Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.09.2013, 18:43:14
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Credinta, nadejde si dragoste!

Nimic nu e mai de folos ca postul, rugaciunea si iertarea.
Poate ca prin bunica incomoda, Dumnezeu vrea sa va mantuiti cu totii! Daca e asa, atunci Dumnezeu va da ocazia sa traiti poruncile Evangheliei in fiecare zi. Daca o priviti cu dragoste, atunci nu are nimeni ce sa va reproseze, caci faceti voia lui Dumnezeu. Daca o priviti cu ura, va atrageti ura, blesteme si altele asemenea.

Cautati sa vorbiti si cu preotul, sfatuiti-o sa se spovedeasca si sa se impartaseasca. Spovedindu-se, e pusa in situatia de a medita asupra faptelor ei. Batranii se mai sclerozeaza, mai uita, asa ca trebuie tratati cu intelegere.

De asemenea, e important ca toata familia sa se spovedeasca. Daca intreaga familie are acelasi duhovnic, e si mai bine. Cat mai des sa fie invitat sa faca Sfestanie in casa. Procedand asa, Dumnezeu oranduieste ce va este de folos tuturor.

Da, exista oameni care isi fac idoli din copii sau din parinti. Poate ca o discutie cu preotul e necesara, caci intervine si necuratul care da dimensiuni exagerate realitatii.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.09.2013, 21:20:42
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
13. Dar cel ce va răbda până sfârșit, acela se va mântui.(Mt24,13)

Poate că ar fi binevenit un efort material ca bunica să stea la țară cât mai comod, cu cine vrea ea.
Cred de asemenea că este foarte important să vă pregătiți că bunica va trăi mult și bine, iar voi să vă smeriți efectiv în așa fel încât să acceptați situația așa cum e. Nu aveți ce face!

Poate că Dumnezeu pe voi vă încearcă prin ceea ce trăți acum. Faceți voia Lui, cum spune și evanghelistul Matei.

Doamne ajută!
Sunt de aceeasi parere cu Demetrius. E sfatul cel mai intelept. Mai aveti inca rabdare si fiti incredintati ca rasplata lui Dumnezeu va fi pe masura rabdarii voastre.
Sa va ajute Domnul sa suportati!
Astfel de situatii sunt mai multe decat iti imaginezi, cunosc si eu cazuri grele care au avut rezolvari fericite. Nu deznadajdui.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.09.2013, 21:24:03
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

e adventista. sfestanie acasa nu am mai facut de ..10-15 ani si nu este de acord.
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.09.2013, 21:27:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Credinta, nadejde si dragoste!

Nimic nu e mai de folos ca postul, rugaciunea si iertarea.
Poate ca prin bunica incomoda, Dumnezeu vrea sa va mantuiti cu totii! Daca e asa, atunci Dumnezeu va da ocazia sa traiti poruncile Evangheliei in fiecare zi. Daca o priviti cu dragoste, atunci nu are nimeni ce sa va reproseze, caci faceti voia lui Dumnezeu. Daca o priviti cu ura, va atrageti ura, blesteme si altele asemenea.

Cautati sa vorbiti si cu preotul, sfatuiti-o sa se spovedeasca si sa se impartaseasca. Spovedindu-se, e pusa in situatia de a medita asupra faptelor ei. Batranii se mai sclerozeaza, mai uita, asa ca trebuie tratati cu intelegere.

De asemenea, e important ca toata familia sa se spovedeasca. Daca intreaga familie are acelasi duhovnic, e si mai bine. Cat mai des sa fie invitat sa faca Sfestanie in casa. Procedand asa, Dumnezeu oranduieste ce va este de folos tuturor.

Da, exista oameni care isi fac idoli din copii sau din parinti. Poate ca o discutie cu preotul e necesara, caci intervine si necuratul care da dimensiuni exagerate realitatii.

Antonia,bunica este adventista.
Ma indoiesc ca ar accepta asa,hodoronc-tronc impartasania si spovedania la ortodocsi. Chiar si asa,nu o poate lua atat e simplu daca a trecut la alta religie.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.09.2013, 21:48:57
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Antonia,bunica este adventista.
Ma indoiesc ca ar accepta asa,hodoronc-tronc impartasania si spovedania la ortodocsi. Chiar si asa,nu o poate lua atat e simplu daca a trecut la alta religie.
Apoi, de! Am cunoscut si eu pe cineva care, dupa ce a trecut la adventisti, a avut o groaza de necazuri mari. Macar cand pleaca la tara sa se faca totusi Sfestanie in casa.

Iar hainele sa-i fie stropite bine cu Aghiasma, cand nu vede ea. Ce pot sa mai spun? E nevoie de sfatul unui duhovnic foarte experimentat.

