Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.12.2012, 21:56:25
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elisa39 Vezi mesajul
Care sunt consecintele nasterii unui copil in afara casatoriei? este un copil mai putin binecuvantat? are mai multe incercari in viata? ce probleme pot sa apara? este <mai putin norocos>? ce vina are el daca parintii asa l-au conceput? Ce spune Biblia? Va multumesc.
Vara mea are un baiat "din flori".
Are aproape 5 ani si iti mananca toata energia (fac cu randul cand mama, cand bunicii pentru a avea grija de el).
Mama zice ca o sa fie un golan...Nu as vrea sa ajunga rau...de fapt nu prea pot avea vreo influenta in educatie si imi pare rau...
Dar sunt innebunita dupa el...acum nu stiu daca e asa pentru ca imi plac copii sau mi se pare ca are el ceva deosebit.

Mai putin binecuvantat nu cred ca e.

Da, este mai putin norocos...pentru ca nu a fost iubit si de un tata (de fapt nu stie unul).

Mosteneste niste "patimi" pe care in timp poate le depaseste.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.12.2012, 22:00:03
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Eu raspund de cuvintele mele, de ceea ce spun eu prin ele, nu de ce vor sa inteleaga ceilalti; intr-un fel ai dreptate, dar gandirea ta(in acest caz) e tendentioasa.

Recunosc ca intrebarea lui Florin era:"A ales acel copil sa se nasca in acel mod?", iar eu am raspuns ca "Desigur" referitor la acel mod, nu ca a ales, nici vorba. El doreste sa se intrupeze, nu alege, pentru ca dorinta este peste puterile sale, o dorinta dumnezeiasca de a evolua.
Ok si cu povestea cu vietile anterioare cum ramane? Chiar crezi in asemenea porcarii?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.12.2012, 03:19:26
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Raul intentia ta exegetica este de apreciat insa din nefericire este straina de ortodoxie, intrucat Dumnezeu nu este ca "pompierul care pune focul si mai apoi sa vina sa il stinga eroic".
Referinta: Sfantul Chiril al Alexandriei - Comentariu la Evanghelia dupa Ioan.

Scripturistic: Iezechiel cap 18.

Orbul din nastere la care se face referinta era doar unul dintre cei multi prezenti in acea perioada in Iudeea (si nu numai)... iar intelesul cuvintelor "ca sa se arate prin el (orbul din nastere) lucrurile lui Dumnezeu" nu are nicidecum un sens determinist de cauzalitate ce implica divinitatea (in boala omului) ci doar acela de ingaduinta a bolii din partea lui Dumnezei... si in acest sens Hristos a venit "ca sa strice lucrarile diavolului" inclusiv acelea in care copiii sunt victime ale pacatelor parintilor (spre exemplu copii care se nasc deja bolnavi, infestati cu HIV spre exemplu)

Doamne ajuta.
Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
In vietile anterioare.
La fel ca si in intrebarea ucenicilor:
2. Învățătorule, cine a păcătuit; acesta sau părinții lui, de s-a născut orb?(In9,2b)
Cum poate el pacatui inainte de a se naste? In viata anterioara.
Si haideti sa o lamurim si pe Andra in acelasi timp.

Evident ca NU exista vieti anterioare. Aceasta era o nascocire si o falsa credinta a saducheilor, care spuneau ca daca un om nu face fapte prin care sa devina vrednic de mantuire, Dumnezeu il reintrupeaza dandu-i o viata de chin (orbire, boala, diverse suferinte etc.) pentru a-si ispasi pacatele, iar apoi sa se mantuiasca. Ceea ce evident este fals!

Tocmai de aceea Iisus raspunde ca el NU a pacatuit, neavand cum, si cu ocazia asta sa demonteze pentru totdeauna teoria vietilor anterioare si a reintruparii, sustinuta de saduchei.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.12.2012, 08:42:34
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Off Topic
Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Ok si cu povestea cu vietile anterioare cum ramane? Chiar crezi in asemenea porcarii?
Nu cred in porcarii.
Nu ma intereseaza judecata trecuta, ci cea viitoare.

Last edited by Demetrius; 14.12.2012 at 08:49:07.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.12.2012, 08:50:31
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Si haideti sa o lamurim si pe Andra in acelasi timp.

Evident ca NU exista vieti anterioare. Aceasta era o nascocire si o falsa credinta a saducheilor, care spuneau ca daca un om nu face fapte prin care sa devina vrednic de mantuire, Dumnezeu il reintrupeaza dandu-i o viata de chin (orbire, boala, diverse suferinte etc.) pentru a-si ispasi pacatele, iar apoi sa se mantuiasca. Ceea ce evident este fals!

