Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.12.2010, 22:00:43
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Un cor mai putin obisnuit

Se pare ca si o platforma cu restaurante la minut poate fi un loc bun pentru un cor care canta muzica lui Dumnezeu. Aceasta filmare din Canada a facut repede inconjurul lumii:
http://www.lifesitenews.com/news/chr...-huge-reaction
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.12.2010, 22:59:04
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Frumos. Mi-ar placea sa vad asa ceva si la noi. Dar aici toate se fac contra-cost.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.12.2010, 03:22:54
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Se pare ca si o platforma cu restaurante la minut poate fi un loc bun pentru un cor care canta muzica lui Dumnezeu. Aceasta filmare din Canada a facut repede inconjurul lumii:
http://www.lifesitenews.com/news/chr...-huge-reaction
Ce canta aceia mai frate?
"The kingdom of this world
The kingdom of our Lord,
The kingdom of this world
And of His Christ, and of His Christ;
(And He shall reign for ever and ever)X4

King of kings,
Halelujah .....
And Lord of lords,
Hallelujah....
King of kings,
Hallelujah...
And Lord of lords,
Hallelujah...
King of kings,
Hallelujah...
And Lord of lords,
Hallelujah...

King of kings, and Lord of lords,
And He shall reign,
And He shall reign,
And He shall reign forever, And He shall reign forever and ever,
King of kings, forever and ever,
And Lord of lords,
Hallelujah! Hallelujah!
"


Ce e mai frate e acesta de se vorbeste la colind,o imparatie a lui Dumnezeu Iisus Hristos,intr-o lume netransfigurata?Parca in Sfanta Scriptura zicea ca se asteapta pamant nou ,ca pamantul va fi transfigurat.
Pai ce Dumnezeu a creat virusii ,bolile,moartea,etc?
(parca asa zice acolo la colind ca Dumnezeu Iisus Hristos va conduce "the kingdom of this world" adica "regatul acestei lumi").

Au inselat dracii pe unii catolici sa isi faca publicitate prin Europa sau SUA/Canada cum inselau pe unii neo-protestanti de veneau si cantau in statia de metrou (sau poate tot catolici or fi fost si aceai) Unirii I in Bucuresti.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.12.2010, 11:20:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Ce e mai frate e acesta de se vorbeste la colind,o imparatie a lui Dumnezeu Iisus Hristos,intr-o lume netransfigurata?Parca in Sfanta Scriptura zicea ca se asteapta pamant nou ,ca pamantul va fi transfigurat.
Pai ce Dumnezeu a creat virusii ,bolile,moartea,etc?
(parca asa zice acolo la colind ca Dumnezeu Iisus Hristos va conduce "the kingdom of this world" adica "regatul acestei lumi").
Dumnezeiasca Întrupare a însemnat începutul unei lumi noi. Cele promise de la început, chiar imediat după Căderea protopărinților noștri, repetate și amintite periodic de-a lungul istoriei Vechii Lumi, se actualizează, încât istoria intră "în linie dreaptă". Cu venirea, predicarea, patimile, moartea, învierea și înălțarea Domnului nostru, puterea Satanei este surpată la baza ei, care bază este ținerea oamenilor în sclavia păcatului. Dar Satana nu a dispărut din lume, nici puterea lui de a face rău, ci deține încă poziție eminentă. Este de datoria Fiilor Luminii să continue lupta, astfel încât Prințul Întunericului să nu fie Prințul Acestei Lumi. De aceea spunem că Biserica este luptătoare pe acest pământ. Este Ecclesia Militans. Lupta aceasta nu se defășoară numai în noi înșine (de unde trebuie să înceapă întotdeauna), ci și în Lume. Pentru aceasta, nu este suficient ca Isus să fie rege în inima noastră, că pe noi ne-a cucerit deja. El trebuie să fie încoronat public. Nu numai noi ca persoane, ci Cetatea trebuie să i se închine. Legile Cetății trebuie să devină Legile Lui, astfel încât Cetatea Oamenilor să fie Cetatea lui Dumnezeu. Aceasta este misiunea Bisericii și, în mod deosebit, a laicatului Bisericii. Laicii, și numai ei, au chemarea specifică de a transpune Legea lui Dumnezeu în codul de legi al Cetății.

