Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1771  
Vechi 06.06.2016, 03:39:29
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E o teorie fara nicio logica, fiind o idee a filozofilor ...
Iata o afirmatie care ne pune mintea la grea incercare!...
Poate ca autorul ei are, totusi, bunavointa de a ne spune care este sensul urmatorilor termeni: teorie, logica, idee, filosof.
Cu multumiri!
  #1772  
Vechi 06.06.2016, 14:12:48
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Oameni dragi, e simplu de tot:

Crezi și spui că există Dumnezeu sau nu crezi și spui că nu există. Atât de simplu. Și așa trăiești apoi...

Dacă crezi că există începi să-L cauți, să-L descoperi, să întrebi, să găsești răspunsuri și intri în dulceața tainelor infinitului, nesfârșite, din El, și devii creștin și nu te mai poți sătura de fascinația și uimirea de a fi creștin, de a citi Noul Testament și din scrierile Sfinților Părinți și simțirile harului ce se dobândesc ușor și se pierd și mai ușor și altele minunate, sau... de cele mai multe ori, omul în căutarea sa, nu este destul de sincer și plin de iubire, și e plin de compromisuri, îndoieli, își leeag inima de tot felul de lucruri, întâmplări, siguranțe efemere și alte născociri și atunci devii păgân (musulman, hindus, budist, etc.) sau eretic, sau gnostic, și așa mai departe.

Sau dacă nu crezi în El, tot cauți să descoperi, să întrebi, să găsești răspunsuri, că asta-i firea umană, și e minunată, dar acei oameni caută variante cu care să-L înlocuiască pe El și atunci încep să urască efectiv pe cei care cred în El, să râdă de cei care cred, să-și bată joc de ei, iar dacă și politica ajută, încep să-i prigonească și-i ucid pe față, considerându-i bolnavi psihic, înapoiați, neadaptați, toate acestea din cauza mândriei, și derivatele ei: aroganță, vanitate, egoism, etc. și lipsa iubirii. Aceștia sunt ateii, care în căutarea lor de înlocuire a Domnului, mereu vor găsi câte ceva, cum e evoluția, sau viața pe alte planete, inventează mereu descoperiri colorate, multe și diverse, și se leagă strâns de acestea, cum se leagă și creștinii strâns de Dumnezeu, dar ateii în "filosofiile lor științifice" caută să se updateze constant, că doar știință e întrun continuu progres :) și nu vor să fie niciodată mulțumiți, mereu vor să inoveze, să inventeze, să facă mai mult, fiindcă... spun ei, doar n-o să stai să te rogi toată viața și să ajuți, să-ți consumi viața pentru alții, nu? ce prostie-i mai și asta, nu? :) prin acestea multe și diverse, caută să atragă la minciunile lor (și reușesc pe cei asemenea lor) pe cât mai mulți din cei care cred în El, fiindcă desigur, cu multe variante, cu paletă largă de opțiuni, fiecare alege ce îi place și de unde-i place, dar numai să nu-L aleagă pe El... Cu cât sunt mai multe din care oamenii să aleagă, cu atât mai lipsiți de Dumnezeu vor fi și vor deveni.

Și așa-și consumă viața, fiecare... Și vine moartea și apoi... atunci mai văd ei, fiecare... :)

Atât, așa-i la fiecare, asta-i tot. E foarte simplu. Adevărata viață nu-i aici. Decât la atei. Dar cine să-i convingă? Nici n-au nevoie de altceva, ei știu sigur că El nu există, sau în cel mai fericit caz, gnosticii spun: există un Creator, dar nu-i dau definiție, asta fac înapoiații religioși, eu voi fi o persoană morală și atât, voi continua să-mi extind firma (de exmplu).

Credința-i tocmai fiindcă avem libertate și stare căzută în lupta feroce cu materia spre moarte.

Dacă am vedea draci zburând pe cer și pe lângă noi și îngerii alungându-i, n-ar mai fi nevoie de credință, și nici de libertate și nici de liberul albitru de alegere.

Atât. Mai departe, de acord cu simplitatea minunată a lui Cătălin, care-i de-o frumusețe nobilă în exprimare și gândire, o credință pe piatra de nezdruncinat Hristos și mai mari lupte care-l așteaptă.

Bucurați-vă-n Domnul.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #1773  
Vechi 06.06.2016, 14:26:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Mare atentie la paralelele care se pot face cu cazul Bodnariu: copil luat de la familie de serviciile de protectie sociala, scandal la autoritati, scrisori la ONU, acuze la adresa sistemului, discriminare etc., copil returnat familiei si, in final..... Doamne fereste.
Am aflat si eu ca au fost returnati TOTI copiii. Fara nici o explicatie de ce au fost luati.

Sa inteleg ca dl. avocat refuza sa se plece in fata evidentelor - si anume ca parintii nu au avut nici o vina de la bun inceput, desi ne indemna, ca si altii, sa asteptam deznodamantul ca sa vedem unde era dreptatea, sau ca abia acum incepe sa creada in subiectivismul sistemului?