Despre puterea credintei ortodoxe poate citi si aici:
http://www.pemptousia.ro/2013/08/par...si-vrajitorul/

Last edited by antoniap; 12.09.2013 at 21:53:40.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.09.2013, 00:01:23
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

ea e nascuta la adv nu a parasit nicio credinta....eu asa vad cel putin, dvs poate stiti mai bine. ea oricum da in carti, citeste in cafea...si cam ce zice se intampla
o sa facem sfestanie chiar cu ea aici, da rnu ii zicem... cand vine preotul ce o sa mai zica..
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.09.2013, 10:37:19
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Bunica ta seamana putin cu a mea. Nu a fost chiar asa bagacioasa in familia noastra, dar avea si ea cateva obiceiuri asemanatoare cu bunica dumitale. A mea bunica, in prezent, nu isi mai aminteste nimic, sufera de dementa. Dar pana sa o ia pe aratura, tot cam asa era.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.09.2013, 12:49:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
ea e nascuta la adv nu a parasit nicio credinta....eu asa vad cel putin, dvs poate stiti mai bine. ea oricum da in carti, citeste in cafea...si cam ce zice se intampla
o sa facem sfestanie chiar cu ea aici, da rnu ii zicem... cand vine preotul ce o sa mai zica..
Si ce credeti ca obtineti cu asta, in afara de scandal?

De ce nu va sfintiti voi, sa fiti un exemplu pentru ea si sa faceti sa fuga duhurile rele care o insotesc si o ajuta in practicile vrajitoresti?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.09.2013, 12:58:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Sunt de aceeasi parere cu Demetrius. E sfatul cel mai intelept. Mai aveti inca rabdare si fiti incredintati ca rasplata lui Dumnezeu va fi pe masura rabdarii voastre.
Sa va ajute Domnul sa suportati!
Astfel de situatii sunt mai multe decat iti imaginezi, cunosc si eu cazuri grele care au avut rezolvari fericite. Nu deznadajdui.
Aiurea, nu mai puneti in carca lui Dumnezeu propria incapacitate de a lua o decizie buna pentru voi.

Intr-o familie unde sunt copii mici la mijloc si unul din sot are probleme chiar grave, atat timp cat se poate mentine familia fara traume majore pentru copii, ai si dreptul si obligatia sa lupti pentru celalat si integritatea familiei tale.

Insa aici este cu totul alta situatie, singurul copil ramas in familie deja are o varsta foaaarte majora, tatalui nu i se mai cere in mod neaparat sa fie nici tata nici sot, si nici nu vrea si pentru ce?

Daca era vorba de ingrijit o persoana cu un handicap major, care nu poate avea grija de ea insisi, era de inteles, dar chiar si asa nu erau obligati sa locuiasca sub acelasi acoperis.

Sotii au obligatii fata de altul si fata de copii in primul rand, iar daca cel care e sot nu simte ca are vreo obligatie fata de sotie si copil asa cum are fata de o persoana care e in putere totusi dar ii terorizeaza pe toti, atunci de ce altii se simt datori fata de el sa-l urmeze in asta?

Eu cred ca motivatiile nu tin de vreun soi de credinta extraordinara ci de omenesti comoditati si lasitati.

Noi nu facem mai nimic, dar lasati ca vine preotul, zice doua vorbe, stropeste cu apa sfintita si bunica zapauca o sa cada in genunchi plina de pocainta ca a descoperit credinta adevarata.
Nu ca tatal ar fi bisericos foarte.. iar restul.. stiu ei mai bine.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.09.2013, 13:28:15
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

nu chem preotul ca sa faca o exorcizare, ci sa sfinteasca casa in care stau, nesfintita de peste 10 ani. impotriva nu ar fi decat bunica, si nu o fac pt ea ci pt mine si familia mea.

Alin situatia economica este foarte proasta, pe fratele meu care sta cu chirie tot ai mei il ajuta cu cheltuielile pt ca salariul nu ajunge, iar ei nu isi permit sa faca acelasi lucru pt mine , ar fi prea scump. nu e nicio comoditate , crede-ma.

legat de bunica, nu stiu cum sa ma port cu ea. spunea cineva sa fim iubitori si intelegatori. intelegatoare pot sa fiu, am invatat sa si rabd dar nu ii pot arata afectiune, si ce e drept nimeni din familie. o ajutam cu orice are nevoie vizite la medic, ii pun de mancare, ii duc ceaiul, cafeaua, medicamente, dar cam atat. in mintea mea ea este devina de scandalurile din casa , neintelegerile patintilor, certurile dintre mine si tata iar ea a dus la dezbinare. nu vorbeasc cu ea decat strictul necesar, in rest imi vad de viata. se plange ca se simte singura , dar daca stai cu ea de vorba te judeca, te analizeaza, se lamenteaza, ce ii spui barfeste la rude, are momente in care nu tine logica frazei si intelege gresit ce ii zici, apoi cand povesteste altora infloreste.
eu am mai multa liniste daca nu ma implic, dar nu stiu daca este cea mai buna strategie
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare