Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 05.09.2013, 23:50:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Prefer apa contaminată bacteriologic și cu puțin pămînt în ea, celei de la robinet care provine din surse îndoilenice și e filtrată cum nu știm noi,
Asta pentru ca n-ai baut niciodata cu adevarat "apa contaminata bacteriologic".
Ma refer la bacterii patogene.

Citat:
iar pe deasupra conține și fluoruri, clor, aluminiu, rugină și alte cele.
Din ce zona? Ai vazut un buletin de analiza in acest sens?
Sau le place unora sa lanseze zvonuri pentru a mari profiturile vanzatorilor de apa plata, nu de putine ori contaminata cu "diverse" printre care si excremente?

Citat:
Eu în post și nu numai am băut apă de la fîntîna din parc, apă ”gustoasă” care vine de la vreo 100 de metri adîncime și e verificată periodic, la 3 luni parcă. Apa distilată nici nu știu ce gust are. Multă lume vine din alte cartiere să facă provizii de acolo, am văzut și oameni cu mașini scumpe care cară acasă cu bidoanele deși și-ar permite să cumpere de la supermarket.
Daca vine de la 100m nu inseamna neaparat ca este foarte ok, poate contine anumite saruri in exces.
Ca e verificata periodic, cum? Daca mai curge? Ai vazut vreun buletin de analiza chimic si bacteriologic sau "asa se aude"?
Stiu si eu un izvor care are afisaat "apa potabila" dar daca o pui la fiert nu o sa-ti vina sa crezi cat calcar lasa pe vas.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 12.09.2013, 09:31:09
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul


Din ce zona? Ai vazut un buletin de analiza in acest sens?
Sau le place unora sa lanseze zvonuri pentru a mari profiturile vanzatorilor de apa plata, nu de putine ori contaminata cu "diverse" printre care si excremente?
Am o sticla in care pun apa pentru flori ,sa fie la temperatura camerei si sa mai iasa clorul din ea
In o luna de zile pe fundul sticlei s-a depus ceva verde ,vreo alga ,ceva
Asta e apa de la robinet
Exista apa plata adusa de la anumite izvoare care nu prezinta riscuri,
Eu nu sunt adepta apei plate ,am o cana filtranta care imi retine clorul si calcarul.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 17.09.2013, 01:39:23
Lady Brightside Lady Brightside is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2013
Mesaje: 113
Implicit

Pt. cei interesati: Am reusit sa tin post doar cu apa pentru 5 zile dupa care am facut o mica pauza. De maine voi incepe iar.

E ciudat cum functionam, in aceste 5 zile nu mi-a fost foame, m-am concentrat mai usor la anumite lucruri, m-am simtit mai vioaie si mai plina de viata.

Bine, probabil si pentru ca am cateva kg in plus de unde probabil imi iau energia.


Daca aveti posibilitatea, incercati, sunt foarte multe beneficii, cel mai important fiind detoxifierea si calmarea totala.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 17.09.2013, 06:47:14
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lady Brightside Vezi mesajul
Pt. cei interesati: Am reusit sa tin post doar cu apa pentru 5 zile dupa care am facut o mica pauza. De maine voi incepe iar.

E ciudat cum functionam, in aceste 5 zile nu mi-a fost foame, m-am concentrat mai usor la anumite lucruri, m-am simtit mai vioaie si mai plina de viata.

Bine, probabil si pentru ca am cateva kg in plus de unde probabil imi iau energia.

Daca aveti posibilitatea, incercati, sunt foarte multe beneficii, cel mai important fiind detoxifierea si calmarea totala.
Felicitări!
Cu multe scuze, recomand să mai aștepți și să începi când e vreun eveniment religios, mai puțin ca o încercare de a te autodepăși; nu e joging.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare