Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 27.08.2008, 19:45:45
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Filmul "Exorcistul" este o minciuna sfruntata regizata de un satanist.
Regizorul satanist al filmului a regizat si un videoclip care prezinta pe cantareata intretinand relatii sexuale cu diavolul personificat.
(alta absurditate ca diavolul nu are trup.)
E vorba de "self control" cantat de laura branigan.
Puterea diavolilor asupra oamenilor de la rastignirea Domnului nostru Iisus Hristos nu mai este.
Alea cu demonizatii care levitau sau care rupeau lanturile de fier sunt de fapt legende populare.(bazate pe naluciri de multe ori.)
(in Sfanta Scriptura cand zice ca acei indraciti rupeau lanturile de fier de fapt era ca oamenii erau atat de infricosati cand ii legau pe aceia in lanturi ca nu legau lanturile calumea si aceia scapau).

Diavolii de cand au cazut din comuniunea cu Dumnezeu - adica din Duhul Sfant - nu mai au niciun fel de putere decat aceea de a insela.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 12.10.2008, 04:43:48
PetruBz PetruBz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Mesaje: 2
Implicit Mandria

Mandria asta va sa va certati ca doi copii.Cum vad eu aici domnilor, incercati sa aveti care mai de care (scuzati expresia) ultima replica si astfel deviati total de la subiect.Scuzati daca v-am deranjat cu aceasta mica interventie in subiec.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 12.10.2008, 04:46:11
PetruBz PetruBz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PetruBz Vezi mesajul
Mandria asta va sa va certati ca doi copii.Cum vad eu aici domnilor, incercati sa aveti care mai de care (scuzati expresia) ultima replica si astfel deviati total de la subiect.Scuzati daca v-am deranjat cu aceasta mica interventie in subiec.
Este adresat doamnei/domnisoarei crina si ceilati implicati in acea mica neintelegere.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 08.12.2008, 09:43:31
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Glamorous_witch Vezi mesajul
Nu cred ca este un personaj real.Dar citind doctrina crestina,intotdeauna m-a impresionat prin orgoliu,un curaj nebun(cat curaj iti trebuie sa te opui-oricare ar fi motivul-unei fiinte atotputernice si atotstiutoare-cum este considerat d-zeu),incredere in propriile forte(ceva ce mie sincer,mi-a lipsit multi ani).....si frumusete(discutabil-ne-a aratat un coleg la ora de religie o pictura a lui satan si ne-am indragostit toate fetele.......era desenat inalt,cu parul lung,blond ravasit de vant,cu ochii mari,negri,imbracat intr-o haina albastra care statea sa ii cada de pe umeri-am incercat de multe ori sa recreez imaginea dar nu imi iese......Oricum am declarat ca nu ne casatorim cu nimeni daca nu va fi cel putin un sfert la fel de frumos.

Plus ca daca as crede ca exista,probabil mi-as dori sa vorbesc cu el.Nu cred ca o persoana poate fi 100% rea,nu exista asa ceva,orice om(stiu ca nu este considerat om),are calitati,iar majoritatea care vor sa faca numai rau sunt fie oameni cu probleme psihice(si nu sunt vinovati),fie oameni care au avut multe probleme,si asta i-a facut neincrezatori,dornici de razbunare,etc.
-esti amuzanta oarecum in acest fel copilaresc de a vedea lucrurile.
Te intreb ceva:tu crezi in suflet,crezi ca ai asa ceva?Pentru ca pe Dumnezeu nu il poti vedea decat cu sufletul.A percepe cu mintea ceea ce este legat de suflet,este ca si cum ti-ai dori sa auzi cu ochii.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 08.12.2008, 21:11:04
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crina Vezi mesajul
Am sufletul curat, (...)
Te rog sa nu te simti jignita in vreaun fel, nu am nici cea mai mica intentie. Cu cat omul avanseaza in viata duhovniceasca, cu atat ajunge sa se vada mai bine pe sine, ajunge la "cunoasterea de sine", cum zic Parintii. Si atunci se intampla un fenomen care noua ni se pare greu de conceput: Marii sfinti se vad pe ei insisi ca mari pacatosi, cu sufletele negre si murdare, nevrednici de rai, vrednici de iad. Asa vorbesc ei despre ei insisi. Parerea mea este ca daca noi ne vedem "curati", e doar o iluzie, ne lipseste "cunoasterea de sine".

Bogdan.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 28.07.2010, 13:23:57
georgiana.gabriela georgiana.gabriela is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Raspunsul la intrebarea acestui topic, cat si rezolvarea acestei probleme ni le da Parintele Arsenie Boca, in cartea sa "Omul, zidire de mare pret" si anume:

<< - Cum intra diavolii in oameni>

1. Prin oricare din cele 7 pacate de moarte (de capetenie). Intai ca momeala de gand, pe urma ca obsesie, apoi ca o a doua natura pervertita.
Pacatele de moarte (de capetenie): mandria, iubirea de arginti (de avutii), desfranarea, lacomia, invidia, mania, lenea.