Nu subiectivismul atunci cand i-a luat, ci subiectivismul atunci cand i-a returnat, caz in care nu putem decat sa ne minimam de asa stralucita gandire ne-subiectiva venita mai ales din partea unui...instrument al legii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #1774  
Vechi 06.06.2016, 14:38:59
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
... de acord cu simplitatea minunată ...
Igor, a fi in simplitate minunata presupune, printre altele, a fi gestant in chip tainic de mari bunatati - acelea care se lucreaza prin Duhul in sufletele curate si iubitoare. Iar asta se obtine prin multa infrangere a inimii, mai intai, si prin cultivarea neincetata, eroica, a gingasiei.
Or, e cu totul altceva (si imi e imposibil sa nu imi amintesc aici termenul inselare) sa fii posesorul unei gandiri schematice, caricaturale, daltuita pe canavaua nefericirii personale.
A rula la flasneta precepte normative si a face salata de cuvinte intr-o ignorare neputincioasa a unei intregi culturi milenare, nu e simplitate minunata. Ci prostie crasa.
  #1775  
Vechi 06.06.2016, 16:00:32
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

"ahilpterodactil" frate, îți doresc și ție bunătățile din inima lui Cătălin și vă doresc la amândoi să le înmulțiți cât mai mult, ca să puteți dărui altora cât mai mult din dulcețile și minunile ce le presară Domnul în inimile voastre, și a tuturor care le doresc și le caută, le cer și le înmulțesc.

În viețile trecătoare, noi creștinii, suntem întro permanentă luptă, deci oarecum, indirect, întro permanentă "nefericire personală".
Fericirea adevărată e în Împărăția Cerurilor, iar aici în viața stricăcioasă, simți sporadic doar bucurii când iubești și urmezi poruncilor prea dulcelui Hristos, iar bucuria, nu-i fericire.

Iar evoluția și originea speciilor nu e "cultură milenară", e teorie, adică supoziție sau ipoteză, e din 1859, adică de puțin peste 150 de ani, un secol jumate, și e o minciună și nu va fi niciodată dovedită științific.
Produsă de imaginația ateilor, să poată dormi liniștiți noaptea, mințindu-se că nu există Dumnezeu, și omul n-a fost creat, ci a evoluat, uite-așa prin șansă, din întâmplare... din big bang :) și alte prostioare ce le mai năzare mintea voit lipsită de Domnul, dragii de ei...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 06.06.2016 at 16:05:15.
  #1776  
Vechi 06.06.2016, 16:37:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Igor, a fi in simplitate minunata presupune, printre altele, a fi gestant in chip tainic de mari bunatati - acelea care se lucreaza prin Duhul in sufletele curate si iubitoare. Iar asta se obtine prin multa infrangere a inimii, mai intai, si prin cultivarea neincetata, eroica, a gingasiei.
Or, e cu totul altceva (si imi e imposibil sa nu imi amintesc aici termenul inselare) sa fii posesorul unei gandiri schematice, caricaturale, daltuita pe canavaua nefericirii personale.
A rula la flasneta precepte normative si a face salata de cuvinte intr-o ignorare neputincioasa a unei intregi culturi milenare, nu e simplitate minunata. Ci prostie crasa.
Aha, deci daca nu cred in teoria evolutionista inseamna ca e prostie. Presupun ca la fel de prosti sunt toti ortodocsii de pe forum care nu cred in teoria evolutionista. Am vazut ca de cateva zile ma tot pomenesti pe diferite topice. In trecut inventasei tu o aberatie ca eu as avea probleme psihice, tot pentru ca nu marturiseam credintele tale eronate. Nu doar ca nu te-am atacat niciodata primul (ca sa nu mai spun de jigniri), dar in ultimul timp ma stradui cat pot sa sa nu intru in vreun dialog cu tine, pentru ca stiu ce caracter ai. Ti-am spus si ultima data sa nu imi mai impui credinta ta si sa ma ataci din cauza aceasta. Mi-ai scris un mesaj la care nu am vrut sa-ti raspund atunci, ca sa nu ma cert cu tine (pentru ca nu-mi place sa ma cert, ar insemna sa ma cobor la rautatea ta). M-ai intrebat ce spui tu gresit. Tot spui gresit, tot ce spui este din credinta protestanta (ecumensimul are la baza protestantismul liberal, deci un protestantism diluat). Ti-am citit cu atentie mesajele, nimic din ce spui nu e ortodox, totul din credinta ta e din protestantism. Nu doar atat, tot ce crezi, toate gandirea ta, toti termenii ii intelegi prin prisma protestantismului. Evident ca tu nu vezi asta si nu intelegi, altfel orice adventist si-ar da seama ca greseste dupa ce ii explici. De exemplu mesajul de mai sus despre mine, http://www.crestinortodox.ro/forum/s...postcount=1770 e tipic pentru pietismul protestant. Pietismul protestant, probabil nu stii, exact asta sustine. In toate mesajele tale expui acest pietism protestant, eu ma abtin sa raspund la toate aberatiile tale din mesaje. Si ma blamezi pe mine sa nu-ti sustin ratacirile! In toate mesajele mele am scris doar despre credinta ortodoxa, tu nu poti intelege asta pentru simplul fapt ca nu o ai. Credinta ortodoxa exista, este deja stabilita, tu nu intelegi asta pentru ca in cap ai doar nelinistea si cautarea teologica protestanta. Protestantii, pentru ca nu au o istorie si traditie, se ocupa tot timpul cu interpretarea si reinterpretarea invataturii. Invatatura ortodoxa exista, iar daca eu o repet tu ma jignesti si denigrezi, pentru ca nu-ti sustin ratacirea protestanta. Daca nu ai inteles exact, tot ce spui tu este in ratacirea aceasta, altii au doar cateva conceptii sau influente. De ce nu-ti vezi tu de ratacirile tale si sa nu ma mai ataci pe mine? Au trecut deja cativa ani, nu te-ai plictisit, sau ai o obsesie bolnava?
Daca ar fi doar credinta ta ratacita nu ar fi nicio problema. Dar esti un om ingamfat si rau. Doar anul asta s-au inchis cateva topice pentru ca am reclamat mesajul tau in care jigneai pe cineva. Spuneai intr-un mesaj ca tu ai fi deschis si cu simtul umorului. Nu, glumele tale sunt de obicei ironii rautacioase si batai de joc la adresa altora. Asa si gardienii din lagare aveau un umor din acesta. Parerea mea este ca esti un om rau, prefacut si cu o vorba serpeasca, la fel ca a fariseilor. Ti-am mai spus ca nu doresc deloc un dialog sau sa am de-a face ceva cu tine, doar te tolerez, in prisma faptului ca esti pe acelasi forum, iar adminul prefera sa te tina pe forum.
In concluzie, cum ti-am mai spus si in trecut, nu mai incerca sa-mi impui ratacirile tale si nu ma mai ataca din aceasta cauza. Scrie-ti credintele tale gresite si invata sa fii tolerant. Incearca sa comunici cat mai putin cu mine, nu doresc deloc sa comunic cu tine, nu ma intereseaza ce crezi si ce faci.
P.S. Imi pare rau doar de faptul ca, in naivitatea mea, am crezut ca esti totusi un om bun si ca intelegi gresit lucrurile pentru ca nu le cunosti. Astfel, imi pare rau ca mi-am pierdut timpul in discutiile cu tine. Te rog doar sa nu-mi mai irosesti timpul, sa-ti raspund la aiurelile tale. Poate gasesti ceva mai bun de facut.

