Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.05.2011, 18:13:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Nu ati dat nici macar o singura oară.

Vă reamintesc ceea ce v-am mai explicat o dată:

Toate celelalte citate pe care le invocați dumneavoastră se referă la părerea bună și prețuirea pe care o are Sfântul Ioan Hrisostomul despre unul sau alții dintre apostoli, și nici unul dintre ele nu exclude ideea primatului petrin.

Faptul că Sfântul Ioan îi numește pe mai mulți dintre apostoli "căpetenii" nu exclude ideea că una dintre căpetenii are un grad sau o funcție mai mare.

Faptul că Sfântul Ioan îl numește pe Sfântul Pavel "cârmaci" nu exclude ideea că există un căpitan.

Faptul că, într-un anumit moment din istoria Bisericii, un anumit apostol, sau episcop, sau patriarh, sau Părinte, sau preot, sau chiar simplu mirean, a fost, și poate fi pe drept cuvânt numit, mai mare, mai sfânt, mai important pentru Biserică decât Papa nu înseamnă că îl privăm pe Papa de prerogativa sa, instituită expres de către Iisus Hristos, de conducător al colegului apostolic, la fel cum faptul că un anumit soldat sau locotenent sau maior este mai viteaz dcât generalul nu înseamnă că generalul nu are de drept conducerea armatei.

Faptul că, să zicem, Sfântul Nicolae din Myra este o "lumină mai mare" decât Papa Silvestru I, sau Sfantul Francisc este cel care a "reparat" Biserica lui Cristos, și deci este mai important decât Papa Inocentiu III, faptul că însăși Sfântul Ioan Gură de Aur este mult mai mare, ca teolog și Părinte al Bisericii, decât Papa Inocentiu I, nu înseamnă că acești urmași ai lui Petru nu ar fi avut, la rândul lor, prerogativa primatului papal.

Primatul papal nu înseamnă că Papa este cel mai sfânt, cel mai înțelept, cel mai mare om al Bisericii, la fel cum episcopul nu este cel mai bun creștin din dieceză. Dar lui i se cuvine ascultare, el are conducerea.

Și tocmai despre această conducere, încredințată explicit, direct și nemijlocit, de către Iisus Hristos lui Petru, vorbește Sfântul Ioan Hrisostomul în omilia care deschide acest thread.

De aceea vă repet provocarea: Găsiți un singur pasaj în care Sfântul Ioan Hrisostomul să arate că Iisus Hristos i-ar fi încredințat altui apostol conducerea fraților săi.

Încă o dată: Nu părerea Sfântului despre cine e mai mare mă interesează, nu părerea lui despre cine e mai afânt, ci părerea lui despre cine a primit direct de la Hristos conducerea fraților săi.
Ceea ce ati scris poate fi privita doar ca gluma din disperare in lipsa de alte argumente.
Adica Sf. Ioan spune ca Sf. Ioan, sf. Petru si sf. Pavel sunt conducatori ai Apostolilor, dar el nu crede asta, ci ca doar Sf. Petru e conducator. Ce logica mai e si asta?
Una se axclude pe alta, e mai mult decat logic. Daca sf. Ioan Hrisostom spune ca Sf. Petru si Pavel sunt conducatori, e normal ca nu crede ca doar sf. Petru e conducator. E ca si cum am spune ca un cal are si patru picioare si sase picioare in acelasi timp.
Nu despre asta vorbim, ca Sf. Petru ar fi fost mai mare decat ceilalti Apostoli, iar dvs. spuneti ca un argument e ca Sf. Ioan spune aici ca Sf. Petru a primit conducerea Apostolilor.
Iar faptul ca Sf. Petru, Pavel si Ioan sunt conducatori nu e acelasi cuvant? Sau inseamna ca sunt ghizi? E acelasi cuvant in romana si in alte limbi, fara alt sens.

Iar daca Sf. Ioan ar fi scris depsre Sf. Petru ca e carmaciul Bisericii, nu ar fi lipit peste tot afise ca primatul e afirmat de sf. Ioan? Acum ii schimbam si sensul cuvantului.
Iar in alte pasaje se vede ca Sf. Ioan il considera mai mare pe sf. Pavel, bineinteles nu sensul de primat.
Am dat si citatul: ""But observe how Peter does everything with the common consent; nothing imperiously. And he does not speak thus without a meaning. "
Iar argumentul definitiv e ca Sf. Ioan infirma ceea ce sustine BC, de fapt pasajul pe care isi bazeaza primatul, unde sf. Ioan spune ca nu pe Petru s-a infiintat Biserica (adica piatra), ci pe marturisirea lui, "Tu esti Fiul lui Dumnezeu".

