preoții să fie deja căsătoriți.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Casatoria este interzisa dupa hirotonire fiindca prin hirotonire sufletul adopta juramantul transcendentei, adica "mersul" deasupra apei marii, in aceasta (mare) inotand, traind sau inecandu-se cei casatoriti, cum a fost in pericol si Petru. Altfel spus, cel hirotonit (incepand cu diaconul...) nu mai poate aspira la obiectivele acestui plan lumesc in care s-a nascut, ci la cele superioare din punct de vedere duhovnicesc.
Ce prostie. Clerul nu are voie să disprețuiască căsătoria și aproape toți sunt căsătoriți deja oricum. Preoții celibatari au nevoie de permisiunea episcopului explicit și o fac ca să devină mai târziu ieromonahi.

Canonul 51 apostolic interzice disprețuirea Tainei Cununiei:

Citat:
Dacă vreun episcop sau presbiter sau diacon, sau oricine din catalogul (cinul) preoțesc, se ține departe (s-ar abține) de nuntă și de cărnuri și de vin, nu pentru înfrânare, ci din scârbă, trecând cu vederea (uitând) că toate sunt foarte bune și că bărbat și femeie i-a făcut Dumnezeu pe om, ci hulind, ar cleveti făptura, ori să se îndrepte, ori să se caterisească și să seîndrepteze din Biserică (să se afurisească). Asemenea și laicul.
Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Tocmai ca nu s-au hotarat in mod liber fiindca s-au indragostit (s-au "impatimit") unul de altul, adica nu mai au liberul arbitru si astfel nu-L mai urmeaza pe Hristos, sa se infraneze ca El, dupa cum au promis la botez.

Nu ca s-o stinga, ci ca s-o satisfaca.
Am uitat că tu știi mai bine ca toată lumea, ca toți teologii și ca toți sfinții Bisericii că ai primit revelație de la nu știu ce înger căzut.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Adevarat spui, cu duhul si cu inima am inteles, la fel cum e relatia lui Hristos cu Biserica, nu invers.
Duhul mândriei, da.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #53  
Vechi 31.01.2024, 20:21:54
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Căsătoria e obligatorie înainte de hirotonire în majoritatea cazurilor, asta o ignori că nu-ți convine? Căsătoria după hirotonire înseamnă recăsătorire de regulă. Dacă căsătoria ar fi rea nu ar fi regulă ca preoții să fie deja căsătoriți.
Casatorie(sau recasatorire) dupa hirotonire nu exista. Asa scrii de parca ai stii tu un asemenea caz inexistent. Habar n-am(nu ma duce mintea) ce argumentatie ar fi inventata de episcop pentru o astfel de "cununie".

Casatoria preotilor a fost adoptata nu pentru ca n-ar fi rea ci fiindca e necesara precum hainele de protectie pentru activitate intr-un mediu "viciat si toxic"(societatea), iar nevasta il "trateaza" pe preot daca acesta se "contamineaza", nu ca la catolici, unde Iisus Hristos a fost adoptat si ca model de celibat.


Citat:
Ce prostie.
Imi pare rau pentru tine.

Citat:
Clerul nu are voie să disprețuiască căsătoria și aproape toți sunt căsătoriți deja oricum. Preoții celibatari au nevoie de permisiunea episcopului explicit și o fac ca să devină mai târziu ieromonahi.
Eu credeam ca celibatarii tintesc Imparatia cerurilor, nu vre-o manastire, dar (desi nu ma gandisem)e foarte, foarte posibil sa fie asa cum zici tu: moca investitie si cheltuiala familiala, echipa de lucru percutanta, gratuita si smerita(fara pretentii), vanzare de "marfa" fara concurenta la pangar...

12. Că sunt fameni care s-au născut așa din pântecele mamei lor; sunt fameni pe care oamenii i-au făcut fameni, și sunt fameni care s-au făcut fameni pe ei înșiși, pentru împărăția cerurilor. Cine poate înțelege să înțeleagă.(Mt19.12)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #54  
Vechi 31.01.2024, 20:32:38
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Casatorie(sau recasatorire) dupa hirotonire nu exista. Asa scrii de parca ai stii tu un asemenea caz inexistent. Habar n-am(nu ma duce mintea) ce argumentatie ar fi inventata de episcop pentru o astfel de "cununie".
Păi n-am zis că ar fi astfel de caz. Ziceam că tu ai zis „atunci n-ar fi interzisa casatoria dupa hirotonire” și îți spuneam că aici e vorba de interzicerea recăsătoriei de regulă fiindcă preoții sunt deja căsătoriți. E normal să nu fie permisă, în mod normal nu era permisă nici mirenilor dar se fac excepții și se dă voie deși e descurajat.

Citat:
Casatoria preotilor a fost adoptata nu pentru ca n-ar fi rea ci fiindca e necesara precum hainele de protectie pentru activitate intr-un mediu "viciat si toxic"(societatea), iar nevasta il "trateaza" pe preot daca acesta se "contamineaza", nu ca la catolici, unde Iisus Hristos a fost adoptat si ca model de celibat.
Asta știu că tu crezi mereu că lumea înconjurătoare e toxică, de parcă Dumnezeu ar fi creat ceva rău. Dar asta nu e și gândirea ortodoxă după cum am arătat anterior.

