Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.08.2012, 16:08:52
gheorghe roger gheorghe roger is offline
 
Data înregistrării: 22.04.2011
Mesaje: 1
Implicit CIND SARBATORIM sf.MARIA pe 15 august cind a murit,sau 8 septembrie cind s-a nascut

asta este intrebarea mea.cind sarbatorim sf.MARIA pe 15 august,sau 8 septembrie cind s-a nascut?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.08.2012, 17:18:21
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Răspuns: pe 8 septembrie, când s-a născut, și pe 15 august, când a trecut la Domnul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.08.2012, 17:20:14
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Și care e legătura întrebării tale cu titlul topicului?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.08.2012, 18:37:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gheorghe roger Vezi mesajul
asta este intrebarea mea.cind sarbatorim sf.MARIA pe 15 august,sau 8 septembrie cind s-a nascut?
Oamenii obișnuiți, ca dv sau ca mine, își aniversează ziua nașterii lor: atunci au apărut în lume. Dar, aniversarea sfinților este ziua morții lor, fiindcă atunci ei au intrat în gloria veșnică. Pentru oamenii obișnuiți nu putem spune dacă vor intra în gloria cerească sau dacă vor suferi damnarea perpetuă. De aceea ar fi absurd să sărbătorim data morții unui scriitor de exemplu, fiindcă nu știm dacă ar fi ceva de sărbătorit sau de plâns. Numai în cazul sfinților noi știm sigur că e vorba de ceva de sărbătorit, fiindcă numai referitor la ei suntem siguri de mântuirea lor.

Sf Ioan Botezătorul, fiind cel mai mare sfânt al Lumii Vechi, se sărbătorește de 2 ori într-un an, amintindu-ne nu numai de moartea sa prin tăierea capului, ci și de nașterea sa.

În cazul unic al Sfintei Fecioare, ea fiind, în ierarhia cerească, nu numai deasupra oricărui alt sfânt din Lumea Veche sau din Lumea Nouă, ci și deasupra îngerilor, Biserica o sărbătorește de trei ori, anume aniversând: moartea sau, în orice caz, trecerea ei dintre noi (fiindcă nu știm sigur dacă a murit sau nu) pe 15 August, nașterea ei (pe 6 septembrie) și zămislirea (conceperea) ei, la o dată din decembrie pe care nu mi-o amintesc. Importanța eminentă a Sfintei Fecioare printre sfinți mai este marcată și de alte aniversări cu caracter evenimențial (Brâul Maicii Domnului, de exemplu).


Dacă, judecând după titlu, ați vrut să puneți o altă întrebare, dar v-ați răzgândit după aceea: se poate da un răspuns scurt sau unul lung. Răspunsul scurt acesta este: postim fiindcă Biserica ne îndeamnă să postim.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.08.2012, 22:54:54
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu cred ca intrebarea se refera la aniversarea de nume a unei persoane;in cazul de fata aniversarea unei Marii/unui Marian(probabil ca doreste sa arunce o petrecere de ziua numelui si nu stie care data este mai potrivita).

Si eu sufar de aceasi problema,al doilea nume este Maria si toti cunoscutii ma felicita pe 15 august la Adormirea Maicii Domnului

Corect este sa POMENIM DECEDATII care au purtat acest nume la Adormirea Maicii Domnului si sa felicitam PERSOANELE IN VIATA pe 8 septembrie,la Nasterea Maicii Domnului.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.08.2012, 23:46:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu cred ca intrebarea se refera la aniversarea de nume a unei persoane;in cazul de fata aniversarea unei Marii/unui Marian(probabil ca doreste sa arunce o petrecere de ziua numelui si nu stie care data este mai potrivita).

