Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.03.2008, 13:02:07
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Nu este oare ciudat ca multi ortodocsi se bat in piept ca sunt mari credinciosi si totusi nu au reusit nici macar o clipa sa surprinda adevaratul spirit al Ortodoxiei. Adevar si iubire! Prea putini au gasit echilibrul de a promova invatatura si trairea ortodoxa.

Ce considerati ca este caracteristic spiritului ortodox?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.03.2008, 13:17:58
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

NU exista alt spirit care sa aiba stapanire decat Cel care din Tatal purcede.

Spiritul ortodoxiei trebuie sa fie Duhul.
Iar stilpii dreptatii sunt dragostea, speranta si credinta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.03.2008, 16:45:33
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Adevar si iubire!
La astea as mai adauga smerenia, rabdarea, respectul.

Binenteles si eu cred in virtutile crestine mentionate de Sfantul Apostol Pavel: credinta, nadejdea si dragostea. Dar am dat mai sus ceea ce eu cred ca face ortodoxia mai aparte.

Insa mai presus de toate sa fim atenti si sa nu cadem in capcana fariseului zicand:
Luca 18:11 Fariseul, stand, asa se ruga in sine: Dumnezeule, [color=red]Iti multumesc că nu sunt ca ceilalti oameni[/color], răpitori, nedrepti, adulteri, sau ca si acest vames.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.03.2008, 16:51:41
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Am iubit Ortodoxia in care m-am nascut, atunci cand am vazut intruchipat spiritul acesta in oamenii lui Dumnezeu, care au stiut mereu sa propovaduiasca DRAGOSTEA lui Dumnezeu pentru oameni si dragostea oamenilor pentru Dumnezeu, pentru adevarul Sau si pentru aproapele!

Am invatat Ortodoxia mai ales de la oamenii care s-au lasat cuprinsi de Duhul!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.03.2008, 18:37:45
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Am iubit Ortodoxia ... atunci cand am vazut intruchipat spiritul acesta in oamenii lui Dumnezeu, care au stiut mereu sa propovaduiasca DRAGOSTEA lui Dumnezeu pentru oameni si dragostea oamenilor pentru Dumnezeu, pentru adevarul Sau si pentru aproapele!
Mi se pare mie sau tu conditionezi dragostea pentru frati de calitatea conducatorilor spirituali?
Tu daca vezi un colaborator al securitatii ca Iosif Ton tu nu mai iubesti fratii?
Tu cand vezi un Iuda, nu mai ai tragere spre apostoli?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.03.2008, 10:45:25
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Nu stiu, frate, de unde ai tras concluzia asta! Sigur nu din cuvintele mele...

Am spus ca e foarte important sa ai in jur oameni de la care poti invata! Si asta nu inseamna neaparat ca sunt lideri....fiecare poate sa iti dea cat are...si adunand de la fiecare te poti imbogati !

De ce credeti ca multi chiar dintre ortodocsi ii acuza pe credinciosi ca sunt "inchisi", "cu vederi inguste", "fundamnetalisti" si etc..... credeti ca nu exista si motive pentru astfel de afirmatii?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.03.2008, 13:05:04
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
De ce credeti ca multi chiar dintre ortodocsi ii acuza pe credinciosi ca sunt "inchisi", "cu vederi inguste", "fundamnetalisti" si etc..... credeti ca nu exista si motive pentru astfel de afirmatii?
Crestinii in general sunt nonconformisti si chiar Sfantul Apostol Pavel ne spune:
Romani 12:2 Si [color=red]sa nu vă potriviți cu acest veac[/color], ci să vă schimbati prin innoirea mintii, ca să deosebiti care este voia lui Dumnezeu, ce este bun si plăcut si desăvarsit.

Deci, daca tie ti se pare ca esti foarte modern.. ai grija.. pentru ca s-ar putea sa fi pe calea larga si s-ar putea ca diferenta dintre tine si un necrestin sa fie foarte mica. S-ar putea sa fi in tabara fariseilor multumind lui Dumnezeu ca nu esti ca ceilalti.. Poate nici nu constientizezi..
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.03.2008, 17:41:56
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Frate...ce lucruri mari spui! Ce bine ar fi sa stii ce inseamna acest nonconformism! Crestinul se supune acolo unde este Voia lui Dumnezeu si nu face compromisuri acolo unde stie ca ar putea stirbi adevarul! Dar niciodata un crestin adevarat nu va sacrifica iubirea sau adevarul! Acestea merg intotdeauna impreuna!

Mi-e teama ca noi, ortodocsii, sacrificam iubirea de dragul adevarului sau adevarul de dragul iubirii, si de fapt nu poti faci compromis nici cu adevarul, nici cu iubirea! E o dilema si pentru tine, nu?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.03.2008, 18:10:24
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.569
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Nu este oare ciudat ca multi ortodocsi se bat in piept ca sunt mari credinciosi si totusi nu au reusit nici macar o clipa sa surprinda adevaratul spirit al Ortodoxiei. Adevar si iubire! Prea putini au gasit echilibrul de a promova invatatura si trairea ortodoxa.

Ce considerati ca este caracteristic spiritului ortodox?
Iosif:

Poate doar eu nu inteleg dara poate imi explici si mie, sau exemplifici ce inseamna:

"surprinderea adevaratului spirital Ort."
sau
"prea putini au gasit echilibrul de a promovainvatatura..."

nu stiu poate sunt eu mai greu de cap dar mie-mi suna ca la sedintele de partid

Leinarius
la fel...
ce inseamna "spiritul O. trebuie sa fie Duhul"?..."stilpii dreptatii", wow ce cuvinte dar eu nu inteleg nimic

poate cind aveti timp vorbiti mai pe intelesul oamenilor...insa poate sunteti scriitori vestiti ...caz in care ma dau la o parte
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.03.2008, 18:11:38
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.569
Implicit

sacrificam iubirea de dragul A si A de dragul Iubirii...alte cuvinte de cenaclu
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marturia mea sau cum m-a scos Hristos din moarte! 0rtodoxia Generalitati 2 27.09.2010 17:27:08
Frumusetile ortodoxiei Hartford Generalitati 4 05.10.2009 21:39:45
Duminica Ortodoxiei + cristiboss56 Diverse Sarbatori 2 28.02.2009 22:36:50
Marturia Lui Isus despre Ioan ARHANGHELUL Din Noul Testament 22 19.06.2007 18:29:55
Marturia unui protestant Eugen Generalitati 10 03.03.2007 01:56:22