Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.01.2011, 23:02:00
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

ma intreb cat de veridica e viziunea asta.. nu de alta dar e o insinuare indirecta la noi astia de pe noul calendar "ce-am inceput sa facem innoirile" ca fiind fara har
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.01.2011, 00:36:12
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Citesti pe sarite.
La inceput a fost simbol egiptean al planetei saturn (care in esoterism este asociata lui satan).
Acum este folosit in ocultism.
Aha...deci dupa tine,steagul Israelului, este un simbol al ocultismului!!!Deci Israelul are un drapel ocult!!! Interesant...

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Melissa, stiu ca tu ai convingerile tale, nu incerc sa ti le schimb, considera ca scriu pt ceilalti - ca in fond chiar asta fac . (Aceeasi problema se poate pune in ce priveste zvastica, care originar era un simbol pozitiv etc.. nu?)
Nici eu nu incerc sa ti le schimb pe a tale.Tu poti considera ca scriu si pentru tine.Eu nu fac discriminari.
Uite am gasit o postare de-a ta pe alt topic,cu care sunt de acord 100 %:
În prealabil postat de anna21
Sunt uimita cum mai multi sfatuiesc fata sa se marite ca asa spune Biserica!
Daca nu se impaca acum, va fi mai bine dupa ce se casatoresc?? A pacatuit, asta este.. se spovedeste, face canonul..
Deci hai sa nu facem o regula ca nu ne intelegem in convingeri.Mai mult, poate ceilalti invata din schimbul acesta de informatii,chiar daca sunt contradictorii,pana la urma pot fi constructive!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.01.2011, 00:51:47
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Aha...deci dupa tine,steagul Israelului, este un simbol al ocultismului!!!Deci Israelul are un drapel ocult!!! Interesant...


Nici eu nu incerc sa ti le schimb pe a tale.Tu poti considera ca scriu si pentru tine.Eu nu fac discriminari.
Uite am gasit o postare de-a ta pe alt topic,cu care sunt de acord 100 %:
În prealabil postat de anna21
Sunt uimita cum mai multi sfatuiesc fata sa se marite ca asa spune Biserica!
Daca nu se impaca acum, va fi mai bine dupa ce se casatoresc?? A pacatuit, asta este.. se spovedeste, face canonul..
Deci hai sa nu facem o regula ca nu ne intelegem in convingeri.Mai mult, poate ceilalti invata din schimbul acesta de informatii,chiar daca sunt contradictorii,pana la urma pot fi constructive!
Postare din 09?
Trebuie update la asta: m-am spovedit de n ori, impartasit, facut canon, postit etc... si desi nu avem multe in comun, totul e bine.
Si ca tot a deschis altcineva un topic cu multumiri: multumesc lui Dumnezeu pentru toate.. si bune si rele!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.01.2011, 00:59:03
boddyca boddyca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2010
Locație: Focsani, Vrancea
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Curcubeul este simbol new-age????
aaa nuuu e simbol old-age :)) curcubeul a fost adoptat ca steag de homosexuali. iar in majoritatea desenelor nu se foloseste curcubeul cu scopul de entertainment sau ca sa le placa bebeilor, ci se foloseste in contexte mult mai interesante :> pe care bebeii nu pot sa le inteleaga, dar le intra subliminal.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.01.2011, 01:02:19
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Off-topic

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Postare din 09?
Trebuie update la asta: m-am spovedit de n ori, impartasit, facut canon, postit etc... si desi nu avem multe in comun, totul e bine.
Si ca tot a deschis altcineva un topic cu multumiri: multumesc lui Dumnezeu pentru toate.. si bune si rele!
Stai sa ne intelegem : eu cand am spus ca sunt de acord cu tine 100% ,m-am referit strict la ceea ce am extras in mesajul meu,adica la ideea de a nu te casatori daca nu te intelegi,doar ca asa spune Biserica.Povestea ta am citit-o si pot sa-ti spun doar ca ma bucur sa aud ca ti-e bine, chiar daca nu aveti multe in comun,cum spui.Mi-as dori ca toata lumea sa fie fericita..
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.01.2011, 01:11:06
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de boddyca Vezi mesajul
aaa nuuu e simbol old-age :)) curcubeul a fost adoptat ca steag de homosexuali. iar in majoritatea desenelor nu se foloseste curcubeul cu scopul de entertainment sau ca sa le placa bebeilor, ci se foloseste in contexte mult mai interesante :> pe care bebeii nu pot sa le inteleaga, dar le intra subliminal.
Stii cand a aparut primul curcubeu????Iti spun eu :dupa potop! A fost semnul dat de Dumnezeu ca s-a terminat potopul.Curcubeul face legatura Cerului cu pamantul si ne anunta de fiecare cand apare,ca ploaia a incetat!

