Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 05.09.2012, 22:45:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Despre oamenii care cred in Hristos, mai mult sau mai putin ortodox. Acestia stiu ca se numesc crestini.

Cat despre calcatul in alte biserici, au calcat deja milioane de crestini, unul dintre ei fiind de pilda Parintele Staniloae. Ca doar nu calcau in strachini sau in neant, doamna, ci in salasuri de cult ale unor oameni numiti crestini inclusiv de catre BOR.

P.S. Oare credinta unui crestin ortodox pica precum mortarul daca e zguduita de o slujba catolica, sa zicem? Pica, desigur, daca era de suprafata, de vopsea... Altminteri nu, nu sufera nici o zgarietura, dimpotriva! Ba mai mult, poate chiar sa largeasca inima, vazind ca si alti oameni, sub alte forme ale practicii de cult, aduc si ei rugaciune lui Dumnezeu.
Invatatura ecumenista e o pacoste care a diluat si invatatura ortodoxa pentru unii credinciosi. Chiar si ierarhii se feresc sa mai marturiseasca pe fata adevarul, ca sa nu supere pe cei din alte culte, sau sa nu fie priviti ca niste intoleranti. Sa nu mai punem la socoteala ca unii ierarhi si preoti (intr-un numar mic totusi) au ajuns chiar ei sa aiba aceste conceptii, sa ne amintim de IPS Corneanu (care s-a pensionat intre timp).
Ca sa intelegem mai bine ca nu toti cei ce cred in Hristos si isi zic crestini se si roaga lui Hristos de fapt (desi ei asa cred) si sa intelegem implicatiile mai adanci si consecintele unei erezii sau rupturi de Biserica, iata un fragment din Sfantul Teodor Studitul (se referea la iconiclasm, care azi nici nu mai e vazut ca o erezie prea importanta):
"Așa­dar, du­pă cum dumnezeiasca pâine cu care se împărtășesc ortodocșii îi face pe toți cei ce se îm­păr­tă­­șesc de ea un singur trup, tot așa și pâinea ere­ticească îi face părtași unii cu alții pe cei ce se împărtășesc de ea și îi înfățișează un sin­gur trup po­trivnic lui Hristos."
Tot Sfantul Teodor Studitul: "Dacă ar da cineva toți banii lumii și are părtășie cu erezia, nu este prieten al lui Dumnezeu, ci vrăjmaș."
Sau: „împărtășania de la eretic înstrăinează pe om de Dumnezeu și îl predă diavolului. După măsura deosebirii dintre lumină și întuneric, așa e și deosebirea dintre împărtășania dreptslăvitoare (ortodoxă) și cea ereticească: cea drept slăvitoare luminează, cea ereticească întunecă; una îl unește cu Hristos, cealaltă - cu diavolul; una dă viață sufletului, cealaltă îl ucide. Împărtășania din mână eretică este otravă, nu simplă pâine".

De aceea canoanele Apostolilor si sfintilor spun sa nu se roage cineva impreuna cu neortodocsii, pentru ca ei se roaga in alt duh. Acum credinta a devenit un fel de act cultural, fiecare popor cu cultura lui, la el de buna. Ori vedem ca d efapt nu e asa, noi pe sfinti trebuie sa ii urmam si sa ii citim.
Imi amintesc ca am citit undeva, nu mai gasesc pasajul, unde un credincios dorea sa mearga la Vatican sa faca misiune ortodoxa, dar duhovnicul i-a spus ca atunci cand va vedea doar cladirile Vaticanului va si deveni catolic. Nu e vorba de a avea credinta puternica, pentru ca lupta noastra se da cu ingerii cazuti, e o lupta mult mai grea.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 06.09.2012, 00:36:19
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Invatatura ecumenista e o pacoste care a diluat si invatatura ortodoxa pentru unii credinciosi. Chiar si ierarhii se feresc sa mai marturiseasca pe fata adevarul, ca sa nu supere pe cei din alte culte, sau sa nu fie priviti ca niste intoleranti. Sa nu mai punem la socoteala ca unii ierarhi si preoti (intr-un numar mic totusi) au ajuns chiar ei sa aiba aceste conceptii, sa ne amintim de IPS Corneanu (care s-a pensionat intre timp).
Ca sa intelegem mai bine ca nu toti cei ce cred in Hristos si isi zic crestini se si roaga lui Hristos de fapt (desi ei asa cred) si sa intelegem implicatiile mai adanci si consecintele unei erezii sau rupturi de Biserica, iata un fragment din Sfantul Teodor Studitul (se referea la iconiclasm, care azi nici nu mai e vazut ca o erezie prea importanta):
"Așa*dar, du*pă cum dumnezeiasca pâine cu care se împărtășesc ortodocșii îi face pe toți cei ce se îm*păr*tă**șesc de ea un singur trup, tot așa și pâinea ere*ticească îi face părtași unii cu alții pe cei ce se împărtășesc de ea și îi înfățișează un sin*gur trup po*trivnic lui Hristos."
Tot Sfantul Teodor Studitul: "Dacă ar da cineva toți banii lumii și are părtășie cu erezia, nu este prieten al lui Dumnezeu, ci vrăjmaș."
Sau: „împărtășania de la eretic înstrăinează pe om de Dumnezeu și îl predă diavolului. După măsura deosebirii dintre lumină și întuneric, așa e și deosebirea dintre împărtășania dreptslăvitoare (ortodoxă) și cea ereticească: cea drept slăvitoare luminează, cea ereticească întunecă; una îl unește cu Hristos, cealaltă - cu diavolul; una dă viață sufletului, cealaltă îl ucide. Împărtășania din mână eretică este otravă, nu simplă pâine".