2. Prin neincetata lor pomenire (se refera la cei care dracuie)

3. Prin Impartasania cu nevrednicie: furarea Sfintei Impartasanii. Primul exemplu e Iuda, avea obsesia vanzarii lui Iisus (Luca 22, 3).

4. Ca pedeapsa pentru rautati. Sfantul Pavel a dat satanei pe trei insi: Pe Imeneu si Alexandru, pe care i-a dat satanei, ca sa se invete sa nu mai huleasca; iar pe altreilea l-a dat satanei pre pierirea trupului (facuse una mare!) ca sufletul sa se mantuiasca in ziua Domnului Iisus (I Timotei 1, 20; I Corinteni 5,5).

- Cum ies diavolii din oameni?

1. Prin post si rugaciune - cu socoteala si blagoslovenie (binecuvantare) de la duhovnic.

2. Prin marturisirea pacatelor cu cainta la preotul duhovnic; deci prin pocainta - Taina Pocaintei (a Sfintei Spovedanii)

3. Crucea ii arde. " Doamne, arma impotriva diavolului, Crucea Ta ai dat-o noua" (molitfelnic). Si orice suferinta primita cu multumire, acelasi rost il are.

4. Smerenia, vapaie le este.

5. Pomenirea Preasfantului nume al lui Iisus: Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul (pacatoasa)! "Arma in cer si pe pamant, mai tare ca Sfantul nume al lui Iisus, nu este" (Sfantul Ioan Scararu).
Aceeasi putere o are si pomenirea Sfantului nume al Maicii Domnului.

6. Ingerul pazitor ii alunga (dar numai la rugaciunile noastre).>> (Parintele Arsenie Boca, "Omul, zidire de mare pret")
Reply With Quote
  #57  
Vechi 28.07.2010, 22:38:22
hookng hookng is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Eu am inteles ca in general cei cu slabi de suflet patesc asa ceva
__________________
sa fie asa
Reply With Quote
  #58  
Vechi 19.10.2010, 12:48:06
Aspasia Aspasia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

Ca raspuns strict la subiect, pot face o descriere in detaliu a unui om susceptibil de a fi posedat (din experienta vietii mele de pana acum).
Un om posedat nu e neaparat unul care se zvarcoleste, face spume la gura si maraie ca un animal turbat, ci poate fi unul care traieste foarte "normal" zi de zi printre noi.
Prin ce se distinge el, dupa mine?
Pai, as zice ca e o persoana care nu intelege cum poti gasi bucurie in lucrurile mici si banale (sa zicem) ale vietii, care se vede constant inconjurat de pericole venite de la oameni sau situatii si pentru care obstacole iminente in viata oricui au dimensiuni de munti stancosi.
E un om cu care nu poti face glume nevinovate pentru ca nu le gaseste nicidecum amuzante, ci numai in cele porcoase sau macabre mai gaseste vreun haz. De asemenea, nu crede ca are ceva de invatat din Biblie sau nici macar de la persoanele cu mai multa intelepciune de viata, pentru ca crede ca in Bibile si peste tot se repeta in multe cuvinte aceleasi cateva reguli de bun-simt elementar iar restul e doar vorbarie goala.
Mai rau de atat este ca un astfel de om se crede cu adevarat perfect, iar daca vreuna din persoanele apropiate ii face vreo observatie, o va respinge imediat si cu inversunare, pentru ca nu intelege (si nu vrea sa accepte) ca exista si critica constructiva. Dar, in parerea sa despre sine, persoana respectiva e convinsa ca are o minta deschisa si ca isi poate recunoaste fara probleme greselile atunci cand le face - ceea ce se intampla foarte rar si numai atunci cand este vorba de nimicuri. In restul timpului, toata vina o va distribui cu usurinta si "generozitate" celor din jurul lui.
Daca mai are rost sa continui, este genul de om care stie ca tutunul sau alcoolul sau mancarurile grele si artificiale nu ii fac bine, dar continua sa le prefere, intr-o "ura" de sine inexplicabila (pentru mine, cel putin) si contesta beneficiile postului, cu o sumedenie de argumente care de care mai puerile, care nu fac decat sa ii invaluie propria lipsa de vointa.
Si evolutia naturala a unui astfel de caracter este ca ajunge sa inteleaga in mintea sa anumite trasaturi de caracter negative ca pe niste calitati, de ex, tendintele tiranice ii par de fapt tarie de caracter, lipsa de regret adevarat este de fapt o gandire realista s.a.m.d. pana cand singura sa masura de control - adica propria constiinta - ii devine complicele perfect. Si asa apar criminalii cu sange rece.
Dar am mers prea departe. Ca sa ma limitez la oamenii de rand pe care ii poti gasi in orice grup si la orice nivel social, cei care poate fi suceptibili la posedare sunt, dupa mine, cei egoisti si negativisti in mod cronic.
Iar pentru cei care vor fi tentati sa spuna ca posedarea e doar o bazaconie si ca de fapt oamenii acestia duc lipsa de intelegere, afectiune sau suport moral, ii pot asigura ca eu personal am incercat sa ofer in cateva randuri unor astfel de oameni care mi-au fost sau imi mai sunt apropiati, cu mare incredere tot ce credeam ca le lipseste. Iar ca rezultat... nici o schimbare in probleme lor, ci doar eu am avut de suferit pentru ca m-am trezit vlaguita de putere emotionala dupa toate incercarile mele.
Nu are rost sa se spuna ca nu stiu oamenii din jurul lor sa ii inteleaga si aprecieze la adevarata lor valoare pentru ca astfel de oameni nu stiu decat sa ceara si sa primeasca si nicidecum sa dea din sufletul lor ceva.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 19.10.2010, 15:18:05
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Se intampla uneori ca un om posedat de demoni sa fie privit ca un om bolnav mintal. Rezultatul e simplu. Preotul nu este cercetat, iar persoana in cauza ajunge intr-un spital. Nu acesta e locul in care omul poate primi vindecare. Dar asa se intampla atunci cand nu mai credem in existenta si lucrarea diavolului. Ori asta e cea mai mare realizare a diavolului sa te faca sa crezi ca el nu exista - e cel mai usor mod de a cadea in lucrarea lui.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 27.10.2010, 22:54:58
credo 325 credo 325 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Mesaje: 10
Implicit cate ceva despre demonizare