Acesta este un alt exemplu cand ceva este preluat pentru a sluji in alt scop decat a fost destinat.Dar asta nu inseamna niciodata ca ,curcubeul inseamna homosexualitate...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.01.2011, 01:17:18
boddyca boddyca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2010
Locație: Focsani, Vrancea
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Stii cand a aparut primul curcubeu????Iti spun eu :dupa potop! A fost semnul dat de Dumnezeu ca s-a terminat potopul.Curcubeul face legatura Cerului cu pamantul si ne anunta de fiecare cand apare,ca ploaia a incetat!

Acesta este un alt exemplu cand ceva este preluat pentru a sluji in alt scop decat a fost destinat.Dar asta nu inseamna niciodata ca ,curcubeul inseamna homosexualitate...
ma rog, nu cred ca atunci a aparut primul curcubeu, el a fost creat mai demult, doar ca atunci se face prima oara referire in Biblie la el :-j eu nu am spus ca asta, curcubeul, inseamna mereu homosexualitate, ci ca este folosit ca steag de ei. iar in general, nu intotdeauna, evident ca exista exceptii, este folosit ca simbol pentru ceva negativ si nu pentru a aminti de potopul ce l-a coborat Domnul pe pamant.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.01.2011, 01:21:17
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de boddyca Vezi mesajul
aaa nuuu e simbol old-age :)) curcubeul a fost adoptat ca steag de homosexuali. iar in majoritatea desenelor nu se foloseste curcubeul cu scopul de entertainment sau ca sa le placa bebeilor, ci se foloseste in contexte mult mai interesante :> pe care bebeii nu pot sa le inteleaga, dar le intra subliminal.
Corect.
Imi amintesc ca eram in alta tara si erau curcubee atarnate peste tot in oras, iar eu intrebam insistent (prosteste, adica) ce semnificatie au. Si cei cu care eram tot schimbau vorba.. La un moment dat cineva mi-a spus sec: sunt pentru "pace" si toti au tacut. Era de fapt o manifestare pt drepturile homosexualilor, dar erau doar barbati in grup (iar eu eram atunci f tanara) si le era jena sa-mi spuna ce semnificau acele curcubee..

Dar alta semnificatie care apare in filme legata de curcubeu: disocierea mentala. Va rog sa observati momentul in care se canta "somewhere over the rainbow" in filme, mai ales cele cu scene violente.

(Melissa, fara suparare, aceasta postare nu-ti este dedicata.. esti mult prea tanara..)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.01.2011, 01:30:42
boddyca boddyca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2010
Locație: Focsani, Vrancea
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Corect.
Imi amintesc ca eram in alta tara si erau curcubee atarnate peste tot in oras, iar eu intrebam insistent (prosteste, adica) ce semnificatie au. Si cei cu care eram tot schimbau vorba.. La un moment dat cineva mi-a spus sec: sunt pentru "pace" si toti au tacut. Era de fapt o manifestare pt drepturile homosexualilor, dar erau doar barbati in grup (iar eu eram atunci f tanara) si le era jena sa-mi spuna ce semnificau acele curcubee..

Dar alta semnificatie care apare in filme legata de curcubeu: disocierea mentala. Va rog sa observati momentul in care se canta "somewhere over the rainbow" in filme, mai ales cele cu scene violente.

(Melissa, fara suparare, aceasta postare nu-ti este dedicata.. esti mult prea tanara..)
daca le era jena inseamna ca isi dadeau si ei seama ca ce faceau nu era in regula :) ma intreb cum supravietuieste un copil intr-o familie din asta femeie-femeie sau barbat-barbat. saracul copiii mici sunt niste ingerasi la suflet, nu pot percepe sodomia in care dormiteaza o mare (prea mare) parte din adulti.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.01.2011, 14:37:47
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Stiu ca pentagrama cu capul in jos e satanista , dar Steaua Lui David e si ea satanista?adica cea cu capul in sus?
Dacă era satanistă, atunci și David era satanist. Deci nu-i satanistă.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De unde stim ca David se referea la Iisus? Floar3 Din Vechiul Testament 96 13.08.2015 09:51:43
Sfanta Cruce pe jos, intre semiluna si steaua lui David, intr-o biserica ortodoxa delia31 Biserica Ortodoxa Romana 8 06.11.2012 12:09:35
Ce religie practica imparatul David? alexander228 Secte si culte 63 11.10.2012 10:35:00
Steaua lui David - Scutul lui David olaru stefan Intrebari utilizatori 6 20.02.2012 09:47:02
David, Rege neînfrînt prin voia Domnului ben_gal Intrebari utilizatori 139 16.04.2010 08:29:37