Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 27.02.2010, 21:14:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ce-ar fi daca fiecare barbat si-ar aduce prietenii si la biserica asa cum si-i duce la restaurant ori la meci?
Ăla nu e bărbat adevărat, ar fi imediat subiect de glume.
"Vii Duminică ? Joacă Steaua". "Nu, nu pot, mă duc la biserică". "Hăhăhăhă !"

"Bem un șpriț ? Hai la crâșmă ! " "Știi, eu merg la Biserică să mă împărtășesc cu Sângele Domnului. " "Cu ce, mă ? Ești nebun. Îți zic io: du-te la doctor!"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #62  
Vechi 27.02.2010, 23:40:13
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Pozitia femeii in societatea moderna este una deosebit de problematica...

Crestinismul ortodox, si in general cam toate ramurile crestine (cu exceptia celor care profeseaza in mod fatis dogme aberante), considera femeia nu ca inferioara barbatului (cum s-ar putea interpreta la prima vedere), ci, din pricina naturii ei caracterizata printr-o finete si o sensibilitate mai mare a sufletului, mai vulnerabila in fata unor probleme sau chestiuni de ordin material sau spiritual decat barbatii (mai reci, mai pragmatici, mai bine ancorati in realitate). Din acest motiv, femeii trebuie sa i se acorde o anumita protectie, chiar daca aceasta implica poate si unele restrictii.

Societatea secularizata, sub aparenta doctrina a emanciparii, a transformat in cele din urma femeia intr-un simplu obiect. Obiect, care, pe cat se poate de mult, trebuie sa aiba picioare lungi, sani mari, fese bombate si mai mult decat atat - e obligata sa si le expuna (direct sau indirect) cat mai mult posibil pentru a avea "succes".
Reply With Quote
  #63  
Vechi 28.02.2010, 00:08:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul
Pozitia femeii in societatea moderna este una deosebit de problematica...

Crestinismul ortodox, si in general cam toate ramurile crestine (cu exceptia celor care profeseaza in mod fatis dogme aberante), considera femeia nu ca inferioara barbatului (cum s-ar putea interpreta la prima vedere), ci, din pricina naturii ei caracterizata printr-o finete si o sensibilitate mai mare a sufletului, mai vulnerabila in fata unor probleme sau chestiuni de ordin material sau spiritual decat barbatii (mai reci, mai pragmatici, mai bine ancorati in realitate). Din acest motiv, femeii trebuie sa i se acorde o anumita protectie, chiar daca aceasta implica poate si unele restrictii.

Societatea secularizata, sub aparenta doctrina a emanciparii, a transformat in cele din urma femeia intr-un simplu obiect. Obiect, care, pe cat se poate de mult, trebuie sa aiba picioare lungi, sani mari, fese bombate si mai mult decat atat - e obligata sa si le expuna (direct sau indirect) cat mai mult posibil pentru a avea "succes".
Si cine e vinovat ? Tocmai noi barbatii ce scriem aici , ce dirijam aceasta societate ! Mai multa smerenie n-ar strica !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #64  
Vechi 28.02.2010, 00:11:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Si cine e vinovat ? Tocmai noi barbatii ce scriem aici , ce dirijam aceasta societate ! Mai multa smerenie n-ar strica !
Scuze ca revin ,sti cine e cel mai bun teoretician in criminalistica ? Insasi criminalul . . . O noapte linistita Zamolxis
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #65  
Vechi 28.02.2010, 22:27:50
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Si cine e vinovat ? Tocmai noi barbatii ce scriem aici , ce dirijam aceasta societate ! Mai multa smerenie n-ar strica !
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Scuze ca revin ,sti cine e cel mai bun teoretician in criminalistica ? Insasi criminalul . . . O noapte linistita Zamolxis
Esti sigur ca doar barbatii sunt "vinovati" ? Si daca barbatii sunt vinovati, sunt vinovati pentru ce, pentru secularizare si transformarea femeii in obiect sau pentru atitudinea unor culte vis-a-vis de femeie ? Astept argumente.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 28.02.2010, 22:37:40
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Insusi titlul topicului "Biserica si discriminarea femeii" este aiurea. Niciodata biserica n-a discreditat femeia, din contra. Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #67  
Vechi 01.03.2010, 02:47:46
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Insusi titlul topicului "Biserica si discriminarea femeii" este aiurea. Niciodata biserica n-a discreditat femeia, din contra. Doamne ajuta!
Dacă titlul era aiurea, n-ar mai fi postat lumea răspunsuri. Niciodată nu spune niciodată!
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #68  
Vechi 01.03.2010, 10:35:41
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu am observat că Biserica discrimineză bărbații și îi persecută. Facerea de prescuri care se preschimbă în Trupul și Sângele Domnului este socotită a fi apanaj al femeilor, ca și când noi, bărbații, nu am avea curăția necesară. Când intrăm în biserică numai noi trebuie să ne scoatem căciula. Cel mai mare sfânt născut din bărbat și din femeie este o femeie, ei și numai ei i se spune că e deasupra heruvimilor și serafimilor și beneficiază de un cult absolut special de care nici un bărbat sfânt nu mai beneficiază. La pangar nu am văzut nici un bărbat niciodată, ca și când nu ar fi capabili să vândă iconițe sfințite. Ei sunt buni numai să se urce în turlă să tragă de funiile clopotelor. Lui Adam, și numai lui, i-a zis Dumnezeu să își câștige pâinea prin sudoare, încât, între creștini, ocupația de "casnică" e onorabilă, dar cea de "casnic" nu e onorabilă. Nu știu cum se face, dar ori de câte ori mă duc în cancelaria bisericii, numai de femei dau. Una face una, alta face alte și îmi lasă impresia că sunt tare ocupate. Preotul meu îmi pare a fi, să mă ierte Dumnezeu și cucernicia sa, întocmai precum măgarul între oi. Când o femeie intră în biserică în pantaloni, nu are nimeni nimic de obiectat. Dar ia să intru eu în fustă, m-ar scoate din biserică așa cum ar face cu un smintit! Dacă o femeie sfântă moare în castitate, i se anexează precum o cunună titlul de "fecioară", pe când în cazul atâtor bărbați care nu au cunoscut femeie nu se spune asemenea lucru. În care calendar ați văzut dv, de exemplu, ceva ca: "sfântul cuvios Mihnea, fecior" ? Nicăieri, ca și când bunul Dumnezeu pune preț pe fecioria femeiască, dar nu și pe fecioria bărbătească.

