Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.12.2007, 23:53:50
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Frumusetea interioara este de fapt stralucirea lui Hristos, Care S-a imprimat in fiecare dintre noi prin botez. Noi suntem dupa chipul Fiului, iar Fiul este chipul Tatalui, ca icoana a Tatalui, aceasta frumusete interioara trebuie sa fie ca o icoana a Fiului.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.12.2007, 09:13:02
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de corynne
:) Consider ca frumusetea interioara se reflecta prin privire si vorba.Frumusetea vine din atitudine,educatie,eleganta.Prin aceasta,eu inteleg bunatate,smerenie,sensibilitate,altruism,seninatat e,naturalete,ingaduinta. :)
Nu cred ca frumusetea interioara este legata de educatie, si nici ca se reflecta neaparat in privire si vorba,cu atat mai putin in eleganta. In general, corelatia dintre frumusetea exterioara si cea interioara sunt mai degraba prejudecati.
Un om needucat si simplu poate fi de o frumusete interioara mult superioara hidoseniei interioare a unora precum Patapievici sau Liiceanu, ca sa dau numai exemplul unora care se erijeaza in repere morale.
Niste oameni dotati cu o cultura si o inteligenta sclipitoare pot fi totusi niste adevarate deseuri umane. Ca sa nu mai vorbesc de starurile hollywoodiene care stralucesc de frumusete, dar multi in ei/ele numai pe dinafara.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.12.2007, 15:57:04
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Eu cred ca frumusetea interioara tine si de educatie, in mare parte. Pentru ca o persoana needucata, neslefuita, "bruta", nu are decat un posibil potential; cand aud despre arta frumosului ma gandesc in primul rand la desavarsire, ori un om needucat este departe de asa ceva. Frumusetea inerioara se face remarcata prin noutate,prospetime,naturalete, franchete,poate fii si naiva si rafinata, eleganta.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.12.2007, 18:23:57
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Poate ca tine de mediocritate mai mult decat de educatie.
Iata ce spune cineva:
"...Nu insa si mediocrilor, nehotaratilor, celor care n-au inteles ca nu se poate trai nici pe pamant, nici in vesnicie fara o optiune. Caci mediocritatea e tocmai incapacitatea de optiune. Magarul lui Buridan, mort de foame intre doua capite de fan, pentru ca nu s-a putut hotari din care sa manance, nu era un hamletian, un dilematic, ci pur si simplu un magar.

Sa ne limpezim insa. Cine sunt mediocrii? Intra in aceasta categorie oameni simpli, cei cu o cultura limitata, adica toti cei care nu intra in categoria oamenilor culti, destepti, talentati, geniali? Nu."
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.12.2007, 03:34:26
delaro delaro is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.12.2007
Mesaje: 3
Implicit

Frumusetea interioara a omului este frumusetea sufletului daruit de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.12.2007, 09:25:39
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Eu cred ca frumusetea interioara tine si de educatie, in mare parte. Pentru ca o persoana needucata, neslefuita, "bruta", nu are decat un posibil potential; cand aud despre arta frumosului ma gandesc in primul rand la desavarsire, ori un om needucat este departe de asa ceva. Frumusetea inerioara se face remarcata prin noutate,prospetime,naturalete, franchete,poate fii si naiva si rafinata, eleganta.
Din contra, oamenii cu mai putina educatie pot avea o puritate de copii pe care omul instruit e mai greu s-o aiba. Desigur, nu e regula generala.
Educatia poate influenta omul in bine, dar si in rau. Doar o educatie morala, poate face oamenii mai buni si mai frumosi interior. Simpla instruire, insusirea unor cunostite sau tehnici, e neputincioasa in privinta "infrumusetarii interioare" a oamenilor.
Iar eruditia lipsita de valori morale este cu totul lipsita de valoare. Mai mult, eruditia lipsita de valori morale duce la pervertire si transforma omul in rau, nu in bine. Apar orgoliul, invidia (fata de cei mai putin eruditi, dar mai "realizati" material), ereziile, hedonismul, eresurile, etc.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.12.2007, 11:54:34
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

"Iar eruditia lipsita de valori morale este cu totul lipsita de valoare. Mai mult, eruditia lipsita de valori morale duce la pervertire si transforma omul in rau, nu in bine. Apar orgoliul, invidia (fata de cei mai putin eruditi, dar mai "realizati" material)"

