Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.05.2006, 21:52:14
brainiac_x brainiac_x is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.05.2006
Mesaje: 3
Implicit

Sunt intr-o stare foarte proasta am idei rele,imi vine sa sar de pe bloc chiar daca bunicul este preot ortodox!!!!nu i-am spus dar nu stiu ce sa fac!!:(este din cauza examenului de capacitate!!!as vrea sa sar de pe bloc!!!!:(((HELP MEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!S .O.S
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.05.2006, 11:27:35
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

omule revinoti in fire....viata este mai mult decat un examen najpa....si eu am trecut de examenul ala..e ujor....isa e mai nasol bacu ....care vine acum pt mine. ...cred ca ar fi bine sa incepi sa citesti din Sfanta Scriptura ....si viziteaza si tu pe duhovnicul tau.....presupun ca ai.. o sa te indrume el. O si neeaparat citeste cap 2 din Cartea Intelepciunii lui Isus,fiul lui Sirah (Eclesiasticul) din Sfanta Scriptura. :D
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.05.2006, 09:18:51
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de brainiac_x
Sunt intr-o stare foarte proasta am idei rele,imi vine sa sar de pe bloc chiar daca bunicul este preot ortodox!!!!nu i-am spus dar nu stiu ce sa fac!!:(este din cauza examenului de capacitate!!!as vrea sa sar de pe bloc!!!!:(((HELP MEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!S .O.S
Sa stii ca prima conditie a mantuirii nu este scoala, asa ca ai grija sa nu ratezi tot, sper ca logica e la locul ei. Probabil ca ai ajuns in situatia asta ca urmare a neglijentei tale. Sa stii ca un bun crestin este atent cu toate lucrurile din viata, pe toate le face ca pentru Dumnezeu. Daca ti-e jena de bunicul tau, du-te la duhovnic daca ai unul si marturiseste-i situatia si starea ta. Citeste Paraclisul Maicii Domnului in fiecare zi, timp de 40 de zile, cu post negru vinerea pana la ora 15,00 (ora la care Mantuitorul si-a dat sufletul pe cruce) si ai sa vezi ce minunat se vor aranja lucrurile. Bineinteles nu neglija nici scoala. Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.05.2006, 00:15:27
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Hei nu-i lasa pe vrajmasi sa rida de tine.Viata nu se reduce la examene ,intradevar sunt foarte importante dar daca tu nu poti la Dumnezeu totul e cu putinta. Stii doar ca nici o greutate nu e data peste care sa nu o trecem.Stii ca este cintarea aceea "Doamne al puterilor fi cu noi ca pe altul afara de tine ajutor in necazuri nu avem!" si vezi ca este un acatist care se chiama Acatistul catre Preasfintul si de viata facatorul Duh,Dumnezeul nostru-aducator de multa intelepciune si luminarea mintii pt. invatare si reusita la examen...iar inainte de examen spovada si impartasire cu Preacuratele Taine
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.06.2006, 04:54:24
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Si eu ma gandesc de multe ori la chestia asta; in ultima vreme numai esecuri am; dar nu o fac; dupa un timp reusesc sa ma linistesc...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.08.2006, 03:10:36
Mirce Mirce is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2006
Mesaje: 2
Implicit

Hei! Capu` sus! Nimeni n-a murit dintr-un examen ratat. Revino cu picioarele pe pamant.Nimic nu-i mai rau ca iadul, dar`mite un amarat de examen... O sa reusesti tu..
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.08.2006, 07:45:46
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

imi place forumul asta, am gasit lucruri interesante si raspunsuri la unele probleme. de multe ori insa intru pe un topic, cum e si asta, la care nu stii ce sa faci mai intii: sa plingi sau sa rizi?

de ce spun asta: citind un astfel de topic, ma simt ca intr-un roman de kafka (in sensul ca nu pot sa cred ca asa ceva poate fi adevarat, ca se poate petrece in realitate).