De aceea canoanele Apostolilor si sfintilor spun sa nu se roage cineva impreuna cu neortodocsii, pentru ca ei se roaga in alt duh. Acum credinta a devenit un fel de act cultural, fiecare popor cu cultura lui, la el de buna. Ori vedem ca d efapt nu e asa, noi pe sfinti trebuie sa ii urmam si sa ii citim.
Imi amintesc ca am citit undeva, nu mai gasesc pasajul, unde un credincios dorea sa mearga la Vatican sa faca misiune ortodoxa, dar duhovnicul i-a spus ca atunci cand va vedea doar cladirile Vaticanului va si deveni catolic. Nu e vorba de a avea credinta puternica, pentru ca lupta noastra se da cu ingerii cazuti, e o lupta mult mai grea.
Pai, draga Catalin, cand un entuziast (ca sa nu zic de-a dreptul un aiurit) zice ca merge sa faca misiune ortodoxa taman la Vatican (in alta parte nu a mai gasit? Eu i-as fi recomandat pentru inceput in cartier, in bloc, in familia lui si desigur, mai mult ca toate, in el insusi!), ce-i poti spune?
Raspunzi ratacitului cu o trasnaie pe masura, ca sa aiba efect: adica hopa esti catolic de cum vezi Vaticanul. Amuzant, in fond...
Atunci cum de se straduiesc catolicii sa devina buni catolici (asa cum ortodocsii se strduiesc neincetat sa devina buni ortodosi), din moment ce vederea Vaticanului, gata, i-a si aranjat?

Hai mai, sa nu dramatizam atat ca devenim comici...

Si-acum sa-ti fac o marturisire (implicit marturisesc public): cu cat am cunoscut mai indeaproape pe crestinii de alte confesiuni, am trait o dubla experienta fericita:
- pe de o parte i-am indragit mai mult pe acesti oameni, intelegind sufletul lor si modul cum decurge viata lor de credinta (diferit pe alocuri, in puncte-cheie sau alteori cu diferente minore, fata de viata noastra ortodoxa);
- pe de alta parte, nu stiu prin ce minune, credinta mea ortodoxa s-a intarit, am devenit mai specific in credinta, mai bine delimitat de alte confesiuni. Mai lamurit cine sunt si ce caut: Ortodoxia, slava lui Dumnezeu!

Dimpotriva, cand nu stiam ce-i cu fratii catolici, cu protestantii, cu budhistii, cu musulmanii, nu intelegeam bine nici ce e cu mine ca ortodox.
Nu pot asadar decat sa multumesc pentru ca am cunoscut diversitatea. Mie mi-a adus mai multa unitate interna si lamurire. (asa a fost, ca sa dau un exemplu vecin privind rolul diversitatii/alteritatii in dezvoltarea specificitatii individuale, si cand am devenit constient de sex-rolul barbatului: cunoscind mai indeaproape cum sunt fetele/femeile, cum simt si gandesc, cum e alcatuita fiinta feminina, pe de o parte am indragit femininul omenitatii iar pe de alta parte m-am diferentiat mai bine ca barbat - altminteri riscam, inteleg acum, sa devin bruta/macho sau, cine stie, transsexual sau homosexual)

Nu stiu cum este la altii, vad ca voi priviti infricosat ceea ce mie mi-a ajutat... Poate onirismul si fantasmarea neincetata este, ca de obicei, preferabil sa fie inlocuit cu experienta reala, pentru cine vrea sa devina om iar nu sa viseze ca a devenit deja.

