Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #12  
Vechi 26.05.2013, 04:42:08
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Pentru mine Parintele Paisie Aghioritul este un sfant
Ekaterina, cu toată afecțiunea și cu rugămintea să mă ierți că îndrăznesc să intervin, îți mărturisesc că văd un pericol serios în afirmația ta.
Anume, să confundăm dragostea, prețuirea noastră pentru un creștin foarte virtuos cu atributul de sfânt. Subiectivitatea noastră când facem o evaluare personală a unui creștin ar trebui să se oprească la pragul stabilit de conștiința sobornicească a Bisericii, consider. O conștiință căreia îi sunt integrate multe conștiințe duhovnicești...

Cu alte cuvinte, în ruptul capului nu cred că putem spune despre un creștin "pentru mine este..." sau "pentru mine nu este..." atunci când Biserica a pronunțat hotărârea ei sobornicească (și a dat curs demersurilor de canonizare și "integrării liturgice", cum spunea Mihailc), respectiv încă nu a făcut-o.
Conceptul și realitatea numită sfânt are sens doar în Biserică, iar nu doar în subiectivitatea noastră particulară.

Și eu îl prețuiesc mult pe Părintele Paisie, asemenea pe Gheron Iosif și pe Părintele Sofronie. Probabil ai remarcat deja din postările mele. De asemenea, m-am bucurat să îi fac cunoscuți familiei mele, soției și copiilor. Dar nu îi considerăm sfinți, câtă vreme Biserica nu i-a așezat la locul lor în sinaxar. Îi prețuim mult, îi iubim și încercăm să ne folosim de tot ce am primit de la ei. Credem însă că i-am supăra pe ei înșiși dacă i-am numi sfinți înainte ca Biserica Una, Sfântă, Sobornicească și Apostolească, înlăuntrul și prin harul Căreia toți acești creștini și-au jertfit "toate ale lor", să îi considere astfel.

Last edited by cezar_ioan; 26.05.2013 at 05:00:50.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fericirile Părintelui Paisie Aghioritul geo.nektarios Mari Duhovnici si predicile lor 14 22.03.2014 16:44:59
Cuviosul Paisie Aghioritul OvidiuO Mari Duhovnici si predicile lor 21 14.07.2011 18:52:04
Despre evlavie - Parintele Paisie Aghioritul Rodica50 Intrebari utilizatori 0 01.12.2010 20:12:37
CUV PAISIE AGHIORITUL iuda Moaste 35 18.04.2010 15:25:50
Cuviosul Paisie Aghioritul: Ortodocsii se vor ciocni cu cei din NATO tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 8 25.03.2010 11:38:29