Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 15.11.2011, 16:39:35
Calin21's Avatar
Calin21 Calin21 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

ma refereram ca nu ai ce palavragi pe forumul asta de ortodocsi, ca nu ne intereseaza ipotezele tale mincinoase:-p
__________________
Sa aveti catre Dumnezeu inima de fiu, catre voi minte de judecator si catre aproapele inima de mama.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 15.11.2011, 16:46:21
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Calin21 Vezi mesajul
ma refereram ca nu ai ce palavragi pe forumul asta de ortodocsi, ca nu ne intereseaza ipotezele tale mincinoase:-p
Și te-am obligat eu să te bagi în seamă? Vrei spațiu de monolog/fă-ți, tovarășe, un blog.
Când mă vorbește de rău un agramat de rău e semn bun.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 15.11.2011 at 17:44:50.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 15.11.2011, 17:46:46
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit pt Laura 19

Maria Magdalena a fost bantuita de sapte demoni (duhuri), de care Domnul a vindecat-o. In Ortodoxie, viciile sunt puse pe seama duhurilor necurate, deci Maria Magdalena avea multe vicii si patimi necurate. Prin traditia orala s-a transmis ca unul dintre acestea era si viciul desfranarii. Faptul ca ar fi fost de moravuri usoare nu stirbeste cu nimic cinstea pe care i-o datoram, din contra, cu atat e mai umitoare metanoia ei, Maria Magdalena fiind modelul biblic al caintei.

La rîndul său, Maria Egipteanca își începe pelerinajul pe calea pocăinței, în curtea Bisericii din Ierusalim, în fața icoanei Fecioarei Maria, în ziua Înălțării Crucii. Oglindirea feminității păcătoase în feminitatea îndumnezeită a imaculatei concepții determină aneantizarea răului lumesc din trupul prostituatei și înlocuirea lichidelor impure care umpleau vasul din carne și sînge cu izvorul idealului christic: „Fecioară Stăpînă, care ai născut după trup pe Dumnezeu Cuvîntul. Știu, știu că nu este cuviincios și binecuvîntat ca eu, atît de necurată, atît de spurcată, să văd icoana ta, a pururea Fecioarei, a celei curate, care ai trupul și sufletul curat și neîntinat. (...) Poruncește, Stăpînă, să-mi fie deschisă și mie ușa dumnezeieștii închinări a Crucii. Dumnezeului născut din tine te dau chezășuitoare, că niciodată nu voi mai pîngări acest trup prin vreo împreunare rușinoasă, iar după ce voi vedea lemnul Crucii Fiului tău, mă voi lepăda numaidecît de lume și de toate din lume și îndată plec acolo unde tu ca o chezășuitoare a mîntuirii mele mă vei povățui și mă vei îndruma.“ (cf. PG 87, 3, col. 3697-3725 in Ward, Viețile sfintelor, p. 63)

Last edited by ioanna; 15.11.2011 at 17:53:31.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 15.11.2011, 20:58:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Maria Magdalena a fost bantuita de sapte demoni (duhuri), de care Domnul a vindecat-o. In Ortodoxie, viciile sunt puse pe seama duhurilor necurate, deci Maria Magdalena avea multe vicii si patimi necurate. Prin traditia orala s-a transmis ca unul dintre acestea era si viciul desfranarii. Faptul ca ar fi fost de moravuri usoare nu stirbeste cu nimic cinstea pe care i-o datoram, din contra, cu atat e mai umitoare metanoia ei, Maria Magdalena fiind modelul biblic al caintei.
Repet ce am spus in mesajul precedent, in ortodoxie nu exista aceasta traditie, nici macar orala, doar in vest. Iata viata completa a sfintei: http://paginiortodoxe.tripod.com/vsi...magdalena.html
La noi probabil e o traditie vizuala, in filmele despre viata lui Iisus asa apare descrisa (toti au vazut filmul lui Zeffirelli).
Reply With Quote
  #55  
Vechi 15.11.2011, 21:02:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Nu are rost sa va certati, nu e un lucru asa important si nu tine de dogma. In schimb nu are importanta nici vasta cultura si eruditie, de multe ori cei cu o pregatire mai putin a sunt mult mai credinciosi decat majoritatea celor mai studiati (multi intelectuali fiind chiar atei).
Reply With Quote
  #56  
Vechi 15.11.2011, 21:46:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Ateii nu prea intreaba de Sfanta Euharistie, pentru ca au nelamuriri mai mari decat aceasta. Dar daca un neoprotestant ne intreaba avem si o dovada, minunea de la Lanciano, sec. VIII. http://www.youtube.com/watch?v=HbcL4mkNfzM
Minunea a fost analizata de oameni de stiinta din vest, la fel ca si apa sfintita in Rusia.
P.S. In cazul in care exista o alta nelamurire, "Dar nici Sfintii Apostoli la Cina cea de Taină nu s-au împărtăsit, nici noi nu ne împărtăsim cu Trupul si Sângele Domnului în situatia în care era când S-a jertfit, ci cu Trupul si Sângele cu care El a înviat din morti si S-a înăltat la ceruri." http://www.nistea.com/teof-euharistie.htm Asadar cu Trupul pnevmatizat.

Last edited by catalin2; 15.11.2011 at 22:04:23.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reprezentarile sfintei cruci costel Generalitati 4 09.01.2012 18:04:03
Inaltarea Sfintei Cruci Tia Diverse Sarbatori 32 16.09.2011 23:52:02
Inchinarea lucrurilor - puterea semnului Sfintei Cruci ! NECTARIE Generalitati 14 14.12.2010 17:21:39
Săptămâna Sfintei Cruci Carmen FUNIERU Impartasania (Taina Euharistiei) 1 04.09.2010 23:30:41
Puterea vindecatoare a rugaciunii, demonstrata stiintific cherub Rugaciuni 21 23.06.2010 09:50:29