Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 04.04.2016, 17:25:59
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Va rog din suflet sa n-o mai certati pe ea din cauza mea..chiar nu ma simt ok..Daca e cineva care ar trebui sa-si ceara scuze, prefer sa fiu eu..
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!

Last edited by RedRose; 04.04.2016 at 17:49:34.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 04.04.2016, 18:51:20
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu știu de ce ai simțit tu nevoia să împărtășești din viața personală a cuiva anume.
...:) Anii trecuti am povestit pe forum despre Petru, cu prilejul unor discutii care se refereau la copiii ramasi fara unul dintre parinti (divort), la mamele care (din pricina resentimentelor si a altor probleme de caracter) isi fac "dreptate" in ciuda legii civile si a legii iubirii, la tatii iresponsabili etc.
Ca urmare, Mirela nu a facut decat sa isi aminteasca ceea ce eu am povestit in public, aici pe forum. Nu gasesc ca a facut un lucru rau/daunator ci, dimpotriva, a spus ea ceea ce intentionam sa precizez chiar eu. Deci m-a ajutat.
Pe de alta parte, Mirela a fost mereu un om foarte apropiat de noi, in cel mai nobil mod, de mine si de familia mea si eu consider ca are dreptul, castigat prin sentimentele si faptele ei, sa mai faca uneori anumite precizari. Stiu ca se gandeste la bine, cand o face. Chiar daca uneori se arata cam taioasa...:)

In concluzie, totul e O.K.!
Multumesc, totusi, pentru interventie....:)
Reply With Quote
  #193  
Vechi 04.04.2016, 19:14:49
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Felicitari parintilor pentru micul Nicolae! sa fie sanatos, tot binele din lume si binecuvantarea lui Dumnezeu!
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #194  
Vechi 04.04.2016, 23:50:03
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valkorion Vezi mesajul
Exact; absolut mirlanesc sa te repezi ca tzatzele de pe ulitza cu informaciunea "Fa, stii ca a lui Mirlescu nu a facut toti copiii cu el, sa mor io, draga!" sau "Pai nu stii ca Xuleanu a mai fost casatorit?!".
Balcanismul si birfa mor greu. Nici macar traiul in intestinele Jandarmului Imperialist Mondial (au si occidentalii niste lucruri bune, si nu putine) nu au schimbat esenta balcanica a unora.
Wow! Stimabile, mai slefuieste-te până să ajungi să emiti judecăti de valoare.

Si da, cum a spus si Cezar, informatia a fost publică.
N-am făcut decât să o aduc la cunostinta colegei mai noi pe forum, pentru acuratete, nu altceva.
Reply With Quote
  #195  
Vechi 05.04.2016, 00:05:42
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Felicitari parintilor pentru micul Nicolae! sa fie sanatos, tot binele din lume si binecuvantarea lui Dumnezeu!
Doamne ajuta!
Nicolae se insanatoseste, probabil maine vor fi externati. Leucocitele au ajuns la normal, mananca zdravan (a luat aproape juma de kil in 6 zile!), se bronzeaza (la lampa, noaptea, contra icter) ... viata de belfer, nu gluma!
Doar cestilalti copchii sunt cam stresati, ca parca i-a parasit mamuca, deh!....
Asadar se pare ca trecem, catinel, si peste momentul asta.
Multumesc tuturor pentru sustinerea calda,
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #196  
Vechi 07.04.2016, 12:32:55
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Ce mai face dna "Fallen"? dar familia dnei?
Reply With Quote
  #197  
Vechi 07.04.2016, 12:49:09
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Felicitari si din partea mea pentru parintii micului Nicolae- sa va traiasca, sa fie sanatos (si dumneavoastra la fel)!
Reply With Quote
  #198  
Vechi 09.04.2016, 16:13:48
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Smile

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Ce mai face dna "Fallen"? dar familia dnei?
Bne multumim. Crestem si facem prostioare, tragem se telefon, nu prea mai lasam pe mami sa scrie, si nici sa mai faca prea multe alte lucruri...
La biserica ne place, Inca, mai stam cuminti cat de cat, ne place sa ne bage lumea in seama si sa ne radem, e distractiv, se mai si canta, etc..
Reply With Quote
  #199  
Vechi 03.05.2016, 09:05:25
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Hristos a inviat!!!

Si noi am avut o surpriza neasteptata in noaptea de Inviere :). Eu urmaream slujba de Inviere la tv, sub patura, stiam ca se mai trezeste sa suga, si intr-adevar s-a trezit pe la 1, si-a facut plinul, apoi nu a mai luat-o somnul pana la 3....si am imbracat-o ( fara proteste!) Si am coborat cu ea de am impartasit-o :)!!!

(Bine inteles ca intre timp bucuria s-a terminat repede, acum fetita e bolnava rau, cu febra aproape 40, rosu in gat, nu mananca, varsa medicamente, e moale ca o carpa, nu stiu ce se va ibtampla cu ea . Si nu vrea nimeni sa ii faca tratamente injectabil, doar daca ma ibternez si cica e RISC sa ia si altceva mai rau din spital. Si nu stiu de ce s-a ibtampla tocmai acum, ca in urma cu ceva vreme chiar ma miram ca Am fost eu racita rau in gat si nu a luat de la mine, chiar surprinzator. Cum de a ramas fara imunitate si protectie ( divina) ASA brusc, tocmai acum??? Asa le e sortit la toti copii cu parintii necredinciosi?)

Last edited by fallen; 04.05.2016 at 09:14:39.
Reply With Quote
  #200  
Vechi 05.05.2016, 14:54:10
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Intre timp s-a aflat ca are o bacterie ( campilobacter) care se poate lua de la animale ( caini) sau carne de pasare, lapte nefiert, etc. La carereactia lui a fost dea dreptul hilara: " s-a juat cu vrun Caine cand ati fost la Inviere????"
De gaot io cred altceva, si anume ca a fost "blestemul" meu . De florii sau cu o zi inainte am cumparat un curcan si nu a vrut sa ma ajute sz il transrz pe motiv ca are alta treaba, sa descarce lemne sa faca o masa, pe care sa o Vanda sa facem rost de bani, ca e mai important. Si m-a si zorit sa termin mai repede de hranit copilul si sa ma apic de curcan. IAR copilul neastamparat si -a bagat mana in carcasa cat am avut eu de lucru, si atunci i-am zis lui ta'su daca ti-ar conveni ca banii care+I ia pe masa sa-i dea pe tratamentului copilului, dc se imbolnaveste .
Am gresit cand am afirmat ca copiii cu parintii necredinciosi se imbolnavesc mai frecvent sau maI grav. Nu, se imbolnavesc copiii cuparinti care subt credincioasi, dar FAC pacate. Cu cat mai credincioasi parintii Cu atat mai rau copilul ( boala). Au niste tineri care vin de mult la biserica, tot neamul, un copil plin de tuburi, saracul . Pacate cine stie or avea din neam si pe ei a cazut..
Insa cei care nu cred in aceasta teorie karmica se pare ca sunt oarecum feriti de ea. Sau daca se ibtampla si la ei e doar intamplarea, hazardul. De acea la noi in casa e credinta ca nu se intampla belele pt ca muncim in zile de sarbatoare, CI pt ca avem aceasta superstitie si credem in ea. Printer altele...
Reply With Quote
Răspunde