Repet: sunt (ma simt asa, imi dau seama, mi se da feed-back concret de la apropiati, in Biserica) cu atat mai ortodox cu cat inteleg si indragesc mai mult nazuinta oamenilor cu alte credinte catre Dumnezeu. Nu ma amestec ci dimpotriva, ma delimitez si cresc. Si scade si conflictualitatea dintre mine si ceilalti credinciosi ai Terrei. (doar cu ortodoxistii nu vreau sa ma amestec, precum nu vreau sa ma amestec cu nici un fel de fanatic; boala contamineaza, diversitatea credintelor religioase - nu, ci lamureste)

Si ma simt tot mai impacat, mai linistit, mai bucuros si recunoscator lui Dumnezeu ca a fost sfanta voia Lui sa fiu botezat in Hristos si sa traiesc, iata, in BOR.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 06.09.2012, 10:35:42
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
sunt (ma simt asa, imi dau seama, mi se da feed-back concret de la apropiati, in Biserica) cu atat mai ortodox cu cat inteleg si indragesc mai mult nazuinta oamenilor cu alte credinte catre Dumnezeu. Nu ma amestec ci dimpotriva, ma delimitez si cresc. Si scade si conflictualitatea dintre mine si ceilalti credinciosi ai Terrei.
[...]
Si ma simt tot mai impacat, mai linistit, mai bucuros si recunoscator lui Dumnezeu ca a fost sfanta voia Lui sa fiu botezat in Hristos si sa traiesc, iata, in BOR.
Din nou mă regăsesc în mesajul tău
Reply With Quote
  #44  
Vechi 06.09.2012, 14:46:25
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
doar cu ortodoxistii nu vreau sa ma amestec, precum nu vreau sa ma amestec cu nici un fel de fanatic; boala contamineaza, diversitatea credintelor religioase - nu, ci lamureste
Cei care se luptau împotriva ereticilor, Sinoadele ecumenice care au anatematizat pe eretici, ăia erau ortodocși sau ortodoxiști? Ăia care se luptau cu ereticii pentru ca nu cumva ereticii să pună mâna pe bisericile lor și să distrugă Ortodoxia erau ortodocși sau ortodoxiști? Ăia care erau de acord cu pedepsirea ereticilor prin exilare și îndepărtarea găștilor de eretici din mijlocul poporului ortodox erau ortodocși sau ortodoxiști? Apostolul Pavel când a anatematizat pe cei care ar propovădui o altă evanghelie era ortodox sau ortodoxist? Când Christos a vorbit despre Sinagoga Satanei era ortodox sau ortodoxist? Când Christos i-a numit pe iudaiștii care îl atacau fii ai Diavolului era ortodox sau ortodxist?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 06.09.2012, 14:47:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Pai, draga Catalin, cand un entuziast (ca sa nu zic de-a dreptul un aiurit) zice ca merge sa faca misiune ortodoxa taman la Vatican (in alta parte nu a mai gasit? Eu i-as fi recomandat pentru inceput in cartier, in bloc, in familia lui si desigur, mai mult ca toate, in el insusi!), ce-i poti spune?
Raspunzi ratacitului cu o trasnaie pe masura, ca sa aiba efect: adica hopa esti catolic de cum vezi Vaticanul. Amuzant, in fond...
Atunci cum de se straduiesc catolicii sa devina buni catolici (asa cum ortodocsii se strduiesc neincetat sa devina buni ortodosi), din moment ce vederea Vaticanului, gata, i-a si aranjat?
Cezar, nu stiu daca ai observat, era o gluma, o exagerare cu Vaticanul. Nu-mi mai amintesc exact cum era exact intamplarea, dar cred ca se referea la faptul ca ucenicul avea dinti de lapte si nu va converti pe cineva, ci el va lua conceptii din catolicism. De aceea parintii spun ca sa nu discute teologie cu neoprotestantii, pentru ca unii nu au cunostinte si aceia au mai multe si vor capata conceptii protestante, daca nu vor ajunge cumva sa se si converteasca la cultul neoprotestant. Cunosc o familie de intelectuali, care avand la serviciu un neoprotestant care cauta sa ii convinga, au incercat sa poarte o disuctie din Biblie, i-au contrazis, dar pana al urma au ramas cu conceptia ca nu trebuie sa se inchine la icoane.
Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Dimpotriva, cand nu stiam ce-i cu fratii catolici, cu protestantii, cu budhistii, cu musulmanii, nu intelegeam bine nici ce e cu mine ca ortodox. Nu pot asadar decat sa multumesc pentru ca am cunoscut diversitatea.
Chiar asta spun si parintii, ca ratacirile si ereziile sunt ingaduite de Dumnezue, ca sa fie vadita dreapta credinta si sa se intareasca, sa straluceasca. Sa ne dam seama de frumuseatea ortodoxiei. Dar nu e deloc vorba de diversitate, ci de credinte gresite, diversitate e in viziunea seculara, religia fiind vazuta ca o parte a culturii, si fiecare popor, cult, are o cultura proprie, dar nu poti spune ca a unuia e gresita.
Ortodoxist e un termen folosit abuziv azi, de obicei de cei care au luat din conceptiile ecumensite si ii judeca pe cei care scriu despre dogme si relatiile fata de rataciri. Ca si in cazul altor termeni folositi gresit, nu are chiar acelasi inteles. De obicei sunt date citate din stilisti sau cei care s-au confruntat cu stilistii, acestia aveau o lupta care a dus pana la urma la tot felul de faramitari si exagerari. Cuv. paisie Aghioritul spunea ca si ecumenismul si zelotismul sunt fete ale aceleasi monede, era perioada in care unii doreau sa e desprinda de Biserica din cauza unor alunecari ale unor ierarhi. Parintele Serafim Rose a scris si el despre acest zelotism, si in SUA erau tendinte separatiste.
Fiecare il va folosi in functie de ce crede, la fel cum un credincios nepracticant va spuen ca cineav care merge in fiecare duminica la biserica e habotnic. Asa si cineva cu conceptii foarte liberale, ca toate cultele sunt la fel, ii va gratula pe cei ce spun ca ortodoxia ar fi putin mai buna ca ortodoxist sau chiar fanatic religios.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 06.09.2012, 18:11:40
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Decebal si Catalin,
pentru mine este ortodoxist tot omul bolnav de ura, de prostie, de nebunie
care, in loc sa mearga la doctor sa se trateze, nesimtitul
si in loc sa se tina cu umilinta in Biserica, fariseul
trambiteaza mai fin sau mai tipator, dupa cum si cat are mintea elaborata in viclenie pitonesca incoace si incolo, vrute si nevrute cum ca el e ortodox sadea iar toti ceilalti sunt caini, viermi, serpi si alte nevinovate vietuitoare.

