Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 04.09.2015, 10:20:51
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Si mai sunt si altele,de genul "este ud pe jos" ,"fiti atenti la scara"...etc
Sunt reguli cu scop informativ/preventiv și țin de siguranța clienților/vizitatorilor/angajaților, sunt reguli impuse de securitatea muncii în vederea prevenirii unor accidente (alunecare și lovire în cazul pardoselii umede sau împiedicarea în cazul nei scari). Deci, nu sunt prostii, poți foate ușor aluneca într-o bezinărie din cauza unei pardoseli umede. Compania este obligată să te atenționeze/informeze de riscul la care te expui și în cazul unui accident în mare parte este absolvită răspundere din moment ce te-a atenționat.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 04.09.2015, 10:48:41
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Noutatea din viata mea e ca am 19 saptamani de sarcina, peste 2 saptamani voi afla lucrusoare despre copilasul meu; se pare ca fetita (avem deja si nume pregatit pentru buburuza noastra), suntem 2 viitori parinti foarte entuziasmati si fericiti si asteptam luna ianuarie cu sufletul la gura. Si ne rugam sa fie totul bine, sa vina la termen,sa ne tina Dumnezeu sanatosi pe amandoi parintii, si mai ales, sa fie sanatoasa bebelina.


Asta cu wet floor o mai inteleg, dar cea cu "atentie, scara" nu vad rostul; doar vezi scara asta, iar daca esti nevazator, emnul e oricum egeaba, pentru ca ai lte metode de a "vedea" scara.

Am auzit asta cu americanii ca fac tot ce pot sa scoata bani din procese cu statul; auzisem de unul, american au enlez, de data asta nu stiu exact, care a dat in juecata copacul din fata curtii pentru ca ii umbrea casa (copacul era pe domeniul public) si ar fi castigat pt ca (,) nu s-a prezentat si statul i-a platit despagubiri colosale. Am citit o groaza de ineptii de genul...
Felicitari si toate cele bune;sper sa ajungeti amandoua si pe la biserica in curand :)

Eu sunt in vacanta acum ,prin muntii si padurile Californiei de nord .
Am inceput cu King's Canyon si Sequoia Park -aproape de Yosemite ,unde a trebuit sa vad cel mai mare copac din lume,in viata ( de varsta nu se prea stie dar oricum Sequoia astia au varste venerabile de pana la 2,700 ani).
Numele copacului este General Sherman :)

Toate natiile si rasele erau acolo,ba o cucoana din Italia chiar fuma dezinvolta in fata copacului nereusind sa faca legatura intre fumat si pericolul incendiului in fata celui mai mare copac in viata de pe Terra!
Arsita mare si seceta cat cuprinde; planeta se pare ca se incalzeste si nu stiu pe la altii cum este insa in California este seceta de 4 ani ,decretata stare de urgenta la consumul apei si tot sudul si centrul este o imensa uscaciune si zona maronie.
Cand am ajuns in King Canyon ,care este zona de padure ,erau 42 de grade ; in jur ,jumatate din brazi se uscasera si erau cafenii.
Nu pot sa descriu sentimentul,nu am vazut nicioadata brazi uscati deoarece in zonele unde brazii sunt nativi,exista ploi in mod constant si umezeala. Ei acum,nu mai exista ...

Din punctul asta de vedere,este o vacanta destul de trista; imi inchipui ca nici animalele nu o duc pe roze fara apa si vor muri si ele pe capete...

Urmatoarele zile,le-am petrecut la Lake Tahoe,al doilea mare lac alpin din State. Aici lucrurile sunt mai verzi dar nu cu mult ...
Mi-ar fi placut sa stau mai mult prin padure dar nu stiu cum as reactiona in fata unui urs sau a mai multora :)
Acum sunt destul de agitati pe timp de seceta si umbla de colo colo dupa mancare.

