Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.01.2011, 14:23:37
alyna26 alyna26 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arriel Vezi mesajul
sufletul vine de la Dumnezeu,dar invelisul noi,parintii suntem responsabili de el,vezi cate lucruri sunt interzise in sarcina ca pot afecta copilul,asa si cu pacatele noastre,il pot afecta ,nu Dumnezeu e "vinovat" in nici un caz de bolile noastre.
draga mea si eu cred in Dumnezeu si faptul ca-mi pun unele intrebari nu cred ca-mi afecteaza credinta, din contra, ma ajuta sa-l cunosc mai bine, sa-l inteleg. dar ceea ce spui tu, mi se pare de-a dreptul aberant. ai putea sa stai in fata unor parinti ai caror copil este bolnav de inima(desi mama a avut grija sa nu fumeze sa nu bea cafea sau alcool in timpul sarcinii) si sa le spui ca ei sunt vinovati de asta si chiar ai crede asta cu adevarat? daca da, mergi te rog la un spital pentru copii, sa zicem marie currie si si spunele te rog acest lucru.
eu nu cunosc un Dumnezeu atat de rau si atat de razbunator care sa se intoarca impotriva unor micuti pentru ce? daca parintii lui comiteau vreun pacat capital, sa zicem crima, erau in inchisoare, si atunci? Dumnezeul meu este buna si milostiv si ieratator, in nici un caz ranchiunos. si atunci ma gandesc ca trebuie sa existe alt motiv pentru care acel copil se naste bolnav, si asta as vrea sa aflu, care este acel motiv?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.01.2011, 14:33:05
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alyna26 Vezi mesajul
buna ziua,
referitor la indiferenta lui Dumnezeu si la fatpul ca permite raul in scop pedagogic ca un bisturiu in mana unui chirurg pentru a ne indrepta. de acord cu aceasta afirmatie atunci cand gresim, dar cum ramane atunci cu ceea ce chiar in acest articol se spune legat de indiferenta? cum ramane cu omul bun care are parte de saracie si de amar, pe cand cel rau se bucura si are toate cele trebuincioase? unde este pedagogia aici si indreptarea prin suferinta? ce a gresit cel bun ca doar este bun si de ce cel rau care ar trebui pedepsit si indreptat, are parte de bucurii si de toate cele bune? unde este dreptatea aici? si de ce un copil este bolnav cand el abia s-a nascut, ce se indreapta la el? sau de ce un om care nu are cine stie ce merite sufletesti se naste frumos si este iubit si acceptat de societate, iar altul care desi ar avea merite sufletesti este izolat de societate pentru ca Dumnezeu l-a lasat sa se nasca urat si neplacut vederii? unde este echilibrul aici si dreptatea? eu cred in Dumnezeu dar totusi aceste lucruri nu mi le pot explica, poate reusiti dumneavoastra sa mi le explicati, dar va rog logic si nu prin prisma dogmaticii si a acceptarii fara sa intrebam, totusi Dumnezeu ne-a lasat cu ratiune ca sa o folosim nu ca sa o ignoram. este motivul pentru care multi oameni se indeparteaza pe nedrept de Dumnezeu deoarece multi preoti nu stiu sa explice logic o intrebare sau o dilema. deci va rog argumente logice asa cum sunt cele din restul articolului.
multumesc si sa dea Dumnezeu sa avem un an mai bun cu totii! la multi ani!

Sper că suntem de acord că Dumnezeu a creat ființe raționale cu putere de decizie, libere să aleagă ceea ce vor și ce nu. N-a programat roboți sau androizi, destinați să înfăptuiască chiar și dreptatea, binele sau să le impună valorile creștine ca proceduri / rutine în creier. Creierul nu este, totuși, un (micro)procesor.

