Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.12.2010, 06:10:56
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Ceea ce pentru noi e tragedie, necaz și durere, pentru ei, înseamnă întoarcerea acasă. Dumnezeu să-i odihnească!
Vorbesti ca un adevarat geto-dac care din nu stiu ce motive pagine se bucurau de moartea rudelor, rideau si chiuiau de veselie.
Halal intoarcere acasa!
Prefer sa ramin in deplasare si cind o fi sa fie, sa mor linistit si repede in patul meu nu lovit sau sub darimaturi

Eu am fost la niste serate tinute de fratele lor, Vasile, care are vre-o 12 copii, si este profesor de teologie
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.12.2010, 14:41:11
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Eu cred ca este o mare binecuvantare sa mori mergand la biserica, la slujba. "In ceea ce te gaseste moartea, in aceea vei fi judecat". Asadar, un om care moare mergand la biserica are toate sansele sa fie primit in Imparatia Cerurilor, fiind ca un fel de marturisitor al credintei.

Cred ca Dumnezeu i-a considerat in cea mai buna stare duhovniceasca ACUM, si de aceea a ingaduit sa fie chemati.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.12.2010, 15:05:22
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Dumnezeu sa il odihneasca....trist ca a murit in accident..
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.12.2010, 19:38:55
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Dumnezeu sa-i ierte si sa-i salasluiasca in Imparatia Sa!Amin!
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.12.2010, 20:18:52
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Am citit ca in masina a fost si un tanar elev seminarist, in varsta de numai 17 ani. Dumnezeu sa-i odihneasca pe toti.

"In localitatea Giurgești, comuna Vulturești, din județul Suceava va avea loc astăzi înmormântarea tânărului Daniil Ioan Maftei, elev al Seminarului Teologic Liceal Ortodox “Sfântul Mitropolit Dosoftei“ din Suceava. ... Mergea la parohia Plopeni să ofere răspunsurile la Sfânta Liturghie."
Da, Dumnezeu sa il ierte. Pentru mine a fost si mai socant fiindca il vazusem chiar cu o seara inainte accident la vecernia de la manastirea Sf. Ioan din Suceava. Canta foarte frumos.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.12.2010, 20:48:13
anatolie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu sa il odihneasca si sa il aseze alaturi de Sfinti!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.12.2010, 00:43:03
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Dumnezeu sa ii ierte si sa ii odihneasca in pace ,in lumea celor drepti!
Pacat de acesti oameni,pacat ca mor din cauza neatentiei altora.Si asta se intampla la cu milioanele la oameni in lume.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.12.2010, 00:56:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Dumnezeu sa ii ierte si sa ii odihneasca in pace ,in lumea celor drepti!
Pacat de acesti oameni,pacat ca mor din cauza neatentiei altora.Si asta se intampla la cu milioanele la oameni in lume.
Cu siguranță că e bine acum unde este , unde nu există nici durere, nici gâlceavă, nimic din cele ce sunt aici ! Dumnezeu să-l ierte și să-l odihnească în Împărăția Sa !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.12.2010, 12:29:46
larisa maria's Avatar
larisa maria larisa maria is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.08.2010
Locație: M-Ciuc, Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florina_drossu Vezi mesajul
Tragedie la Plopeni, in Suceava: Parintele George Mihoc si fiul lui au trecut la cele vesnice printr-un accident rutier petrecut la Plopeni, in Judetul Suceava. Dumnezeu sa-i odihneasca!

Imagini video aici
http://accidente-rutiere.megablog.ro...ti-vezi-video/

Sa-i ierte Dumnezeu! Anul asta in vara a fost inmormantat Viorel Mihoc, care a murit in urma unui infarct ( daca nu ma insel ), iar anul trecut un alt frate de al lor preotul Gheorghe Mihoc, care se stabilise in Germania, a trecut la cele vesnice tocmai in biserica pe care o construia, cand tavanul s-a prabusit peste el si peste alti muncitori.

Pe preotul Viorel l-am cunoscut si pot sa spun ca a fost un om deosebit cu un suflet mare sper ca Domnul i-a primit pe toti in Imparatia Sa!
__________________
Răbdare, răbdare, răbdare, răbdare, răbdare...! Și când simți că s-a gătat, iar: răbdare, răbdare, răbdare, răbdare! Și iar: răbdare, răbdare, răbdare, răbdare!...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.12.2010, 12:47:14
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Dumnezeu sa-i ierte si sa ii odihneasca in pace ! Totusi pe langa tristete ar trebui sa ne si bucuram pentru ca de acolo de sus e vor ruga vesic pentu lumea aceasta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Papacioc a trecut la cele vesnice gabor florin Intrebari utilizatori 4 19.07.2011 21:13:02
Parintele Nicodim Bujor a trecut la cele vesnice antoniap Mari Duhovnici si predicile lor 8 29.04.2011 15:51:00
Pomenirea lui Gheorghe, trecut la cele vesnice admin Slujba inmormantarii 12 22.03.2011 18:50:43
A trecut la cele vesnice parintele Teofil Badoiu cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 11 24.07.2010 09:09:18
Parintele Teofil Paraian a trecut la cele vesnice costel Stiri, actualitati, anunturi 72 03.12.2009 16:02:43