Sper sa se rupa zagazurile cerului pt vreo cateva zile sau mai mult ,sa ploua bogat in California ,sa nu mai sufere atat natura !
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 04.09.2015, 10:53:46
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Sunt reguli cu scop informativ/preventiv și țin de siguranța clienților/vizitatorilor/angajaților, sunt reguli impuse de securitatea muncii în vederea prevenirii unor accidente (alunecare și lovire în cazul pardoselii umede sau împiedicarea în cazul nei scari). Deci, nu sunt prostii, poți foate ușor aluneca într-o bezinărie din cauza unei pardoseli umede. Compania este obligată să te atenționeze/informeze de riscul la care te expui și în cazul unui accident în mare parte este absolvită răspundere din moment ce te-a atenționat.
Ba da,sunt prostii!
Fiecare este dator sa se uite pe unde calca,iar de nu este vina ta.
Multi nici nu vad atentionarile ,dar trebuie sa fie acolo pt a preveni procesele.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 04.09.2015, 13:59:54
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Felicitări, la cît mai mulți în continuare!

Și-i dorim mămicii s-o alăpteze cît de mult posibil! Chiar dacă va avea dificultăți la început, să nu cedeze presiunilor din jur apropo de laptele praf.
Daaa, multumesc!!!
Chiar am trecut prin astfel de presiuni, credeti-ma! Si in spital, si lamedicul de familie, si inca nu am scapat, vedem ce-mi spune saptamana viitoare la controlul greutatii...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 04.09.2015, 14:04:52
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Felicitari Fallen. Sanatate micutei, sanatate si tie si numai bucurii impreuna.

Legat de alaptat, cred ca Florin vroia sa zica sa nu renunte daca nu reuseste in prima, sau daca are impresia sau ii zic cei din jur diverse (ca nu-i ajungefetei laptele ei, ca nu are laptele bun si alte minuni). Parerea mea vis-a-vis de alaptat e ca ideal ar fi ca, coplul sa fie alaptat pana in jurul varstei de 2 ani (bine inteles, nu alaptat exclusiv, ci si diversificat atunci cand trebuie - ideea e ca, aopilul sa aiba parte de laptele matern pana in juul varstei de 2 ani). Intr-adevar nu inotdeauna se poate, insa daca se poate, de ce nu?!
Cunosc mmici care au alaptat 3 saptamani sau mai putin din motive "estetice"; cunosc mamici care au renuntat dupa 2-3 luni la presiunile binevoitorilor cu texte gen: da-i lapte praf ca laptele tau s-a stricat/nu ii ajunge sa se sature etc. si stiu mamici care inca alapteaza, copii avand intre 9 luni si 1 an si 10 luni.
In priml rand multumesc mult, la toata lumea!!!

Corinusha, vad ca te-ai documentat temeinic :D...si eu la fel, eram convinsa ca totul va merge struna, dar teoria cu practica o sa vezi ca sunt putin diferite :D...vreau sa zic c am fost oarecum intre ciocan si nicovala, intre convingerile dobandite individual despre alaptatul exclusiv si recomandarile personalului medical privind suplimentarea...slava Domnului de vreo 2 zile nu mi-a mai cerut supliment, acum sa vedem si daca i-a ajuns ce a mancat de la/mine..

Last edited by fallen; 04.09.2015 at 14:07:25.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 04.09.2015, 14:10:43
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Fallen, sa ajute Dumnezeu sa fie bine la control. Poate reusiti sa mergeti mai departe pe alimentare naturala. Insa daca e nevoie de supliment, nu e capat de lume; ideea e ca multi (si nu ma refer la medici aici) au tot felul de impresii si dau sfaturi necerute; mergi pe instinct si pe ce zic medicii; cere si a doua parere medicala daca trebuie. Fa ce e mai bine pentru fetita.

De documentat m-am documentat temeinic; voi vedea cum va merge partea practica. Abia astept luna ianuarie :)