Dumnezeu permite răul, fiindcă răul este opțiunea creaturilor Sale, înzestrate cu liber arbitru și nu pentru că El este autorul răului (răul ca absență a binelui). Dumnezeu a creat, a adus în ființă ceva viu, a înființat, nu a desființat; creaturile Sale au desființat viul (existența) prin refuzul binelui, adică înființarea răului ca ceva care nu era creat dinainte, au adus practic în ființă neființa (răul) prin opțiunea lor de a nu fi întru creația lui Dumnezeu. Din punctul meu de vedere, e foarte simplu.

Dumnezeu a zis „Să fie lumină!”, dar a permis creaturilor Sale să-(și) stingă lumina, dacă chiar își doresc să aleagă întunericul (absența luminii), dacă ei au ales în locul eternității vremelnicia dată de șarpe la pomul cunoștinței binelui și a răului.

Și în rest, recitiți cu atenție următoarele:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...625#post320625

Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 09.01.2011 at 14:36:26.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.01.2011, 14:40:08
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alyna26 Vezi mesajul
draga mea si eu cred in Dumnezeu si faptul ca-mi pun unele intrebari nu cred ca-mi afecteaza credinta, din contra, ma ajuta sa-l cunosc mai bine, sa-l inteleg. dar ceea ce spui tu, mi se pare de-a dreptul aberant. ai putea sa stai in fata unor parinti ai caror copil este bolnav de inima(desi mama a avut grija sa nu fumeze sa nu bea cafea sau alcool in timpul sarcinii) si sa le spui ca ei sunt vinovati de asta si chiar ai crede asta cu adevarat? daca da, mergi te rog la un spital pentru copii, sa zicem marie currie si si spunele te rog acest lucru.
eu nu cunosc un Dumnezeu atat de rau si atat de razbunator care sa se intoarca impotriva unor micuti pentru ce? daca parintii lui comiteau vreun pacat capital, sa zicem crima, erau in inchisoare, si atunci? Dumnezeul meu este buna si milostiv si ieratator, in nici un caz ranchiunos. si atunci ma gandesc ca trebuie sa existe alt motiv pentru care acel copil se naste bolnav, si asta as vrea sa aflu, care este acel motiv?
important nu e sa cerem explicatii de la Dumnezeu de ce e bolnav copilul,cine e vinovat,nu cred ca trebuie sa dam "vina" pe ceva/cineva.Sa ne rugam sa avem puterea sa nu strigam catre cer "de ce Doamne?" Iarta-ma alyna m-ai inteles gresit,nu acuz pe nimeni ,nu asta e solutia.
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.01.2011, 14:53:07
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alyna26 Vezi mesajul
buna ziua,
referitor la indiferenta lui Dumnezeu si la fatpul ca permite raul in scop pedagogic ca un bisturiu in mana unui chirurg pentru a ne indrepta. de acord cu aceasta afirmatie atunci cand gresim, dar cum ramane atunci cu ceea ce chiar in acest articol se spune legat de indiferenta? cum ramane cu omul bun care are parte de saracie si de amar, pe cand cel rau se bucura si are toate cele trebuincioase?
Pana aici totul e clar exprimat in Biblie.Dumnezeu permite suferinta personala ,in scopul indreptarii sau incercarii noastre,un bun exemplu fiind Iov.De asemenea ,precum se vede in pilda saracului Lazar si a bogatului,exista acest paradox,ca cel bun va suferi pe pamant,pt ca e placut lui Dumnezeu ,si e incercat aici,si isi va lua rasplata in rai,iar la cel rau e invers,se bucura pe pamant,pentru ca viclenia pe pamant aduce bogatie si staisfactii,dar va suferi in viata vesnica,pentru ca va vedea ca nu a folosit cum se cuvine viata care i-a dat-o Dzeu
Citat:
unde este pedagogia aici si indreptarea prin suferinta? ce a gresit cel bun ca doar este bun si de ce cel rau care ar trebui pedepsit si indreptat, are parte de bucurii si de toate cele bune? unde este dreptatea aici?
Asa ca intrebarile de mai departe nu isi au rostul,ca sunt exact cazul care in prima fraza il accepti.Cel mult doar sa primesti mai multe pasaje care sa dovedeasca ca suferinta are rol de tamaduire.Dar asta e f f clar subliniat in Biblie.Si sa nu mai vezi caracterul de nedreptate,incercand sa vezi mai mult binele care il vor primi cei care sufera,si mai putin greutatile la care sunt supusi pe pamant.Caci bolile vin peste toti,necazurile vin peste toti,dar doar pt cei care ii iubeste Dzeu au rol de indreptare

