Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.05.2009, 21:30:51
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit Perioada de "necuratie" a femeii

Aici puteti dezbate aceasta problema, emanuel te poti desfasura. Problema: este menstruatia un pacat sau o necuratie spirituala sau doar o necuratie trupeasca fara a atinge in nici un fel sufletul?
Eu sincer nu cred ca emanuel e asa pe dinafara. Intr-un fel are dreptate. Nu sunt de acord cu el in nici un caz. Vreau doar sa spun ca el a tras o concluzie fireasca, avand in vedere "regulile" din perioada menstruatiei la femei.Emanuel este chiar ca un copil, spune prostii, dar care rezulta din propria noastra prostie. Daca esti oprita de la impartasanie in timpul menstruatiei si este numita si "necuratie", ba eu stiam ca n-ai voie nici macar sa intri in biserica, atunci cum sa nu crezi ca e pacat? Doar nu s-ar da asemenea reguli daca nu s-ar considera murdarie sufleteasca.
Deci, daca motivul nu este pacatul, care este motivul in spatele acestor reguli?
  #2  
Vechi 13.05.2009, 21:34:24
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Reiau ce am scris in alta parte:


Eu nu sunt de acord cu necuratia femeii. Cred ca regula asta este o influenta iudaica infiltrata in crestinism. Asa credea si Sf Ioan Gura de Aur, care era impootriva acestei reguli si spunea ca numai pacatul ne intineaza.

Da, poate ca ciclul asa cum il cunoastem acum sa fie urmarea caderii, dar ca si moartea fizica, el nu a disparut odata cu Intruparea si Inviera lui Hristos. Proin botez, noi ramanem cu urmarile caderii - continuam sa murim, sa ne imbolnavim, sa avem ciclu, etc.. - dar ele nu mai au acelasi sens ca in Vechiul Testament. Ele pot fi cale spre mantuire si nu mai sunt piedici. Aa cum pentru crestini nu mai exista interdictii alimentare, caci 'Dumnezeu totul a facut curat', nu ar trebui sa mai existe nici interdictia sangelui.

Sa ne apropiem deci cu toata 'grosolania noastra nesimtitoare' cum spunea cineva pe aici, de cele Duhovnicesti! Dumnezeu o va sfinti si o va 'afina'.
  #3  
Vechi 13.05.2009, 21:37:19
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Conitinuare tot de acolo:

Ce nu mi se pare mie corect este sa se asocieze o stare care nu depinde de noi, de sfintenia noastra, de starea psihica, de nimic decat de natura sa fie considerata necuratie.
Vin apoi unii chiar aici pe forum si spun ca daca e necuratie, este pacat, deci femeile ar trebui sa se straduiasca sa nu mai aiba ciclu...

Or Hristos a zis ca necuratia vine doar de la pacat. Asta zicea si Sf. Ioan Gura de Aur. Daca el putea zice asa, desi canonul respectiv exista si in vremea lui ( exista din sec. al 3lea, sf. Alexandru parca de Antiohia), atunci si eu as aputea fi de aceasta parere, dar nu zic ca sunt eretici cei care sunt de alta parere ;-) Este intr-adevar parere venerabila si respectabila.

In ceea ce priveste canoanele, ca si cel care zice de aceasta necuratie, ele sunt importante si nu trebuie calcate fara socoteala, e drept; dar nu trebuie confundate cu dogmele. Sunt canoane care nu se mai aplica acum, fie ca nu mai sunt de loc actuale (sa nu scrii cu cerneala rosie - ca sa scria imparatul), fie ca s-a uitat de ele, dar poate n-ar fi trebuit si macar ar trebui sa se tina seama de ele intr-un fel sau altul: ca daca nu te impartasesti fara sa spui motivul trei duminici la rand, esti considerat ca excomunicat si trebuie sa faci pocainta (canon apostolic). Sau ca Constantinopolul are jurisdictia in 'tarile barbare' , adica neortodoxe Calcedon) (vai de asazisa diaspora, cati altii au jurdisdictia pe aici in acelasi timp si ce conflicte ies din asta!) Pe aceste doua canoane nu se calareste asa mult, or ele exista.
Corpul canonic ortodox nu e la fel cu cel catolic, nu are putere de lege. Este nu corp viu, care poate fi interpretat si schimbat. Este unul din dezideratele viitortuliui sinod panortodox care se tot pregateste de vreo suta de ani incoace.

Voilà!
  #4  
Vechi 13.05.2009, 21:37:53
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

No bun, dar totusi regula ramane si multi oameni ca emanuel vor trage aceeasi concluzie ca el. De ce n-au scos preotii regula? Sau nici macar Sf Ioan Gura de Aur?
  #5  
Vechi 13.05.2009, 21:41:10
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
No bun, dar totusi regula ramane si multi oameni ca emanuel vor trage aceeasi concluzie ca el. De ce n-au scos preotii regula? Sau nici macar Sf Ioan Gura de Aur?
El ar fi vrut sa o scoata. De unde se vede ca si sf. Parinti se mai contraziceau. ;-)
La noi nu exista papa sa scoata regulile panortodox cu una cu doua, totusi. Unii preoti o scot, si zic ca nu e nevoie sa o urmam. Cunosc asemenea preoti. Poate cu timpul, daca se declanseaza o discutie teologica serioasa despore asta, o sa se scoata de tot si regula.
  #6  
Vechi 13.05.2009, 21:43:57
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