Last edited by catalin2; 06.06.2016 at 16:43:54.
  #1777  
Vechi 06.06.2016, 16:51:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Ok, presupunand ca ai dreptate in ce tine de erorile mele legate de teoria evolutiei, atunci care este teoria care poate sustine procesul vietii?
Nu sunt erorile tale, sunt preluate din ceea ce sustin evolutionistii si ateii. Daca te referi la o alternativa a teoriei evolutioniste, e aceeasi pe care au incercat sa o inlocuiasca iluministii. Crestinii cred in Facerea, deci acolo e descrisa crearea lumii de catre Dumnezeu.
  #1778  
Vechi 06.06.2016, 17:07:10
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Frate Cătălin, nu te mai coborâ la răutățile nimănui, ridică-i pe ei, cât poți, la bunătățile date nouă de Domnul. Dacă vezi că atât pot ei, scumpii de ei, atât îi duce căpșorul, n-ai ce face, fiindcă e alegerea lor să nu se îmbunătățească, atât iubesc ei, dar tu fi cel care înmulțește iubirea, fi al Domnului, cel care aduce din lumina lui Hristos, cât ne este dat fiecăruia, s-o căutăm în noi și să ne-o dăruim, cu bucurie, toată viața.
"Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioși" (Romani 15, 1)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 06.06.2016 at 17:13:46.
  #1779  
Vechi 06.06.2016, 19:04:27
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Iar evoluția și originea speciilor nu e "cultură milenară", e teorie, adică supoziție sau ipoteză, e din 1859, adică de puțin peste 150 de ani, un secol jumate, și e o minciună și nu va fi niciodată dovedită științific.
Pai fratele tau Catalin zice ca e o idee fara logica scornita de niste filosofi greci acum 2500 ani.
Deci cum faceti?
Inainte sa va aliati in debitari jalnice, nu credeti ca e mai bine sa va puneti de acord asupra parerilor voastre? Nu de alta, dar iata ca va gasesc dezbinati, deja, intre voi. In ciuda marii voastre "simplitati"...
  #1780  
Vechi 06.06.2016, 19:08:44
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Aha, deci daca nu cred in teoria evolutionista inseamna ca e prostie.
Nu am afirmat asta!
Ci am spus ca e prostie crasa ceea ce ai scris tu iar eu am evidentiat in selectia din capul paginii.

Sa scrii negru pe alb ca:
evolutionismul este/
o teorie/
fara logica/
inventata de filosofi greci/
acum 2500 de ani/

este o harababura pe care doar bietul Igor, fratiorul tau de nebunii, ti-o poate aplauda.
Cred ca nici un crestin de pe forum, ca tot i-ai pomenit pe crestini, nu poate accepta ca afirmatia ta e altceva decat e de fapt...
Subiect închis