In acest pasaj de aici observam ca in pasajele nesubliniate Sf. Ioan ne spune ca e vorba de iertarea lepadarii Sf. Petru de trei ori.
Asadar, e un neadevar ca Sf. Ioan ar fi sustinut vreun primat, nu a spus o asemena hula.
Cu asta am incheiat, nu ami lungesc degeaba discutia, orice v-as spune tot ceea ce vreti o sa credeti.
Mai multe despre eroarea primatului in cartea "Papalitatea schismatica"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.05.2011, 18:58:58
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ceea ce ati scris poate fi privita doar ca gluma din disperare in lipsa de alte argumente.
Adica Sf. Ioan spune ca Sf. Ioan, sf. Petru si sf. Pavel sunt conducatori ai Apostolilor, dar el nu crede asta, ci ca doar Sf. Petru e conducator. Ce logica mai e si asta?
Una se axclude pe alta, e mai mult decat logic. "
Poate dupa logica dumneavoastra.

Evident ca intre apostoli exista o ierarhie, in cadrul careia darurile, rolurile, importanta sunt impartite. V-o explica chiar Sfantul Ioan Gura de Aur:

De aceea nici în curtea împărătească nu este cinste deopotrivă pentru toți, și nici chiar între ucenicii Domnului nu au fost cu toții puși de acord, ci trei dintre ei au fost mai însemnați decât ceilalți; ba încă și între aceștia trei a fost o mare deosebire, fiindcă înaintea lui Dumnezeu totul este știut, și exactitatea lui se întinde chiar și până la cele mai de pe urmă. „Căci stea de stea se deosebește în strălucire” (I Corinteni 15, 41). Deși cu toții au fost apostoli, și cu toții vor sta pe cele douăsprezece scaune la Judecată, deși cu toții și-au lăsat ale lor și cu toții au fost împreună cu El, cu toate acestea numai pe cei trei îi lua cu El de multe ori. Dar chiar și dintre acești trei el a spus care ar putea să întreacă pe ceilalți. „Dar a ședea de-a dreapta Mea, sau de-a stânga Mea, nu este al Meu a da, ci celor pentru care s-a pregătit” (Marcu 10, 40). Și pe Petru îl pune înaintea acelora, zicându-i: „Mă iubești mai mult decât aceștia” (Ioan 21, 15)?

Inca astept sa imi dati citatul acela in care Sfantul Ioan Gura de Aur spune despre vreun alt apostol ceea ce spune despre Petru:

IISUS HRISTOS I-A ÎNCREDINȚAT CONDUCEREA FRAȚILOR SĂI.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.05.2011, 19:38:02
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb primatul

Eu am o alta conceptie si vedere In ceea ce priveste numirea Sf: Apostol Petru, si anume ca la Iudei si atunci si acum se pastreaza traditia ,obiceiul su cum vrem sa Il numim ca cel mai batrIn sa conduca pe cei dintro casa sau famile.
Iara Iisus Hristos a spus eu nu am venit sa stric legea nici prooroci ce am venit sa o plinesc, de aceia cred ca EL Fiul Lui Dumnezeu a procedat asa ca sa nu se faca sminteala in popor.
Poate ca alti au o aalta teorie dar eu asa o vad si nu sustin ca ar fi unica sau cea dreapta asta numai Dumnezeu o stie.
Referitor la primatul papal cred ca aici nu se poate spune ca este dat de Hristos acesta si la atribuit fiecare dupa placul lui cind a ajuns in scaunul papal ,si nu este lege pentru noi ortodoxi.

S L A V I T sa fie D O M N U L In veacul veacului amin amin amin
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.05.2011, 01:37:23
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul

Primatul papal nu înseamnă că Papa este cel mai sfânt, cel mai înțelept, cel mai mare om al Bisericii, la fel cum episcopul nu este cel mai bun creștin din dieceză. Dar lui i se cuvine ascultare, el are conducerea.
Daca ar fi cel mai sfant si cel mai intelept, nu ar fi nici o problema... Dar asa, cum se justifica ascultarea care i se cuvine, ca nu inteleg.