Citat:
Au inselat dracii pe unii catolici sa isi faca publicitate prin Europa sau SUA/Canada cum inselau pe unii neo-protestanti de veneau si cantau in statia de metrou (sau poate tot catolici or fi fost si aceai) Unirii I in Bucuresti.
Hai să nu prefacem și acest topic, precum multe altele, în dispute de tip "care este adevărata Biserică". Habar nu am dacă cei din filmuleț sunt din Canada francofonă sau din Canada cealaltă, dacă sunt catolici sau protestanți sau de altfel. Nici nu știu dacă Handel era catolic. Ceea ce știu este că muzica pe care o ascult cel mai frecvent duminicile, când aud orga în biserica mea, este muzica unui protestant, pe care îl chema Bach. O fi fost și ăsta vreun înșelat de draci ? Cert e că muzica lui îmi pare a veni de la îngeri.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 23.12.2010 at 11:27:26.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.12.2010, 17:42:25
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dumnezeiasca Întrupare a însemnat începutul unei lumi noi. Cele promise de la început, chiar imediat după Căderea protopărinților noștri, repetate și amintite periodic de-a lungul istoriei Vechii Lumi, se actualizează, încât istoria intră "în linie dreaptă". Cu venirea, predicarea, patimile, moartea, învierea și înălțarea Domnului nostru, puterea Satanei este surpată la baza ei, care bază este ținerea oamenilor în sclavia păcatului. Dar Satana nu a dispărut din lume, nici puterea lui de a face rău, ci deține încă poziție eminentă. Este de datoria Fiilor Luminii să continue lupta, astfel încât Prințul Întunericului să nu fie Prințul Acestei Lumi. De aceea spunem că Biserica este luptătoare pe acest pământ. Este Ecclesia Militans. Lupta aceasta nu se defășoară numai în noi înșine (de unde trebuie să înceapă întotdeauna), ci și în Lume. Pentru aceasta, nu este suficient ca Isus să fie rege în inima noastră, că pe noi ne-a cucerit deja. El trebuie să fie încoronat public. Nu numai noi ca persoane, ci Cetatea trebuie să i se închine. Legile Cetății trebuie să devină Legile Lui, astfel încât Cetatea Oamenilor să fie Cetatea lui Dumnezeu. Aceasta este misiunea Bisericii și, în mod deosebit, a laicatului Bisericii. Laicii, și numai ei, au chemarea specifică de a transpune Legea lui Dumnezeu în codul de legi al Cetății.



.
Asta e teoria pe care dracii au inselat pe unii catolici sa o zica,dupa ce zice in BO Satana a fost legat in fundul iadului de Dumnezeu Iisus Hristos cand Dumnezeu Iisus Hristos s-a pogorat cu Sfantul Sau suflet la Iad.Mai mult la BO se zice ca unirea cu Dumnezeu si curatirea interioara nu are sfarsit,pentru ca omul este icoana a lui Dumnezeu.
Asa nu poate omul sa zica ca el a fost cucerit de Dumnezeu daca vede inca intr-ansul chiar daca in adancul sufletului unele de nu sunt dupa voia lui Dumnezeu.
Si a se vedea aci traditia Bisericii Ortodoxe ramasa de la Dumnezeu Iisus Hristos si intarita de Duhul Sfant prin Sfintii Parinti (la care se includ si Sfintii Apostoli,dar nu fericitul Augustin,ca in BO fericitul Augustin nu se incadreaza la Sfintii Parinti).
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.12.2010, 17:52:28
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Of, Mihail, drop it!

Este o filmare foarte frumoasa.
Oamenii mananca si beau si nu se gandesc la nasterea Mantuitorului.
Iar aceasta initiativa a dezghetat un pic inimile privitorilor, le-a adus un pic de bucurie in suflet.
Eu asta inteleg din filmiulet: cat de seaca si rece este lumea noastra si ce bucurie este sa stii ca se naste Iisus Hristos!
Bucura-te si tu un pic.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.12.2010, 18:46:44
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Of, Mihail, drop it!