As vrea sa mai adaug din cinste intelectuala ;-) si ceva care imi contrazice spusele:
Am auzit interpretarea ca e ceva pur simbolic si nu este necuratie la mijloc de fapt: din cauza ca noi luam sangele Mantuitorului, daca ne curge sange e ca si cum, simbolic, l-am nesocoti sau l-am varsa imediat. Cica si un preot care se taie la mana nu are voie sa slujeasca.
Dar nu mi se pare prea corect nici asta. daca-i pe asa, nici la toaleta sa nu mai mergem cateva ore, ca scoatem afara ce am primit pe partea ailalta, nu? Sa ma scuzati, dar mi se pare logic..
  #7  
Vechi 13.05.2009, 21:45:54
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Sa se declanseze odata, ce tot asteapta? Oricum, asa ii de inflitrata in minte chestia asta acuma ca si de ar scoate-o eu tot n-as avea constiinta curata sa ma impartasesc atunci. Sunt sigura ca acum emanuel va spune ca pana si constiinta ma mustra. Da, ar fi interesant si un alt thread cu cat de reala e constiinta noastra
  #8  
Vechi 13.05.2009, 21:49:18
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
As vrea sa mai adaug din cinste intelectuala ;-) si ceva care imi contrazice spusele:
Am auzit interpretarea ca e ceva pur simbolic si nu este necuratie la mijloc de fapt: din cauza ca noi luam sangele Mantuitorului, daca ne curge sange e ca si cum, simbolic, l-am nesocoti sau l-am varsa imediat. Cica si un preot care se taie la mana nu are voie sa slujeasca.
Dar nu mi se pare prea corect nici asta. daca-i pe asa, nici la toaleta sa nu mai mergem cateva ore, ca scoatem afara ce am primit pe partea ailalta, nu? Sa ma scuzati, dar mi se pare logic..
Nu stiu, poate ca asta e adevaratul motiv, mi se pare mai plauzibil totusi. Ca sangele e facut sa stea in corp, ce dam afara la toaleta nu. Sangele e parte din noi. Complicata treaba. La asta nu mai stiu ce sa zic
  #9  
Vechi 13.05.2009, 22:06:02
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit



az nu mai am timp ...
maine poate o sa mai scriu ... sau poate mai diseara ...

nu am citit ce ati scris mai sus , da va dau deocamdata doua teme de meditatie :
- in indreptaru de spovedanie scrie ca e pacat de moarte si opritor de la impartasire , deci cine zice ca nu e se pune cu indreptaru de spovedanie si sfintii dupa care a fost alcatuit
- io personal , vorbesc din experienta , cunosc starea prin care omu isi poate opri scurgerile , ma refer la barbati ; stiu cum se face asta ; si odata ce stiu cred ca sunt cel mai in masura sa pot spune daca eset posibil sau nu ; si de asemenea cred ca sunt cel mai in masura sa spun dac pot si femeile sa faca sat sau nu ... nu ele sunt in masura sa judece asta ci eu , chiar daca oi fi barbat ... caci e acelasi lucru si la barbati si la femei ... insa , e o chestie de finete si de a avea o lumina in suflet , o lumina simtita ; daca nu ai aceasta lumina a rugaciunii permanent nu ai cum sa iti opresti scurgerile , e imposibil ... chiar si numai o tulburare de cateva minute si de pierdere a luminii sufletului , iti imprastie energiile mintii si le abate de la inima ; va marturisesc din experienta , ca atunci cand ma tulbur , imediat simt cum incepe sa apara niste calduri in partile de jos , incep sa apara ganduriele de desfranare , si concomitent incepe sa se produca samanta barbateasca ... iaca asa functioneaza sistemu ... daca ai lumina rugaciunii in tine se opreste orice miscare si orice tulburarea sufleteasca sau trupeasca , dar imediat ce te-ai tulburat imedia , in acea secunda si incepe razbou desfranarii , producerii semintei si al caldurilor necurate ... imediata se imprastie si mintea si devine fricoasa si dezorientata ... imediat omul nu mai simte clar si cu putere pe DUmnezeu in inima lui ... eu stiu ce spun , chiar daca vi se pare ciudat , da eu asat traiesc si o zic din experienta nu e fantasma ... pana am dobandit starea atsa am trebut prin ceva ispite si frici demonice , spaime , dar DUmnezeu mi-a dat sa inteleg cum mrege treaba ; hi hi hi ... si acum ma bucur ca am ajuns aici ... ma simt in acord cu sfintii parinti si cu ce au invatat ei , pe deplin , chiar si in chestiile de finete , cum astea cu scurgerile ... si va spun ca e un lucru extraordinar sa poti avea starea asta , e o comuniune cu Dumnezeu , o iubire fata de El ...
  #10  
Vechi 13.05.2009, 22:09:26
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

starea asta se pierde din doua motive :
- la oamenii nepasatori se pierde de la placere
- la oamenii ravnitori ca mine se pierde de la judecare ; cum ai un mic gand de judecare , gata , te napadeste frica , tulburarea , dezorientarea si imediat incep sa functioneze anapoda si functiile organismului , si asa apar si lipsurile in organism dar si scurgerile , si mare parte din boli tot asa apar ...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42