Imi permit sa fiu un pic pe langa subiect, si sa te intreb la ce te referi cand spui eruditie fara valori morale?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.12.2007, 12:54:14
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
"Iar eruditia lipsita de valori morale este cu totul lipsita de valoare. Mai mult, eruditia lipsita de valori morale duce la pervertire si transforma omul in rau, nu in bine. Apar orgoliul, invidia (fata de cei mai putin eruditi, dar mai "realizati" material)"

Imi permit sa fiu un pic pe langa subiect, si sa te intreb la ce te referi cand spui eruditie fara valori morale?
De exemplu, eruditul ateu. Sau eruditul care crede in sistemul de valori capitalist american, care este o rasturnare a valorilor crestine si in general diametral opus ideii de BINE (mai exact au facut o substituire de termeni, numind BINELE RAU si RAUL BINE.
Am intalnit intelectuali care au imbratisat punctul de vedere al americanilor potrivit carui saracia este un viciu (al saracului, nu al societatii), bogatia este o virtute, modestia este si ea un viciu, iar bogatii nu trebuie sa-i ajute pe saraci. Alt exemplu de erudit hidos este libertarianul sau neoconservatorul.
Am intalnit pe unul care zicea ca noi il proslavim pe Dumnezeu imbogatindu-ne. Nu stiu daca era chiar erudit, dar in orice caz era un intelectual, banuiesc ca pocait. Dar ce fel de pocainta practica oamenii astia si la ce s-au nascut a doua oara nu stiu, ca numai rau fac in lume.
Un alt exemplu de HIDOSENIE ERUDITA pentru care am un dispret profund este aceea a "culturarasilor" de prin GDS si in principal a Grupului Paltinis.
Acestia sunt niste autori de mana a doua care s-au facut mari prin faptul ca au gravitat in jurul marelui Noica.
Plesu, Liiceanu, Patapievici.
Acest grup de politruci care s-au autodeclarat, cu tupeu, "societatea civila" sunt pentru mine intruchiparea RAULUI in societatea romaneasca.
De cate ori mi se vorbeste despre intelectuali, oameni de cultura, ma gandesc la acesti ipochimeni si imi vine sa vomit.
Cand mi se vorbeste de acesti indivizi, imi amintesc de ce scrie in Sfanta Scriptura:
"Paziti-va de carturari, carora le place sa se plimbe in haine lungi, care iubesc plecaciunile in piete si scaunele cele dintai in sinagogi si locurile cele dintai la ospete"
Iata exemple de hidosenie erudita:
"Un popor cu substanță tarata. Oriunde te uiti, vezi fete patibulare, ochi mohorati, maxilare incrancenate, fete urate, guri vulgare, trasaturi rudimentare.“ (din „Politice“ de H.R. Patapievici, ediția 1996, pag. 34) – „Românii nu pot alcătui un popor pentru ca valoreaza cat o turma: dupa gramada, la semnul fierului rosu.“
"Româna este o limbă în care trebuie să încetăm să mai vorbim sau... să o folosim numai pentru înjurături.."
"Toata istoria, mereu, peste noi a urinat cine a vrut. Cand i-au lasat romanii pe daci în forma hibrida stramoseasca, ne-au luat in urina slavii: se cheama ca ne-am plamadit din această clisa, daco-romano-slava, ma rog. Apoi ne-au luat la urinat la gard turcii: era sa ne inecam, asa temeinic au făcut-o. Demnitatea noastra consta in a ridica mereu gura zvantata iar ei reincepeau: ne zvantam gura la Calugareni, ne-o umpleau iar la Razboieni, si așa mai departe, la nesfîrșit. Apoi ne-au luat la urina rusii, care timp de un secol si-au incrucisat jetul cu turcii, pe care, in cele din urma, avand o basică a udului mai mare (de, bețiile...) i-au dovedit."
"Radiografia plaiului mioritic este ca a fecalei: o umbra fara schelet, o inima ca un c*, fara sira spinarii"
"23 de milioane de omuleți patibulari" (patibular = bun de spanzuratoare).
Iata, asta inseamna eruditie fara valori morale.
Culmea ironiei este ca, in pofida dispretului sau suveran fata de "omuletii patibulari", emitentului respectivelor panseuri nu i-a fost deloc rusine sa manance de ani de zile papica de demnitar platita din impozitele omuletilor patibulari.
Mai grav, nu l-am auzit niciodata pe individ retractand sau cerandu-si scuze pentru lucrurile astea. Si nu sunt lucruri spuse la manie, sunt scrise si publicate, bine gandite si asumate.
Iar acest individ conduce acum Institutul Cultural Roman, care se ocupa cu promovarea culturii romane peste hotare (nu mai spun cine l-a numit sa nu se revolte lumea ca indraznesc ...)
Sa citez un dialog despre acest individ, dintr-un articol de Corneliu Florea:
"Am fost in Romania si m-am sfatuit cu un vechi prieten bistritean. El judecator de 38 de ani, eu medic de 43 de ani.
- No, si ce-ti trebuie tie amu ?? ?
- Nimic, pentru mine.
- No, atunci da-l dracului.
- Trebuie sa ceara iertare poporului roman si sa plece de unde l-o pus
matrozu!
- Chiar ase?
- Chiar! Sa mearga sanatos, unde o vrea si sa-si scrie operele geniale fara ajutorul prietenilor, functiilor si propagandei. [color=red]Sa devina odata si om.[/color]
Prietenul meu a zimbit a neincredere:
- Ma, tu te crezi acolo la voi, in Canada?
- Si aici trebuie sa fie justitie!
- Du-te, tu! N-ai decit sa faci un denunt penal la Parchetul de pe linga Tribunalul Municipiului Bucuresti si-o sa vezi."
Inca o culme peste culmile nerusinarii infinite a acestui om, s-a gasit sa-si dea cu parerea si la alegerea patriarhului. Cum ca el l-ar vrea patriarh pe Rafail Noica ...
Ca sa vezi ...
Mentorii si protectorii lui spirituali (si materiali) sunt Plesu si mai ales Liiceanu, "ucenicii" lui Noica ... iar el, ucenicul lor, il propune patriarh pe ... fiul lui Noica!
Curat moralitate! Ei se promoveaza si se premiaza intre ei, unul pe altul isi pun pile la burse de tot felul, Liiceanu ii publica pe toti ...:D
Acum, voia sa promoveze si un patriarh ...



Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.12.2007, 14:00:01
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

sa nu ne inselam si sa credem ca un om poate percepe adevarata frumusete interioara a unui om placut in fata Lui Dumnezeu. se poate sa perceapa o farima din bogatia/frumusetea interioara, dar nicidecum intregul. cine este placut/frumos/bogat sufleteste, va avea grija ca sa nu se vadeasca oricui si oricind.
asa ca, ce credem noi ca observam la unii sau la altii, poate fi nu doar o parere, ci chiar mai mult, o fantasma/iluzie.
si nu au nevoie oamenii frumosi sufleteste sa fie admirati de catre altii, ci doar de catre Dumnezeu.

dupa umila mea parere, un om frumos sufleteste trebuie in primul rind sa fie SMERIT, pentru ca asta iubeste cel mai mult Domnul la om, Smerenia.

Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.12.2007, 17:22:40
Ion_Aramescu Ion_Aramescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.12.2007
Mesaje: 1
Implicit

Daca tot se vorbea de educatie, i-mi expun si eu parerea: cred ca totusi educatia reflecta frumusetea interioara, dar nu toata educatie, da acea cu referiea la invatatura lui Dumnezeu. Daca o persoana este politicos/a si amabil/a cum este educatia sociala, nu iseamna ca este si blind/a, intelept/a si iubitor/e.
Si frumusetea interioara este iubirea, intelepciunea, blindetea si bunatate omului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Adevarul interior sau exterior omului; Realitate sau falsitate interioara a oamenilor Tangun Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 90 05.08.2011 20:33:11
Frumusetea fizica si frumusetea interioara alexdu Generalitati 30 16.05.2011 21:25:56
Frumusetea lui Dumnezeu in raport cu frumusetea noastra Rodica50 Intrebari utilizatori 0 09.10.2010 17:10:01
Nu aveam pace interioara: cu mine si Dumnezeu Ioan_Ciobota Generalitati 3 30.09.2007 11:46:15
Frumusetea interioara versus frumusetea exterioara dayana_18 Nunta 3 22.02.2007 22:09:12