Tocmai de aceea Iisus raspunde ca el NU a pacatuit, neavand cum, si cu ocazia asta sa demonteze pentru totdeauna teoria vietilor anterioare si a reintruparii, sustinuta de saduchei.

Doamne-ajuta!
Off-topic!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.01.2013, 18:22:29
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Pe ce se bazeaza comentariul dvs???
Pe realitate!!!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.01.2013, 19:37:50
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elisa39 Vezi mesajul
Care sunt consecintele nasterii unui copil in afara casatoriei? este un copil mai putin binecuvantat? are mai multe incercari in viata? ce probleme pot sa apara? este <mai putin norocos>? ce vina are el daca parintii asa l-au conceput? Ce spune Biblia? Va multumesc.
Nu stiu raspunsurile la aceste intrebari dar sunt total impotriva. Si mai ales daca unul dintre parinti e casatorit cu altcineva.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.01.2013, 19:45:07
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elisa39 Vezi mesajul
Care sunt consecintele nasterii unui copil in afara casatoriei? este un copil mai putin binecuvantat? are mai multe incercari in viata? ce probleme pot sa apara? este <mai putin norocos>? ce vina are el daca parintii asa l-au conceput? Ce spune Biblia? Va multumesc.
de ce ar fi mai puțin binecuvantat?
Dumnezeu da și fracții de binecuvantare?!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.01.2013, 20:17:19
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Dumnezeu nu da viata pentru a o omora.
Dumnezeu nu vrea raul nimanui si isi doreste ca toti oamenii sa ajunga la el.


Draga mea, eu iti spun asa:

1. Boteaza copilul cat mai repede. Orice copil trebuie sa primeasca foarte repede taina Sfantului Botez, care i-l umple de har, ii lumineaza mintea si sufletul.

2. Impartaseste copilul cat mai des; Hristos este Sfant si Dumnezeu, si puterea si harul Lui, le primim in noi, atunci cand ne impartasim.

3. Roaga-te pentru copil si adu-l i buna randuiala ortodoxa.

Hristos ne-a invatat un lucru foarte foarte simplu si ne-a dat urias de multe exemple in Evanghelie:
- ORICE AI FACUT IN VIATA
- TRAGE LINIE SI NU MAI FA
- SI APUCA PE O CALE BUNA.

Asta inseamna si pocainta si indreptare, si lucrare buna in viata.
Sa lasam textele si sa-l lasam pe Dumnezeu sa lucreze.


Eu iti recomand sa citesti acatistul Sfantului Efrem cel Nou. Sunt 2 acatiste, este unul audio extrem de frumos.
Sa vezi acolo de fapt cum se creste un copil, cat de important este sa-l impartasesti, sa te rogi pentru el, si sa-i dai o educatie corecta, crestina.


"BINECUVANTAREA" lui Dumnezeu, nu este "o predestinatie".
Binecuvantarea lui Dumnezeu vine din iubirea pe care noi I-o aratam, cand mergem la Biserica, stand aproape de EL.


Deci, du-te la Biserica, spovedeste-te, impartaseste-te, boteaza repede copilul, si fii in buna randuiala.

ROAGA-TE PENTRU COPIL INTREAGA VIATA; rugaciunea mamei pentru copil este repede auzita de Dumnezeu.


Nu inteleg insa de la tine de unde teama asta si spaima asta....
Chiar de ai fi o mama singura; ai un ingeras in bratele tale, ai un prunc, ai un copilas, care cand o sa creasca o sa-ti aduca bucurii, daca il cresti bine.
Nu ai motive de suparare si nu trebuie sa-ti faci ganduri rele.



Nu uita: in viata exista 3 cai

1. Calea VIETII
2. Calea Distrugerii
3. Calea MORTII

Tu alegi pe care cale mergi; Calea Vietii este Drumul Bisericii.
Calea Distrugerii este calea patimii; a betiei, a drogurilor, a maniei, a rautatii; este calea dezechilibrelor si a lucrarilor rele.
La MOarte ajungi din calea distrugerii.

Alege corect in viata.

Du-TE LA UN PREOT, DU-TE LA CALUGARI SI VORBESTE CU EI.
Cauta ajutor si mangaiere.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.01.2013, 20:22:51
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mulțumesc, gpalama, pentru frumosul și folositorul răspuns la care subscriu și eu!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea in afara Bisericii catalin2 Dogmatica 280 23.09.2013 14:30:05
Afara ninge... Daniel777 Generalitati 31 27.02.2011 00:12:35
Botezul in afara Bisericii maggie Botezul 8 03.12.2008 15:43:57
binecuvintarea casatoriei aborg_2006 Nunta 5 24.05.2008 13:10:41