Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.08.2009, 20:12:16
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Daca stie cineva

....un parinte care are harul vederii inainte, asa cum era de pilda Parintele Paisie Aghioritul...?
Chiar si din grecia
Sunt persoane care au fost prin grecia si au auzit......sau cunoscut...?
Mai sunt in Munte astfel de parinti
Sau si in alte tari...

Am dat exeplu pe Parintele Paisie, pentru ca despre el am citit...si este diferenta intre o sensibilitate a sufletului prin care percepi suferintele celuilalt , si sa ai vederea inainte si haruri prin care oferi alinare. - Pr Paisie facea si vindecari- cancere, paralitici, scotea demoni, etc si alte minuni.

va Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.08.2009, 17:14:12
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sunsray Vezi mesajul
....un parinte care are harul vederii inainte, asa cum era de pilda Parintele Paisie Aghioritul...?
Chiar si din grecia
Sunt persoane care au fost prin grecia si au auzit......sau cunoscut...?
Mai sunt in Munte astfel de parinti
Sau si in alte tari...

Am dat exeplu pe Parintele Paisie, pentru ca despre el am citit...si este diferenta intre o sensibilitate a sufletului prin care percepi suferintele celuilalt , si sa ai vederea inainte si haruri prin care oferi alinare. - Pr Paisie facea si vindecari- cancere, paralitici, scotea demoni, etc si alte minuni.

va Multumesc
Daca ai o problema mare, mergi la Pr. Iustin Parvu, la Man. Petru Voda, judetul Neamnt. Se spune ca este vazator cu duhul, dar isi ascunde darul. Oricum, e bine sa nu te duci cu ideea ca vei vedea o minune, ca iti va spune tot trecutul tau, si asa mai departe. Dumnezeu alege ce si cum sa descopere, omul nu are nici o putere.

E bine sa te duci ca la un duhovnic bun, fara sa ceri de la Dumnezeu minuni.

Dumnezeu sa te ajute.

PS: Ai sa ai de stat la rand, la Parintele e tot timpul aglomerat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.08.2009, 23:25:03
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit :)

Am fost acolo, vezi eu asteptam sa mi se spuna pronlema, dar nu s-a intamplat.....
Caci nici eu nu stiu ce si cum exact
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.09.2009, 01:07:01
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Cativa preoti cu har

Par. Calistrat Chifan, care inainte putea fi gasit la man. Barnova, iar in prezent poate fi gasit la man. Vladiceni. De ex. eu nu gaseam raspuns la niste dileme f. personale, chinuitoare, care ma tot framantau refuzand sa-mi dea pace, si l-am intrebat pe acest parinte, i-am cerut sfatul, apoi a fost ok.

Par. Irineu (a vietuit vreo 5 ani de zile si in Sf. Munte Athos), care poate fi gasit la o man. nou infiintata de dansul, cu hramul Sf. Nectarie (pe undeva prin satul sau comuna Ponoarele). Acest parinte mai vine din cand in cand (mai mult in timpul perioadelor de post de peste an) in Bucuresti, la man. Antim (unde putea fi gasit inainte, aproape permanent), pt. a spovedi si sta de vorba cu lumea care il cauta pt. sfat etc, dar depinde, pt. ca este in varsta si bolnav.
De ex. eu am avut (iarasi, printre altele) o conversatie scurta cu acest parinte, nu demult, fiindca m-am mutat din nou intr-o alta locuintza si aveam impresia obsesiva (si care ma bantuia cu disperare) ca proprietarii imi fac vraji etc, iar parintele mi-a spus ca nu proprietarii, ci unii dintre vechii mei vrajmasi imi trimit demoni ca sa ma sperie, dar sa nu ma sperii, ci sa am credinta puternica si sa ma rog cat mai mult (ca sa se arate credinta) etc.

La man. Camarzani, din cate am auzit, iarasi s-ar afla un alt parinte (Ignatie, parca se numeste, daca am retinut eu bine) mai 'deosebit' (adica mai cu viata sfanta, cu mai multa experientza duhovniceasca si in masura sa dea sfaturi pt. rezolvarea unor probleme diverse etc).

La man. Frasinei, iarasi, din cate am auzit, ar mai fi inca un alt parinte (dar am uitat numele si detaliile, insa mai intrebati daca ajungeti acolo, poate gasiti pe cineva care va poate indruma etc).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.10.2009, 11:58:49
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Caut duhovnic!

Am o mare rugaminte. Pentru cei care locuiesc in Brasov sau prin imprejurimi. As fi vrut sa ajut pe cineva drag sufletului meu sa-si gaseasca un duhovnic. Pana acum (imi spunea aseara) obisnuia sa mearga inainte de Paste, intr-un grup mai mare la o biserca din zona, iar preotul ii lua pe fiecare-n parte si ii intreba: "Te rogi seara?" "De obicei, da!" "Faci bine altora?" "Da, incerc!" "Pacate mari, ai?" "Ca tot omu', parinte!" "Iti pare rau de ce-ai facut?" "Da!" "Ai tinut post?" "Da, ultimile 3 zile!" "Ramai sa primesti Sfanta Impartasanie!"
Persoana cu care am vorbit (si care are un mare necaz in familie peste care acum ar dori tare mult sa treaca) a ramas cu un gust amar nu numai pentru faptul ca nu simte nici o eliberare cand iese din biserica, dar mai ales ca preotii din ziua de azi nu mai au puterea sa ne dea incredere si speranta! Am incercat s-o conving ca dimpotriva, sunt foarte multi preoti cu har care si-au inteles menirea. Daca cineva stie un astfel de preot, in Brasov, sau o manastire in jurul Brasovului v-as fi recunoscator daca m-ati ajuta (eventual pe privat daca nu se doreste o popularizare a lui!)
Multumesc mult pentru ajutor.

P.S. - Eventual, daca e nevoie, pot da mai multe amanunte pe privat si va asigur ca persoana chiar are nevoie de un astfel de duhovnic si il doreste din toata inima!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.10.2009, 18:02:12
ginamihaela's Avatar
ginamihaela ginamihaela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.05.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ginamihaela
Implicit

Am bucuria sa vi-l recomand ca duhovnic pe parintele Emilian de la Schitul „Sfântul Pantelimon”, Colțul Chiliilor, orașul Zărnești, jud. Brașov. Bunatatea, intelepciunea si frumusetea spirituala ale acestuia sunt de nedescris! Mergeti la Coltul Chiliilor si bucurati-va de sfatul lui!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.10.2009, 23:08:57
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Mergi la Parintele Ciprian de la Manastirea Sihastria. Te vei bucura.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.10.2009, 23:33:43
Danette's Avatar
Danette Danette is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Intr-adevar Windorin, sfantul parinte Ciprian de la Sihastria este si el vazator cu duhul .
Dumnezeu m-a binecuvantat sa-l cunosc personal.

Sunt multi sfinti parinti in tara care au harisme de la Dumnezeu pentru taria lor de a-L marturisi pe Hristos indiferent de imprejurari.

Astfel la Manastirea Sfanta Maria din Techirghiol se afla sfantul parinte Arsenie Papacioc.

si altii, si altii...Dumnezeu si Maica Domnului au binecuvantat tara noastra cu atatia sfinti !
__________________
" Arde Doamne, Te rugam, cu lumina Ta tot raul din jurul nostru si lumineaza intunericul cu Dumnezeiasca-Ti Lumina, Iti multumim. Amin"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stie cineva? delia31 Biserica Ortodoxa Romana 8 06.12.2013 20:08:13
Daca stie cineva... florin_7vl Generalitati 3 21.09.2010 16:12:35
stie cineva felixlivadaru Din Noul Testament 6 25.08.2010 00:31:42
Daca stie cineva sunsray Generalitati 3 14.08.2009 00:24:45
Stie cineva??????? pui Generalitati 10 24.10.2008 12:46:18