Este o filmare foarte frumoasa.
Oamenii mananca si beau si nu se gandesc la nasterea Mantuitorului.
Iar aceasta initiativa a dezghetat un pic inimile privitorilor, le-a adus un pic de bucurie in suflet.
Eu asta inteleg din filmiulet: cat de seaca si rece este lumea noastra si ce bucurie este sa stii ca se naste Iisus Hristos!
Bucura-te si tu un pic.
Bucura-te tu!
Sa cinti Messia lui Haendel in mizeria aia de fast-food in timp ce poporul se indoapa cu McChicken-uri!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.12.2010, 21:53:14
Tuty2010's Avatar
Tuty2010 Tuty2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.12.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dumnezeiasca Întrupare a însemnat începutul unei lumi noi. Cele promise de la început, chiar imediat după Căderea protopărinților noștri, repetate și amintite periodic de-a lungul istoriei Vechii Lumi, se actualizează, încât istoria intră "în linie dreaptă". Cu venirea, predicarea, patimile, moartea, învierea și înălțarea Domnului nostru, puterea Satanei este surpată la baza ei, care bază este ținerea oamenilor în sclavia păcatului. Dar Satana nu a dispărut din lume, nici puterea lui de a face rău, ci deține încă poziție eminentă. Este de datoria Fiilor Luminii să continue lupta, astfel încât Prințul Întunericului să nu fie Prințul Acestei Lumi. De aceea spunem că Biserica este luptătoare pe acest pământ. Este Ecclesia Militans. Lupta aceasta nu se defășoară numai în noi înșine (de unde trebuie să înceapă întotdeauna), ci și în Lume. Pentru aceasta, nu este suficient ca Isus să fie rege în inima noastră, că pe noi ne-a cucerit deja. El trebuie să fie încoronat public. Nu numai noi ca persoane, ci Cetatea trebuie să i se închine. Legile Cetății trebuie să devină Legile Lui, astfel încât Cetatea Oamenilor să fie Cetatea lui Dumnezeu. Aceasta este misiunea Bisericii și, în mod deosebit, a laicatului Bisericii. Laicii, și numai ei, au chemarea specifică de a transpune Legea lui Dumnezeu în codul de legi al Cetății.



Hai să nu prefacem și acest topic, precum multe altele, în dispute de tip "care este adevărata Biserică". Habar nu am dacă cei din filmuleț sunt din Canada francofonă sau din Canada cealaltă, dacă sunt catolici sau protestanți sau de altfel. Nici nu știu dacă Handel era catolic. Ceea ce știu este că muzica pe care o ascult cel mai frecvent duminicile, când aud orga în biserica mea, este muzica unui protestant, pe care îl chema Bach. O fi fost și ăsta vreun înșelat de draci ? Cert e că muzica lui îmi pare a veni de la îngeri.






Bach s-a convertit la catolicism!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.12.2010, 18:38:53
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Sunt unii mai inselati de draci care viseaza la regate teocratice cavaleresti.
"Drama" acestora e ca acu nu prea mai au cu cine sa faca regatele astea.
Si atunci ce sa faca,au ajuns la metodele neoprotestantilor,merg pana si la fast-fooduri sa incerce sa recruteze adepti.
Ei pot sa isi urle inainte "colindele" lor precum ii inseala si insufla dracii, chiar prin locuri publice,e ca si atunci cand vin tiganii cu ursu prin piata le da lumea bani din mila,dar nu vine nimeni sa se faca ursar cu respectivii tigani.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.12.2010, 19:51:21
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

S-o fi folosind Aliluia si la cantari ortodoxe,da nu repetat de 40-50 ori cum e in acel "colind" catolic (sau luteran,ce o fi,ca Handel a fost din cate se pare luteran).
Eu nu la cuvantul Hallelujah m-am referit ci la ideile care vad pe Dumnezeu Iisus Hristos ca un imparat din lumea netransfigurata,care va conduce un regat lumesc intr-o lume netransfigurata.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 23.12.2010 at 19:55:59.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
putin monofizitism NP? Patrie si Credinta Secte si culte 88 07.03.2012 10:11:12
putin ajutor Calin21 Exorcismul 8 05.06.2011 20:11:06
vorbiti-mi putin! anaecaterina Generalitati 86 21.07.2010 11:13:39
of...:( putin ajutor... Simona-Marilena Generalitati 7 18.11.2009 23:51:25
PUTIN-felicitari cozia Despre Biserica Ortodoxa in general 12 27.12.2007 20:20:00