cum sa te sinucizi pentru ca ai picat un examen? daca pentru un obstacol atit de mic ai fi dispus sa renunti LA VIATA, atunci cind te vei lovi in viata de probleme si mai mari, ce vei face?

eu nu inteleg oamenii care la primul pas gresit se gindesc sa renunte, temporar sau definitiv (definitiv, in sensul de sinucidere).

din punctul meu de vedere, sinuciderea nu poate fi acceptat decit din motive de onoare (in cazul unui razboi pierdut, pentru a nu cadea in miinile dusmanului etc).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.09.2006, 15:31:04
dragos_c dragos_c is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de primus
imi place forumul asta, am gasit lucruri interesante si raspunsuri la unele probleme. de multe ori insa intru pe un topic, cum e si asta, la care nu stii ce sa faci mai intii: sa plingi sau sa rizi?

de ce spun asta: citind un astfel de topic, ma simt ca intr-un roman de kafka (in sensul ca nu pot sa cred ca asa ceva poate fi adevarat, ca se poate petrece in realitate).

cum sa te sinucizi pentru ca ai picat un examen? daca pentru un obstacol atit de mic ai fi dispus sa renunti LA VIATA, atunci cind te vei lovi in viata de probleme si mai mari, ce vei face?

eu nu inteleg oamenii care la primul pas gresit se gindesc sa renunte, temporar sau definitiv (definitiv, in sensul de sinucidere).

din punctul meu de vedere, sinuciderea nu poate fi acceptat decit din motive de onoare (in cazul unui razboi pierdut, pentru a nu cadea in miinile dusmanului etc).
Dragul meu prieten! Viata noastra pe pamant este intr-adevar un dar minunat, un dar de la Dumnezeu. Cred ca ne este data sa ne bucuram de ea si sa-l slavim pe Dumnezeu, dar mai ales sa ne pregatim pentru cealalta viata, cea vesnica. In Sfanta Scriptura citim sa orice pacat se iarta in afara de cel impotriva Sfantului Duh. Sinuciderea este un pacat impotriva Sfantului Duh. Nu crezi oare ca a te sinucide pentru ca ai pierdut un razboi este tot un astfel de pacat, care nu se iarta? Surprindem oare o urma de mandrie in acest gest, o alta viclenie a vrajmasului?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.09.2006, 16:09:32
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Sinuciderea este un act banal prin care itzi scurtezi zilele cate le mai ai. Un pacat tragic ca atatea altele.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.09.2006, 09:11:44
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dragos_c
Dragul meu prieten! Viata noastra pe pamant este intr-adevar un dar minunat, un dar de la Dumnezeu. Cred ca ne este data sa ne bucuram de ea si sa-l slavim pe Dumnezeu, dar mai ales sa ne pregatim pentru cealalta viata, cea vesnica. In Sfanta Scriptura citim sa orice pacat se iarta in afara de cel impotriva Sfantului Duh. Sinuciderea este un pacat impotriva Sfantului Duh. Nu crezi oare ca a te sinucide pentru ca ai pierdut un razboi este tot un astfel de pacat, care nu se iarta? Surprindem oare o urma de mandrie in acest gest, o alta viclenie a vrajmasului?
stimabile, e interesant ca ai ales sa-mi raspunzi mie, care vorbeam despre acceptarea gestului unei sinucideri ipotetice in caz de razboi, si nu l-ai apostrofat pe autorul topicului, care se sinucide acusica din cauza ca a picat examenul de capacitate...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sinuciderea tinerilor si adolescentilor-cauze posibile Iustin45 Sectiune dedicata profesorilor de religie 61 25.12.2015 21:05:25
Sinuciderea Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 4 13.11.2012 11:39:42
articol care propovaduieste sinuciderea in ziarul Lumina mihailt Generalitati 12 26.03.2009 22:50:15
departarea de Dumenzeu aduce chiar sinuciderea C-tin Generalitati 1 25.07.2008 14:55:53
eutanasia si sinuciderea jezisovi_pivo_nelej Eutanasia 23 28.10.2007 21:52:04