Protestez energic în fața atâtor discriminări la care suntem supuși numai și numai datorită unor concepții retrograde, anchilozate în trecut și neadaptate spiritului de eliberare și emancipare ce caracterizează epoca modernă !

:-))) Tare m-am distrat citind mesajul tau.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #69  
Vechi 01.03.2010, 11:27:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Lăsând ironiile și râsul deoparte , trebuie amintit :

După Învierea și Pogorârea Sfântului Duh, Apostolii au fost cei care , prin predica lor, au continuat misiunea de propovăduire a LEGII NOI. Multe lucruri care păreau de neconceput până atunci au devenit realizabile . Învățătura Mântuitorului a ADUS EGALITATEA ÎNTRE NEAMURI , ÎNTRE BĂRBAȚI ȘI FEMEI , CĂSĂTORIA A DEVENIT SACRĂ , POLIGAMIA AU FOST CONDAMNATE. Nimeni nu și-ar fi închipuit înainte de nașterea lui Iisus Hristos că așa ceva ar putea fi posibil. Spunea un părinte pe bună dreptate că: "prin viața, activitatea și Învierea Sa, Domnul Hristos a mărturisit despre Sine că este Fiul lui Dumnezeu. Cei care-L caută în această viață depășesc limitele autosuficienței și , pe drept cuvânt, se numesc prieteni și fii ai lui Dumnezeu". Aceasta este "egalitatea"absolută ! . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #70  
Vechi 01.03.2010, 11:38:17
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
După Învierea și Pogorârea Sfântului Duh, Apostolii au fost cei care , prin predica lor, au continuat misiunea de propovăduire a LEGII NOI. Multe lucruri care păreau de neconceput până atunci au devenit realizabile . Învățătura Mântuitorului a ADUS EGALITATEA ÎNTRE NEAMURI , ÎNTRE BĂRBAȚI ȘI FEMEI , CĂSĂTORIA A DEVENIT SACRĂ , POLIGAMIA AU FOST CONDAMNATE. Nimeni nu și-ar fi închipuit înainte de nașterea lui Iisus Hristos că așa ceva ar putea fi posibil. Spunea un părinte pe bună dreptate că: "prin viața, activitatea și Învierea Sa, Domnul Hristos a mărturisit despre Sine că este Fiul lui Dumnezeu. Cei care-L caută în această viață depășesc limitele autosuficienței și , pe drept cuvânt, se numesc prieteni și fii ai lui Dumnezeu". Aceasta este "egalitatea"absolută ! . . .
Vrei sa spui ca de la venirea lui Hristos pana acum a fost egalitate deplina intre femei si barbati? Ma indoiesc ca cineva poate afirma asa ceva.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intinaciune, moliftelnic, nastere, pacat



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
Discriminarea și prigonirea Ortodoxiei și a ortodocșilor de către catolicism Decebal Biserica Romano-Catolica 37 25.08.2013 15:06:04
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 12:47:06
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46