Citat:
si de ce un copil este bolnav cand el abia s-a nascut, ce se indreapta la el?
Aici nu se poate stabili o legatura directa cu pacatul cuiva.Cert e ca pt parinti e o mare suferinta.Sunt acele suferinte,fara o cauza evidenta,din care unii ies blestemand pe Dzeu iar altii ies intariti,avand incredere in intelepciunea lui Dzeu,si incredere in mila Sa.

Citat:
sau de ce un om care nu are cine stie ce merite sufletesti se naste frumos si este iubit si acceptat de societate, iar altul care desi ar avea merite sufletesti este izolat de societate pentru ca Dumnezeu l-a lasat sa se nasca urat si neplacut vederii? unde este echilibrul aici si dreptatea?
Frumusetea si acceptare societatii sunt totusi o suferinta mai mica,nu sunt comparabile cu boala.Si se poate compensa prin frumusete interioara,care in cele din urma va fi descoperita de cineva,si daca nu,chiar de Dzeu insusi.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.01.2011, 15:04:45
alyna26 alyna26 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
despre nestiutele cai ale lui Dumnezeu - o istorioara care raspunde exact la intrebarile puse de tine: http://blog.pustniculdigital.info/articole/65/

apropo de ratiune: Dumnezeu ne-a dat mintea, evident sa ne-o folosim. Ea e parte din sufletul nostru rational si e ca o fereastra prin care avem acces la intelegerea celor ce nu se vad. Insa daca "fereastra" e murdara (de pacatele care se aseaza ca o crusta pe suflet), atunci nu avem cum sa vedem limpede (duhovniceste vorbind).
Intai avem de curatat "fereastra" si apoi se limpezeste si privelistea si cele ce ni se par ilogice si scandaloase, le percepem in alta lumina.

Cat despre nestiutele si neintelesele cai ale lui Dumnezeu, e clar ca infinitatea si judecatile Creatorului ne depasesc si nu pot fi inghesuite, comprimate intre limitele mintii noastre de creaturi.
Ideea e ca asa cum intr-un buzunar nu poti pune decat ceva de forma si marimea buzunarului, tot asa, nici judecatile lui Dumnezeu nu se "potrivesc" cu marimea buzunarului mintii noastre.
daca vrei, vezi si aici mai multe intamplari cam in aceeasi idee:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=10732
lectura cu folos si declicuri launtrice!
multumesc mult delia, foarte frumoase povestioarele si uitasem ca intradevar necunoscute sunt caile Domnului, doar ca atunci cand doare, nu te mai poti gandi la asa ceva.
multumesc
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.01.2011, 15:07:34
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Pana aici totul e clar exprimat in Biblie.Dumnezeu permite suferinta personala ,in scopul indreptarii sau incercarii noastre,un bun exemplu fiind Iov.De asemenea ,precum se vede in pilda saracului Lazar si a bogatului,exista acest paradox,ca cel bun va suferi pe pamant,pt ca e placut lui Dumnezeu ,si e incercat aici,si isi va lua rasplata in rai,iar la cel rau e invers,se bucura pe pamant,pentru ca viclenia pe pamant aduce bogatie si staisfactii,dar va suferi in viata vesnica,pentru ca va vedea ca nu a folosit cum se cuvine viata care i-a dat-o Dzeu