am vazut o gramada de mesaje sceptice cu privire la demonizare cu toate ca suntem pe un site crestin ortodox. dragii mei sfanta Scriptura abunda de exorcizari facute de catre Hristos insusi si apoi de catre sfintii apostoli in numele Sau. existe molitvele sfantului Vasile cel Mare sau ale sfantului Ioan Gura de Aur si o multime de dezlegari de vraji, farmece sau blesteme insuflate de Duhul Sfant marilor sfinti mentionati mai sus si altora. nu vorbim de texte cu nuanta oculta sau de cine stie ce ritualuri secrete de tip filme de groaza marca hollywood sau cunoscute numai anumitor preoti "initiati" sau certati cu ascultarea. SUNT PE FATA. in molitvelnic si in alte carti cu rugaciuni pentru fiecare nevoie in parte a crestinului. a contesta existenta demonilor si a exorcizarilor in biserica este echivalent cu a-l contesta pe Hristos, sfanta Scriptura si minunatii Sai sfinti. ceea ce inseamna pe scurt ca n-ai treaba cu crestinismul si cu biserica ortodoxa. eu sunt demonizata si merge de 3 ori pe saptamana la sfantul Maslu, una dintre cele 7 sfinte taine inaugurate de sfanta Biserica ortodoxa si la molitvele sfantului Vasile cel Mare. dupa ani de rau groaznic, de spitalizari si trecut pe la toti doctorii posibili de la endocrinolog pana la psihoterapie si chiar psihiatrie fara sa mi se stabileasca nici un diagnostic am ajuns la preot. ma simt incomparabil fata de acum 1 an de zile, m-am pus pe picioare desi nu-s vindecata complet. demonizatii sunt oameni care se chinuie cumplit, nu sunt demoni si nu-i nimic de speriat si nici de film de groaza. majoritatea celor pe care ii cunosc sunt oameni foarte cumsecade si intelegatori. este o lupta cumplita dar na cu Maica Domnului si Hristos alaturi totul este posibil. deci ideea este daca esti crestin accepti existenta demonilor si a exorcizarilor in biserica( nu vorbim de cine stie ce ciudati adunati prin nush ce case de "rugaciune" sau te miri pe unde si cica fac exorcizari), daca nu esti crestin oricum esti dispus sa crezi orice altceva numai asta nu. prima capcana a diavolului este sa ne faca sa credem ca nu exista. punct. iar pentru Crina: draga mea, din ce am citit eu sfintii parintii ai bisericii noastre contesta existenta stafiilor si a scenariilor de tip "sufletul nu-si gaseste linistea dupa moarte si se preumbla pe unde are el chef". sufletul nu merge aiurea, are un traseu clar dupa moarte instaurat de catre imparatul cerului si al pamantului, Iisus Hristos. Citeste Vamile vazduhului. dar o explicatie poate fi asta. am citi la parintele Ilarion Argatu nu mai stiu exact in care volum ca diavolii care locuiesc pe om raman in casa respectiva dupa ce omul trece in nefiinta de aceea se fac sfestanii dupa ce omul moare. si un om care are ideatie de suicid e chinuit de diavoli la greu trust me. dar orice ar fi totul este ingaduit de bunul Dumnezeu, chiar si demonizarea pentru indreptare si ispasirea pacatelor. daca nu ai gasit pana acum solutia iti recomand spovedanie curata de la 7 ani si na te indruma duhovnicul. cu bine, Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla? alex.petrisor Despre Biserica Ortodoxa in general 4 10.02.2020 16:14:15
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 17:02:01
Se intampla din nou... Hector Biserica Romano-Catolica 176 21.09.2011 13:00:04
Ce se intampla cand nu se poate scana codul de bare? BogdanF2 Generalitati 2 26.01.2009 14:47:43
Ce se intampla? Mirela333 Biserica Ortodoxa Romana 0 06.08.2008 20:34:45