Citat:
Eu credeam ca celibatarii tintesc Imparatia cerurilor
Asta o fac toți ortodocșii, cler sau nu, căsătoriți sau nu.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #55  
Vechi 01.02.2024, 00:28:33
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ce-am boldat eu este o surpriza placuta, mai ales ca, intr-o maniera clara, contrazice "mascat" postul tau anterior
[/url]
Contrazice complet "mascat" si susține deschis, clar și nemascat.

Biblia e clară: în căsătorie relațiile intime sunt sfinte în căsătorie. Punct.

Poatele alea cu "căsătoria albă" e sfântă, "relațiile intime în căsătorie sunt murdare" și alte astfel de deviații eretice propovăduite pe după colt, sunt de la satana.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 01.02.2024, 00:34:58
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Mai sunt muuulte versete care sustin aceeasi patima ascunsa in casatorie.
Asa de muuulte incat le tii secrete pe toate
Versetele alea multe sunt din Biblia Satanică a lu Anton LaVey, mai Demetrius.

In Biblia crestina nu exista nici un verset care să-ți spună că relațiile sexuale în familia creștină reprezinta un pacat. Dar chiar niciunul.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 01.02.2024, 00:40:59
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
P.S. Cu scuze incep sa fac o observatie: sa aplici marci de bold sau intalic pe textul citat de la cineva nu schimba cu nimic mesajul, insa aplicarea ghilimelelor pe textul altcuiva ii modifica intelesul; oare o fi un obicei traditional penticostal? Se cuvine, deci, sa corectezi; multumesc!
Nu stiu cum am reusit "performanta"
Dar ai dreptate, imi cer iertare!

Am corectat.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 01.02.2024, 05:17:53
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Păi n-am zis că ar fi astfel de caz. Ziceam că tu ai zis „atunci n-ar fi interzisa casatoria dupa hirotonire” și îți spuneam că aici e vorba de interzicerea recăsătoriei de regulă fiindcă preoții sunt deja căsătoriți. E normal să nu fie permisă, în mod normal nu era permisă nici mirenilor dar se fac excepții și se dă voie deși e descurajat.
Sa fim sinceri, tu ai deviat argumentarea dupa ce ai fost taxat pentru "perla" ca "motivul principal al cununiei este apropierea de Dumnezeu împreună a două persoane" si o "intorci ca la Braila" ca tu ai zis ca eu zisesem...


Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Asta știu că tu crezi mereu că lumea înconjurătoare e toxică, de parcă Dumnezeu ar fi creat ceva rău. Dar asta nu e și gândirea ortodoxă după cum am arătat anterior.
Primul lucru creat de Dumnezeu a fost mantuirea, adica scopul intregii creatii ulterioare si primii 2 oameni ajunsi in "pragul mantuirii" au cazut 100% din prima. Gandirea pseudo-ortodoxa (de care tu n-ai pomenit nimic anterior) ne invata sa aruncam vina pe ei ca noi din cauza lor(!!!) in aceeasi proportie pacatuim si murim. Deci Dumnezeu nu pe noi ne-a facut asa, ci pe ei.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 01.02.2024, 06:06:58
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
In Biblia crestina nu exista nici un verset care să-ți spună că relațiile sexuale în familia creștină reprezinta un pacat. Dar chiar niciunul.
1. Cât despre cele ce mi-ați scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie.(1Cor7,1)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #60  
Vechi 01.02.2024, 08:58:59
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul

Biblia e clară: în căsătorie relațiile intime sunt sfinte în căsătorie. Punct.
Adevărat. pai sunt 2 cai spre mântuire:

1. Călugăria (celibatul, abstinenta sexuala) care e grea.
2. Căsătoria, unde ai voie desfrâul dar sa fie cu scopul pentru făcut copii.

In plus la noi sunt anumite zile pentru căsătoriți unde ai voie desfrâul, adică doar Marți și Joia.

Luni e ziua Sfinților Ingeri, Miercurile (Începutul Patimilor lui Iisus) și Vinerile (Sfânta Cruce) sunt de post, clar nu ai voie aici, Sâmbătă e zi de pomenire a morților, sau se zice Sâmbătă mortilor, iar Duminica pentru că e ziua Domnului , de odihna. Deci doar Marți și Joi. Și mie mi s-au părut ciudat când am aflat că există și asemenea restricții pe zile, cu desfrâul.

Am citit undeva dar am uitat de cartea aceea. Cred că "Pelerinul" scris de un părinte, am uitat cum se numea.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
Răspunde

Tags
betie, desfranare, familie, repros



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Canon de pocainta pentru cel cazut in desfranare costa1988sv Intrebari utilizatori 9 21.12.2012 18:35:48
Ce intelegeti prin citatul acesta Marcel_Ionut Spiritualitatea ortodoxa 10 03.11.2012 16:24:26
Cum intelegeti cultul ortodox ? STEPHAN Spiritualitatea ortodoxa 10 11.06.2012 17:13:39
(totul) Despre desfranare NeInocentiu Generalitati 184 31.08.2011 22:18:33
Ce intelegeti prin.......... mara2008 Nunta 12 30.06.2010 07:27:25