Si eu sufar de aceasi problema,al doilea nume este Maria si toti cunoscutii ma felicita pe 15 august la Adormirea Maicii Domnului

Corect este sa POMENIM DECEDATII care au purtat acest nume la Adormirea Maicii Domnului si sa felicitam PERSOANELE IN VIATA pe 8 septembrie,la Nasterea Maicii Domnului.
Da, asa e corect, dar cum multi nu stiu asta, eu le spun La multi ani si pe 15 si pe 8 tuturor Mariilor despre care stiu ca se serbeaza. Totodata, accept si eventualele felicitari care vin pe 15. Nu pot sa ii stric bucuria omului si sa ii spun: stii, nu e ziua ta azi, nu te mai maimutari atata, azi e ziua Maicii Domnului! cand el habar nu are de biserica, din pacate, sau cand de abia asteapta ziua aceea, gandind ca va fi poate mai vesel si mai inconjurat de oameni binevoitori.
Si nici nu pot refuza o urare care vine din suflet, pe motiv ca nu imi serbez ziua, pentru ca as jigni persoana respectiva...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.08.2012, 00:32:48
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Da, asa e corect, dar cum multi nu stiu asta, eu le spun La multi ani si pe 15 si pe 8 tuturor Mariilor despre care stiu ca se serbeaza. Totodata, accept si eventualele felicitari care vin pe 15. Nu pot sa ii stric bucuria omului si sa ii spun: stii, nu e ziua ta azi, nu te mai maimutari atata, azi e ziua Maicii Domnului! cand el habar nu are de biserica, din pacate, sau cand de abia asteapta ziua aceea, gandind ca va fi poate mai vesel si mai inconjurat de oameni binevoitori.
Si nici nu pot refuza o urare care vine din suflet, pe motiv ca nu imi serbez ziua, pentru ca as jigni persoana respectiva...

Eu care vreau sa duc corectitudinea pana-n panzele albe,asa fac de ani de zile! Le tai avantul celor care ma felicita,printr-un mic discurs explicandu-le ca nu este ziua mea.
Chiar acum 2 ore mama m-a felicitat pt maine,iar eu i-am taiat-o pe la inceputul frazei cu"lasa, ca nu-i ziua mea"!
Abia acum realizez gafa
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.08.2012, 01:10:34
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Mie mi se pare firesc sa sarbatorim Mariile si pe 15 august, tinand cont ca toti Sfintii sunt praznuiti in ziua in care au plecat din aceasta viata. In cazul Maicii Domnului este ceva mai deosebit, fiind atat de importanta si speciala, ii sarbatorim atat adormirea (asa cum facem in cazul Sfintilor) dar si nasterea. Am observat ca sarbatoarea Adormirii Maicii Domnului este mai populara, mai cunoscuta decat sarbatoarea Nasterii Maicii Domnului.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.08.2012, 18:56:14
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu care vreau sa duc corectitudinea pana-n panzele albe,asa fac de ani de zile! Le tai avantul celor care ma felicita,printr-un mic discurs explicandu-le ca nu este ziua mea.
Chiar acum 2 ore mama m-a felicitat pt maine,iar eu i-am taiat-o pe la inceputul frazei cu"lasa, ca nu-i ziua mea"!
Abia acum realizez gafa
Inchipuie-ti ca mie mi-au luat pe 16 niste prietene un tort frumos si delicios si am stat in cofetarie pana ne-au dat afara, ca se inchidea! Mie imi plac dulciurile, dar cel mai mult m-am bucurat pentru afectiunea si grija lor, pentru felul in care mi-au pregatit surpriza, am apreciat ca suntem impreuna, ca am putut sa impartasim bucuria si buna dispozitie, ca am stat la povesti... Ba chiar, la sfarsit, una din ele mi-a marturisit ca fusese zilele trecute mai trista, mai deprimata si ca iesirea aceasta a inviorat-o...
Ideea e ca atunci cand cineva iti arata afectiune, trebuie si tu sa i-o intorci inapoi.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa postim, inchizand televizorul ! windorin Postul 130 24.04.2016 19:59:25
Cum postim? Marius22 Generalitati 26 21.08.2012 18:56:31
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ce rost are o strada care nu duce la Biserica? Ioan_Ciobota Generalitati 8 25.07.2008 08:14:39