Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 05.11.2009, 14:28:08
ciprian85 ciprian85 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Calugarul este un mirean care a depus trei voturi (ca niste promisiuni) de castitate, de saracie si de ascultare (fata de staret).
Legamantul calugariei(voturile monahale) se face intre om si Dumnezeu si nu intre viitorul calugar si staretul sau. Cel care face tunderea in monahism a viitorului calugar nu este in mod necesar staretul manastirii, care poate sa nici nu fie preot;(tunderea in monahism fiind o ierurgie trebuie facuta de un preot)ea poate sa fie facuta de orice preot din manastirea respectiva, din alta sau char de catre un episcop.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 05.11.2009, 14:40:56
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian85 Vezi mesajul
Legamantul calugariei(voturile monahale) se face intre om si Dumnezeu si nu intre viitorul calugar si staretul sau.
Normal ca voturile monahale se fac intre om si Dumnezeu. Nu mi-am dat seama ca se poate intelege gresit din formularea mea. Multumesc de clarificari, ca sa nu mai existe posibilitati de interpretare gresita. Eu incercam sa subliniez faptul ca fata de un mirean care trebuie sa faca ascultare numai de duhovnicul sau (si fata de arhierei evident), calugarul in plus face ascultare si de staret.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 05.11.2009, 20:25:09
ciprian85 ciprian85 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Normal ca voturile monahale se fac intre om si Dumnezeu. Nu mi-am dat seama ca se poate intelege gresit din formularea mea. Multumesc de clarificari, ca sa nu mai existe posibilitati de interpretare gresita. Eu incercam sa subliniez faptul ca fata de un mirean care trebuie sa faca ascultare numai de duhovnicul sau (si fata de arhierei evident), calugarul in plus face ascultare si de staret.
Imi cer scuze ca te-am interpretat gresit. Superficialitatea mea e de vina.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 23.11.2009, 12:09:40
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Manastirea e locul unde omul trebuie sa ia chip ingeresc. Cei din manastire nu au plecat din lume ca sa discute despre lume, ci ca sa se roage pentru ea. Insa, fara Liturghie, adica fara un preot care sa faca posibila savarsirea Sfintei Liturghii, monahii dintr-o manastire nu ar cunoaste plansul facator de bucurie. Ei nu trebuie sa ramana doar in chilie, doar la plansul pacatelor sale, ci trebuie sa participe si la Liturghie ca sa ia de aici Trupul si Sangele Domnului. Si asa iau bucurie.

Un monah care ramane doar in chilie, este o persoana despartita de tot, dar una care participa la Liturghie, este o persoana despartita de tot si unita cu toti - iata un motiv pentru care este nevoie de un preot calugar.
[COLOR=black][/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este sensul Botezului Domnului? Florin-Ionut Botezul 33 07.01.2013 15:38:30
Exista reguli pentru un preot/calugar in vizita in alta biserica? sophia Biserica Ortodoxa Romana 10 24.07.2012 13:04:20
un preot care dezleaga?! annan Vrajitoria 35 22.11.2011 14:36:01
ce este un preot de mir? ghetsimani Generalitati 6 03.09.2010 19:23:58
preotul calugar hirotonit poate deveni apoi preot mirean? ana1987 Calugarul 103 13.11.2009 22:13:10