Altfel, cum sunteti? Cum esti cu recuperarea? Bebelina e bine? V-ati acomodat cu viata in 3?
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 04.09.2015, 14:33:14
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Fiecare este dator sa se uite pe unde calca,iar de nu este vina ta.
Și cel care udă pardoseala este obligat să te atenționeze de riscul la care te expui. Din diferite motive poți să nu observi, chiar atent fiind pe unde calci.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Multi nici nu vad atentionarile ,dar trebuie sa fie acolo pt a preveni procesele.
Atenționările sunt puse pentru a preveni un eventual accident și nu pentru a preveni un proces, ele intră în obligativitatea comapniei care administrează locul public respectiv. Nu neg faptul că prezența atenționărilor ar putea decuraja pe cel care ar inteționa să deschidă un evetual proces.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 04.09.2015, 14:53:38
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Fallen, sa ajute Dumnezeu sa fie bine la control. Poate reusiti sa mergeti mai departe pe alimentare naturala. Insa daca e nevoie de supliment, nu e capat de lume; ideea e ca multi (si nu ma refer la medici aici) au tot felul de impresii si dau sfaturi necerute; mergi pe instinct si pe ce zic medicii; cere si a doua parere medicala daca trebuie. Fa ce e mai bine pentru fetita.

De documentat m-am documentat temeinic; voi vedea cum va merge partea practica. Abia astept luna ianuarie :)

Altfel, cum sunteti? Cum esti cu recuperarea? Bebelina e bine? V-ati acomodat cu viata in 3?
Da, suntem foarte bine, toti trei :), so far...sper sa ne tine Dumnezeu asa :)

Nu reusesc sa gasesc o pozitie cat mai confortabila pt dat papa la bebe, mai ales ca murim de cald...sa-ti iei perna pt sarcina + alaptat, nu te zgarci, ca va fi mult mai bine. Si fata de alte cheltuieli care vor fi., nu mai conteaza. S-o iei c tine si la maternitate, ca si acolo e cam lipsa de confort si n-are rost sa vii obosita praf acasa, si asa vei fi...
Reply With Quote
  #39  
Vechi 04.09.2015, 14:57:42
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Tu tii contact privat cu ea?
Ai poza cu fetita? (ca spui ca este frumusica foc).

Ii doresc si eu numai bine ei si familiei si sa continuie sa se lupte pentru amerge pe drumul bun (sa se cunune, sa boteze fetita, etc.)

Ia uite, deja a nascut. Eu intelesesem ca mai are mult, ca mai pe la iarna naste.

Legat de copilul cu vezica biliara. Fara aia se poate trai. Stiu ca multa lume o scoate din motive de functionare incorecta. Dar trebuie o anumita alimentatie.
Dumnezeu sa le ajute. Bine ca nu este altceva mai rau.
Nu pot sa le redimenionez...daca poate vreo colega, nu ma supar deloc :-)

Vezica biliara sau urinara ??? Nii nu stiam ca se vede biliara la ecograf, mie nu mi-au zis nimic de ea..si oricum astea daca sunt goale, nu prea ai cum sa le vezi...
A repetat-o ( ecografia)? Sa incerce si la Filantropia, am auzit ca-s cm buni pe morfologie fetala...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 04.09.2015, 15:05:17
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Talking

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Noutatea din viata mea e ca am 19 saptamani de sarcina, peste 2 saptamani voi afla lucrusoare despre copilasul meu; se pare ca fetita (avem deja si nume pregatit pentru buburuza noastra), suntem 2 viitori parinti foarte entuziasmati si fericiti si asteptam luna ianuarie cu sufletul la gura. Si ne rugam sa fie totul bine, sa vina la termen,sa ne tina Dumnezeu sanatosi pe amandoi parintii, si mai ales, sa fie sanatoasa bebelina.


Asta cu wet floor o mai inteleg, dar cea cu "atentie, scara" nu vad rostul; doar vezi scara asta, iar daca esti nevazator, emnul e oricum egeaba, pentru ca ai lte metode de a "vedea" scara.

Am auzit asta cu americanii ca fac tot ce pot sa scoata bani din procese cu statul; auzisem de unul, american au enlez, de data asta nu stiu exact, care a dat in juecata copacul din fata curtii pentru ca ii umbrea casa (copacul era pe domeniul public) si ar fi castigat pt ca (,) nu s-a prezentat si statul i-a platit despagubiri colosale. Am citit o groaza de ineptii de genul...
Se pare ca nu se termina anul fetitelor nici in ianuarie! Nu-i nimic sunt niste scumpe! Bine, sunt convinsa ca si baieteii sunt la fel...
Reply With Quote
Răspunde