Pe acest nesimtit fara egal eu il numesc ortodoxist si ma feresc sa am vreo legatura cu el.

Cat despre ce scrieti voi pe-aici, ca de obicei, sunt de acord in cea mai mare parte, uneori intrutotul si pe deasupra mai si invat multe lucruri bune de la voi, drept pentru care va multumesc si multumesc lui Dumnezeu pentru toate.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 06.09.2012, 18:19:21
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Cei care se luptau împotriva ereticilor, Sinoadele ecumenice care au anatematizat pe eretici, ăia erau ortodocși sau ortodoxiști? Ăia care se luptau cu ereticii pentru ca nu cumva ereticii să pună mâna pe bisericile lor și să distrugă Ortodoxia erau ortodocși sau ortodoxiști? Ăia care erau de acord cu pedepsirea ereticilor prin exilare și îndepărtarea găștilor de eretici din mijlocul poporului ortodox erau ortodocși sau ortodoxiști? Apostolul Pavel când a anatematizat pe cei care ar propovădui o altă evanghelie era ortodox sau ortodoxist? Când Christos a vorbit despre Sinagoga Satanei era ortodox sau ortodoxist? Când Christos i-a numit pe iudaiștii care îl atacau fii ai Diavolului era ortodox sau ortodxist?
Mult prea grele intrebari pentru mine, recunosc ca nu stiu sa raspund acum, nivelul meu e cam acelasi cu al domnului din ultima mea postare, ultimul link, de pe topicul "Muzica ce ne incanta".
Poate imi spui tu, ca sa nu fac ardere la micutul bec pe care-l port sub fes.

P.S. Te vezi cumva vreunul dintre Parintii sinodali? Pe mine ma vezi Arie sau Pelagius? O, Decebal, mereu ma magulesti...
Reply With Quote
  #48  
Vechi 06.09.2012, 18:30:10
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking diversitatea bat-o vina

eu zic: nu e bine sa punem la indoiala invataturile sf.parinti.pai cum le punem? le mai rasverificam noi inca o data.teologiea este tehnologia ortodoxa,si nu trebuie rasverificata de noi ca,si mireni sau de dragul unora ce ne spun habotnici sau 'oi'.nu sunt nici habotnic nici oaie daca respect cu sfintenie invatatura sfintilor, ce s-au jertfit pe altarul dreptei credinte.ce facem noi ii mai verificam inca o data?.
concluzie: nu ne intovarasim cu nici un credicios de alta credinta,cind e vorba de credinta,insa o sa sarim in foc si apa cind e la necaz,si il ajutam.nici in casele lor de adunare nu intram. nici catolicii papistasi nu fac exceptie, ca noi stim ce au facut la 1054,s-au scos in afara legii, mai clar au luat-o pe linga cale.taiati raul de la radacina,dupa ce cresc buruienile eresurilor si ratacirilor e mai greu.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 06.09.2012, 19:02:56
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

1. Consider ca a fi crescut in ortodoxie in ziua de astazi este aproape o minune.
Nu mi se pare absolut nimic in neregula sa te delimitezi de ceilalti, nu este mandrie.
Dimpotriva, a fi crescut in ortodoxie, dar impotriva canoanelor sa te apuci sa te rogi cu cei de alte credinte mi se pare o desconsiderare a darului facut de Dumnezeu.
Ca nu am ales (cu putine exceptii) sa fim ortodocsi, dar daca ajungem sa intelegem ce ni s-a dat, nu ne este permis sa ne batem joc de acest dar.
Nu este treaba mea de altii sunt catolici sau protestanti, daca se mantuiesc sau nu - mila lui Dumnezeu. Eu am grija de manturea mea. Stiu calea (macar teoretic).. Si atunci se pune intrebarea: ce fel de ortodox este acela care scuipa pe invatatura sfintilor parinti si merge in locasuri de cult lipsite de sfintele taine? Ce cauta acolo unde nu este nimic de gasit?
Nu este o bataie de joc?
Eu asa vad lucrurile: ca si cum un Imparat te-ar invita la cina Lui, dar tu (un cersetor flamand si bolnav) spui "dar eu vreau sa manac din gunoaie impreuna cu alti cersetori care au refuzat si ei invitatia crezand ca gunoiul este mai bun! Poate au si ei dreptate si in felul lor! Iar cei care cineaza cu Imparatul sunt niste oameni exclusivisti si plini de ura pt ca acum refuza sa manance gunoi."

2. Ortodoxia nu este o materie de studiu ca sa o compari, masori etc cu alte credinte!
O traiesti sau nu. Atat. Nu o traiesti? Pai nici nu o cunosti! Chiar daca ai morman de informatii despre ea, o examinezi doar din exterior.
Daca nu ajungi sa o traiesti, o poti compara la infinit, dar nu te mantuiesti.
Daca o traiesti, nu te duci sa cauti in gunoaie ("diversitate"). Cinezi cu Imparatul.

Last edited by anna21; 06.09.2012 at 19:04:58.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 06.09.2012, 21:16:45
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cezar si Catalin, intamplarea cu Vaticanul si zidurile lui cred ca trebuie inteleasa sub incidenta proverbului "When you are in Roma, do as Romans do".
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dati-mi un sfat va rog! alinutzica Generalitati 14 06.07.2011 16:25:18
Dati-mi un sfat, va rog Ana_Maria Generalitati 97 23.06.2011 12:32:44
Dati-mi va rog un sfat mariuszamfirescu Nunta 8 09.02.2009 00:00:49
dati-mi un sfat sadiy Umanitare 5 21.07.2008 23:07:31
Dati-mi un sfat Dia Rugaciuni 7 16.12.2006 00:26:26