Asa ca intrebarile de mai departe nu isi au rostul,ca sunt exact cazul care in prima fraza il accepti.Cel mult doar sa primesti mai multe pasaje care sa dovedeasca ca suferinta are rol de tamaduire.Dar asta e f f clar subliniat in Biblie.Si sa nu mai vezi caracterul de nedreptate,incercand sa vezi mai mult binele care il vor primi cei care sufera,si mai putin greutatile la care sunt supusi pe pamant.Caci bolile vin peste toti,necazurile vin peste toti,dar doar pt cei care ii iubeste Dzeu au rol de indreptare


Aici nu se poate stabili o legatura directa cu pacatul cuiva.Cert e ca pt parinti e o mare suferinta.Sunt acele suferinte,fara o cauza evidenta,din care unii ies blestemand pe Dzeu iar altii ies intariti,avand incredere in intelepciunea lui Dzeu,si incredere in mila Sa.


Frumusetea si acceptare societatii sunt totusi o suferinta mai mica,nu sunt comparabile cu boala.Si se poate compensa prin frumusete interioara,care in cele din urma va fi descoperita de cineva,si daca nu,chiar de Dzeu insusi.
"cel bun va suferi pe pamant".Adica un om daca e bun trebuie neaparat sa fie nefericit pe pamant pentru ca sa isi ia rasplata in rai?Dupa parerea mea oamenii "rai" nu sunt fericiti ,doar asa vedem noi,de fapt ei nu vor fi niciodata numai daca se schimba.In schimb cei care sunt "buni" sunt fericiti ,chiar si daca au necazuri sunt mai fericiti ,nu cred ca necazurile ne vin ca sa ne "incerce Dumnezeu" cred ca vin ca sa ne deschida ochii ,sa vedem ce avem de facut in continuare,sa evoluam,sa iubim mai mult ,sa avem credinta,suferinta nu e necesara decat atunci cand e nevoie ca sa ne faca sa mai urcam o treapta,iar cand o urcam ,eu cred ca putem fi fericiti si aici pe pamant,chiar foarte fericiti.Corecteaza-ma Iustin daca gresesc.
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.01.2011, 15:17:59
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arriel Vezi mesajul
"cel bun va suferi pe pamant".Adica un om daca e bun trebuie neaparat sa fie nefericit pe pamant pentru ca sa isi ia rasplata in rai?Dupa parerea mea oamenii "rai" nu sunt fericiti ,doar asa vedem noi,de fapt ei nu vor fi niciodata numai daca se schimba.In schimb cei care sunt "buni" sunt fericiti ,chiar si daca au necazuri sunt mai fericiti ,nu cred ca necazurile ne vin ca sa ne "incerce Dumnezeu" cred ca vin ca sa ne deschida ochii ,sa vedem ce avem de facut in continuare,sa evoluam,sa iubim mai mult ,sa avem credinta,suferinta nu e necesara decat atunci cand e nevoie ca sa ne faca sa mai urcam o treapta,iar cand o urcam ,eu cred ca putem fi fericiti si aici pe pamant,chiar foarte fericiti.Corecteaza-ma Iustin daca gresesc.
NU te supăra că mă amestec și eu (te-ai adresat altcuiva), dar nu numai că nu greșești, dar dacă am trăi cu toții aceste adevăruri simple de credință, am fi cu adevărat înduhovniciți sau "ne-ar mânca raiul", nu ne-ar mânca atâtea necazuri și griji, fiindcă nimeni nu-i ferit de căderi în vremuri tulburi și mai ales, în vremuri de liniște și de acalmie drăcească (mă gândesc la stabilitatea comunistă lăudată atât de mult și de atât de mulți, și eu mai cad pe aici). Esențial este ca aceste căderi să nu ne influențeze în rostul și scopul nostru creștin ortodox. Da, într-adevăr, suferința și necazurile sunt un prilej de a mai urca o treaptă...

Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.01.2011, 15:22:32
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
NU te supăra că mă amestec și eu (te-ai adresat altcuiva), dar nu numai că nu greșești, dar dacă am trăi cu toții aceste adevăruri simple de credință, am fi cu adevărat înduhovniciți sau "ne-ar mânca raiul", nu ne-ar mânca atâtea necazuri și griji, fiindcă nimeni nu-i ferit de căderi în vremuri tulburi și mai ales, în vremuri de liniște și de acalmie drăcească (mă gândesc la stabilitatea comunistă lăudată atât de mult și de atât de mulți, și eu mai cad pe aici). Esențial este ca aceste căderi să nu ne influențeze în rostul și scopul nostru creștin ortodox. Da, într-adevăr, suferința și necazurile sunt un prilej de a mai urca o treaptă...

Doamne ajută!
Nu ma supar chiar ma bucur cand se "amesteca " oricine si mai invat si eu de la voi cate ceva...multumesc
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.01.2011, 15:24:26
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arriel Vezi mesajul
Adica un om daca e bun trebuie neaparat sa fie nefericit pe pamant pentru ca sa isi ia rasplata in rai?
Aici cred ca e doar o pb de logica ,adica e o limitare de exprimare din partea mea,cum deseori patesc,dar si o interpretare intr-un anumit sens din partea dv.Faptul ca suferinta ne e data sprea indreptare,pt cei ce sunt pe calea mantuirii,nu insemana automat ca acestia vor avea parte numai de suferinta toata viata.Caci Dzeu ne da cat putem duce.
Am vrut sa zic doar ca,atunci cand e sa vina suferinta,pt oricare,indiferent buni sau rai,pentru unii e prilej de indreptare,caci vad in ea voia lui Dzeu,iar pt altii e prilej de deznadejde,caci ei nu cred in Dzeu,si socotesc ca nu li se cuvine necazul respectiv .
Si,ca prin minune,chiar si dintre cei care nu cred,in urma suferintei,unii capata credinta,caci vad ca nimic in lume nu are de fapt sens (bogatii,putere,"prieteni",satisfactii etc) si ca singurul lucru care ajuta si da fericire si liniste,este rugaciunea in fata lui Dzeu.
Citat:
Dupa parerea mea oamenii "rai" nu sunt fericiti ,doar asa vedem noi,de fapt ei nu vor fi niciodata numai daca se schimba.In schimb cei care sunt "buni" sunt fericiti ,chiar si daca au necazuri sunt mai fericiti ,
Da sunt de acord aici,fericirea celor rai e doar aparenta.Fericirea adevarata este doar sa implinesti Cuvantul lui Dumnezeu
Citat:
nu cred ca necazurile ne vin ca sa ne "incerce Dumnezeu" cred ca vin ca sa ne deschida ochii ,sa vedem ce avem de facut in continuare,sa evoluam,sa iubim mai mult ,sa avem credinta,suferinta nu e necesara decat atunci cand e nevoie ca sa ne faca sa mai urcam o treapta,iar cand o urcam ,eu cred ca putem fi fericiti si aici pe pamant,chiar foarte fericiti.Corecteaza-ma Iustin daca gresesc.
Sunt de acoord cu rostul necazurilor care frunmos l-ati enuntat.
Si ce e daca la aceste rosturi il adaugam si pe cel de incercare ,precum focul incearca o constructie si daca e de lemn va arde,iar daca e de metal va dainui si chiar se va cali.
Si precum sfintii in pustie se plangeau ca daca nu li se dau necazuri,inseamna ca nu mai sunt iubiti de Dzeu. Necazurile ne sunt date cu masura,atat cat putem duce,si au rolul de a ne desavarsi de a ne perfectiona mai rapid,asa cum bine ati aratat
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.01.2011, 15:25:58
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alyna26 Vezi mesajul
da andrei, si eu as vrea sa te rog acelasi lucru.
Ce se intampla Andrei?Ai inceput si tu sa te faci ca ploua??
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poezie cu autor necunoscut mie arwein Arta bisericeasca in general 5 01.07.2016 07:03:05
cat de mare este puterea "raului"? fallen Generalitati 47 27.01.2012 17:40:57
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 11:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Dumnezeu nu este cauza raului Paisie Aghioritul Teologie si Stiinta 2 05.03.2010 07:10:28