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Și tocmai despre această conducere, încredințată explicit, direct și nemijlocit, de către Iisus Hristos lui Petru, vorbește Sfântul Ioan Hrisostomul în omilia care deschide acest thread.
... dar nu si despre primatul papal...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.05.2011, 07:20:20
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Petru nu a fost cel mai mare dintre apostoli decat in virtute.
La asta se refera si Sf. Ioan gura de aur. El lauda virtutea lui Petru si foloseste de multe ori metafore pe care unii le iau ad literam.
Dar tot la fel vorbeste despre Ioan, Iacov, sau Pavel.
Cand vorbeste despre sinodul apostolic din Ierusalim el spune ca Iacov are intaietatea.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.05.2011, 07:47:59
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Daca ar fi cel mai sfant si cel mai intelept, nu ar fi nici o problema... Dar asa, cum se justifica ascultarea care i se cuvine, ca nu inteleg.
.
Ascultind de papa ascultam de Isus Crisos. Domnul nostru Isus Cristos numai lui Petru i-a spus, inainte de a se inalta la Tatal, de trei ori: "Paste mieluseii mei", "Paste oile mele". Erau toti ucenicii de fata, insa numai lui Petru i-a adresat aceste cuvinte. De asta ii datoram ascultare papei: pentru ca Domnul nostru Isus Cristos ne-a spus asta.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.05.2011, 08:09:14
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Domnul Hristos le-a spus ucenicilor sai care se certau pentru intaietate ca domnii si imparatii lumii acesteia ii stapanesc pe supusii lor, dar intre ei, intre apostoli nu trebuie sa fie astfel. ci cel ce va voi sa fie mai mare, sa fie mai mic.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.05.2011, 08:53:36
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Daca ar fi cel mai sfant si cel mai intelept, nu ar fi nici o problema... Dar asa, cum se justifica ascultarea care i se cuvine, ca nu inteleg.
Aceasta este problema dumneavoastra, ca nu intelegeti ascultarea in cadrul Bisericii decat in raport cu niste criterii asupra carora singura va faceti judecatoare - cine e mai sfant, cine e mai intelept etc...

Ia spuneti-mi, ascultare datorati episcopului ? Da ? Dar de ce ? Pentru ca este mai sfant decat oricine din dieceza ?! Sau pentru ca Mantuitorul a spus "Cine de voi asculta, de Mine asculta ?"
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.05.2011, 08:55:46
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Petru nu a fost cel mai mare dintre apostoli decat in virtute.
La asta se refera si Sf. Ioan gura de aur. El lauda virtutea lui Petru si foloseste de multe ori metafore pe care unii le iau ad literam.Dar tot la fel vorbeste despre Ioan, Iacov, sau Pavel.
Cand vorbeste despre sinodul apostolic din Ierusalim el spune ca Iacov are intaietatea.
Deci pentru dumneavoastra "i-a fost incredintata conducerea fratilor sai" este o metafora ?

"El, care primeste atunci (atunci, in acel moment, concret, prin cuvantul Mantuitorului) conducerea fratilor sai" - este o metafora ?

Vedeti cum va apropiati de protestanti, care metaforizeaza tot ce nu le convine ( de exemplu, "Acesta este Trupul meu") ?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.05.2011, 08:59:34
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
... dar nu si despre primatul papal...
Nu-i nici o problema. Un prim pas este sa recunoasteti, asa cum o faceti implicit, primatul petrin.

Daca doriti sa acceptati si primatul papal, este alegerea dumneavoastra, dar cel putin nu veti mai putea sustine niciodata ca "Parintii Bisericii sunt unanimi in a arata ca apostolii erau egali intre ei", asa cum s-a sustinut pe aici, cata vreme Sfantul Ioan Gura de Aur arata clar si neechivoc faptul ca "Hristos i-a incredintat lui Petru conducerea fratilor sai".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Ioan Gura de Aur Carmen FUNIERU Diverse Sarbatori 2 15.11.2010 22:47:37
Sfantul Ioan Gura de Aur cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 1 12.11.2010 21:45:24
cum ne petrecem anul nou?(Sfantul Ioan Gura de Aur, Pr.Gh. Calciu, Ierom. Ioan Buliga andrei_im Generalitati 8 31.12.2009 17:51:44
Sfantul Ioan Gura de Aur georgeval Generalitati 2 13.11.2008 22:59:29
SFANTUL IOAN GURA DE AUR georgeval Generalitati 4 15.10.2007 20:11:12